A netnomádságról volt egy poszt ezen a héten, ezért arra gondoltam, nézzük meg egy másik szemszögből is a dolgot, ráadásul a szerzője, Tucano törzsgárdatag volt indulásilag a Határátkelő kommentelői között. Aztán megnézzük még, hogyan gyűjtik a szemetet Hollandiában, végül de nem utolsósorban ellátogatunk egy (pontosabban: két) svéd nyelvtanfolyamra.
Ne felejtsétek el a Magyarország és én pályázatot sem! Részletek itt!
(fotó: tucano.kinja.com)
Kezdjük tehát a netnomád Tucano írásával, aki blogjában a tőle megszokott vicces, ámde informatív módon ad segítséget azoknak, akik ilyen életfromára vágynak. Akik pedig nem, azok csak simán jól szórakoznak majd.
„Utazó online távmunkás nagyon leegyszerűsítve az, aki bárhonnan dolgozhat és bárhová utazhat. Lehet firkász, bármilyen kocka, könyvelő, festő, stb. A lényeg az, hogy EGY HELYEN vagy SOHA vagy minél ritkábban kelljen megjelennie. Ez persze lehet hetente például egy alkalom is, akkor is öröm az élet, viszont vándorolni nem lehet. (...)
A legtöbben trópusokra vagy a mediterrán térségekbe vágynak, de több netnomád, főleg karrierjük miatt (vagy valami általam értelmezhetetlen okból) a hidegebb tájakra tették át a székhelyüket. (...)
A teljes függetlenség csodálatos, de néha azért tud kurvára egyedül lenni az ember, még a legjobb társaságban is. És emiatt tud nehéz lenni a legtökéletesebb helyszín is.
Szingli netnomádoknak legfontosabb tanácsként először is azt javasolnám, hogy mindig legyen náluk óvszer. Aztán pedig azt, hogy kényszerítsék magukat az ismerkedésre. (...)
Amikor valaki családos netnomádságra adná a fejét, pláne kölkökkel, akkor a következő dolgoknak kötelezően stimmelniük kell. Ha valamelyik feltétel nem teljesül, akkor bukta a helyszín, eszedbe se jusson odamenni: tökéletes egészségügyi ellátás (kivéve fogorvos, az úgyis otthon), jó közbiztonság, jó oktatás. (...)
Az 5 zászló elv alapján gyakorlatilag minden netnomád ki tudja sakkozni magának az alacsony vagy teljesen adósemleges életmódot. Persze mindenképpen tiszteletben kell tartani a helyi és az otthoni törvényeket, meg fizet az ember külföldiként mindenhol extrát.
Pláne, ha a tartózkodáshoz eleve rendezni kell az adóhelyzetet, suliba kell íratni a kölköket vagy helyi társadalom/egészségbiztosítást kell fizetni, stb. Ha legálisan nem fizetsz adót (vagy keveset), akkor többet költhetsz, hangzik az offshore életvitel legfontosabb pénzügyi alaptörvénye. (...)
Az egészségbiztosítást se kell sokat ragozni, a lehető legjobbat kell beszerezni, amire csak pénzed futja. (...) Egy egzotikus fertőzés biztosan sokáig emlegetett élmény lesz baráti találkozókon, de bele is dögölhetsz (meg a családod is), ha nem törődsz a biztosítással.
Viszont, ha odafigyelsz a részletekre, akkor olyan helyzeteket is simán meg lehet úszni, mint amikor lakótársam dengue fertőzés közben 41 fokos láztól hallucinálva őrjöngött (a maga civilizált módján) egy kétmilliós karneváli felvonulás (Galo de Madrugada)közepén a legnagyobb brazil nyárban. (...)
Dolgozáskor két dologra érdemes igazán odafigyelnie a netnomádnak:
- Ne dolgozz keveset, mert bukod a melót és egy fillér nélkül fogsz vizet kéregetni az utcán Trinidad és Tobagóban.
- Ne dolgozz túl sokat, mert a netnomád és minden online távmunkás eleve többet dolgozik, mint a hazai pajtások. Az online távmunkás gyakorlatilag az összes felmérés szerint jóval több időt tölt a rohadt számítógép előtt, mintha napi nyolc órában ülne a melóhelyen a boxban. (...)
Érdekességként megjegyezném, hogy a netnomádok elég gyakran megkattannak, agyukra megy a tökéletes mennyiségben rendelkezésre álló jó idő/természeti szépség/pia/egyéb kábítószer és persze a ben- vagy bárhol máshol szülött lányok/fiúk, mindez keverve a munkával. Ez megtörténik a legegészségesebb emberekkel is, ilyenkor nem árt hazamenni egy kicsit és áttekinteni a helyzetet, főleg a magyar rögvalósággal összevetve.”
Természetesen az eredeti poszt jóval részletesebb, egyszerre informatív és szórakoztató, szóval feltétlenül érdemes elolvasni (itt tehetitek meg)!
Holland szemét
A hollandok alapvetően szimpatikusak (kivéve, aki nem), szóval nem bántani akarom őket, hanem megosztani veletek a Holland Waffel blog legutóbbi bejegyzését, ami az ottani szeméthelyzetről szól. És még érdekes is.
(fotó: hollandwaffel.wordpress.com)
„Hollandiában a családi házakhoz külön szelektív kuka jár (ugyanúgy, mint Magyarországon), míg a társas házak esetében gyűjtő helyekre lehet elvinni a szemetet. Ezt persze ne úgy képzeljétek el, mint otthon, ahol a gyűjtő helyek ritkák, mint a fehér holló, és az emberek többségének fogalma sincs, hogy hol találhatóak. (...) Itt jellemzően 2-3 társasházanként van egy földbe süllyesztett kuka-rendszer.
Egyébként több szempontból is nagyon jónak tartom ezt a földbe süllyesztett megoldást: nem tudom hogy vagytok vele, de én mindig rosszul voltam a társasházi kukatárolóktól: büdös, valaki mindig beletette az építkezési törmelékét, ezért állandóan tele voltak, a padlón gyanús patakocskák csordogáltak…
Itt a kuka így nem büdös, higiénikus, tehát az ember nem egy ujjbeggyel próbálja felbillenteni a kukafedőt, hogy minél kisebb testfelülettel érintkezzen vele, és persze nem utolsósorban a föld alól nem lehet guberálni és felborogatni se lehet. (...)
A családi házaknál, ahol külön-külön szelektív szemetesek vannak, ott nagyon szigorúan figyelik, hogy megfelelően van-e válogatva a szemét: ha véletlenül rosszat dobsz bele, nem viszik el a kukádat, sőt olyanról is hallottam, hogy ha renitens vagy, súlyos pénzbüntetés is járhat. (...)
Úgy tűnik, hogy itt a szemétkezelés és feldolgozás abszolút közügy: odafigyel rá az egyszerű ember is, hogy szelektíven gyűjtse és a megfelelő helyre vigye; az állam/önkormányzat pedig biztosítja a lehetőséget, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a különböző gyűjtőhelyek, hogy végül a lehető legtöbb dolgot újra lehessen hasznosítani.”
Ha további részleteket is olvasnátok, ne habozzatok ide kattintva elolvasni az eredeti posztot!
Nyelvtanfolyam svéd módra
Végül teljesen más, méghozzá ismét egy régi kedvenc, a Bezzeg a svédek, bandirepublik blogja következik. Ő fogta magát és beiratkozott egy SFI-be, ami nem más, mint egy államilag támogatott svéd nyelvtanfolyam bevándorlóknak – ha azt mondom, akadtak kalandjai, akkor talán nem túlzok.
(fotó: folkuniversitetet.se)
"Van a központban először egy szintfelmérés, majd az ottani teljesítmény és az iskolázottság alapján betesznek egy skatulyába. Sokan az írás-olvasás, a késsel-villával evés, illetve a latin betűk megismerésével indítanak, s majd csak onnan mozdulnak el, a „hej, xy-nak hívnak” felé. A másik véglet a magasan iskolázottak társasága, ahová én is tartozom, s van még egy középső útvonal is.
Az első elvetélt kísérletem alkalmával egy, a Söderen fekvő nyelviskolába mentem, ahol én voltam az egyetlen európai arc az egész osztályban. Az önmagában nem zavart, hogy minden alkalommal végig kellett néznem a feszült interakciót a kurd és a szír menekült srácok közt, vagy hogy nem értettem, mi volt az ugandai csajszi kedvenc hazai étele, miután a 2 mongol elmesélte, hogyan kell kitömni forró kövekel egy rágcsálót, s megsütni emberi fogyasztásra. (...)
Kalandvágyból megpróbálkoztam egy másik iskolával, mert elég jókat hallottam róla; ez a Folkuniversitetet, melynek van fizetős nyelvtanfolyama is, meg ingyenes SFI-s is.
Azóta is ide járok, s szerintem elég jó, mindenkinek tudom ajánlani ebben a műfajban. Nem csupán a program átláthatóbb, de a diákok is más anyagból vannak. sokkal könnyebben találok közös témát a spanyol, német, holland, angol tanárokkal, mérnökökkel, orvosokkal és egyetemistákkal, mint egy szír autószerelővel, aki nem is beszél angolul, de azt bezzeg érti, hogy Izraelben éltem, s tanultam héberül. (...)
Mivel 2 hetente jönnek újabb diákok a tanfolyamra sokszor kell bemutatkoznunk egymásnak, de ezzel is gyakoroljuk az ezmegez vagyok, innen meg innen jöttemet. Érdekes, hogy mindenkinek felcsillan a szeme, amikor meghallja, hogy budapesti vagyok: „Wow, that’s a cool place”.
Aki szívesen olvasna még, az ide kattintva megteheti.
A moderálási alapelveket itt találod.
Ne felejtsétek el a Magyarország és én pályázatot sem, amiről minden fontos részletet ide kattintva olvashattok el!
Utolsó kommentek