A péntek éjszakai törökországi puccskísérlet politikai következményeit ma még inkább csak sejteni lehet (a beindult tisztogatásról itt olvashatsz), az már teljesen más kérdés, milyen hatással van mindez az ott élők hétköznapjaira. Ezzel indul a heti blogajánló, aztán bemutatjuk a Kiss-család nagy kalandját és vállalkozunk egyet Spanyolországban.
Immár hagyomány így, nyaranta, hogy arra kérlek titeket, küldjetek nyaralós sztorikat, fotókat, esetleg videókat. Ne szakítsuk meg ezt idén sem, szóval várom, hogy megmutassátok, merre jártatok, mi érdekeset, szépet láttatok! A cím a megszokott hataratkeloKUKAChotmail.com!
(Fotó: trtworld.com)
A törökországi helyzet folyamatosan változik, bár a nagy kérdések alighanem eldőltek. Mármint a politikában, mert hogy a hétköznapokban mi lesz, az már egy másik kérdés. Nem csoda, hogy a Nagy utazás blog szerzője (aki egyébként kitűnő posztban követi az eseményeket péntek óta) is vészforgatókönyvekkel készül.
„Csendesek az utcák a környékünkön. A madárcsicsergés mellett gyerekek hangját és a szokásosnál talán valamivel lassabban elhaladó gépkocsik zaját lehet hallani a lakásunkból.
A TV-t még nem kapcsoltuk be, de már kiszortíroztuk a spájz tartalmát, és kész van a bevásárlólista is. Folyamatban a közeljövőre vonatkozó A-, B-, valamint C-terv kidolgozása és nemsokára elkészül az összes fontos iratot tartalmazó bőrönd is.
Nem mintha attól félnénk, hogy (újra) háborús helyzet fog kialakulni. De az utcai összecsapások valamilyen szinten biztos folytatódnak egy darabig és a fenti történéseket átélve úgy gondolom, hogy nem árt egy kis elővigyázatosság. (…)
Erdoğan beszédet mond Isztambulban az utcán összegyűlt, győzelemittas, skandáló tömegnek. Az egységet, a népet, a demokráciát élteti, és követeli, hogy az USA adja ki a történtek mögött álló Fethullah Gülent.
Az utóbbi 24 órában rengeteg nyilatkozatot és beszédet hallottam – férfiaktól. Hol vannak a női miniszterek, politikusok, vezetők? A konyhában a tűzhely mellett? (…)
A közösségi oldalakat és azok chat funkcióit egész nap korlátozták, de így is terjednek a (rém) hírek többek között arról, hogy hogy vágták le egy huszonéves katona fejét az egyik hídnál a felhevült civilek.”
A poszt folyamatosan frissül, mindenképpen érdemes átkattintani és figyelemmel követni!
Adóparadicsomból adópokolba
Vállalkozni sehol sem egyszerű, egy új országban megismerni a szabályokat és elkerülni a csapdákat külön művészet. Ezt tanulgatja a Tucanoprod oldal szerzője is, éppenséggel Spanyolországban (élt már jó sok helyen, szóval van némi tapasztalata…). Lássuk, milyen egy egyéni vállalkozó („autónomo”) élete!
„Spanyolországban klasszikus csapdába kerültem, adóparadicsomból adópokolba. Miért érdemes spanyol egyéni vállalkozást nyitni? Ugye milyen jó kérdés? Nem érdemes, de KELL. Ha ugyanis nem alkalmazott vagy az Ibériai-félszigeten (vagy csatolt részeken), akkor valami jogalapot érdemes kreálni, hogy itt tartózkodhass.
Emberek évekig ellébecolnak a napon anélkül, hogy ezzel törődnének, de ha családod van, esetleg vállalkoznál, akkor ennek valami jogi keretet érdemes adni. Cégalapitás a legrosszabb ötlet (ezt még egyszer részletesen kifejtem), többek között azért, mert 35 százalék a társasági adó. Marad az egyéni vállalkozás.
„Autónomo! Te egy HŐS vagy!” - mutatja közben egy sörmárka hirdetését a Facebook és én legszívesebben átfejelném a képernyőt. :)
Szóval egyéni vállalkozóvá válni nem nagy kunszt Spanyolországban. Egyedül ne láss neki, mindenképpen szakértői segítségre lesz szükséged. Tudom, hogy vannak Magyarországról ösztönös zsenik a hivatali ügyintézésben, de a spanyol törvények és lehetőségek nem annyira egyszerűek, hogy ne tudd elrontani a vállalkozásodat már az alapoknál. Bármelyik könyvelő/ügyvéd tud neked segíteni.
Azt javaslom, hogy először az egyszerűség kedvéért nyiss egy magánbankszámlát valamelyik bankban. Amennyiben EU-s útlevéllel rendelkezel, ennek akadálya nincs.
Lehet nem rezidens számlát nyitni, azaz akár turisták is nyithatnak bankszámlát, de általában ragaszkodnak a NIE, azaz az idegenrendészettől kapott regisztrációs számhoz.
Ezt minden további nélkül be tudod szerezni, ha van mondjuk egy bérelt lakásod. Majd a spanyol bevándorlásról is írok, de ahhoz például nem árt egy vállalkozás.
A NIE számra mindenképpen szükséged van, az lesz a mindenféle adószámod is, még a kiállított számláidra is rákerül, kikerülhetetlen. A megszerzéséhez foglalsz helyet és időt az idegenrendészet honlapján. Ott vannak a szükséges iratok is. Elmész, megkapod, kijössz. (…)
Harmadik körben keress egy jó könyvelőt! Ez nem is olyan egyszerű, mert például nekem angolul beszélő könyvelőre lenne szükségem, olyan meg nincs, csak aranyáron vagy nagy cégnél, az meg tényleg drága. Na, nem mintha a mostani nem lenne az, de legalább angolul sem tud.
Értelmezhető könyvelő havi költség 30-120 euró. Vele egyezteted a tevékenységi köreidet, aztán szépen kitölteted a cégalapításhoz szükséges papírokat.
Innentől egyedül is nekiindulhatsz, ha beszélsz, de legalább értesz spanyolul. Majd nyiss a magánbankszámlád mellé ugyanabban vagy másik bankban egy üzleti számlát, ha van spanyol folyószámlád, akkor ez a művelet sem hosszabb 10 percnél.
Két helyre kell bemenned spanyol egyéni cég alapításakor. Az egyik a Ministerio de Economía y Haciendán belül az Agencia Estatal de Administración Tributaria, azaz egyszerűsítve és magyarul a gazdasági minisztérium adóügyi osztálya.
A másik a társadalombiztositás, illetve államkincstár (Tesorería General de la Seguridad Social) vagy valamelyik helyi mutációja. A haciendához előre egyeztetett időpontra lesz szükséged. Maga az ügyintézés legfeljebb tíz perc.
Miután minden pecsétet rányomtak a papírodra, mehetsz tovább. Ez se bonyolult, az én esetemben öt perc sorban állás után már el is köszöntem. 30-án alapítottam tesztvállalkozásomat, de biztos, ami biztos, arra a hónapra már vontak is adót, hogy örüljek.
Tulajdonképpen ennyi az alapítás, kéne elvileg üzemorvos is, de ez kiment a fejemből és még nem kérte senki, de majd biztosan kelleni fog.
Kinek éri meg Spanyolországban egyéni vállalkozást nyitni? Nézzünk egy gyakorlati példát, amely igen elnagyolt, mert minden eset egyedi, de valami ilyesmi történik.
Van egy család, két szülővel (1 kereső), meg két gyerekkel. A kereső autonomo. Kiszámláz valamiért 3000 eurót havonta. Levonja belőle a levonhatót, mondjuk 300 eurónyi költséget. Most tartunk 2700 eurónál. Ebből levonja a családi tb-t, azaz minimum 264-et, de azt ugye be is fizeti. Most tartunk 2436 eurónál. Ennek lejön a húsz százaléka. Az 1949 euró maradék.
Van egy igen összetett adóvisszatéritési rendszer az év utolsó negyedévének rendezése után. Az éves egyéb adók és visszatérítések után a spanyol egyéni vállalkozók átlagos éves adóterhelése 22,5%.”
Akit a részletek is érdekelnek, minden érdemi információt megtalál az eredeti posztban itt.
Kiss-család a nagyvilágban
A Kiss-család vidám, vagány és tele van tervekkel. Nemrég kezdtek új életet Németországban - írja róluk a Mindenkilaci oldal, amit ezúton is ajánlok szíves figyelmetekbe. Ismerjük hát meg közelebbről Kisséket!
(Fotó: Candidus)
„Tizennégy évig volt építőipari vállalkozásom Magyarországon, de minden hónap végén azt vettem észre, hogy kifizetem az embereimet, befizetem az adókat, utána pedig már csak a számlákra marad pénzem” – meséli Kiss József.
Ráadásul a család a devizahitelesek csapdájába is belefutott. Évekig fizették a házukra felvett hitelt, mégis ugyanannyi tartozásuk volt, mint amennyivel a törlesztést elkezdték.
József három évvel ezelőtt döntött úgy, hogy felszámolja a vállalkozását, és külföldön próbál meg boldogulni. Egy németországi munkaközvetítő cégnél kezdett el dolgozni, ám néhány hónap múlva hazaküldték, mondván, már nincs szükség a munkájára.
Ő azonban nem adta fel, tovább próbálkozott, és egy klímatechnikai cégnél sikerült elhelyezkednie Ulmban. Mint mondja, tisztességesen megfizetik, és sokkal nyugodtabb az élete, mint vállalkozóként volt odahaza.
Mégsem volt ez könnyű időszak az életükben. Családja, felesége és lánya, ugyanis kezdetben otthon maradt, József pedig csak havonta egyszer tudott hazalátogatni másfél napra. Felesége, Andrea, ezt 21 év házasság után nagyon nehezen viselte, ezért döntött úgy végül, hogy követi férjét.
Lányuk, Kinga még fél évig egyedül élt otthon, hogy befejezhesse középiskolai tanulmányait. Kérdésemre, hogy nem félt-e egyedül maradni ilyen fiatalon, egyértelmű nemmel felel. „Igaz, egyedül voltam otthon, de a nagypapám 20 kilométerre lakott tőlünk, úgyhogy oda bármikor mehettem volna, illetve voltak felnőtt barátok, akiknek a segítségére bármikor számíthattam, például ha fontos papírokat kellett intézni. De általában ezt is megoldottam." (...)
„Vonzott az újdonság, úgyhogy eleinte nem volt nehéz otthagyni a barátaimat, meg mindenki mondogatta, hogy velük majd interneten is tudom tartani a kapcsolatot. Ebbe aztán belenyugodtam. Aztán jöttek azok az esték, amikor unatkoztam, és jó lett volna elmenni valahová, de nem volt senki, akit hívhattam volna. (…) Elég nyitott személyiség vagyok, de külföldiekkel megismerkedni, és barátokat szerezni a jelenlegi nyelvtudásommal nem túl egyszerű."
A feleségnek, Andreának viszont elég az, hogy újra együtt van a család. Jelenleg ő is nyelviskolába jár, hogy minél előbb elsajátíthassa a nyelvet és munkát tudjon vállalni.
Időközben a magyarországi házukat is sikerült eladniuk, így megszabadultak a tartozásuktól, és most már tényleg a jövőre tudnak koncentrálni. „Én már nem akarok többet Magyarországon élni.” – mondja Andrea, ettől függetlenül mégis fontos számukra, hogy megőrizzék az identitásukat.”
Mindenképpen érdemes elolvasni az eredeti posztot is, itt találjátok!
HÍRMONDÓ
Mikor jönnél haza?
A munkaadók szerint már súlyosabbak a gondok, mint a válság előtt voltak, aminek egyik oka a határátkelés, a másik pedig a lakosság elöregedése. Vajon mi az, amivel a cégek haza tudnák hívni a most külföldön élőket, elég-e a magasabb fizetés? A teljes cikk itt.
Belgium jöhet a britek után
Mármint nem arról van szó, hogy most a belgák gondolnák úgy, hogy elegük van az Európai Unióból (éppenséggel furcsa is lenne), csak arról, hogy készek elvállalni a kilépni készülő Nagy-Britannia helyett a 2017 második félévében esedékes soros uniós elnökséget. Hogy ez mivel járna, kiderül, ha ide kattintasz.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek