A hírek szerint az osztrákok egyre kevésbé örülnek annak, hogy a családi pótlékként kifizetett pénzek egyre nagyobb része jut külföldre (egyébként Magyarország viszi a prímet). Emellett a heti blogajánlóban szó lesz még a recepciós munka előnyeiről és hátrányairól, valamint arról is, mi történik akkor, ha elhagyjuk az összes létező iratunkat Máltán.
(fotó: flickr.com / 01(K) 2012)
Az Európai Unió tagállamaiban a szociális ellátások meghatározása tagállami hatáskör. Van ugyanakkor egy olyan élethelyzet, amikor a gyermek nem ott él, ahol valamelyik szülő dolgozik, ilyenkor ugyan a gyerek a lakhelye szerinti tagállamban jogosult az ellátásra, de ha ott a családi ellátások összege alacsonyabb, mint a másik érintett államban, akkor a különbözetet utóbbi országnak kell állnia. Na, a Bécsből jelentjük blog posztja szerint ezt kezdik unni az osztrákok.
„Ha például apuka Ausztriában dolgozik, anyuka pedig Magyarországon és a gyerekek is ott élnek anyukájukkal, akkor Magyarország fizeti ki a családi pótlékot, de mert ennek összege jóval alacsonyabb, mint pl. az ausztriai juttatásé, így a különbözetet az osztrák hatóságoknak kell kifizetnie. A kifizetést Ausztriában kérvényezni kell.
A sajtó hírek szerint a különbözet kifizetésének kötelezettségéből adódóan csak 2013-ban több mint 65 millió eurónyi juttatást küldött az osztrák kormány Magyarországra, további 13,2 millió eurót Szlovéniába, 48 millió eurót Szlovákiába és 31 milliót Lengyelországba, 11,3 milliót Romániába. Ezért a külföldieknek juttatott családi pótlék európai uniós szintű reformját sürgette az osztrák külügyminiszter, a néppárti Sebastian Kurz. (...)
Az összeg évről évre nő, a der Standard és a Kleine Zeitung hasábjain szeptemberben megjelent adatok szerint összességében 2013-ban 207 millió eurót fizetett ki Ausztria ezen a jogcímen a nem Ausztriában élő gyereke után, míg 2014-ben ez az összeg már 233 millió Euróra rúgott. A legnagyobb szelet (71 millió Euró) pedig továbbra is Magyarországon élő gyerekek után került kifizetésre. (...)
Példaként a mi két iskolás korú gyermekünk esetében a Kinderabsetzbetrag-al együtt 402,60 Euro jár, míg például egy 3 iskolás gyereket nevelő család esetében 633,60 Euro.
Ebből és a magyar adatok ismeretében az előzőekben szóban forgó különbözet könnyedén kiszámítható. (Most Magyarországon egy két gyermeket nevelő család esetében a családi pótlék 13300 Ft gyermekenként.)”
A teljes posztot ide kattintva olvashatjátok el.
A recepciós munka előnyei és hátrányai
Nemrégiben volt poszt arról, milyenek a hétköznapok a brit egészségügyben, egészen pontosan egy fogászaton dolgozó szemszögéből. Ma a recepciós munkát nézzük meg egy kicsit közelebbről a Frankfurti mesék blognak köszönhetően.
(fotó: torange.us)
„Szakmai csúcsra jutottam, a kis recepciós életemben elértem mindent, amit csak kívánhatok. Történt ugyanis, hogy egy vendég vette a fáradtságot, és az automata által véletlenszerűen kiküldött elégedettségi kérdőívet nem csak hogy kitöltötte, hanem az „egyéb” rublikát teleáradozta a kedvességemről és a barátságos mosolyomról.
A cinizmust félretéve, persze, hogy örültem neki, mert ugye a customer care meg a briliáns kiszolgálás van minálunk a fókuszban, úgyhogy most éppen jól fekszem a főnökségnél, többször is megdicsértek, hogy milyen ügyes vagyok. Sajnos ritkán fordul elő, mert ugyebár panaszt könnyebben teszünk, de ritkán vesszük a fáradtságot, hogy a jó dolgokat meséljük el.
Pont jól jött amúgy ez a vállveregetés, mert minden motivációmat elhagytam valahol útközben, szerintem az IAA-val (Nemzetközi Autókiállítás) együtt járó őrültek háza gazdagon hozzájárult a fásultságomhoz. (...)
Csak hogy tovább motiváljam magam, mindjárt kezdődik a könyvvásár is, hasonló vendégforgalommal. Így annak ellenére, hogy az ötvenedik vendégnél már csak egy arc nélküli masszát látok, nagyon kedvesnek kell lenni. Ha nagyon fáradt vagyok, ami sokszor előfordul, mert nem alszom eleget, meg a sok kedveskedés elszívja az életenergiámat, akkor csak felteszem a megfelelő lemezt egy mosoly keretében és reménykedem, hogy nem keverednek össze.
Mert ugye van az Érkező Vendég Angol, a Távozó Vendég Angol, az Érkező Vendég Német és a Távozó Vendég Német album. Elhülyülés jeleit mutató fáradtság esetén, vagy hektikus beosztásnál, amikor abban sem vagyok biztos, hogy reggel vagy este van, a Listerin vagy az alkoholszag mindig segít a beazonosításban. (...)
Miért NE legyél recepciós?
1. Folyamatos munkabeosztás
Ha szereted, hogy hétfőtől péntekig dolgozol és a hétvégéid mindig szabadok, valamint, hogy a szabadidődet előre be tudod osztani, akkor felejtsd el a szállodát (meg úgy általában az ügyfélszolgálatokat), mert itt - jó esetben csak - két műszakban a hét bármelyik napján be lehetsz osztva kora hajnaltól késő éjszakáig a műszaktól függően. Rossz esetben megkínálnak éjszakai műszakkal is. (...)
2. Túlóra és ácsorgás, hosszú munkahetek
Az öt nap munka két nap pihenés rutin sem játszik a szállodaiparban, nagyon sokszor van, hogy 8-9-10 napot kell egyben ledolgozni, igazi kicseszés esetén különböző beosztásokban, hogy még véletlenül se tudjon a szervezeted bármilyen rutint felfedezni az életedben és ahhoz alkalmazkodni.
Természetesen az is előfordul, hogy utána 4-5 szabadnapot is kap az ember, vagy hogy csak három napot kell dolgozni egy héten, de rutinvadászoknak egyik opció sem ideális, tehát ha nem tetszik, dolgozz máshol.(...)
3. Emberek
Ez egyben jó és rossz is, a szállodaiparban azért azt nehéz kikerülni, hogy emberekkel is találkozunk. (...) Így ha nagy általánosságban utálsz mindenkit magad körül, és legszívesebben egyedül üldögélsz az irodádban, akkor dolgozz máshol.
Én kifejezetten szeretem, ha folyamatosan emberekkel dolgozom, valahogy az életem is úgy alakult, hogy majdnem mindig a frontvonalban álltam. A legjobb, ha nagyon türelmes vagy, mert majd ámulsz meg bámulsz, hogy mennyi különböző ember létezik, és hogy azok a típusok, akikről a vicceket mintázzák, nem kitalált személyek ám.
És miért IGEN?
1. Utazás lehetősége
Ha esetleg még pályaválasztás előtt állsz, és olyan munkát keresel, amellyel könnyen teheted át a székhelyed más országba, akkor irány a vendéglátóipar- és szállodaszak. Szállodákba mindig keresni fognak embereket, így ha utazni is szeretnél, akkor ezzel a hivatással könnyen meg is teheted. (...)
2. Karrier
Nincs magyarországi tapasztalatom a vendéglátásban, így csak az angliai és a németországi trendeket ismerem. Mindkét helyen azt tapasztalom, hogy a helyiek egyre kevésbé tartják vonzónak a szállodaipart, legalábbis az ún. „Front Desk” részleget, így a tanult kollégák pár hónap gyakorlat után vidáman dobbantanak valami jobban fizető és emberbarátibb beosztást kínáló munkahely felé. (...)
3. Kedvezményes szálláslehetőség
Ezt a nagy láncoknál lehet a legjobban kihasználni, főleg mert számos országban vannak jelen, és többnyire nyitott a lehetőség a dolgozói áron történő szobafoglalásra. Mi is sokat használjuk, így például Amsterdam belvárosában hostel áron szálltunk meg 4-5 csillagos szállodában és a reggeli is potom összegért járt hozzá.”
Természetesen ebben az esetben is érdemes elolvasni a teljes posztot, amit itt tehettek meg.
Az elvesztett pénztárca esete
Alighanem mindenkinek a rémálmaiban fordul elő az, hogy elhagyja a pénztárcáját / irattárcáját / táskáját (nem kívánt törlendő), benne az összes létező iratával. Mert hát ezeket ugye pótolni kell, ami nem kis macera. Ez történt az MP Goes to Malta blog szerzőjével is. Lássuk, mi következett utána!
Bankkártyák
A Banif Bankot még félig-meddig önkívületi állapotban hívtam, ahol egy fura akcentusú hölggyel beszéltem, aki kis matatás meg azonosítás után közölte, hogy a kártya le van tiltva, de reggel még majd kapok egy telefont tőlük. Hívtak is, és megbeszéltük, hogy a kártya akkor jól le van tiltva.
Újat igényelni vagy személyesen, vagy a netbankon keresztül lehetett, én ez utóbbit választottam, írtam nekik a netbankon keresztül egy üzenetet. (...)
Busz végállomás (Malta Public Transport), talált tárgyak
Mivel sanszos volt, hogy a buszon hagytam el (az ellopásra nem is merek gondolni) a cuccot, másnap reggel Vallettában kezdtem. A helyi Lost & Found gyakorlatilag ugyanaz a bódé, ahol az információ és a jegyárusítás is folyik, a fenti funkcióknak megfelelő hosszúságú sorral. (...)
Rendőrség
Nem volt egyszerű eset, 3 órámba tellett bejelenteni, hogy elhagytam a drágaságot. Közrejátszhatott az is, hogy az egyetlen hölgyemény (Rachel), aki dolgozott éppen akkor kapott sírógörcsöt valami probléma miatt, úgyhogy amíg el nem múlt addig nem nagyon dolgozott, csak szipogott.
Egész addig jól mentek a dolgok, amíg meg nem érkezett egy kollégája, és megkérdezte mi a baj… Aztán már majdnem sorra kerültem, amikor megérkezett az ügyeletes tiszt is, és ő is megkérdezte…
Végül kaptam egy formanyomtatványt, hogy töltsem ki és az elmosódott szemceruzájú Rachel felvette az adatokat. A jelentésért másnap még vissza kellett mennem, de az már viszonylag gyorsan ment, „csak” az útlevelem hagytam otthon, de a szkennelt verziót is elfogadták. (...)
Magyar iratok
Jó tudni, hogy a személyi igazolvány, útlevél, jogosítvány, valamint a lakcímkártya elvesztése esetén bejelentési kötelezettséged van az otthoni szervek felé, hogy aztán ezeket az iratokat serényen kőröztessék.
Persze mindezt csak személyesen, vagy meghatalmazott útján lehet teljesíteni (pár kivétellel), lásd lejjebb. A lakcímkártyát a meghatalmazott is átveheti, a többi iratot nem.
Ha eddig eljutottunk, az szuper, innen indulhat a Recovery Mode, azaz a doksik pótlása.
Máltai ID/e-residence document
A szokott módon, ha jól emlékszem az ID1A nyomtatványt kitöltve, a megfelelő helyen az „Elveszett”-et bekarikázva el kell slattyogni a szokott helyre (Evans Building, Valletta), ahol újból csinálnak rólad egy fotót. Itt fogják kérni a rendőrségi jegyzőkönyv másolatát. Helyben másolni azt nem tudnak, ezzel is a régi szép magyar emlékeket idézve. (...) Nagyjából 1 hét múlva kaptam meg az értesítőt, hogy begyűjthetem. €22-be fájt. (...)
Magyar jogosítvány
Mint fentebb írtam, be kell jelenteni az elvesztését az okmányirodában (vagy a járási tanácsnál kormányhivatalban, vagy hogy a fenébe hívják most), és elindítani az új igénylését. Erre két mód is van.
1. Személyesen: A bejelentést a meghatalmazott meg tudja tenni, azonban új igénylést csak az igénylőnek személyesen lehet benyújtani. Ez picit szívás, mert amíg haza nem mész, nem tudsz jogsit csináltatni, a konzuli szolgálat nem fog.
2. Ügyfélkapun, on-line: Na, ez engem meglepett, de működik! Természetesen az ügyfélkapus regisztrációt még személyesen kell végigverekedned otthon, de ha ez megvan, a határ a csillagos ég. (...)
3. A harmadik verziót amolyan hibridként tartogattam. Ebben az esetben otthon valaki bejelenti az elveszést, és Máltán próbáltam volna meg jogsihoz jutni. Az EU-s jogosítványokat (meglétük esetén) €80-ért honosíttatják.
Én csak az ügyfélszolgálatig jutottam, ahol azt mondták, hogy amennyiben kapnak valamilyen írásbeli bizonyítékot a magyar hatóságoktól, hogy volt bekem ilyen jogsim, akkor ők minden gond nélkül honosítják. Belegondolni sem merek, mennyi időt és szervezést kívánt volna egy ilyen dolog…”
A teljes poszt itt olvasható el, érdemes átkattintani!
A moderálási alapelveket itt találod.
Kegyetlen élethelyzet, amikor a család egyik tagja külföldön dolgozik, míg a többiek otthon maradnak – akár csak pár hónapig, amíg a másik mindent előkészít, de gyakori az is, hogy egyikük huzamosabb ideig külföldön dolgozik és csak pár hetente jár haza hétvégére. Te is voltál ilyen helyzetben? Esetleg most éled át? Vagy csak tervezitek, hogy így lesz? Írd meg a történeted a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
Utolsó kommentek