Furcsa dolog egy világkiállítás, hiszen míg a rendező ország általában hatalmas feneket kerít a dolognak, addig a világ többi része sokszor mintha kevéssé törődne vele. Tegye fel a kezét, aki például tudja, hol van az idei és mi a központi témája! Nekem például nem nagyon jött át, hogy Kazahsztán a helyszín, így aztán külön örömmel olvastam NomádMatyi helyszíni beszámolóját, nem is beszélve a képekről.
Érdekes helyen jártál? Van egy jó nyaralásos élményed? Írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
Június 10. (hivatalos megnyitó június 9-én) és szeptember 10. között kerül megrendezésre az EXPO-2017: A jövő energiája című világkiállítás Asztanában, Kazahsztán fővárosában, amellyel a kazahok megmutathatják/megmutatják, hogy mire képesek. Kihasználva a júniusban indult közvetlen járatot, úgy döntöttem, hogy meglátogatok egy pár ismerőst és egyben meg is nézem ezt a kiállítást (már amennyi belefért) egy hosszú hétvége erejéig.
Indulás előtti tudnivalók
Kazahsztánba nekünk, magyar állampolgároknak, jelenleg 30 napos tartózkodásig (előzőleg csak 15) nincs szükségünk vízumra, így tulajdonképpen csak a repjegyet és a szállást kell az embernek megszerveznie. Ez utóbbival szerencsére még a szokásosnál is kevesebb gondom volt, mert egy ismerősömnél csövezhettem.
Jelenleg heti két járat van Asztanába, csütörtökön, ami ottani idő szerint hajnali 1 körül ér oda, kicsit kellemetlen, mert a reptéri busz olyankor már nem jár (a normál jegy ára 90 tenge, ami a poszt írásakor kb. 74 Ft).Az EXPO ideje alatt jár valami shuttle bus is, de az utolsó 01.17-kor megy el (legalábbis az utazás előtti kutatásom alapján), valamint az árát sem tudom (bár nyilván olcsóbb, mint a taxi).
Napnyugta a Volga fölött
A második járat pedig vasárnap közlekedik, most a nyári szezonban helyi idő szerint 22.25-kor indul Asztanából Budapestre (kivéve aznap, amikor én indultam vissza, mert valamivel több, mint 2,5 órát késett a gép, ami hajnal 3 előtti budapesti érkezést jelentett).
Érkezés Asztanába
A nemzetközi járatok már mind az újterminálba érkeznek, ami csak annyiban rossz, hogy a pénzváltó a régebbi, most már belföldinek szánt terminálban van (egy-két száz méterrel arrébb), de hajnal 1 után még nyitva volt szerencsére, így az embernek nem kell aggódnia, hogy nem tud pénzt váltani (bár manapság már Kazahsztánban is nagyon sok helyen lehet kártyával fizetni).
A régi terminál
A repülőn sajnos nem adtak, de mindenkinek kötelező kitölteni az úgynevezett migrációs kártyát, ami az útlevél-ellenőrzés környékén kitölthető egy asztalnál, még sorban állás előtt.
Sajnos én ezt nem tettem meg, mert reméltem, hogy a határőr néni/bácsi majd ad, és végül is adott is, de nagy az esélye, hogy ilyenkor visszaküldik az embert, ami azt jelentené, hogy újból sorba kellene állni.
Tehát mindenképp javasolt még az asztalnál, sorban állás előtt, kitölteni ezt a migrációs kártyát, amire rá kell írni az asztanai tartózkodási címet. Ezt a migrációs kártyát és az útlevelet mindig kötelező magunknál tartani!
A taxi viszont meglepő módon fix áras, amire egy a terminálban kihelyezett információs transzparens hívja fel az érkező utasok figyelmét, és amikor megkérdeztem a taxist, hogy mennyi lesz a fuvar, a tényleges fix árat mondta.
A városi buszközlekedés kicsit bonyolult, hiába van a megállókban kihelyezve az ott megálló buszok útvonala, valamint már Futár jellegű táblákat is felszereltek, de ezek nem mindenhol működnek, vagy nem mindig 100%-osan megbízhatóak. A buszok menetrendje is szinte kiszámíthatatlan, de a 90 tengés jegyár talán megéri a várakozást és „küzdést”.
Ez éppenséggel működött, csak a fényképező rosszul kapta el
EXPO-2017: A jövő energiája
És akkor térjünk a lényegre. Röviden összefoglalva, igaz lehet, hogy én kicsit elfogult vagyok, szerintem Kazahsztán kitett magáért az EXPO megszervezésében.
A napi jegy 4000 tenge (kb. 3300 Ft), hétvégén előzőleg 6000 (kb. 4900 Ft) volt, de ezt pár nappal érkezésem előtt módosították szintén 4000-re. A jeggyel sajnos nem lehet ki-bejárkálni, tehát amint az ember átment a reptéri jellegű biztonsági ellenőrzésen, nem lehet kimenni, majd újból visszamenni az esti programokra.A világ legtöbb országa képviselteti magát, így egy hosszú hétvége alatt nem lehet mindent megnézni, beleértve a különböző kulturális programokat, koncerteket és egyéb bemutatókat, de azért 3 nap alatt a legérdekesebbeket körbe tudja járni az ember.
Minden nap más országnak van a „nemzeti napja”, amikor az egyik színpadon csak az adott ország programjai kerülnek bemutatásra. Az egyik napomon Csehország napja volt, de csak egy kis részét csíptem el a „vonulásuknak” és a zenés-táncos bemutatójuknak. A következő napomon pedig a Karib-térség napja volt, ebből semmit sem láttam sajnos.
Minden este 22.50-kor egy igazán látványos lézershow és zenélő szökőkút szórakoztatja a közönséget.
Egyébként az EXPO egész területén ingyen WiFi van. Ott enni-inni viszont elég drága, igaz, vannak kicsit olcsóbb gyorskajálda jellegű helyek is. Például egy korsó angol sör 2000 tenge (kb. 1650Ft) körül volt. És miért azt választottuk? Mert éppen nem volt helyi sörük (hogy ez igaz-e vagy csak átverés, sosem fog kiderülni).
A pavilonok
Azt rögtön az elején le kell szögeznem, hogy szigorúan szubjektív és magánvélemény következik. Azt is rögtön elmondom az elején, hogy sajnos a magyar pavilon nincs a legjobbak között, szerintem.
Első nap Szlovákia pavilonjával kezdtük, nem hazaárulásból, hanem mert egy szlovák ismerősöm is velem tartott, és ez volt a legközelebb a bejárathoz, amin bementünk.
Szlovákia pavilonja elég jó volt szerintem, aminek a koncepcióját a pavilonban dolgozók elmondása szerint, a románok lemásoltak a sajátjukban (tényleg hasonló volt a román pavilon, amely rögtön Szlovákia mellett volt).
Másodiknak következett Izrael pavilonja, szintén mert közel volt. Állítom, hogy az volt az egyik legjobb. Művészi, látványos, lényegre törő. Sajnos a videón kevesebb látszik, mint a valóságban (a GoPro használatát még gyakorlom).Plafonszelfi az izraeli pavilonban
Az első napon még sort kerítettünk az Egyesült Királyságra, Venezuelára, Lengyelországra, a Vatikánra, a nemzetközi szervezetekre, az Egyesült Arab Emirátusokra, Szingapúrra, Törökországra, Thaiföldre és Azerbajdzsánra.
A második napon néztük meg Németországot, Monacót, Finnországot, Franciaországot, Katart, Romániát, a Latin-Amerika Plázát, Dél-Koreát, Japánt, Kínát, Szaúdi-Arábiát, Fehéroroszországot, a Selyemút Plázát, Türkmenisztánt, Üzbegisztánt, Oroszországot, Argentínát és Szerbiát.Én még a harmadik nap is visszalátogattam, már csak egy rövidre, hogy megnézzem Hollandiát, USA-t, Ausztriát, Csehországot és a kazah pavilon maradékát.
A legtöbb ország egyébként nem érti a „feladatot” szerintem, vagy nincs mit hozzászólnia a „jövő energiája” témához, de persze az is természetes, hogy turisztikai és egyéb videókat is vetítenek promóként.
Ilyen tekintetben Venezuela volt a leggyengébb, néhány képpel, kiállított tárggyal és vajmi kevés, vagy szinte semmilyen energiával kapcsolatos témával, a nem túl nagy pavilonjukban (ironikus módon, az USA pavilonja mellett).
A „Latin-Amerika Pláza” pedig végképp csak az országok promóciójával foglalkozott.
Látványos volt a fentebb említett Izraelen kívül Németország, Oroszország, USA, Kína, Törökország, Dél-Korea és Monaco pavilonja. De ez csak néhány kiragadott példa, mert tényleg nagyon sok ország nagyon látványos dolgokat hozott össze.Kazahsztán pavilonja
Mint szervező ország, Kazahsztán pavilonja az EXPO közepén álló gömb alakú épületben (amire a lézershowt is vetítik) található a földszinten. Maga a kazah kiállítás nem olyan lenyűgöző, mint sok más országé, vagy mint a lézershow. Ez egy kicsit csalódásra ad okot, mert az EXPO többi részét szerintem nagyon jól megszervezték.
A többi 7-8 emeleten (bevallom, most nem emlékszem, hogy pontosan hány emeletes, de ugye abban a térségben az első emelet a földszint, úgyhogy szerintem összesen volt 7 emelet a mi fogalmaink szerint) különféle energiával kapcsolatos témák kerültek feldolgozásra, mint például nap-, szél-, víz-, kinetikus- energia stb. Az EXPO legtöbb látogatója egyébként helyinek tűnt, lehet, hogy a külföldiek inkább a megnyitás környékén (most már több mint egy hónappal ezelőtt) jártak errefelé, de az is lehet, hogy Kazahsztánba kevésbé utaztak el, nem úgy, mint pl. Milánóba 2015-ben.Így hirtelen most ennyi jutott az eszembe, de szívesen várom a kérdéseket.
Sajnos a képek és videók nem adják vissza teljesen az élményeket, de remélem felkeltette az érdeklődéseteket a rendezvény. Sok-sok további kép és videó hamarosan a blogomon lesz látható."
HÍRMONDÓ
Felszolgálói munkák Európa-szerte
A felszolgálói munka embert próbáló, ugyanakkor előnye, hogy elég jó elindulási lehetőséget jelent, ráadásul szinte mindenhol el lehet vele helyezkedni. Most négy nagyon kedvelt országot (+1 meglepetést) választottunk ki.
Kiderülne, milyen szánalmas a magyar fizetés
Vajon érdemes lenne-e lecserélni a forintot euróra, és ha igen, milyen következményei lennének a lépésnek? A kérdésben sokszor még a szakemberek sem értenek egyet. Az átlagember pláne nem.
A magyar kormány szerint már nem veszik el a vendégmunkások a magyarok munkáját
Már amikor ment a plakátkampány a külföldről érkezőkkel szemben, akkor lehetett sejteni, hogy hamarosan lesz még olyan pillanat, amikor érdemes lesz újragondolni a dolgot. A pillanat eljött.
A második menet és egy megrendítő ütés
A második menettel folytatódtak a Brexit-tárgyalások az Egyesült Királyság és az Európai Unió között, és bár a brit szakminiszter elégedettségét hangsúlyozta, a franciák jobbegyenese azért alighanem fáj nekik.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek