A britek végleges távozása az Európai Unióból azt is jelenti, hogy sokak számára nehezebb lesz a külföldi munkavállalás, hiszen az angol mégiscsak a talán legelterjedtebb tanult nyelv Magyarországon, ráadásul egy szintig viszonylag könnyen elsajátítható. Szóval hova menjenek azok, akik angolul tudnak, de nem akarnak vagy tudnak a szigetországban munkát vállalni?
Írország (és mondjuk Málta) nyilván adja magát, de most tekintsünk el azoktól az országoktól, ahol az angol hivatalos nyelv. Induljunk ki abból (a játék kedvéért), hogy ahol sokan és jó színvonalon beszélnek angolul, ott könnyebben boldogulhatunk mi is külföldiként.
Alapul az Education First minden évben megjelenő listáját vettük, melyen különféle szempontok alapján állítja sorrendbe az országot. A tanulmány elején olvasható összefoglalóból kiderül, az angol nyelv ismerete egyre fontosabb lesz.
A munkavállalás terén például egyre nélkülözhetetlenebb az angol, a szakadék az olyan munkák, melyekhez nem kell angolul és az olyanok között, melyekhez igen, egyre nagyobb.
Még a franciák is…
Európában egyértelműen megfigyelhető, hogy egyre többen beszélnek angolul és egyre magasabbak az elvárások is.
Még az olyan, hagyományosan az angolszászokat és az angol nyelvet nem kedvelő helyen is, mint például Franciaország, az elmúlt három évben folyamatosan javultak az eredmények, igaz, hogy ugyanakkor Spanyolország és Olaszország erősen le van maradva ezen a téren.
De nézzük a jól teljesítőket!
Az idei English Proficiency Index (EPI) százas listájának élén nem meglepő módon ismét Hollandia található, ahol hagyományosan nagyon magas az angol nyelvtudás.
Az északiak az élen
Azon sem sokan döbbennek meg, hogy a hollandok mögött északi országok sorakoznak. A második helyezett Dánia (ez előrelépés a 2019-es 4. helyhez képest), majd Finnország következik, a TOP 5-be még Svédország és Norvégia fért be.
„Európán belül a legmagasabb szintű angol nyelvtudással rendelkező, nem anyanyelvi országok Skandináviában találhatók. Az ottani iskolarendszerek számos kulcsfontosságú stratégiát tartalmaznak. Ilyen például az, hogy már korán a kommunikációs készségekre összpontosítanak, a tanulók napi szinten vannak kitéve az angol nyelvnek az osztálytermen belül és kívül is, a tanulmányok utolsó éveiben már a karrierre koncentráló képzés zajlik” – fogalmaz a jelentés (melyet egyébként itt lehet teljes egészében elolvasni).
„Az egész világot nézve a népességarányos átlagos angol nyelvtudás stabil maradt, ám ezen belül 26 országban enyhe javulást figyelhetünk meg (ami azt jelenti, hogy több mint 20 pontot erősödtek), míg csak hét esetben tapasztalható erősebb hanyatlás” – olvasható a dokumentumban.
A társadalom nyitottsága
Az összefoglaló szerint egyre nyilvánvalóbb adott társadalom világra való nyitottsága és a társadalmi-politikai minőség között.
„A zárt társadalmak befelé fordulnak és megmerevedett hierarchiákat építenek ki. A nyílt társadalmak kifelé tekintenek, kiegyensúlyozottabb, tisztességesebb helyek. Ilyen értelemben a nemzetközi kapcsolattartás eszközeként az angol nyelv jó értékmérő” – írják a szerzők.
A fentiek fényében aligha meglepő, hogy a TOP12-ből tíz (!) ország Európában található.
A TOP 12
1. Hollandia
2. Dánia
3. Finnország
4. Svédország
5. Norvégia
6. Ausztria
7. Portugália
8. Németország
9. Belgium
10. Szingapúr
11. Luxembourg
12. Dél-Afrika
Ami Magyarországot és a régiót illeti, a magyar 14. hely kifejezetten hízelgőnek (és voltaképpen kicsit meglepőnek is) tűnik, de általában is elmondhatjuk, hogy a régió egész jól teljesít, hiszen Horvátország a 13., míg Magyarország mögött sorrendben Szerbia, Lengyelország, Románia, Svájc, Csehország, Bulgária következik, amivel végig is néztük a TOP 20-at (Szlovákia a 22.).
Érdekesség a már említett Franciaország 28., Olaszország 30. és Spanyolország 34. helye.
A 100-as lista utolsó öt helyezettje is tanulságos: Kirgizisztán, Szaúd-Arábia, Omán, Irak és Tadzsikisztán végzett annak a felmérésnek a végén, melyet 2,2 millió ember 2019-es angol nyelvvizsgái alapján állítottak össze.
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
(Fotó: pixabay.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek