Nem akarok túlzásokba esni, de szerény véleményem szerint az év egyik legkegyetlenebb posztja jön ma - legalábbis gyomor szempontjából biztosan. No, de vágjunk is bele! Amikor svédasztalról van szó, akkor a mai poszt esetében azt szó szerint kell érteni, hiszen svéd svédasztalról van szó. Ráadásul aki eddig nem tudta volna, hogy például a julbord a smörgåsbord gazdag rokona, az most megtudhatja – mindezt Hobbiszakácsnak köszönhetően, aki képeket is küldött. (Én a poszt feltétele után legszívesebben elindultam volna Svédországba, mert a dolog nem kicsit kibírhatatlan - csak szólok.)
Lazaceldorádó
„Svédországban az év legfontosabb kulináris eseménye a julbord, a karácsonyi svédasztal. Nincs az a munkaadó, aki év végén elmulasztaná megvendégelni az alkalmazottait. Az eseményt már szeptemberben elkezdik tervezni, és decemberben mást sem lehet hallani, minthogy ki hol, mit és mennyit evett.
A pácolthering-spektrum egy része: kaporral, mustárral, hagymával, és/vagy fahéjjal pácolt hering
A bőség benyomását keltő julbord a smörgåsbord gazdag rokona. A hosszú asztal hidegtál felén tucatnyi féle pácolt hering, füstölt és pácolt lazac, füstölt angolna, szivarfüstillatú törpemaréna, különféle pástétomok, felvágottak és karácsonyi, mustáros bundában sült sonka sorakozik.
A melegtál-oldalon parányi sült kolbászkák, húsgolyócskák, szardíniás rakott krumpli, egészben sült lazac, válogatott szószok, valamint főtt burgonya között lehet válogatni.
Emlékszem arra, hogy először kiéhezett sirályként csaptam le a bőség szarujából kiömlő falatokra. Egyszerre szedtem a tányéromra a teljes pácolt hering választékból, a rénszarvashúsból, a sertéskarajból (nagyon finom almaszósszal!) és a gombás rántottából.
A sonka részleg
Ahogy a tányér kivillant az étel alól, beálltam az asztal körül kígyózó sorba új adagért. A maradékot sorban állás közben sepertem be. A következmények ecsetelése próbára tenné a moderátort. Az emberi gyomrot nem a karácsonyi svédasztalhoz tervezték.
Ma már tudom, hogy megfelelő technika nélkül nem lehet sértetlenül megúszni a meccset a karácsonyi svédasztallal. A tapasztalt svéd tudja, hogy egyenlőtlen a küzdelem, ezért csak kedvenc fogásaiból vesz, és a vacsora alatt többször cserél tányért. Menetrend szerint halad, a hideghal-tányér(ok)at a hústányér(ok) követi, utánuk jöhetnek a melegételek és végül a desszerttányér.
Bevezetőnek glöggel - a forralt bor skandináv változatával - koccintunk, amibe mandulát és mazsolát áztatok.
Az első tányérra a mustárban és a kapros szószban pácolt heringből, a pácolt lazacból, a füstölt lazacból és angolnából, és az ikrás töltött tojásból veszek. Ehhez a furcsa ízű karácsonyi sör (julöl) passzol a legjobban.
Egy óvatos duhaj halas tányérja
A második tányérra az asztal közepére felhalmozott felvágottakból, mustáros bundában sütött karácsonyi sonkaszeletekből, pástétomokból és a hideg szószokból szedek.
Pástétom Cumberland-szósszal és vöröskáposzta-krémmel
Az asztal „melegtál-oldaláról” az egészben sült lazac, a pipadohányfüstöt árasztó törpemaréna, a parányi sült kolbászkák (prinskorv - azaz hercegbügyürű), „IKEA” húsgolyócskák (köttbullar), a szardíniás rakott krumpli (Janssons frestelse - Jansson megkísértése) közül választok. És ha mindezek után lábon maradok, akkor jöhetnek a sajtok, a kávé és a sütemények, és ha van: a csokoládétorta.
A kegyelemdöfés
Glöggrecept:
Ötven adaghoz kell 4 üveg vörösbor, 1 üveg fehérbor és fél üveg vermut. Egy nagyobb edénybe öntjük, és hozzáadunk fél liter mazsolát, három gránátalma szárított héját, 24 darab kardamom magot (egészben), húsz szegfűszeget. (Fahéjat és gyömbért is szoktak beletenni.) Éjszakára lefedve állni hagyjuk, hadd vonja ki a szesz az aromákat!
Másnap leszűrjük, és a kiáztatott fűszereket eldobjuk. Felszolgálás előtt hozzáadunk négy dl. kristálycukrot, és majdnem forrásig melegítjük. Mazsolával és hámozott mandulával szolgáljuk fel.”
Hát így valahogy. Egészségünkre!
A moderálási alapelveket itt találod.
Határátkelő találkozó!
Ha nem vigyázunk, lassan hagyomány lesz az év végi budapesti Határátkelő-találkozóból :), amit idén Digger szervez. A három lehetséges időpont december 27., 28., 29. – aki szeretne jelen lenni, az vegye fel Diggerrel a kapcsolatot emailben (janoshorvath65KUKACyahoo.com). Akár mind a három napot meg lehet jelölni, amelyik napra a legtöbb visszajelzés érkezik, azon lesz a találkozó délután 5-kor a Menzában, a Liszt Ferenc téren. Jelentkezési határidő dec. 23.
Utolsó kommentek