A magyar (leendő és gyakorló) határátkelőknek hagyományosan megvannak a kedvenc célországai, Ausztria, Németország, az Egyesült Királyság (bár a szigetország érthető okokból az utóbbi időszakban kissé veszített vonzerejéből), Hollandia… Ezzel együtt sem minden tanulság nélkül való az az immár hagyományosnak nevezhető rangsor, amit immár 10 éve ad közre az HSBC (összesen 100 ezer ember töltötte ki eddig a kérdőívet), és amiben különböző szempontok szerint rangsorolják az országokat - kifejezetten a határátkelők, illetve az expatok szemszögéből vizsgálva a gazdaságokat, jóléti rendszereket, életminőséget.
Miért szereted azt a várost / országot, ahol élsz? Szedj össze 10 okot, és írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
Nyilván Ausztria és Németország vonzerejét és bebetonozottnak tűnő vezető pozícióit egyelőre semmi sem veszélyezteti, aligha indulnak majd el magyarok ezrei Szingapúr felé csak azért, mert egy felmérés szerint ott a legjobbak a külföldi munkavállalók előtt álló lehetőségek.
Nyilván expatnak és határátkelőnek lenni nem ugyanaz a dolog, de úgy gondolom, az idei rangsor szolgál pár olyan tanulsággal (elsősorban az európai országok körében), amin érdemes elgondolkodni azoknak is, akik már kint élnek valahol, azoknak meg főleg, akik most tervezgetik az elindulást.
Mindenekelőtt lássuk, hogyan néz ki a TOP10, azaz melyek azok az országok, amelyek a legjobb lehetőségeket biztosítják a külföldről érkezőknek – először csak röviden!
A legjobbakról címszavakban
Az összesített győztes Szingapúr lett (immár harmadik éve, külön érdekesség, hogy úgy nyert, hogy egyetlen kategóriát sem nyert, viszont mindháromban nagyon erős).
Új-Zéland elsősorban az általa kínált nagyon jó életminőségnek köszönheti előkelő helyezését, és ami nekünk, magyaroknak külön fontos, hogy a hollandok, a németek és az osztrákok is az élvonalban végeztek.
A hollandokra majd külön is kitérek, de azt már most érdemes leszögezni, hogy a családosoknak kifejezetten szuper hely, a gyerekek jóléte, az egészségügy és az oktatás minősége mind a világ élvonalába helyezi.
A hagyományosan nagyra tartott Svájcról is esik majd külön néhány gondolat, itt elöljáróban annyit, hogy míg gazdasági szempontból az élen végzett (a helyi gazdaságba vetett bizalom és a politikai stabilitás miatt), az általános életminőség sokkal rosszabb annál, mint amilyen kép az országról él, így összesítésben még a TOP10-be sem került be.
A válaszadó expatok 41 százaléka azt mondta, hogy az országváltás nyomán sokkal pozitívabban áll hozzá az élethez. Valamivel több, mint a felük (52 százalék) állította, hogy az általános életszínvonala emelkedett, míg nagyjából ugyanennyien vallották, hogy jobb lett a munka-magánélet egyensúlyuk.
A legjobbak és a feltörekvők
Vegyük akkor sorra a TOP5-öt, és nézzük meg, miben teljesítenek kiemelkedően.
1. Szingapúr
Az első helyezett Szingapúr (mint feljebb írtam) immár sorozatban harmadszor nyert, ráadásul úgy, hogy a TOP3-ba csak a család kategóriában fért be, a gazdaság és az élmények terén is 4. lett. Ezzel együtt is minden esetben magas pontszámokat kapott.
2. Norvégia
De még így is alig előzte meg a tavaly óta négy helyet ugró Norvégiát, amit gazdaság terén csak Svájc előzött meg, és a másik két kategóriában is a legjobb négy között szerepelt.
3. Új-Zéland
Új-Zéland dobogós helyét elsősorban annak köszönheti, hogy az élményekben nem találtak nála jobbat az expatok, gazdasági téren viszont nem túl izmos (csak 14.), a családi értékekben viszont egész jól szerepelt (6.).
4. Németország
A magyar határátkelők egyik nagy kedvence, Németország lett a negyedik, egy helyet javítva tavaly óta. Aki oda tart, az értelemszerűen baromi erős gazdaságra (3.) és elég jó családi értékekre (5.) számíthat, viszont nagyon sok élmény nem fogja érni.
5. Hollandia
Tavaly óta messze Hollandia ugrotta a legnagyobbat, aki családdal vágna neki a külföldi életnek, az nem kívánhat ennél jobb országot magának, és a gazdasága is a 6. helyre predesztinálta.
Ami a TOP10 további tagjait illeti, nagyon sok meglepetés nincs közöttük. A 6. helyen Kanada, majd Ausztrália és Svédország következik, utóbbi a gazdaság kategóriában a 7., míg a családban a 2. lett, ami elég jól hangzik szerintem.
A TOP 10-et Ausztria (itt elsősorban a családot húzták le a véleménynyilvánítók, ebben csak 18. helyen vannak az osztrákok), és az Egyesült Arab Emirátusok zárja.
Meglepetés (igaz, ellenkező előjelű) Svájc 11. és Csehország 12. (!) helye, Spanyolország 17., Belgium 19., Franciaország csak 23. (Mexikó mögött, ami azért durva túlzásnak tűnik, még akkor is, ha a franciákat a nagyon rossz gazdasági megítélés húzta le), az Egyesült Államok pedig a 27., csak egy hellyel megelőzve a lengyeleket, és az Egyesült Királyság egyenesen a meglehetősen rémesnek tűnő 35. helyen zárt (és még így is két helyet vert Írországra és hármat Olaszországra).
Mi történt Svájccal?
Svájc kizuhant a TOP10-ből, annak ellenére, hogy gazdasági szempontból az élen végzett (teszem hozzá az egyetlen kategóriagyőztes, aki összetettben nincs a közvetlen élvonalban).
Az ok elég egyértelmű: miközben szép pénzeket lehet keresni, mintaszerű a politikai és gazdasági stabilitás, élni egyszerűen nem jó ott – legalábbis a válaszadók szerint.
Az életminőség, a beilleszkedés és a lakhatás terén Svájc csak a 28. lett, ami gyakorlatilag a középmezőny közepe. Még rosszabb a helyzet a családi értékek terén, ahol az ország csupán a 35. lett, köszönhetően a gyenge társadalmi integrációnak, oktatási és óvodai rendszernek.
Az expatok megítélése szerint ezen utóbbi területeken még Törökország, Kenya (!) és a Fülöp-szigetek (!!) is jobb hely Svájcnál, ami azért komoly túlzásnak tűnik és nehéz is elhinni.
Szóval a jelek szerint a Svájcban élő külföldiek elsősorban a pénz (és az ebből következő életszínvonal) miatt költöznek oda, miközben borzasztóan magányosak.
A társadalmi kapcsolatokban, a külföldiek befogadásában az expatok szerint Svájc a lista második felében (44. és 46. hely) található. Összességében tehát úgy tűnik, Svájc nagyszerű hely dolgozni és (sok) pénzt keresni, a befogadó társadalmi kapcsolatokat és a mély barátságokat viszont ne az alpesi országban keressük. (És ezt még csak nem is én írtam, hanem a listát elemző egyik svájci oldal. Szóval önkritikájuk legalább van.)
Franciaország, ahol jó az életminőség
Ugyan nem a magyar határátkelők köreiben, de Franciaország továbbra is rendkívül népszerű a külföldre vágyók között. Akik (legalábbis önbevallásuk szerint) nem is csalódtak az országban.
Legalább háromnegyedük szerint a munka-magánélet egyensúlya sokkal jobb a franciáknál, mint a szülőhazájukban, ezzel ebben a kategóriában egyébként a 4. helyen állnak.
Tízből hét válaszadó azt mondta, hogy általában véve jobb az életminősége ott, mint otthon, míg kétharmaduk szerint a gyermekeik jobban élnek. Összességében a megkérdezettek fele jobb egészségnek örvend, mint amilyenben hazájában volt (a világátlag 36 százalék).
A beilleszkedés is viszonylag jól megy az expatoknak, tízből heten szívesen merítkeznek meg a helyi kultúrában, kétharmaduk pedig úgy érzi, jól megy az integráció.
Spanyolország, a nyugdíjasok álma
Van olyan, akit meglep, hogy a Spanyolországban élő határátkelők 44 százaléka 55 év fölötti? (A miheztartás végett, a világátlag ennek pontosan a fele.) Aki járt már Malaga környékén, az nagyjából sejtheti, mi ennek az oka, a tengerpart konkrétan egy nyugdíjasparadicsom tele britekkel, hollandokkal és skandinávokkal.
Persze nem csak ők tűnnek meglehetősen elégedettnek a spanyolországi lehetőségekkel, a megkérdezettek 58 százaléka azt mondta, jobb egészségnek örvend, mint amilyen otthon lenne, miközben háromnegyedük ugyanezt gondolja az életminőségről általában.
Ami érdekes, hogy minden második megkérdezett úgy érezte, sokkal aktívabb és jobb a társadalmi élete, mint odahaza, ami vagy azért van, mert a spanyolok nyitottak, vagy azért, mert rengeteg a hasonszőrű külföldi, akik így egymásra találnak.
Egyesült Királyság, a sikeres bukás
Egy ilyen listából nem hiányozhat Nagy-Britannia sem, annál is inkább, mert tavaly óta történt egy s más… Mindez egyértelműen tükröződik az ott élő külföldiek véleményében is.
Egészen brutális, 22 százalékpontos zuhanást láthatunk például az ország politikai stabilitásába vetett hit terén (ez most már csak 31 százalék), és a gazdaságban sem nagyon bíznak a határátkelők (ezen a téren 20 százalékpontos esés volt, most 43 százaléknál tartunk).
Ugyanakkor tízből hét válaszadó még mindig azt mondta, hogy bejön neki a helyi kultúra és ugyanennyien érzik úgy, hogy befogadják őket a britek.
Miközben a jövő a legfinomabb megfogalmazás szerint is bizonytalan, a munka területén érdekes módon még mindig erős a bizalom. A karrierrel kapcsolatos várakozások esetében például még nőtt is az érték tavaly óta, bőven meghaladva a világátlagot, és a fizetésekkel is elégedettek a szigetországban élő külföldiek.
HÍRMONDÓ
Te tudod, mit csinál egy jungkoch?
Ha nem tudod, az sem gond, úgyis kiderül a mai állásajánlóból, és még sok minden más is. Jellemzően német nyelvterületen mászkálunk, úgyhogy hajrá!
Lovasi András nem zárja ki a határátkelést
Lovasi András mesélt többek között londoni koncertekről, illetve az elvándorlás gondolatáról. Mert benne is mocorog az ötlet, igaz, egészen szokatlan helyre menne.
Már taxisból sincs elég
Egyre többen szembesülnek azzal, hogy hiába rendelnek taxit, nincs autó. Az okok összetettek, de köztük van az elvándorlás is.
Rémesen elégedetlenek vagyunk Magyarországon
Az Európai Unióban a magyar emberek a legkevésbé elégedettek az életükkel a saját országukban, és nem jobb a helyzet az Európai Unión belüli élettel sem - derült ki az Eurobarometer legfrissebb felméréséből.
Ha itt vállalnál munkát, nagyon vigyázz!
Általában véve is érdemes nagyon körültekintőnek lenni a külföldi munkavállalások esetében, ám a mezőgazdaság különösen veszélyes üzem ilyen szempontból.
(Fotó: flickr.com/Quinn Dombrowski)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek