Mai szerzőnk, Zsófi tavaly május óta él Svédországban, úgyhogy már elég jó rálátása van a sundsvalli életre. Két dolog segített sokat a beilleszkedésében: a szerelem és hogy előtte már hobbiból tanult svédül, így nem okozott neki gondot a nyelvtudás hiánya. A svédekről kiderül, hogy nagyon kedvesek tudnak lenni, de azért a magam részéről a rohasztott heringet némi fenntartásokkal kezelném…
„Ha szerencsénk van a menetrenddel, akkor egy nap alatt eljuthatunk Budapestről Sundsvallba. Nem kell mást tenni, mint elrepülni Stockholmba, majd három és fél órán keresztül vonatozni észak felé.
Első utamon az volt az érzésem, hogy a világ végére tartok, pedig Sundsvall csak Svédország közepén, a keleti parton fekszik. De mind közigazgatásilag, mind mentalitásban Norrlandhoz tartozik.
Tavaly májusban költöztem ki Budapestről Sundsvallba. Visszatekintve az elmúlt majdnem egy évre, jó döntést hoztam. A legtöbb határátkelőhöz képest könnyebb dolgom volt, mert a szerelmemhez költöztem ki. Tehát a letelepedés és a beilleszkedés is gördülékenyebben ment. De így is akadt probléma, például a bevándorlási hivatalnak fogalma sem volt róla, hogy Magyarország az EU tagja...
Hobbiból svédül
Budapesten tanultam meg svédül, részben tanfolyam keretében, részben pedig magánúton. Indíttatásom nem volt más, mint hobbi, érdeklődés az ország és a kultúra iránt. Jól használható nyelvtudással kezdtem a sundsvalli életemet, a svédeknek imponált, hogy külföldön is meg lehet tanulni az anyanyelvüket.
Bár itt mindenki tud angolul, a munkahelyen mégis elvárják a svéd nyelv ismeretét. A napi rutinhoz tartozó reggeli értekezlet és a közös kávézások svédül zajlanak.
Ezek egyfajta átmenetet képeznek a szakmai és a magánbeszélgetések között. Sok használható ötlet ilyenkor születik, továbbá a vezetőség is folyamatosan képben van a hirtelen felmerülő problémákat illetően.
A svéd főnök gyakorlatilag egy a kollégák közül. Ugyanúgy részt vesz a napi teendőkben, mint mi, de a segítségünkre van, ha nem tudunk tovább lépni. Nem törekszik arra, hogy neki legyen igaza, hiszen tudja, hogy a beosztottja csupán más szemszögből látja ugyanazt a problémát. A svéd főnök elismeri a jó munkát és nem a hiányosságokat hangsúlyozza ki.
Nem hidegek és nem is zárkózottak
Bár a svédekről azt tartja a hiedelem, hogy hideg, zárkózott emberek, én ezt nem tapasztaltam a mindennapok során. Gyakran kap az ember egy-egy kedves szót a boltban, vagy az utcán vad idegenektől. Az ismerősökre és barátokra mindig lehet számítani, nem ígérgetnek felelőtlenül.
Itt, a lakóközösségben különösen jó társaság gyűlt össze, nyáron menetrendszerű a grillezés, kempingezés, télen a vendégségek. Igaz, maguk is elismerték, hogy ez nem általánosítható egész Svédországra.
Hogyan töltsük el a szabadidőt?
Sundsvallban és környékén a természet nyújtja a legtöbb kikapcsolódási lehetőséget. A téli sportok különösen kedveltek errefelé: néhány perces autóút után hódolhatunk a korcsolyázás, a lesiklás vagy a sífutás örömeinek, illetve szurkolhatunk a helyi jégkorong csapatnak.
Nyáron népszerű a kirándulás és a bogyószedés, illetve a gombászás. Sokan lakóautóval vagy lakókocsival kelnek útra, mivel nagyok a távolságok. Ráadásul Svédországon belül bárhol letáborozhat az ember.
De aki kulturális élményekre vágyik, az is megtalálja a számítását Sundsvallban. Rendszeresen vannak jó koncertek, színházi előadások, könyvbemutatók. A norrlandiak akár egy-két órát is hajlandóak autózni egy-egy jó program érdekében, ez számukra nem akadály.
Tíz érdekesség Norrland-ból
1. Nyáron este és éjszaka is világos van, ilyenkor nem kapcsolják fel a közvilágítást. Télen épp az ellenkezője, csak néhány órára jön fel a nap és alacsonyan jár.
2. Az autósok biztonságosan tudnak vezetni a csúszós, jeges utakon. Míg Svédország déli részén általánosak a balesetek, itt, északon büszkék rá az emberek, hogy több méter hó esetén sem áll le a közlekedés, nem zárják be az iskolákat.
3. A régióban különösen kedvelt a surströmming, azaz a rohasztott hering fogyasztása. A legnépszerűbb konzervet Sundsvalltól 40 km-re állítják elő. Nem, itt nem érezni semmit a szagból.
4. Kevesen cigarettáznak, de annál többen használnak rágódohányt, azaz snus-t (sznűsz), mely az EU többi országában annak ellenére tiltott, hogy nem sikerült bebizonyítani a rákkeltő hatását.
5. Norrlandi svédekkel beszélgetve megfigyelhető, hogy az „igen” szó használata helyett, egyetértésük jeléül megszívják a fogukat. Valahogy úgy, mint a Beatles-dalban, csak rövidebben.
6. Télen az idősek, a kocogók, de néha mások is cipőre szerelhető csúszásgátlóval mennek ki az utcára, így elkerülhetőek a balesetek.
7. A környék erdeiben szabadon élnek a jávorszarvasok, hiúzok, medvék, farkasok és a kígyók is.
8. A helyiek többsége elégedett az állami alkoholáruház, azaz a Systembolaget rendszerével. Igaz, ott főleg csak sört és bort vásárolnak péntek délutánonként, a „töményet” lehetőség szerint külföldről szerzik be, olcsóbban. Vagy maguk készítik.
9. A sundsvalliak (de nyilván a többi svéd is) órákig képesek beszélgetni a hokiról. Áhítattal elemzik az elmúlt meccseket, latolgatják az esélyeket. Továbbá szívesen tréfálkoznak a nyelvjárásokkal. Különböző térségek képviselői egymással ellen, kontra birodalmi svéd. Nehogy komolyan vegyük!
10. A norrlandiak télen szívesen száguldoznak a hómobillal, de óvatosnak kell lenni, különben borulás a vége.”
Akinek tetszett Zsófi írása, az kattintson bátran a blogjára, ahol még több vikingföldi beszámolót találhattok.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek