A kérdés sokakban felmerülhet és bár szerintem sok okból Németország vonzóbb lehet, azért Svájcnak is vannak komoly előnyei. Ma néhány véleménnyel azoknak próbálok támpontokat adni, akik a lehetőségeiket fontolgatják. Ezek persze nem kőbe vésett igazságok, hanem egyes emberek tapasztalatai, véleményei, de reményem szerint a poszt végére kirajzolódik egy kép – és talán némi megoldás is…
„Nem tudom és nem is akarom megítélni, melyik ország a jobb választás. Annyit viszont elmondhatok a németországi életről (Svájcban csak pár alkalommal jártam, ami azért ahhoz nem elég, hogy átfogó véleményt fogalmazzak meg), hogy az élet itt nagyon magas minőségű.
Németország immár évek óta folyamatosan a TOP5 országban van ezen a téren a különböző felmérésekben. A német egyike a legerősebb, legstabilabb és folyamatosan gyarapodó gazdaságoknak a világon.
A politika rendkívül liberális (a szónak nem a pártpolitikai értelmében), erősek a szabadságjogok, rendkívül ritka, hogy a hétköznapokban bármilyen korlátozás érné a személyes szabadságunkat.
Az emberek magánéletét maximálisan tiszteletben tartják, sokkal jobban, mint sok más országban (ami nem azt jelenti, hogy itt ne fordulna elő a magánélet olyan sérelme, mint mondjuk az Egyesült Államokban.
Németország stabil, szabad, alkotmányos demokrácia, a legnagyobb világcégek közül többnek itt van a központja (Volkswagen, BMW, Daimler, Siemens, stb.) A munkanélküliek száma nagyon alacsony és összességében a munkaerőpiac jó lehetőségeket biztosít a legtöbb embernek.
A tömegközlekedés is jó, de akárcsak a világ többi részén, a nagyvárosok (München, Berlin vagy általánosságban a Ruhr-vidék) környékén komoly nehézséget okozhat, ha nem a munkahelyed közelében laksz.
Nem ritka, hogy akár 1-2 órát is utazni kell a munkahelyre a dugók miatt, de ez sem olyan nagyon extra mondjuk Los Angeleshez vagy Tokióhoz viszonyítva, melyek ennél sokkal problémásabbak.
Én szeretem Németországot, nagyra értékelem az itteni életszínvonalat. Ugyanakkor Svájc is nagyon jó hely, ott is magas az életszínvonal, az átlagfizetés még magasabb is, mint Németországban, persze a megélhetés is többe kerül. (Chris, Németország)
Svájc drága, de a fizetés is jobb
„Svájc.
Éltem mindkét országban, az átlagosnál magasabb fizetéssel. Mindkettő nagyszerű.
Németországban könnyebb (vagy annak tűnik) elérni egy alap-életszínvonalat, a lakhatás, az élelmiszer, a szórakozás viszonylag olcsó, kivéve az olyan helyeket, mint München vagy Frankfurt. (Mondjuk ha minőségibb élelmiszereket venne az ember, akkor a kisebb, de drágább boltokba kell menni.) Az emberek általában rendkívül kedvesek, a városi élet szuper.
Svájcban nehéz jó áron lakást bérelni, az élelmiszer, szórakozás is drága. Más kérdés, hogy ha az ember az alapdolgokat kitapasztalja, akkor már jobb helyzetben van, hiszen a fizetés akár a németországi duplája is lehet, amit hó végén nem rossz érzés látni a bankszámlán – szóval az ember biztonságban érzi magát.
Svájc lélegzetelállítóan szép, teljesen ki lehet élvezni a gyönyörű természetet. Elég sok a külföldi, így nem érzed kívülállónak magad, ha nem vagy helyi. Jóval liberálisabb, az egyén nagyobb hangsúlyt kap.” (Dan, Svájcban él)
Mindenki a pénzedre megy?
„Úgy vélem, mindkettő nagyszerű ország, de ha összehasonlítom az én svájci tapasztalataim a Németországban élő barátaim tapasztalataival, akkor az alábbi dolgok jellemzőek Svájcra:
- jelentősen magasabb fizetés
- kevesebb adó
- drágább egészségügy és gyermeknevelés (előbbi az alapbiztosítás miatt megfizethetőbb, de több mindent kell pluszban téríteni, és ha fogorvosra van szükséged… nos, akkor még mindig elmehetsz Konstanzba)
- nagyszerű szabadtéri és sportolási lehetőség
- jobb tömegközlekedés
- viszont drágább
A fentiekből úgy tűnik, mintha Svájcban mindenki a pénzedre pályázna, de ha már itt élsz, ez kevésbé tűnik fel. Az ember megszokja, hogy bizonyos dolgok drágábbak és élvezi, milyen olcsó nyaraláskor szinte minden hely… :)” (Katsiaryna, Svájcban él)
Svájc biztonságosabb és tisztább
„Mindkét országban éltem, úgy érzem, az életszínvonal nagyon hasonló. Ugyanakkor nálam Svájc egyértelműen előrébb jár, elég, ha csak a várható élettartamot (Svájc 82,8, Németország 80) vagy a fejenkénti bruttó bevételt nézem, utóbbi Svájcban bő másfélszerese, közel kétszerese a németnek. (81 ezer dollár volt Svájcban, míg 43 700 dollár a németeknél.)
Ami az életminőséget illeti, Zürich például sorozatosan jobb helyezéseket ér el, mint a német városok, bár München elég közel van hozzá.
Személyes véleményem szerint Svájc sokkal biztonságosabb és tisztább. Az ország szociális jóléti rendszere sokkal erősebb hálót biztosít a szegények számára, mint a német. Persze jóval kevesebb ember is él Svájcban…
A svájciak talán valamivel kevésbé nyitottak és társaságkedvelők, mint a németek. Röviden annyit mondanék, hogy az életminőség Svájcban egy kevéssel jobb, mint Németországban, de mindkét ország a világ élvonalában van ezen a téren.” (anonim)
Kiruccanások és egészségbiztosítás
„Természetesen nagyon sok függ az ember munkájától és a bevételeiről, attól, mit vár az élettől, no és persze attól is, Németország vagy Svájc mely részén szeretne élni. A magam részéről én sosem éltem Németországban, így kicsit nehéz összehasonlítani a kettőt, de támaszkodhatok a Svájcban élő németek tapasztalataira.
Svájcban meglehetősen ritkán engedi meg magának az ember, hogy étteremben egyen, de havonta egyszer még egy kétkezi munkás is elviheti a családját. Én egyedülálló PhD-hallgató vagyok (ami annyit tesz, hogy minimálbérből élek), de ha akarnék, hetente többször is ehetnék házon kívül. De én inkább a nyaralásra spórolok. :)
A német egészségbiztosításról nem sokat tudok, Svájcban van egy kötelező alap, amihez kiegészítő biztosításokat lehet fizetni. Rengeteg variációs lehetőség van. Nekem elég kevés egészségügyi problémám van, így elvagyok az alapbiztosítással, amit szükség esetén kiegészítek kisebb kiadásokkal.” (Philipp, Svájcban él)
A Megoldás (?)
„Ugyan nem ez volt a kérdés, de elárulom a legjobb kombinációt: Svájcban dolgozni és Németországban lakni.
Mindenkinek a véleménye általánosítás valahol. Egyes esetekben igaz lehet, másokban téves. Minden élet más és más, és ha az ember élete például a német autók körül forog, akkor nyilván Németország a legjobb hely neki.
Ha valaki a hatékonyság megszállottja, akkor jöjjön Svájcba. Vonaton.
Csak egyetlen igazság van: dolgozz Svájcban és élj Németországban. Élvezd ki mindkét világ legjobb oldalát. (Ha csak a pénz érdekel, akkor Svájc jobb hely.)” (Yannick, Svájcban tanult)
„A legjobb életminőséget akkor érheted el, ha Svájcban dolgozol, de Németországban laksz. Miért? A fizetések általában duplái Svájcban a németországinak, ugyanakkor a megélhetés fele annyiba kerül a németeknél.
Bizonyíték: a svájciak áradata a határ menti Konstanzban. Gyakorlatilag mindent ott vesznek az almától a húson át a ruhákig. És még orvoshoz is oda mennek.
Svájc nem túl nagy és fejlett a közlekedés. Basel gyakorlatilag Németország és Franciaország szájában van, Zürich vonattal csak egy ugrás Konstanztól. Már most is sok német és francia dolgozik Svájcban, miközben a hazájában él.” (Hans)
Ezek voltak tehát a vélemények, a végén javasolt megoldás nekem tetszik, kíváncsi vagyok, ti mit gondoltok.
A véleményeket innen gyűjtöttem össze.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek