Talán még emlékeztek, a múltkor írtam arról a bécsi konferenciáról, melyen volt szerencsém meghívottként részt venni. A beszélgetés akkor a határ menti együttműködésről, a munkaerőpiacokról, munkaerő-vándorlás aktuális kérdéseiről szólt. Megígértem, hogy az akkori posztnak lesz még folytatása, íme tehát a második interjú, ami az EURES-T Pannónia elnökével Dr. Ingrid Puschautz-Meidl-el készült, aki egyben a burgenlandi Gyáriparosok Szövetségének is az ügyvezetője, úgyhogy több szempontból is abszolút avatott a fenti kérdésekben.
Határátkelő: Hogy látja, mekkora még az ausztriai munkaerőpiac felvevő kapacitása?
Dr. Ingrid Puschautz-Meidl: Nagy az igény, van felvevő piac, különösen műszaki és természettudományos területeken. Főleg olyan szakemberekre van szükség, ahol mind a szakmai háttértudás, mind a nyelvtudás megvan. Nem lehet odaállítani, például egy olyan technikust egy gép mellé, aki nem tudja elolvasni az adott eszköz használati utasítását németül.
Egy munkát kereső magyartól milyen tudást várnak el, és merre érdemes elindulnia?
IPM: Ahogy említettem is már a nyelvtudás nagyon fontos. A kis- és közepes vállalatoknál a német, a multinacionális vállalatoknál esetenként az angol is elég, amíg a német nem megy. Elsősorban műszaki szakembereket keresnek, második az információtechnológia területe, ebben sok jól képzett magyar szakember van véleményünk szerint.
Ami a készségeket és képességeket illeti, itt fontos a lojalitás, hogy a munka örömet okozzon, szívesen tegyen az illető eleget azoknak a kihívásoknak, amit adott munka támaszt. A magyarok sok esetben szívesen választják az ingázást, ezt is tudjuk, és ennek az osztrák munkaadók nagy része is meg tud felelni. Ausztriának, amely szakmák itt kezdenek kihalni, az igazi régi kézművesek nagyon keresettek.
Azért ezek Magyarországon is egyre inkább hiányszakmák... Úgy tűnik, hogy az embereknek az eddiginél is több segítségre, információra lenne szükségük. Hogyan látja ebben az EURES szerepét?
IPM: Igen, nagy szükség lenne rá, hogy az EURES szélesebb körben is ismertebb legyen, sőt azt is elvárják tőlünk, hogy a munkaerő közvetítésben is részt vegyünk. Ezt azonban addig nem tudjuk felvállalni, amíg csak néhány tanácsadóval dolgozunk. A jövőben azonban valószínűleg a közvetítésbe és a tanácsadásba is beszállunk majd.
Hogyan áll a társadalom Ausztriában a migrációhoz, a bevándorlókhoz?
IPM: Ausztriának nagyon nagy szüksége van a migrációra, hiszen fogy a népesség, nagyon kicsi a természetes szaporulat, és ezt csak a migrációval lehet kiegyenlíteni. Ennek ellenére az osztrák társadalom ezt nehezen fogadja el, nagyon sok felvilágosító munkára van szükség. El kell magyaráznunk, hogy nem munkát vesznek el a bevándorlók, ellenkezőleg, abban segítenek, hogy a kiegyenlítődés, az egyensúly megmaradjon, integrálódjanak az osztrák társadalomba. Innentől kezdve ez társadalompolitikai kérdés is, mert igenis szükség van a munkavállalókra.
Aztán beszélgettem egy Győr-Moson-Sopron megyei EURES-tanácsadóval is, aki elmondta, hogy miben tudnak segíteni a reménybeli munkavállalóknak.
Határátkelő: Hányan keresik meg az EURES tanácsadót Győr-Moson-Sopron megyében, mondjuk havonta?
Megyénkben átlagosan 120 érdeklődő keres fel minket személyesen, e-mailen és telefonon keresztül.
Milyen kérdésekkel fordulnak leggyakrabban önhöz?
Leggyakrabban álláslehetőségek iránt érdeklődnek az ügyfeleink, emellett nagy az érdeklődés a munkavállalás feltételeiről, bejelentkezési tudnivalókról, regisztrációs kötelezettségekről. Gyakori kérdésként merülnek fel az ingázói munkavállalók körében, hogy hol adóznak, melyik tagállamban lesznek biztosítottak, ki jeleni be őket be az osztrák társadalombiztosítási rendszerbe, mit kell tartalmazni az osztrák munkaszerződésnek.
Mennyire tájékozottak az emberek, amikor érdeklődni kezdenek?
Általánosságban elmondható, hogy az érdeklődők nem rendelkeznek megfelelő információval a külföldi munkavállalással kapcsolatban, sokan médiából, ismerősöktől próbálnak információt szerezni, jelentős azon érdeklődők száma, akik az interneten böngészve találnak rá az elérhetőségünkre.
Az EURES-tanácsadó miben tud segíteni, merre tudja elindítani az érdeklődőket?
Elsődleges feladatunk az információnyújtás és tanácsadás a külföldön elhelyezkedni szándékozó munkavállalók számára az Európai Gazdasági Térség országaiban fellelhető munkalehetőségekről, valamint a munkavállalás és megélhetés körülményeiről.
Hogyan látja azokat az élethelyzeteket, történeteket, amikor az emberek úgy döntenek, hogy külföldön akarnak dolgozni?
A fiatal külföldön elhelyezkedni szándékozó munkavállalók általában nyelvismeretüket és a szakmai ismereteiket szeretnék fejleszteni, természetesen jobb anyagi megbecsülés mellett. A közép és idősebb korosztálynál a motiváció jellemzően a magasabb fizetés, általában a megélhetés a család fenntartása a fő indok.
Hogyan alakul a tendencia, többen mennek, mint korábban? Aki elindul milyen kilátásokkal vág ma neki Ausztriának?
Az érdeklődők száma mindenképpen arra utal, hogy többen vállalják az ausztriai munkavégzést, a 2011májusi munkaerőpiaci nyitást követően 30 százalékkal megnövekedett a magyar munkavállalók száma Ausztriában.
Milyen alapvető információkat érdemes tudniuk azoknak, akik ott akarnak dolgozni?
Elsődlegesen felhívjuk a figyelmüket a nyelvismeret fontosságára, megmutatjuk, hol találnak megbízható álláslehetőségeket, felkészítjük őket, hogy milyenek az élet és munkakörülmények, hogyan pályázzanak az ausztriai állásokra.
Ha állásajánlatot kap valaki, még a szerződés megkötése előtt próbálja meg leellenőrizni leendő munkaadóját, ehhez tőlünk is kérhet segítséget, hogy valóban létezik-e a cég.
Ha bármi munkaviszonyával kapcsolatos problémája támadt, minden esetben a külföldi munkavállalói érdekképviseleti szervezetekhez (munkáskamara, szakszervezet) forduljanak, mert az itteni hatóságok ilyen ügyekben nem járhatnak el.
Soha ne fizessenek magánközvetítőknek közvetítési, regisztrációs vagy egyéb díjat, Magyarországon a magánközvetítő az álláskeresőtől semmilyen címen nem kérhet pénzt. Rendelkezzenek a külföldi munkavállaláshoz, tartózkodáshoz elegendő anyagi tartalékkal, amely az első fizetésig a szállást, étkezést, utazást egyéb felmerülő költséget fedezi.
Mik a szükséges, vagy előnyt jelentő készségek, képességek? Milyen területen tudnak állásokat ajánlani?
Piacképes szakma, megfelelő nyelvismeret, motiváltság, elkötelezettség, alkalmazkodás, önálló munkavégzés és terhelhetőség.
Az EURES-portálon közzétett álláshirdetések az EURES-tagoktól és -partnerektől, ezen belül is elsősorban az európai állami foglalkoztatási szolgálatoktól származnak. Az említett szervezetek olyan állások meghirdetésére használják az EURES-t, melyekre a munkáltatók más európai országok munkavállalóit szeretnék felvenni.
Az álláshirdetések a foglalkozások széles skáláját fedik le, és ezen belül állandó és szezonális munkalehetőségeket egyaránt kínálnak.
Mennyire kapnak visszajelzést, hogy sikeres volt-e az ügyfél? Milyenek az arányok érdeklődés és tényleges szándék tekintetében?
Jellemzően kevés visszajelzést kapunk a sikeresen elhelyezkedett álláskeresőkről, mivel közvetlenül a munkaadóval veszik fel a kapcsolatot.
Jellemzően kik azok, akik elmennek? (Diplomás, szakképzett vagy képzettség nélküliek jelentkeznek?)
Az érdeklődők többsége középfokú és felsőfokú végzettséggel rendelkezik, a külföldön munkát vállaló magyar munkavállalók körében megfigyelhető, hogy sokan nem a végzettségük szerinti munkakörben dolgoznak, hanem egyszerűbb, kisegítő jellegű munkaköröket is elvállalnak, különösen jellemző, hogy diplomások szobaasszonyi munkakörben dolgoznak.
Mennyire gyakori, hogy végzettségük alatt keresnek állást az ügyfelek?
Gyakori, hogy az érdeklődők nem rendelkeznek a szakmai végzettségüknek megfelelő nyelvismerettel és piacképes szakmával, ezért gyakran elvállalnak egyéb kisegítő munkaköröket is, illetve első munkahelyként a nyelvismeret fejlesztése miatt a kvalifikált munkaerő elvállal egyszerűbb munkaköröket is.
Utolsó kommentek