A német főváros az egyik legjobb helyek egyike Európában, nem túl drága, viszont fantasztikusan nyitott és sokszínű hely. Egyszóval érdemes megpróbálkozni ott – ma megnézzük, hogyan lehet a legkönnyebben lakást találni. Előre mondom, nem lesz egyszerű…
Az angol Katherine Price jelenleg Berlinben tölt egy évet a Freie Universitäton tanulva angolt és németet, így próbálva ismerkedni a német nyelvvel és kultúrával. Van tapasztalata tehát a lakáskeresésben is, ezekről írt, én pedig összefoglalom a tanácsait, amelyek persze nem csak egyetemistáknak lehetnek hasznosak.
Kezdjük ott, hogy Berlinben minden kiadó lakásra / szobára átlag 50-100 bérlő-jelölt jut, azaz nem vagyunk könnyű helyzetben, ha bérelni szeretnénk, kimerítő, kemény és stresszes hetek elé nézünk. Ezt nem árt észben tartani, amikor nekivágunk.
Katherine azt írja, hogy ő két hét rendkívül intenzív lakásvadászaton mérettetett meg, ami alatt sokat fejlődött a némettudása, nőtt az önbizalma is, és sok kedves és normális emberrel találkozott (gondolom utólag még jobb így visszagondolni rá).
Íme, Katherine javaslatai a sikeres lakáskereséshez!
A Biblia, talán a legjobb oldal lakáskereséshez, lévén talán a legnagyobb és a legkomplexebb. Katherine azt állítja, ő kipróbálta a többit is (EasyWG, Craigslist, WGCompany, ERASMate, Sublet.com, Immoscout 24), de ez jött be a legjobban.
Előnye a hátránya is, a legnépszerűbb oldalként ezen a legnagyobb a konkurencia is, ugyanakkor itt a legtöbb egyéni hirdetés is, ami azért növeli az esélyeinket.
2. A kitartás kulcsfontosságú
Ne áltassuk magunkat, hacsak nincs hihetetlen nagy szerencsénk, rengeteg meló lesz megfelelő lakást találni. Ötven emailt küldtél csak ma? Küldj többet! Már hét lakást megnéztél a héten? Küldj még emaileket! Ha telefonszám is van a hirdetés mellett, hívd fel! Amilyen hamar csak lehet menj, és nézd meg az ingatlant!
Katherine azt írja, hogy ő napi 4 órát (!) töltött a WG-gesucht.de-n, mert rájött, hogy enélkül nem megy. A lakáskeresést abban a pillanatban érdemes elkezdeni, amikor biztossá válik az utazás, tehát akkor is ha csak júliusban utazunk, kezdjük el a keresgélést akár már hetekkel, hónapokkal korábban.
3. Légy elérhető!
Az egy dolog, hogy te tudod, hogy lakást vagy szobát keresel, de miért ne tudjanak róla azok is, akik ki akarják adni? Amilyen hamar csak lehet, szerezz német mobilszámot, és adj fel hirdetést.
4. Legyen minél személyesebb a jelentkezésed!
Ha nem lakást, hanem szobát bérelsz, segíthet, ha kicsit személyesebbé teszed a jelentkezésed. Ha kutyás lakásba költözöl, említsd meg, mennyire szereted a kutyákat, ha vegetáriánusokhoz, akkor légy lelkes a vega kaják iránt (mondjuk szerintem nem baj, ha mindez igaz is, az később sok kellemetlenségtől kímél meg…). A lényeg, hogy lássák: elolvastad a hirdetést, és fontos lenne neked, hogy téged válasszanak.
5. Tölts fel képeket!
Megint csak fontos, ha több emberrel laksz majd együtt, és része a személyesebbé tételnek, hogy megmutassuk, valódiak vagyunk és nem valamilyen spamprogram. Nyilván mindenki szeretné tudni, kivel lakik majd egy lakásban, ha segítünk nekik ebben, javulhatnak az esélyeink is.
6. A spamek
Ha már a spameknél tartunk, nem árt vigyázni. Szinte elkerülhetetlen, hogy kapjunk olyan levelet, amiben minden részlet le van írva a lakásról, de sajnos a tulajdonos jelenleg éppen külföldön tartózkodik, és bár képet tud küldeni, de személyesen nem tudja megmutatni a lakást.
Persze semmi gond, mert ha átutalsz neki 800 eurót, akkor megmondja, hogy tudod felvenni a kulcsot. Na most ilyen esetben nem árt, ha egészséges gyanakvással élünk. Alapszabály, hogy ne fizessünk olyan lakásért, amit nem láttunk, olyan embernek, akivel soha nem találkoztunk és pláne ne fizessünk azelőtt, hogy aláírtuk volna a szerződést.
7. Légy lényegre törő!
Mennyi időre szeretnéd kibérelni a lakást? Mit csinálsz Berlinben (tanulsz, dolgozol, stb.)? Nincs túl sok értelme lakásnézésre pazarolni az időt csak azért, hogy a végén kiderüljön, tulajdonképpen csak 2 hónapra adnák ki, amikor te egy évre szeretnél beköltözni.
8. Beszélj a hobbijaidról!
Nyilván ha szobát bérelünk, leendő lakótársaink jogos igénye, hogy tudják, kivel élnek majd egy fedél alatt. Nem árt, ha az elején tisztázzuk az életstílusunkat: ha az estéinket nyugodtan, pihenéssel szeretnénk tölteni, akkor aligha egy buliközpontként szolgáló lakás a megfelelő választás (és ez persze fordítva is igaz).
Rengeteg feszültségtől kímélhetjük meg magunkat, és a többieket is. Még ha a szoba maga tökéletes is, ha állandóan felkeltenek hajnalban a többiek (vagy nem hagynak este aludni), akkor sok örömünk nem lesz benne.
9. Meddig mész el?
Csupa fiúval szeretnél együtt lakni? Vagy csak lányokkal? Esetleg koedukáltan? Hány évesek legyenek? Hol szeretnél élni (például zavar-e, ha egy órát kell naponta utazni a munkába / egyetemre és haza)?
10. A nyelvtudás
Németországban nem árt, ha németül próbálsz meg kommunikálni az emberekkel, különösen, ha szobabérlésről van szó. Legalább annyit érdemes megtenni, hogy az email egy részét németül írjuk, hogy lássák, nyitott vagy és szeretnél beilleszkedni. Ez jelentősen növelheti az esélyeid. Kivéve persze, ha már maga a hirdetés is angolul van, akkor természetesen a jelentkezés is mehet angolul…
11. Légy őszinte!
Nyilván elérkezhet egy pillanat, amikor szinte már mindegy, hol és kikkel, csak fedél legyen az ember feje fölött. Azt azért ilyenkor is érdemes végiggondolni, hogy valóban nekünk való-e az a környezet – az első megkönnyebbülés elmúltával ugyanis könnyen megbánhatjuk a döntést.
12. Az árak
Normális szobát már havi 250-350 euróért találhatunk egész jó helyeken, persze az árak környéktől, közlekedéstől, lakástól függően változnak, mint mindenhol, de ha valaki ennyivel számol, nagyot nem téved.
13. Hol keressük?
Nyilván sok függ attól, hogy hol tanulunk / dolgozunk, illetve az életformánktól is (nyilván a bulizós típusoknak érdemes a központ környékén maradni). Általánosságban véve Katherine azt tanácsolja, hogy a ringbahnon belül szinte bárhol élve eléggé központi helyen vagyunk ahhoz, hogy könnyen mozoghassunk.
Eddig tartottak Katherine tanácsai, ami engem illet. Én még nem éltem Berlinben, de biztos lesz köztetek olyan, aki már igen, és majd egyetért a fentiekkel, vagy esetleg ellentmond nekik. No meg a tanácsok jó része nem csak Berlinre érvényes – azaz jöhetnek a személyes tapasztalatok a lakásbérlési mizériákról!
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek