Minden évben kijön egy lista, amely több szempontot is figyelembe véve összegzi, melyik országban a legjobb határátkelőként az élet. Összesen 39 országot listáznak az ott élő külföldiek tapasztalatai alapján. Ma ebből mazsoláztam kicsit.
Az HSBC minden évben megkér rengeteg (esetünkben ez most 22 ezer főt jelent) külföldit, különböző megadott szempontok alapján értékelje azt az országot, ahol él. (Mielőtt ti jegyeznétek meg, megjegyzem én, hogy természetesen expatként kicsit más a helyzet, mint amikor valaki kényszerből vág neki, ám ettől még sorvezetőnek érdekes lehet a felmérés.)
Vágjunk is bele, az idei győztes Szingapúr lett, a szavazók szerint ez ma a legjobb hely a világon külföldiként. Az ott élők elsősorban a közbiztonságot, a rengeteg munkalehetőséget, a magas fizetéseket és a sok látnivalót emelték ki. A szingapúri expatok kétharmada vélte úgy, hogy jobb az élete ott, mint otthon volt.
Érdekes módon a délkelet-ázsiai régióban a legboldogabbak a külföldi munkavállalók, ami még ennél is meglepőbb, hogy a válaszadók szerint Oroszország a legjobb hely arra, hogy új képességeket sajátítsunk el.
Családbarát és sportos Új-Zéland
Ha élettapasztalatot szeretnénk szerezni, akkor irány Új-Zéland, az ott élő külföldiek nem kevesebb mint 77 százaléka mondta azt, hogy életminősége javult, mióta odaköltözött, köszönhetően elsősorban a családbarát környezetnek és a magas környezetvédelmi elvárásoknak.
Külön kiemelték az egészséges életmódot és a rendszeres sportolást is előtérbe helyező kultúrát, a válaszadók 57 százaléka ismerte el, hogy fizikailag aktívabb életet él Új-Zélandon, mint korábban otthon tette.
Mi a helyzet Európában?
Aki vállalkozni szeretne, annak továbbra is London a megfelelő hely a felmérés szerint (a brit főváros mellett Dubai, Szingapúr és Hongkong rúgott még egy jó nagyot a labdába ezen a téren), aki pedig egyszerűen csak élvezni szeretné az életet, az Spanyolországba menjen (még egyszer hangsúlyozom, nem a helyiekről van szó...).
Gyereknevelésre Svédországot tartják a legjobbnak a válaszadók, mert a skandináv országban családbarát kultúra uralkodik és jók az iskolák is. A színvonalra és megbecsültségre jellemző, hogy a gyermekgondozás kapcsán az ott élő megkérdezettek 79 százaléka mondta azt, hogy annak Svédországban magasabb a minősége, mint szülőországában.
Nem meglepő, hogy gazdasági stabilitás tekintetében Svájc végzett az élen, az ott élők közel 80 százaléka bízik a gazdaság erejében és megbízhatóságában, szemben a 48 százalékos világátlaggal.
Ami szerintem legalább ennyire fontos az a munka és a szabadidő, magánélet egyensúlya, ezen a téren több nyugat-európai ország (Németország, Svédország, Hollandia, Svájc) is nagyon jól teljesített – azaz ezek azok az országok, ahol a munkahelyi sikerek nem feltétlenül mennek a magánélet rovására.
A gazdaság
Az oldal lehetőséget ad arra, hogy mindenféle, nekünk fontos szempont alapján összehasonlítsuk az országokat, listákat állítsunk fel a teljes vizsgált csoporton belül és egyes országok között is.
Megnéztük például, milyen sorrend jön ki, ha csak a gazdaságot vesszük alapul. Ebbe három alcsoportot sorol összesen 9 különböző tétellel a HSBC, ilyen a személyes pénzügyek, a helyi gazdaság és a karrierlehetőségek.
Ha csak ezt vesszük alapul, akkor az első tíz sorrendje Svájc, Szingapúr, Németország, Egyesült Arab Emirátusok, Katar, Svédország, Szaúd-Arábia, Bahrein, Omán és Hongkong – azaz pusztán gazdasági alapon érdemes az arab országok felé venni irányt.
A mindennapi élet
Ha viszont az életminőség, a kultúra, az egészségügy, a biztonság, a személyes pénzügyek esnek nagyobb súllyal a latba, akkor alapvetően megváltozik a lista élvonala, és gyakorlatilag az arab államok teljesen eltűnnek róla.
Az első tíz sorrendje ugyanis ebben az esetben Új-Zéland, Spanyolország, Szingapúr, Ausztrália, Tajvan, Kanada, Bahrein, Thaiföld, Mexikó és Omán.
A család
Ha viszont a család fontosabb, mint az előző két tényező (és ebbe olyasmiket sorol a felmérés, mint a partnerkapcsolat, a közösségi élet, a tolerancia, az oktatás, gyermeknevelés, életminőség, beilleszkedés), akkor megint változik a sorrend: Svédország, Új-Zéland, Szingapúr, Spanyolország, Németország, Bahrein, Hollandia, Kanada, a Fülöp-szigetek és India található az élen.
Végül álljon itt az összesített TOP 10
1. Szingapúr
2. Új-Zéland
3. Svédország
4. Bahrein
5. Németország
6. Kanada
7. Ausztrália
8. Tajvan
9. Egyesült Arab Emirátusok
10. Svájc
Érdemes tehát mazsolázgatni az eredeti felmérésben (itt érhető el), ahol különböző, nektek fontos szempontok alapján lehet megnézni a sorrendet.
(Nyitókép: flickr.com / a4gpa)
A moderálási alapelveket itt találod.
Negyven fölött lettél határátkelő? Mi vett rá az elindulásra, milyen volt a megérkezés, hogyan sikerült beilleszkedni? Mit szólt hozzá a környezeted? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre körülbelül 500 szóban (hosszabb persze lehet), segíts a hasonló helyzetben lévőknek!
Utolsó kommentek