Ma Ausztriába látogatunk, méghozzá egyenesen Grazba, azon belül is megnézzük, milyen a felsőoktatás, hogyan lehet bejutni, miként érdemes albérletet keresni – egyszóval egy informatív poszt érkezik jOeker tollából.
Sajnos ez az egyetlen kép lesz saját, mert ma megadta magát az SD-kártyám. Pedig végigjártam majdnem az összes épületét az egyetemnek és lekaptam mindet. Ez régebbről maradt. Így a többit a netről válogatom, a Neue Technik úgyis fel van túrva, egy normális képet nem tudtam készíteni.
„Nos, kissé keserű szájízzel, de végül az érdeklődésre való tekintettel, úgy döntöttem megírom a posztomat a grazi egyetemi tapasztalatimról. Mivel most fogok kezdeni, ezért az egyetem felépítésével, bejutással és a lakhatással szeretnék foglalkozni.
Ha egy pár hét után írnám meg, se beszélhetnénk egyetemi tapasztalatokról, mert ennyi idő ahhoz édes kevés szerintem. (A dőlt betűs részeket az ne olvassa, aki egy tárgyilagos posztra kíváncsi, ott a személyes tapasztalataim osztom meg.)
Hát akkor kezdjük az elején, Grazban négy egyetem található: Karl-Franzens (tudományegyetem; később KF), Kunst Uni Graz (művészeti), Medizinische Universität (orvosi) és a TU (Technische Universität Graz – műszaki egyetem) ahova is jelentkeztem.
Helyileg az egyetem három kampuszra tagolódik, név szerint: Alte Technik, Neue Technik és az inffeldgassei kampusz. A fenti képen az Alte Technik főépülete látható (ebben az épületben zajlik a felvételi személyes része, de erről majd később).
Az egyetemek közti együtt működésnek jött létre a NAWI Graz tíz éve (KF és TU). Úgy tudom a Natürliche Wissenschaften-ből (természettudományok) jön a rövidítés. A TU és a Kunst Uni Graz közti együttműködésnek külön neve nincs, ez csak egy szakot érint, ami a hangmérnöki tanulmány.
Alapképzésben építész-, építő-, gépész-, elektrotechnikai-, orvosbiológiai-, közlekedésmérnöki, földméréstani, informatikai és telematikai [távközlés és informatika együtt] szakokra jelentkezhetünk teljesen ingyen, németül (csak a tanulói hozzájárulást kell kicsengetni, az emeléssel is csak 18,50 €-ra rúg), míg a NAWI Grazon: matematikát, fizikát, kémiát, molekuláris biológiát, geológiát és természettudományi technológiát hallgathatunk.
Mesterképzésen meg nagyon sok ezekre épülő szakonként legalább kettő-három ágazat adott, most nem untatnék vele senkit ráadásul nagyon sok közülük angolul is hallgatható természetesen ingyen. Az Alte Campus-on csak elméleti órákat tartanak, míg a Neue Technik-ben és az inffeldgassei campus-ban pedig gyakorlati és elméleti óráink is vannak.
Csúszódaruk és elektronmikroszkópok
A nyílt napra a volt osztálytársammal közösen mentünk, és az inffeldben történt meg a következő eset. Az egyik vezető visz körbe minket, mindenkit szakok szerint külön, elérünk az építészek és az építők közös laborjába (igen mi is így hívjuk, mint a vegyészek csak itt nem mikroszkópokkal hadonászunk), ahol is valami hihetetlen hosszú litániába kezd.
Öt perc után ezt megunva nem is nagyon odafigyelve rá elkezdtünk beszélgetni és egyszer csak arra leszünk figyelmesek „itt hat méter magas próbatest összetörésére alkalmas gépet is fogtok látni”. Hat méter? Na persze… még mit nem, nálunk a szakközépben a tízszer tíz centis betonkockával is szenved a gép, majd pont hat méteres próbatesteket törtök itt össze vissza. Bementünk, ott volt.
Ezen kívül három csúszódaru egyenként 2 tonnás teherbírással, egy gép, ami több méter mélyen öt centi átmérőben bármilyen betonfelületből képes mintát venni, majd ezt pár mm-es vastagságú szeletekre képes felvágni a kémiai ellenőrzésre és még folytathatnám, de csak egyet emelek ki, amikor megálltunk egy ajtó előtt és a vezető azt mondta, ez a földrengés szimulátor terme. Egyből elhittem, hogy az van az ajtó mögött, mint amit mond.
Még annyit tennék hozzá, amit a nyíltnap elején említettek meg, a vegyészek számára több elektromikroszkóp is elérhető a gyakorlatok végzésére. Én nem értek hozzá, de állítólag valami hű de drága cucc és kevés helyen lehet vele találkozni.
Előadótermek az inffeldben
Akkor, talán ami a legtöbbeket érdekel: a felvételi eljárás. Ez három lépésben történik: Voranmeldung (előzetes jelentkezés), Zulassung(felvétel), Registrierung(regisztráció). Az előzetes jelentkezés elektronikus formában történik a TU honlapján.
Itt az Erstmalig eintragen-re kattintva előjön egy űrlap, amit ki kell tölteni, ezzel az első lépés kész is. Ez a funkció elviekben már márciusban elérhető, gyakorlatilag nekem nem sikerült anno, bár egész augusztusig van, rá lehetőség szóval nem hajt a tatár.
Ez alól a határidő alól csak a felvételihez kötött tantárgyak kivételek, alapképzésen a molekuláris biológia és az építészet ilyen, mesteren pedig kémia és gyógyszerészet, technikai kémia és a számítógépes tudományok. Ilyen esetben június 15-éig van lehetőségünk az előzetes jelentkezésre.
A felvételik anyagát a honlapon találjuk, az Aufnahme und Zulassung pont alatt, pl: Aufnahme Bachelorstudium Architektur, stb.
A felvétel
Ez július 15-től kezdődik és szeptember 5-ig tart. Személyesen kell megjelenni a Rechbauerstraße 12-ben (Alte Technik főépület). Főbejáraton be, lépcsőn föl, jobbra fordul, üvegajtó után az első terem. Csak azért írom le, mert el lehet veszni.
Ide hozd magaddal az érettségid, annak fordítását, egy útlevelet vagy személyit (német gyerek útlevéllel jött?!?!), egy önéletrajzot, bár ezt tőlem nem kértek, de a hivatalos kiírásban említik.
Ha esetleg Magyarország határain túlról olvas valaki, és nem magyar érettségivel rendelkezik, az hozzon valami olyan igazolást, hogy az ő érettségije egyetemi tanulmányok folytatásához jogot biztosít. Lövésem nincs, hogy ez micsoda és kitől kell kérni. Nekem nem kellett.
Ezen kívül itt is lesz egy űrlap, amit ki kell tölteni és leadni a többi papírral együtt. Itt kapjuk meg a csekket a 18,50-ről, amit csak átutalással lehet fizetni. Az iroda előtt van tanácsadás elsőéveseknek. Zöld mappát is itt kapunk, amibe az egyetemmel kapcsolatos irataink fénymásolatát teszik. Hétfőtől péntekig van nyitva 9-12 óra közt.
Tipp: menj minél korábban, mert nincs légkondi az épületben és csak nagyon kevés ablakot nyitnak ki. Délre olyan levegő van, egészséges emberként is szédülni lehet.
A fordításról annyit, hogy nem kell az offi-nál fordíttatni, elég egy egyszerű fordítóiroda, ahol nyomnak rá pecsétet a magyar címerrel és nemzeti színű szalaggal fűzik össze. Kértem ajánlatot az offitól anno, két hét átfutási idővel 27-32 ezer forintért vállalták, a maszek pedig 48 órás határidőre 5-ért. Na, nem mindegy.
Fél éve az egyetemen botlottam bele egy azóta nagyon jó barátomba, tök véletlen, szombaton, este hatkor, az egyetemen. Akkoriban még nem laktam itt, csak erre jártunk és hát nézzünk be, hátha megtudunk valamit.
Elmagyarázta az egész felvételi folyamatot nagyvonalakban, adott egy webcímet, ahol lakásokat lehet keresni, telefonszámot és e-mailt cseréltünk és a későbbiekben is a rendelkezésemre állt, ha kérdésem akadt. És ő csak az első ilyen kedves és jószívű osztrák volt, akivel összehozott a sors…
És a felvételi
Ezek után ha olyan szakot választottunk, ahol nincs felvételi eljárás, akkor már csak a regisztráció van hátra. Ha van felvételi, az két lépcsős. Egy motivációs levél és egy felvételi teszt, aminek az anyagát a feljebb említett úton éritek el. A motivációs levelek feltöltési határideje július 22-től augusztus 10-ig tart.
Kaptam két kérdést: Mit vár el az építész tanulmányoktól? Mit gondol, mivel járul hozzá az építészet a társadalomhoz, mit nyújt számára, mit tudna nyújtani? Max. két oldal, vicces 10 sorban el tudnám intézni, mit lehet erről ennyit írni? Azért összejött kicsit több mint egy oldal.
A felvételi teszt szeptember 14-én lett volna, de mivel nem érkezett be idén a keretszámon felül motivációs levél. ezért elmaradt (330 a keret). Ha felvettek, jön a regisztráció szintén online, sárga kulcsra katt a jobb felső sarokban, lejjebb görgetve első kék link (Studierende), itt megadod a PIN-kódod, a matrikelnummert, és a születési dátumod és a többi már csak egy űrlap. A PIN-kódot e-mailben kapod meg, a matrikelnummert személyesen a felvételinél.
Ha kész a regisztráció, feltöltesz egy képet és két-három nap múlva mehetsz is a diákodért. Mivel ez az egész felvételi nem tűnik olyan bonyolultnak és nem is az, ezért az első félév végén ott a STEOP, ami szórja a népet. Ez egy olyan vizsga, aminek csak egyszer mehetsz neki. Ha nem sikerül ennyi volt azon a szakon a tanulmányaidnak. Más szakra még ugyan úgy beiratkozhatsz ugyan azon az egyetemen, vagy más egyetemen ugyan arra a szakra.
Campus Neue Technik
A felvételi rész azért sikerült ilyen szájbarágósra, mert elég sokan ilyet keresnek, ahogy olvastam a neten, és nálunk Magyarországon mindent készen kapsz, hogy hova melyik egyetemre milyen út vezet, amíg az itteni gyerekek önállóságra vannak nevelve és mindenhova maguk mennek és kérdezősködnek.
Mi a helyzet a nyelvtudással?
A felvételi részből eddig kihagytam a nyelvtudásról szóló részt. Alapképzésen csak német nyelvű tanulmányt lehet folytatni, itt két lehetőség van: vagy kétnyelvű érettségit mutatsz be vagy ösd c1-es nyelvizsga bizonyítványt hozol.
Csak ösd csak c1, nincs apelláta, rákérdeztem. Msc-n úgy tudom azonos kaptafára, mint minden egyetemen ielts vagy toefl angol nyelvből; német pedig ugyan úgy csak ösd csak c1.
Egyetemi előkészítő: az osztrákok tisztában vannak azzal, hogy az ingyenes egyetemeik sok németül nem tudó diákot is vonzanak, ezért tartanak felkészítőt német nyelvből, angolból, matekból, biológiából és azt hiszem még kémiából és fizikából is. Ha esetleg nincs meg az adott óraszámod, mert szakközépből jössz és kevesebb órában tanultál bioszt, de biokémiára mennél, akkor itt bepótolhatod.
Németet három szinten oktatnak: 0-b1, b1-b2, b2-c1. Minden tantárgyból egy félév 300 € és nem jár Studienbeihilf (talán szocpolként lehetne legjobban fordítani), mivel nem államilag finanszírozott tanulmány. Az intézmény neve ahol ez az oktatás folyik: Vorstudienlehrgang der Grazer Universitäten (VGU). Helyileg a Neubaugasse 10-ben található. Képem sajnos nincs. Mind a négy egyetem diákjai ide járnak közösen nyelvet tanulni.
Minden kurzus/félév végén van egy vizsga, ami a következő szintre való bejutást biztosítja az utolsó c1 szintnél jön be 30 euróért az Ergänzungsprüfung Deutsch (EPD). Ezzel a vizsgával még be lehet surranni az egyetemre az ÖSD C1 nélkül. Ha valamennyit már tudsz németül, írhatsz egy tesztet szintén olyan szeptember 15. körül és kerülhetsz egyből a b2-c1 csoportba pl.
Lakhatás
Feljebb említettem, hogy kaptam egy webcímet, ami direkt a TU-s hallgatóknak biztosít lakásokat ez a sws.or.at. Van „irodájuk” is, ez inkább egy bódéra hasonlít nekem erős túlzással. Helyileg a Rechbauerstraße 4a alatt az alte technik mellett nem sokkal.
Van még egy web cím amit az egyetem ajánl, ez a Campusboard, én csak az elsőt használtam, bejött.
Kollégiumi lehetőség is van, azokat itt találjátok. Árakról beszélni sajnos nem tudok, de nem hiszem, hogy havi 4-500 fölé rúgna. Ha valaki tud róla információt, azt gondolom, szívesen fogadják.
Én legjobbnak a WIST lakásait ítéltem meg így látatlanba csak kívülről meg hallomásból. A fentebb említett első webcímen lehet még szobát is bérelni nem csak albérletet, ez 2-400 euró közt mozog körülbelül, de talán a legolcsóbb módja a lakhatásnak. Ez az úgynevezett Wohngemeinschaft (WG), ahol 2-5 ember vesz ki egy albérletet és közösen fizetik.
Tipp: ha összeálltok többen, vagy csak te szeretnél a főbérlő lenni és a szobákat kiadni, a lakhatási szerződésben csak a te neved legyen benne. A többiek emiatt semmilyen hátrányban nem részesülnek, viszont egy esetleges szerződésmódosításnál elég ha csak te és az albérlet tulaja van jelen, nem kell esetleg 6 embernek időpontot egyeztetnie.
Ezen a ponton belül beszélnék kicsit a városról, a kerületekről. Lend és Gries - ezt a kettőt mindenképp kerüljétek el, ha tudjátok, itt tényleg alacsonyabb a közbiztonság és rosszabb környék.
Nagyon sok albérlet Geidorfban található, ez ezt a kerületet a fiatalok többsége miatt nyüzsgővé élettel telivé és nagyon zajossá teszi. Természetesen ha bulizósabb fajta vagy ez a te helyed szerintem, de ha aludni is szeretnél esténként én Jakominit vagy St. Leonhardot ajánlom, bár ez utóbbi borsosabb áron elérhető. Jakomini sem olcsó, de ki lehet fogni emberi áru albérletet, persze osztrák viszonylatban.
Társadalombiztosítás
Jó a magyar, csak váltsuk ki az eu-s kártyát hozzá, teljes mértékben elfogadják. Osztrákra csak akkor van szükségünk, ha részmunkaidőben (max. 20 óra) dolgozni szeretnénk, nekem nincs más ötletem, mikor lenne feltétlen szükséges.
Tömegközlekedés
Jó, sűrűn jár a villamos és a buszok is, az árakról konkrét összeget nem tudok mondani, mert biciklivel minden elérhető elég hamar, és vannak kiépített bicikliutak is, amik megkönnyítik a közlekedést, ezért még nem szorultam rá.
Ösztöndíjat magyarként Ausztriában nem kaphatsz mindenhonnan ezt hallom, de ez alól talán van egy olyan kiskapu, hogy ha legalább egy szülőd itt dolgozik, akkor valami minimálisra jogosult vagy.
Szocpolt 24 éves korig lehet igényelni, kb. 400-450 €, de az összegben biztos nem vagyok, csak nagyságrendileg írom.”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Ha pedig arra vagy kíváncsi, hogyan lépünk át egy újabb határt közösen veletek, akkor kattints ide és olvasd el a posztot!
Utolsó kommentek