Homecoming, azaz hazatérés, avagy az amerikai iskolév második legfontosabb eseménye a mai poszt témája (mert nem akartam megint a Halloween-nel foglalkozni, akit az érdekel, ide kattintva elolvashatja a tavalyi posztot…). A Homecoming Európában talán kevésbé ismert, ugyanakkor az amerikai iskolai élet egyik kiemelkedő pontja, lássuk tehát, mit is rejt – Susan írása következik.
„A globalizáció átka vagy áldása, hogy egyre több olyan kulturális hagyománnyal, szokással ismerkedik meg kis hazánk, amely a múltban ismeretlen volt számunkra. Gondoljunk csak Valentin-nap vagy a Halloween „megünneplésére”.
Ezeket az angolszász tradiciókat nem kell bemutatnom, viszont van egy olyan, tipikusan amerikainak mondható hagyomány, amelyről úgy gondoltam, érdemes lenne szót ejteni, hogy a médiában közvetített kliséken túl valamivel többet is megtudjunk róla.
Az átlag amerikai számára az ősz beköszöntével sűrűsödni kezdenek a programok, amelyek kezdete valahol Halloween tájára tehető, és Újévig tart. Egymást érik a partik, családi összejövetelek, majd az őrült vásárlások időszaka, ami a Karácsony előtti utolsó pillanatokban kulminál. Míg ezek az ünnepek főleg a felnőtteket „hozzák lázba”, addig a homecoming a fiatalság privilégiuma.
De mi is ez a homecoming?
A prom mellett az amerikai iskolai évnek talán a másik legfontosabb eseménye. Ilyenkor a diákok (főleg középiskolákban, de némely egyetemen is) tulajdonképpen az iskolájukat, az alma materhez tartozásukat ünneplik.
Ez a fajta lojalitás egyébként is jellemző rájuk, se szeri, se száma az alumni (öregdiák) egyesületeknek, kluboknak, sok autómatricán büszkélkedik a tulajdonos volt középiskolájának, egyetemének a neve.
Az első ilyen jellegű programokat még az 1800-as évek végén kezdték el szervezni nagynevű egyetemek, mint pl. a Harvard. Írásos dokumentumok szerint a University of Missouri volt az első, ahol 1911-ben az öregdiákokat arra kérte az egyetem vezetősége, hogy „látogassanak haza” az alma mater-ükbe (innen a „homecoming” elnevezés) és tegyék emlékezetessé az intézmény új futball pályájának felavatását. Ennek keretében került sor egy látványos felvonulásra, és természetesen futballmérkőzésre.
Napjainkban a homecoming-ra, ami legtöbb esetben valamikor kora ősszel van, az intézmények többfajta programmal rukkolnak elő. Az egyik legelterjedtebb hagyomány az ún. Spirit Week, amikor a hét minden egyes napján valamilyen „téma” alapján különböző „jelmezbe” lehet öltözni, és úgy menni iskolába.
Idén például a lányoméknál volt „80-as évek” (elővettük a régi kötött pulóvereimet, és az „aerobickos” lábszárvédőket), „business casual nap” (szolid eleganciával lehet öltözni), „patriotic day” (természetesen az amerikai színeket lehet viselni, ill. bármit, ami ebbe a kategóriába belefér), „school spirit day” (az iskola színeit reprezentálandó).
Azokban az iskolákban, ahol az év többi napján egyenruha kötelező, ez a pár nap kellemes felüdülést jelent az egyhangúságból. :) Nemrég a témában kisebb „közvéleménykutatást” tartottam az USA-ban élő ismerősök körében, és valaki elmesélte, friss emigránsként valamikor a 80-as évek végén milyen „sokként” érte, amikor azt látta, hogy a középiskolában egyik nap mindenki TÓGÁBAN jelent meg!
Fel nem fogta ésszel, vajon mi történt, és sajnos az osztálytársai francia tudása csekély volt hozzá, hogy elmagyarázzák neki, lévén az angollal akkor még hadilábon állt. :)
A Pep Rally és a futballmeccs
A homecoming hét folyamán kerül sor a Pep Rally-ra is, amikor az iskola diákjai összegyűlnek, és együtt szurkolnak az iskolai sport csapat(ok)nak, ilyenkor a cheerleader-ek, iskolai tánccsoportok stb. látványos műsorral fokozzák a hangulatot.
A mi 12 osztályos iskolánkban a legnagyobb sikere a cheerleader ruhába bújt focisták produkciójának szokott lenni.
Mielőtt a várva várt futballmeccsre kerülne sor, sok iskolában rendezik meg az ún. Powderpuff-ot, ahol a harmadéves, ill. végzős lányok mérik össze tudásukat flag futball-ban. Ez az amerikai futballnak a „könnyített” változata (nem vagyok szakértő, így csak az egyszerűség kedvéért nevezem ennek). Természetesen a legnagyobb attrakció az iskola futball csapatának a meccse, ahol öregdiákok, és jelenlegiek, na meg nagy tömeg biztatja a hazai csapatot.
Király és királynő
A homecoming hét másik fontos eseménye a Homecoming Court (amelyet előzetesen választanak meg) bemutatása. A Homecoming királyt, királynőt és udvartartásukat (herceg és hercegnő) iskolánként némileg eltérő módon, de közel azonos elvek alapján, demokratikus szavazással választják meg a diákok.
Ki is lehet király ill. királynő? Wikihow szerint ezt a 13 jótanácsot érdemes követni annak, aki szeretné, hogy Homecoming királynőnek válasszák: :)
1. Legyél nagyon kedves mindenkihez (mivel a Homecoming királynőt a diákok választják, így ha mindenkivel kedves vagy, de tényleg, és nem csak tetteted, akkor jó esélyed van, hogy megválasszanak)
2. Legyél vonzó, és jól ápolt
3. A külsődre adj, de legyél természetes, ne látszódjon, hogy nagy erőfeszítést kell tenned érte (túl sok make-up nem fog használni)
4. Viselkedj természetesen
5. Flörtölj. Te akarsz az a lány lenni, akit MINDENKI kedvel, a fiúkat is beleértve
6. A tanulmányi eredményed is fontos, szóval ne hanyagold el a tanulást (ne felejtsd, ahhoz, hogy a választásig eljuss, legfontosabb a tanulmányi eredmény. Sokan ezt értékelik a legjobban, tudod, a „looser”-ek nem szoktak népszerűek lenni)
7. Legyél önmagad
8. Érezd kényelmesen magad, bárhol is vagy (ne legyél feszélyezett)
9. Ismertesd meg magad minél több emberrel. Vegyél részt annyi programban, amennyiben csak tudsz
10. Tölts időt minél több emberrel
11. Legyél barátságos, és udvarias mindenkivel
12. Ahhoz, hogy Homecoming királynő legyél, nincs feltétlenül szükséged egy „királyra”. Ha éppen nincs barátod, semmi gond, ettől függetlenül lehetsz magabiztos :)
13. Kampányolni! Az iskolatársak szavazatai nélkül nem mehetsz semmire, így tegyél valamit a szavazóid érdekében: egy kitűző, egy baseball sapka „szavazz rám” felirattal jól jöhet.
Homecoming királynak és királynőnek lenni mindig dicsőség, és a büszke szülők, rokonok mindenkinek mutogatják a csemetéjükről készült Homecoming Court képeket. Csak illusztrációként itt van egy… :)
A mi iskolánk valamivel kevésbé formálisan oldotta meg a fényképezkedést, egy népszerű kínai étterem előtt fotózkodtak (aki kicsit furcsállja a rózsaszín lovakat a háttérben, azoknak csak infó, hogy októberben, a mellrák elleni küzdelem kampányaként festették be őket, egyébként nem ilyen színűek…)
Az elmaradhatatlan tánc
Az ünneplésre a koronát némelyik iskolában a hétvégi Homecoming Dance teszi fel, erre az elegáns bálra a ruhákat majdnem olyan gonddal illik válogatni, mint a prom-ra. Hogy legyen fogalmunk a dologról, ide kattintva egy kis ízelítő…
Aki még ezek után is bírja cérnával, az a tánc cipellőit elteheti a promra, amire nem sokkal az iskolaév vége előtt, május környékén kerül sor. Addig én is pihenek egy kicsit, és gyűjtöm az infókat, hogy majd időben beszámolhassak róla…”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek