Mi jut eszetekbe Hollandiáról? A kerékpárok? A kávéházak? A tulipán? A sör? Mai szerzőnk, Hothead régi írónk és kommentelőnk, egyike a legrégibb törzstagoknak (aki egy ideje már követi a blogot, az biztosan emlékszik a Hollandián keresztül Ausztráliába költöző családjára) – most egy nem akármilyen posztot írt Hollandiáról, rengeteg képpel (amiért külön köszönet). Vágjunk is bele!
TROLLFIGYELŐ: Trollt láttál? Írj a hataratkelokommentKUKAChotmail.com címre és amint tudok, lépek az ügyben! Tegyünk együtt a Határátkelő kulturált hangnemének megőrzéséért! Történetedet továbbra is a hataratkeloKUKAChotmail.com címre várom!
„Engem teljesen elvarázsolt Hollandia, a kockaköves utcák, szélmalmok, tulipánok, sajtok, klumpák, kerékpározás országa. Nagyon tetszik az ottani építészet, városrendezés, a hangulat, a látványos fesztiválok. Most is saját tapasztalataimat írom le, egy 100 ezer lakosú, Limburg megyei kisvárosról.
A tipikus holland sorház
Mi öten is ilyenben laktunk – egy keskeny épület, melyben egymást érik a bejárati ajtók, befelé hosszú, legalább két szintes és tartozik hozzá egy apró hátsó kert. Két utca között két sorban futnak a házak, kertjeikkel hátat fordítva egymásnak. A kertek között egy keskeny gyalogút húzódik.
Az ablakokon gyakran nincs függöny, így ha a belső elrendezés engedi, keresztül lehet látni a házon, akár egészen a kertig. Nem ritka az üvegezett bejárati ajtó sem. Viszont láttam néhány helyen fóliasáv ragasztást az utcafronti ablaküvegeken, szemmagasságban. A ritkán, de néha kellemetlen szögből érkező napsütés ellen valamilyen árnyékolóval azért felszereltek az ablakok. A belső párkány helyet ad a különböző dekorációknak, amik direkt kifelé néznek, kapcsolódnak az évszakhoz, vagy az épp aktuális eseményhez.
Kívülről dísztégla burkolat a jellemző. Ahol van előkert, szépen rendben tartják (kevés kivételtől eltekintve), ahol nincs, ott is sok az erkélyláda, dézsás növény.
Képesek a ház előtt, roppant keskeny sávban is dísznövényt nevelni.
Az erkélyeken, teraszokon – ha van – nem felmosóvödröt és lomot tartanak, hanem asztalt és székeket, cserepes növényeket.
A házak sablonos belső elrendezése szerint az alsó szinten található egy kis előszoba, vagy csak belépő, egy WC mosdóval és a nappali – konyha – étkező együttes, utóbbi lehet egy légtérben, de jártam olyan házban is, ahol külön helységeket alkottak.
A felső szinten vannak a hálószobák és a fürdőszoba WC-vel. A mosógép külön helyiségben foglal helyet, nálunk ez a harmadik szinten volt (a zöld „dobozok" a házak tetején).
A felső szintre vezető lépcső alatti rész sem kihasználatlan, itt lehet tartani a takarítóeszközöket. Nálunk ez játszókuckóként funkcionált, a gyerekek nem kis örömére.
A házhoz tartozik még egy tároló, főleg ugye a kerékpároknak, kert szerszámoknak. Ez optimális esetben megközelíthető a kertből, így elkerülhető, hogy a kerékpárt keresztül kelljen tolnunk a teljes alsó szinten ahhoz, hogy kijussunk vele az utcára. (Éppen ezért sokan inkább az előszobában tartják a biciklit.)
Kong az ürességtől
Családi házat jellemzően családnak adnak ki, persze itt is vannak kivételek. Bérbeadással legtöbb esetben ügynökség foglalkozik, minimális a közvetlenül a tulajdonostól bérelhető ingatlan.
A holland lakás beköltözés előtt üres és csupasz, a belső burkolatról is a beköltözni vágyónak kell gondoskodnia! Kiköltözéskor pedig vissza kell állítani az eredeti állapotot, szóval el kell vinned a parkettát, padlószőnyeget, amit leraktál.
A konyhabútor (csak a szekrények) be vannak építve, a fürdő, WC általában kövezettek, a szaniterek is a helyükön vannak. Az összes többi olcsón (sokszor ingyen) beszerezhető a marktplaats-on.
A vizes helyiségekben nincs konnektor, a villanykapcsoló is nagyon magasan van, egy hosszú műanyag bot segítségével üzemeltethető, hogy véletlenül se érjünk hozzá nedves kézzel. A nyílászárók szigetelése nem profi, de hát a hollandok nem fázósak.
Szelektív hulladékgyűjtés a legmagasabb szinten
A családi házaknak 2 db kukájuk van. Az egyik belül ketté van osztva, hogy a háztartási hulladék és az újrahasznosítható műanyag külön rekeszbe kerüljön. Csak zsákba tett szemét dobandó bele. A másik kukába a kerti hulladék kerül, ez a „zöldkuka". Ezeket heti váltásban, tehát kéthetente ürítik.
A társasházak lakói egy földbe süllyesztett szeméttárolóba dobhatják a szintén bezsákolt szemetet. Egy ehhez használatos kártya lehúzásával nyílik a tároló fedele. Az újrahasznosítható papírt havonta gyűjtik össze a ház elől. Az üveget el kell vinni a legközelebbi gyűjtőhelyre, ugyanitt a még használható ruhát, cipőt is bedobhatjuk a megfelelő tárolóba. Ezek a gyűjtők szintén besüllyesztett, hatalmas fémtartályok.
A családi házról leírtak egyébként az általunk bérelt házra vonatkoznak, fontosabb adatai: lakóterület 105 nm, telek 150 nm, hálószobák száma 3, bérleti díj 650 €/hó, ingatlanpiaci ara 150.000 €.
Tisztán tartják a várost
A közterületek tiszták, gondozottak. Nem azért, mert a hollandok angyalok és nem szemetelnek, hanem azért, mert tisztán tartják a várost. Különösen fesztiválok után bokáig érnek a söröspoharak, egyebek, de rendszeres a gépi seprés az utcákon, a szemétszedés, a fűnyírás, sövénynyírás, az ágyások kapálása, lombgyűjtés.
A főutak mentén futó zöldsávok közül azok, ahol ezt tábla jelzi, szolgálnak kutyasétáltatásra, itt az ebek elvégezhetik a dolgukat. Ezeken a részeken nem ajánlatos a füvön sétálni.
A kutyák után adót kell fizetni, ennek mértékéről nincs információm, sosem volt kutyánk. Egy érdekes szabály a kutyatartással kapcsolatban: csak lakásban lehet őket tartani, a kertben nem lehet kint hagyni. Ez biztos nem kényelmes, főleg a nagy testű állatoknak, de nekem, mint kisgyermekes anyukának szimpatikus, hiszen nem kellett a kerítésnek ugró, őrjöngő ebektől tartani a sétáink során.
Ha járda nincs is mindenhol, a kerékpárutak behálózzák a várost. Mindenhova el lehet jutni kerékpárral, és nem jelent gondot a drótszamarak leparkolása sem.
Amiből sok van még városszerte, az a játszótér. Öt perc sétával 3 játszótér közül választhattunk, és nem azért, mert „jó helyen" laktunk. A játékok, ha nem is újak, de jó állapotúak, nincsenek leharcolva. Ha bármi véletlenül kint marad a játszótéren, majdnem biztos, hogy ugyanott lesz a következő alkalommal.
A legtöbb termék holland
Ha pedig nem holland, akkor német vagy valamely közeli országból származó. Találni azért kínai árut, de az a nagyon ócska, silány minőség teljesen hiányzik a polcokról. Ha olcsón szeretnél élelmiszert vásárolni, ezeket a szupermarketeket javaslom: C1000, Lidl, esetleg utóbbi Németországban.
Magasabb árfekvésű, megbízható minőségű, sok akciós termékkel: Albert Heijn, Jan Linders. Lányaim imádják a kreatív kézműveskedést, az ehhez szükséges anyagokat, eszközöket fillérekért be lehet szerezni az Actoin-ben, ahol ezeken kívül rengeteg más – dekorációs dolgok, tisztítószerek, ruha, játék – is megtalálható.
Olcsó, de sajnos nem mindig kifogástalan minőségű ruhákat kínál a Zeeman és a Wibra, minden héten új akciókkal. Sok szép darabot vásároltam itt a gyerekeknek. Ezek mellett természetesen a világmárkák is felsorakoznak, de ezeket nem reklámozom, mindenki eldönti, mit enged meg a pénztárcája.
A koninginnedag és Sinteerklas
A hollandok nagyon szeretnek ünnepelni, fesztiválokat tartani. Minden fontosabb esemény, ünnep alkalmával feldíszítik, a jópofa dekorációktól amúgy sem mentes házat, előkertet. Az egyik legfontosabb esemény a királynő napja (koninginnedag) április 30-án, amikor is nemzeti- azaz narancs színben pompázik a város, az ünneplő emberek. E napon rendkívül olcsón lehet hozzájutni holmikhoz, szinte mindent akciósan kínálnak a boltok, hiszen az aznapi bevétel után nem kell adót fizetni.
A másik nagy ünnep, főleg a gyerekek számára, a a Sinteerklas (Mikulás) és segítői, a Zwarte Piet-ek érkezése. Ez Hollandiában nagyobb ünnep, mint a Karácsony! A karácsonyfa „csak" része a többi dekorációnak, már december elején-közepén felállítják, nem várnak vele 24-ig.
A mi városunkban februárban volt a karnevál (carnaval), ami a farsanghoz hasonló móka, de egy hétig tart. Ilyenkor, pláne a hétvégén, mindenki jelmezbe öltözik, még a felnőttek is (!), és felszabadultan buliznak a városban. Nagyon hangulatos esemény.
A gyerekek egész héten jelmezben, kifestve mennek iskolába, a tanárok szintén, és zenélnek, énekelnek, táncolnak. Persze azért tanulásra is jut idő.
Egyéb ünnepek
Ha a végzős középiskolás sikeres záróvizsgát tesz, az ablakba kilógatják a nemzeti lobogót, a zászlórúdra fűzve az iskolatáskát, néha még egy-egy tankönyvet is. Az ablakban a „Geslaagd" (Sikeres) felirat olvasható. (Lásd a legelső képet!)
Születésnapok alkalmával előkerülnek a partikellékek, papírfüzérek, színes léggömbök és az elmaradhatatlan „Hoera X jaar", „ik ben jarig" feliratok, vagy csak egyszerűen az ünnepelt éveinek számát jelzi egy felfújható, szám alakú ballon, ami tapadókoronggal erősíthető az üvegre.
Az iskolában is felköszöntik a születésnapost, aki apró ajándékcsomaggal kedveskedik a társainak. A gyerekzsúrokat általában nem otthon tartják, hanem elviszik a kis vendégeket játszótérre, játszóházba, vagy állatkertbe. A középső gyerekem részt vett több szülinapi partin is, és mindegyiken nagyon jól érezte magát. A kedvence az volt, amikor egy lovastanyára mentek ünnepelni. Olyan fáradtan és piszkosan talán még sosem láttam, mint azután a buli után.
Kedvenceim az újszülött érkezését jelző dekorációk. A „Hoera een meisje" vagy „Hoera een jongen" felirat mellett legtöbbször a gyerek neve és/vagy az ablakon berepülő gólya tudatja a nagy eseményt.
Magam sem gondoltam, hogy ennyit tudok írni Hollandiáról - hiába, még mindig szeretem... Legközelebb Ausztráliába megyünk."
Utolsó kommentek