Ha már oktatás és iskolakezdés, akkor jöjjön most egy írás a sokszor példaképként állított skandináv országok egyikéből, méghozzá Svédországból. Ahogy a korábbi posztok kommentjeiben is már többször elhangzott, meg kutatások is bizonyítják, az oktatási rendszerre költeni kell ahhoz, hogy eredményes legyen. Az északi országok ezt teszik, és jól is teljesítenek a nemzetközi összehasonlító felmérésekben. mrsmihály posztja leginkább erről az állami részvállalásáról szól az oktatás finanszírozásában.
Tanévnyitás előtt, az iskola udvara még üres.Az idén lesz az iskola 100 éves, hatalmas ünneplést tervezünk már tavasz óta!
„Az idei tanévnyitó augusztus 18.-án volt. Ez a nap nem számít bele a tanévbe, ugyanúgy, ahogy az évzáró napja sem, mivel akkor sincsenek tanítási órák.
Kicsit nehéz kitalálni, hogy mire is vagytok kíváncsiak a svédországi iskolakezdéssel kapcsolatban. Hozzá kell tennem, amit leírok az állami (kommunal) iskolákra jellemző, de előfordulhat, hogy megyénként is vannak eltérések. Ez az iskola a Västra Götalands län /Göteborgs kommunban található.
Göteborg egy része a térképen, a karika mutatja hol helyezkedik el az iskola.
Minden gyerek, abban az évben, amikor betölti a 6. évét, elkezdi az iskola előkészítőt. Ez a 0. osztály. Vagyis nem számít bele a 9 osztályos kötelező általános iskolai évekbe, DE ettől még kötelező, naponta 4 óra és ingyenes.
A délutánért már fizetni kell
Természetesen délutánra is maradhatnak a gyerekek, ezért már a szülőnek az éves jövedelme után havidíjat kell fizetni. 11 hónapra kell kifizetni a napközi díját, függetlenül attól, hogy a gyerek beteg, vagy éppen elutazott valahova a szüleivel.
A július hónap ingyenes, természetesen minden óvoda-iskola-napközi és a legtöbb munkahely is be van zárva 4 hétre, ez a kötelező nyári szabadság, amivel a munkaadó rendelkezik és ki is kell venni.
Jó, mert nincsen furkálás, hogy ki is mehet el júliusban szabadságra. Rossz, mert akár akarod, akár nem, ki kell venned a szabadságodat. Van egy szólásmondás, júliusban ne legyél beteg, mert nagy az esélyed, hogy nem tudsz orvoshoz menni, így nehezebben gyógyulsz meg. Ilyenkor még az orvosok és nővérek is elmennek szabira, csökkentett személyzettel megy minden.
Minden felszerelést az iskola biztosít
Na, kicsit elkalandoztam, bocsánat. Mit is kell a gyereknek magával vinnie az iskolába? A valóságban semmit. Ha a szülő akar, vesz iskolatáskát (40 sek-től több száz svéd koronáig van választék), de az sem kötelező, bármi megteszi. Ugyanis a gyerekek általában 1 db gyümölcsöt szoktak magukkal hozni a délelőtti szünetre.
Tornaórára bármilyen rövidnadrág és póló megfelel, persze ha rosszabb az idő, jó, ha van a gyereknél melegítőruha. Hogy milyen a színe vagy formája, az senkit nem zavar, mindenki a szája íze szerint küldi a gyereket az iskolába. Ami fontos, 1 db törülköző, hogy tudjon zuhanyozni tornaóra után. Ezt hozhatja zacskóban, vagy amiben éppen kedve tartja. Tornazsák orkánból 30 sek.
Az összes könyvet, füzetet, ceruzát, tollakat, papírokat, festékeket stb. mindent az iskolában kap meg minden gyerek. Az iskolák fel vannak szerelve laptoppokkal és iPad-del. Van olyan iskola, amelyik minden diáknak megvette már.
Függetlenül attól, hogy milyen a szülők jövedelme vagy munkája, ezt a befizetett adókból finanszírozza az állam, illetve az iskola. Természetesen úgy kell bánni az összeggel, hogy a tanévnyitástól az évzárásig elégnek kell lennie!!!
Jár a bérlet és a színház, múzeum is
Ebbe belefoglaltatik 2 db színházlátogatás és minimum 2 db múzeumlátogatás is. Régebben problémát okozott a gyerekek utaztatása villamossal, ezt úgy oldották meg, hogy félévente kap minden tanuló 7 éves kortól buszbérletet.
Ez nem kis összeg: 1200 svéd koronába kerül félévente, tanulóként. Ezt Göteborg városa fizeti. Így nincsen gondja a szülőnek, hogy sokba kerül a villamosjegy és ezért nem engedi a csemetét az osztállyal kirándulni.
7 éves korig ingyen utaznak a gyerekek, persze nem egyedül, hanem felnőtt kíséretében.
Amit a tanszerekről leírtam vonatkozik a gimnázium elvégzéséig. Vagyis 7 éves kortól 19 éves korig. Ugyanis itt 9 éves az általános iskola és 3 éves a gimnázium.
Az ebéd is ingyenes, de az uzsonnáért fizetni kell
Az ebéd is teljesen ingyenes ezek alatt az évek alatt. A délutáni napköziben az uzsonnáztatásért már külön kell fizetni a szülőknek. Itt is vannak igényeik a gyerekeknek, sokat beszélgetünk a reklámokról és azok hatásairól a gyerekek fejlődésében.
Most jöhetnek a hozzászólások, hogy könnyű Svédországban, mert az állam fizeti az oktatást, így aztán lehet gyerekeket nevelni stb. Ez mind igaz, DE mi ezért keményen fizetjük a magas adót. Nem az a f@sza ember, aki adót csal, hanem, aki becsületesen kiveszi a részét az állami terhekből.
Nekem ez a mentalitás áll közel a szívemhez. Nem számít, hogy nekem már nincsenek iskoláskorú gyerekeim, de nekem is jól jött annak idején ez az anyagi támogatás. Így természetesnek tartom, hogy mindenki megkapja ugyanazt a lehetőséget a tanuláshoz, és ez ne legyen a szülők jövedelmének a függvénye.”
Ez a fotó a Gothia Cup-n készült. Ez 1 nagy nemzetközi focibajnokság minden évben Göteborgban. A világ minden tájáról jönnek a korosztályos csapatok és versenyeznek egymás ellen. Az elmaradott országok versenyzőinek a svéd futballszövetség fizeti az útiköltséget is, nem csak az itt tartózkodásukat a 2 hetes verseny alatt. A gyerekek az iskolákban vannak elszállásolva.
Természetesen ugyanez van minden év július első hetében, akkor a világ minden tájáról jönnek a kézilabdás gyerekek, és az egész város a kézilabdának él.
2014 / 2015 tanév iskolai naptára
Lehet, hogy korainak tűnik, hogy nálunk már augusztus 18.-án tanévnyitó volt, de elég sok szünete van a gyerekeknek a tanév alatt.
Augusztus 19.-en kezdődik a tanítás, bár az első héten főleg sok beszélgetés a nyári élményekről szól.
Augusztus 27, úszásteszt 2.-tól 9. osztályig. Aki nem teljesíti, kötelező úszótanfolyamra mennie!
Szeptember 18.-án az egész iskola fut vagyis, 12 órától 14 óráig az erdőben futnak a gyerekek a pedagógusok is kint vannak velük.
Szeptember 23, 100 éves az iskola, és ennek az ünneplése egész nap.
Október 7, az alsó és középtagozat (6 évestől a 6. osztályosokig) kivonulnak a közelben lévő atlétikai pályára, és játékosan, de azért versenyeznek az osztályok egymás ellen a különböző atlétikai számokban.
Október 27 - 31-ig őszi szünet
December 12, Luca napi ünnepség
December 12, őszi félévzáró, együtt az összes tanuló elmegy a közeli református templomba, és egy szép programmal zárjuk a félévet.
2015/ január 8.-án kezdődik a tavaszi félév az iskolában.
Február 9.-töl 13.-ig sportszünet, természetesen a napközi azért üzemel, aki akar és szeret, lehet menni síelni :-)
Április 7- 10.-ig húsvéti szünet
Május 15 iskolai szünnap, így 4 napig szabadok a gyerekek.
Június 6.-a a svéd nemzeti ünnep, sajnos jövőre nem hétköznapra esik, így nem lesz extra szabadnap.
Június 10.-e tanévzáró, utána már csak a napközi van nyitva.
Július 6.-tól indul a kötelező 4 hét nyári szabadság, és az élet Göteborgban majdnem leáll.
Azért még van néhány szabadnap pl.(julafton, midsommarafton) szenteste, nyárközepe ünnepe előtti nap, azok mindig munkaszüneti napok. Szóval azért nem panaszkodunk a tavaszi félévben, bár ősszel sajnos nincsen sok szentes ünnep, amikor is munkaszüneti nap van.
A napközi díjakról nem tudok mit írni, mert az függ az éves jövedelemtől, és nem az iskola küldi ki a befizetési csekket, hanem a kerületi tanulmányi hivatal. Van családi pótlék, ami gyerekenként 1000 svéd korona körül van, bár ebben sem vagyok egészen biztos. Azt viszont tudok, hogy 2 gyerek esetén duplázódik, de már 3 gyereknél 3 és fél gyerekre fizet az állam. 4 gyereknél már öt gyerek családipótlékát küldik a bankszámlára. Ha kevés a család jövedelme, akkor kapnak lakbér hozzájárulást is. Ezt nevezik szociális hálónak, mert mindenki megkapja az anyagi támogatást a létminimumhoz.
Persze azért ezt ne úgy gondoljátok, hogy van 2 gyereked, és egy 200 négyzetméteres házban akarsz lakni, de nincsen rá anyagi kereted, akkor kapsz. Ezt az állam nem finanszírozza. Viszont azt sem tartjuk igazságosnak, hogy megjelennek nagy családok 5-8 gyerekkel, és mivel egy 4 szobás, normál méretű lakásban nem férnek el, a kerületi szociális szolgálat bérel nekik házat, és fizeti. Ez azért nagyon szúrja a szemét a svédeknek, és természetesen azoknak a bevándorlóknak is, akik keményen megdolgoznak mindenért, és fizetik becsületesen az adót, hogy legyen miből fizetni a támogatást.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: