A külföldi munkavállalás esetében a „hol lakjunk” mindig kulcskérdés. Márpedig lakást bérelni (a sokak által kényszerből választott szobabérlést most tegyük félre) nem is olyan egyszerű. Nem elég, hogy elég komoly kezdőtőke kell hozzá, ráadásul a dolog menete sem olyan egyszerű. Az alábbiakban pár személyes példán keresztül is megnézhetjük, hol miként zajlik ez a folyamat.
Neked milyen tapasztalataid voltak a lakásbérléssel? Írd meg kommentbe, vagy a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
Brexit ide, Brexit oda, a brit fővárosban még mindig sok magyar él, és bérel sokszor szobát, de lakást is. Lássuk, hogy aki most vágna bele, az mivel számoljon nagyságrendileg. (Természetesen lehetnek eltérések, majd jól megírjátok.)
Egyfelől van egy foglaló, ami mondjuk egy havi 1000 fontos lakás esetében 400-500 font. A rossz hír az, hogy elvileg ezt le kell tennünk, hogy bizonyítsuk szándékaink komolyságát, a jó hír az, hogy ha beköltözünk, vagy ha nem miattunk hiúsul meg a dolog, akkor visszakapjuk. Nem kapjuk viszont vissza akkor, ha a referenciáinkkal akad gond, vagy ha mi lépünk vissza.
Ami külön csodás, hogy ugyan a letét elvileg biztosítja nekünk a kinézett ingatlan bérletét, de a tulajdonos aláírás előtt bármikor kifarolhat a kölcsönből, ha meggondolja magát, vagy ha jobb ajánlatot kap.
Adminisztrációs költségek: egyheti bérleti díj (+ áfa). Ha ez nem lenne elég, általában hathétnyi kauciót is le kell tenni, és persze előre ki kell fizetni egyhavi bérleti díjat.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a My Great Move oldal szerint egy havi 1000 fontos lakás esetében beköltözés előtt ki kell fizetnünk 2800 fontot – elméletben. Aztán hogy a gyakorlat miként alakul, az egy másik kérdés…
Manchester, Egyesült Királyság
Charlotte O’Toole egy elég nagy, két hálószobás lakást bérel egy átalakított házban. Övé az alsó szint a kerttel, konyhával és jó sok tárolóhelyiséggel, ráadásul az ingatlan elég jó helyen van, alig 5 km-re a belvárostól, Chorltonban.
Neki nem kellett kauciót fizetni, csak aláírtak egy szerződést, amiben szerepel az is, hogy ők állnak minden javítási, illetve nagyobb tisztítási, felújítási költséget. Az ingatlanért havi 685 fontot fizetnek.
Írország
Nemrégiben jelentette be az egyik legnagyobb ír ingatlankiadó cég, hogy mostantól egységesen két hónapnyi kauciót kér a bérlőktől. A lépés jelentőségét az adja, hogy az Irish Residential Properties Reit (Ires Reit) csak Dublinban közel 2400 ingatlant ad ki.
Az Ires Reitnél átlagosan havi 1500 euró a bérleti díj tavalyi adatok szerint, ami azt jelenti, bérlőként onnan indítunk, hogy le kell tenni összesen 4500 eurót (2x1500 depozit és 1500 első havi díj) előre, ha költözni akarunk.
További rossz hír, hogy az albérleti árak folyamatosan emelkednek, tehát az 1500 eurót kéretik nagyon átlagnak venni, és inkább többel számolni.
Brüsszel, Belgium
Hasonló a helyzet Brüsszelben is, ahol két hónapnyi kauciót és egy hónapnyi albérleti díjat kell előre letenni, nem beszélve a referenciáról. Az előleget viszont nem a tulajdonos kapja, hanem egy számlára tesszük be.
Elvileg a belga bankoknak kölcsön kell adniuk azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak a kauciót, feltéve, hogy vissza tudják fizetni – írta Denis J. Buckley Brüsszelből.
Mielőtt beköltözünk a lakásba, részletes leltár készül az ingatlanról, nem ritkán egy független ellenőr segítségével, amit a tulajdonos és a leendő bérlő közösen fizet. Nyilván ennek akkor lesz jelentősége, amikor a bérlő kiköltözik, és kiderül, mit hagy maga után.
Nagyon fontos elolvasni, mit írunk alá, különösen a bérleti szerződés hosszát illetően, nehogy belemenjünk mondjuk egy hároméves szerződésbe, amiből esetleg csak anyagi veszteséggel tudunk kimászni.
A bérleti díj indexelt, de alapvetően a bérbeadón múlik, emeli-e az összeget erre a szintre, dönthet úgy is, hogy neki fontosabb egy jó bérlő, mint egy kicsivel több bevétel.
Koppenhága, Dánia
Dániában a három hónap előre fizetendő kaució a bevett, amire jön még egy hónapnyi, szintén előre fizetendő bérleti díj, ami így ugye minden matematikai számítás szerint négy hónap.
Ugyanakkor a Dániában felnőtt Sarah Foley szerint a nagyvárosokban és különösen Koppenhágában nem ritka, hogy akár három hónapot is ki kell előre fizetni, ami a kaucióval együtt már fél évnyi bérleti díj és az nem kevés, olyannyira, hogy még a helyiek közül is sokan csak szülői vagy bankkölcsönnel tudják megoldani.
Mert az árak elég durvák. Koppenhágában egy egyhálószobás lakás bérleti díja közel 1500 euró havonta, de a második legnagyobb városnak számító Aarhusban is nagyságrendileg 1000 euróval kell számolni. Ha ezt beszorozzuk hattal, máris egészen tudományos összeget kapunk, a fővárosban például 9000 eurót kell lecsengetnünk – és még mindig csak egy egyhálós lakásról beszélünk.
Ha még azt is beleszámítjuk, hogy a lakások jellemzően bútorozatlanok, akkor nem kell matekzseninek lenni ahhoz, hogy kiderüljön, alsó hangon is számolhatunk 10 ezer eurós indulóösszeggel, ami több mint 3 millió forint (és most azért számolok át, mert kiköltözéskor jellemzően még a Magyarországon félretett pénzt költjük).
Viszont legalább a törvények erős védelmet nyújtanak a bérlőknek. Nem lehet például az egekbe emelni a bérleti díjat, csak akkor, ha a kiadás költségei is jelentősen nőnek, vagy nagyobb fejlesztés történik, például felújítják a konyhát vagy a fürdőszobát.
Amennyiben a javasolt emelés mértéke meghaladja az 5 százalékot, arra a helyi önkormányzatnak is rá kell bólintania.
A bérleti szerződés általában határozatlan idejű, és akkor költözünk ki, amikor akarunk, feltéve, ha előtte mininum három hónappal jelezzük a szándékunkat a bérlőnek.
Ne feledkezzünk meg az úgynevezett co-opokról (Almene Boliger), ilyenből több, mint félmillió van, és ezek azért olcsóbbak, mint a magánlakások. Minden ilyen közösségnek van egy saját bizottsága, amelyiken (vagy egyenes szavazáson) keresztül a lakók döntenek a nagyobb fejlesztésekről és a fontosabb kérdésekről.
Barcelona, Spanyolország
Ed Stewart tapasztalata az, hogy két havi kauciót és egy hónapot előre kell fizetni, amire még jön az ügynökségi díj, ami általában egy hónapnyi lakbérnek megfelelő összeg. Összesen tehát négy hónapot kell előre letenni, ami szerinte elég durva.
„Albérletet csak helyben lehet találni és főleg telefonon, nem emailben. Én egy ingatlanügynökségen (inmobiliaria) keresztül találtam, akik ezért elvártak 1 havi bérleti díjat (amit végül a felére alkudtunk, mert csak 3 hónapra béreltünk).
Mondjuk mi szabályosan bementünk az irodájukba, viszont az online található hirdetések jelentős részét is ingatlanosok csinálják, ezért mindig kérdezd meg hogy van-e ilyen költség és hogy ügynök-e egyáltalán.” – írta Ádám korábban a Határátkelőn.
Németország
A németeknél szinte egy az egyben ugyanez a helyzet, két hónap kaució és egy hónap bérleti díj, amire rájön még egy hónapnyi összeg, ha ügynökségen keresztül bérlünk.
Lakáshirdetéseket a szokásos helyeken (erre specializálódott oldalak, újságok rovatai, ingatlanközvetítők) találhatunk, illetve Németországban vannak bérlakással foglalkozó központok is.
„Mi mindig az Immobilien Scout24-en kerestünk lakást. Itt érdemes a keresőben beállítani, hogy Provisionfrei - közvetítőidíj-mentes, és einbauküche - hogy legyen konyha. Mert az átlag német albérlet teljesen üres, van, hogy lámpa helyett csak drótok lógnak a plafonról. Itt minden adat fenn van a rezsiköltségeken keresztül, hogy milyen messze van a bolt vagy iskola. Én csak ajánlani tudom." – írta a Határátkelőre Rita D.
Közvetítő cég nélkül olcsóbb, de sokkal nehezebb lakást találni, a közvetítők viszont elég komoly jutalékot számolnak fel, aminek összege jobb esetben csak a bérleti díj egyhavi, rosszabb esetben háromhavi összege is lehet.
Ha mindez nem lenne elég, természetesen kauciót is kell fizetnünk a tulajdonosnak, ami inkább három- mint egyhavi bérleti díj összege, márpedig ha ezt a két tételt összeadjuk, akkor elég sok euró jön ki.
Az is növeli a költségeinket, hogy Németországban a legtöbb kiadó lakás nem bútorozott, bár általában azért gáztűzhely és hűtőszekrény van. A kiköltözést 3 hónappal korábban jelezni kell a bérbeadó felé.
Edit tapasztalata szerint a lakbér mellett a kaució 3 hónap, jutalék 2 hónap. Tehát az első percben az első havi bérleti díjjal együtt hat hónapot ki kell fizetni, és akkor még ott a rezsi is.
A szerződés aláírása előtt minden tulaj lekéri az ember Schufáját (mint Magyarországon a rossz adós lista, csak itt nagyjából még a fehérnemű méretet is tárolják), és ha abban bármilyen negatív bejegyzés van (nem fizetett hitel pl.), akkor az illető garantáltan nem kap lakást.
Mikor az ember eldönti, hogy szeretne kivenni egy lakást, ki kell tölteni egy adatkérő lapot, ahol általában számos adatot kérnek el, néhányat jogtalanul. Ha ezt nem tölti ki valaki, nem kapja meg a lakást.
Amit kérdezni szoktak: munkahely, mióta, meddig dolgozik ott a leendő bérlő, fizetés, családi állapot, háziállat (nem szeretik itt, ha van), futó hitelek, előző tulaj neve, címe (ez utóbbi pl. nem olyasmi, amit az ember engedély nélkül kiadhat csak úgy egy idegennek).
(A németországi lakásügyekkel kapcsolatban itt olvashattok többet.)
Sydney, Ausztrália
Kicsit kimozdulva Európából, nézzük meg, mi a helyzet Ausztráliában, azon belül Sydneyben. Conor Hartnett szerint sokszor csak 1+1 hónapot kell fizetni, de egyre gyakoribb az, hogy akár 2-3 hónapnyi lakbért is elkérnek előre, amit persze a meglehetősen zsúfolt ingatlanpiacra tekintettel a reménybeli bérlők ki is fizetnek.
„Én egy hónapnyi kaució mellett három hónapot fizettem előre, mert egy keresett környéken lakom. Soha még ennyi embert nem láttam kiköltözni Sydneyből a lakhatási válság miatt.
Egy két hálószobás lakás jellemzően heti 500 eurónyi ausztrál dollárba kerül, és a kiadásra váró ingatlanok 99 százaléka bútorozatlan, ami azt jelenti, hogy az első időszakban komoly kiadással kell számolni” – írta Conor.
New York City, Egyesült Államok
Ha van nagyon durva lakásbérleti piac a világon, akkor az minden bizonnyal a New York-i. Gyakorlatilag élethalál harc folyik a kiadó ingatlanokért, amiket szinte az első bejáráskor hajlandók kivenni a reménykedő bérlőjelöltek – írta Stephen Cass, aki 4-5 különböző környéken is élt, összesen nyolc lakást bérelve az elmúlt 19 évben.
A legtöbben közvetlenül tulajdonostól (vagy a fenntartó cégtől) bérelnének, általában ilyenkor egy hónapnyi letétet és egy hónapnyi lakbért kell előre kifizetni.
A New York-i szabályozás alá eső mintegy egymillió lakásban (ez a teljes lakásszám egyharmada) nem is lehet törvényesen többet kérni, mivel régebben a magas kaucióval próbálták meg kiszűrni a nem kívánatos bérlőket.
Noha a tisztán piaci alapon kiadott lakások esetében ez a korlátozás nem él, a legtöbb tulajdonos igazodik hozzá (ezalól a luxuslakások például kivételek, de ez minket amúgy sem érint).
Ha valaki közvetítőn keresztül keres lakást, az számoljon azzal, hogy ennek minimum díja az éves lakbér 10-15 százaléka, magyarán ez is durván egy hónapnyi pluszkiadás.
Montreal, Kanada
Quebec tartománynak van egy, a lakbéreket ellenőrző testülete, ami minden évben eldönti, mennyivel lehet emelni – ez általában nem nagyon haladja meg az 1 (!) százalékot. Ráadásul akkor sem lehet emelni, amikor új bérlő érkezik, joga van ugyanannyit fizetni a lakásért, mint elődje tette.
A tulajdonos jogai elég érdekesen vannak meghatározva, például nem tehet ki csak úgy egy bérlőt (ami még rendben van), vagy nem dönthet úgy, hogy nem újítja meg a bérleti szerződést (ami felettébb érdekes) – magyarul a törvény a bérlő mellett áll.
Montrealban egy két hálószobás lakás esetében az árak 750 kanadai dollárnál kezdődnek és a duplájánál érnek véget általában, erre még jön a rezsi.
Dubai, Egyesült Arab Emirátusok
Végül tényleg csak az érdekesség kedvéért, lássuk, miként működik a lakásbérlés Dubaiban. Ott a lakbért egy évre előre ki kell fizetni (plusz 10 százalék kaució), rendkívül ritka az, hogy havi részletekben fizetnének.
Ez azt jelenti, hogy a legtöbb bérlőnek vagy a munkahelyétől kell erre előleget kérni, vagy bankkölcsönt kell felvenni. Ha valaki mégsem tölti ki a szerződését, akkor két hónapnyi büntetést kell fizetnie.
(A külön másként nem jelzett véleményeket az Irish Times cikke és Facebook-oldala szedte össze.)
HÍRMONDÓ
Hétkezdet ausztriai álláslehetőségekkel
Erősen indítjuk a hetet, méghozzá hat ausztriai állásajánlattal, amelyek között akad, ahol nem kell sok tapasztalat, de van olyan is, ahol komoly végzettséget várnak el. Szóval lássuk a munkalehetőségeket a felszolgálótól az idősgondozón át a némettanárig.
Szénné adóztatják a béreket Magyarországon
Magyarország még mindig túladóztatja a munkát a környező országokhoz és általában véve az Európai Unió egészéhez képest is. Nem mi mondtuk, hanem a magyar Állami Számvevőszék elnöke. Hát jó reggelt.
„Soha nem gondoltam, hogy hotelban fogok dolgozni”
Kell hozzá elszántság és a munka iránti alázat, de kitartó munkával külföldön lehet előrejutni a ranglétrán. Lehet akár 3 hónap alatt szobalányból Housekeeping Supervisorrá előrelépni.
Mitől félnek a magyarok?
A Pew Research felméréséből kiderül, hogy a magyarok mitől tartanak a legjobban. Nem tudom, meglepő-e az eredmény, de elgondolkodtató, az biztos.
(Fotó: immoscout24.ch)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: