Tízből hat fiatal külföldön képzeli el a jövőjét egy friss felmérés szerint, de ami ennél egy fokkal durvább, száz megkérdezettből mindössze hat mondta, hogy semmiképpen sem menne el Magyarországról.
A magyar fiatalok egy jelentős része nem érzi jól magát Magyarországon. Legalábbis ez derül ki az OTP Fáy Alapítvány friss, reprezentatív kutatásából, melyben 800 16-24 év közötti magyart kérdeztek meg.
Az ország helyzetét kétharmaduk (egészen pontosan 68 százalékuk) inkább rossznak ítéli, és 36 százalék vár további romlást, míg javulást nagyságrendileg ugyanennyien (egyharmad) remél.
Ezek alapján nem meglepő, hogy a megkérdezett fiatalok több mint fele (57 százaléka) arra a kérdésre, hogy hol képzeli el a jövőjét tíz év múlva, azt válaszolta, hogy külföldön. Ennek oka elsősorban a megélhetés (szebben fogalmazva: leginkább az egzisztenciális problémáktól félnek), és az oktatás helyzete, azaz úgy érzik, az iskola nem készíti fel őket a munkavállalásra.
Más kérdés, hogy az elmúlt bő tíz évben sok ilyen felmérést láttunk már, így azt is tudjuk, hogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennyien el is mennek majd Magyarországról. Ezt hangsúlyozta egyébként a kutatást végző Impetus Research vezetője, Kozák Ákos társadalomkutató is.
A megkérdezettek közül fele (48 százalék) vagy nem érzi kifejezetten jól magát, vagy egyértelműen rosszul érzi magát Magyarországon. Ilyen szempontból nem is olyan meglepő, hogy mindössze hat százalék mondta azt, biztosan Magyarországon marad.
A fiatalok hangulata tehát nem jó: az ország helyzetét a 68 százalék inkább rossznak ítéli, mint jónak (32 százalék), és a jövőre nézve sem túl optimisták: a legtöbben (36 százalék) további romlásra számítanak, és csak minden harmadik megkérdezett vár javulást.
Hasonló, bár némileg alacsonyabb eredményeket hozott egy idén tavaszi hasonló kutatás is. Akkor a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézete (az MTA által támogatott) felmérése keretében 16–29 éves magyar fiatalokat kérdeztek.
A májusban felvett adatok szerint minden harmadik fiatal (35 százalék) gondolt már a határátkelésre és a külföldi életre. Ez persze a kutatók szerint megint csak nem azt jelenti, hogy ennyien elmennek, de azt igen, hogy a fiatalok egy jó része dühös és elkeseredett. Ami még érdekesebb, az a trend, hiszen 2020-ban ez az arány még csak 11 százalék volt, azaz három év alatt a háromszorosára emelkedett.
Érdekesség, hogy a kutatók szerint elsősorban nem is az egyetemisták, hanem a szakképzésben részt vevők és a gimnazisták tervezik azt, hogy egyszer külföldre mennének dolgozni. A kutatók hangsúlyozták, hogy elsősorban a „két véglet”, azaz a hónapról hónapra élők, valamint a gondok nélkül élők körében felülreprezentált a külföldi munkavállalást fontolgatók aránya.
Összességében minél kevésbé elégedettek a magyar fiatalok a saját életükkel, illetve minél negatívabban ítélik meg a demokrácia jelenlegi állapotát, annál nagyobb a valószínűsége, hogy fontolgatnak külföldi munkavállalást.
A ti környezetetekben milyen a fiatalok hangulata? Tudtok olyanokról, akik komolyan fontolgatják, hogy külföldre költöznek hosszabb időre?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek