A mai poszt inkább első benyomások összessége Ádámtól, aki három hónapot töltött szakmai gyakorlaton Spanyolországban, de feltett szándéka, hogy visszatér, már a cégét is megalapította. Lássuk, milyen, amikor valaki fél lábbal már átkelt a határon.
„Ennek a blognak rengeteg látogatója valószínűleg külföldre vágyódik, még ha nem is tudja merre, miképp, vagy hogy a valóság az országról a turisztikai oldalon túl milyen. Ezzel a poszttal egy realisztikusabb képet akarok festeni Spanyolországról, amely túl negatív színben lett feltüntetve, és hogy mi vezetett el ahhoz, hogy ide költözzek.
Egy kis háttér
Most ősszel töltöttem 3 hónapos (12 hetes) szakmai gyakorlatomat egy HR-cégnél, mint asszisztens az Európai Kapcsolatok részlegen. A cég segít elhelyezni a leépítések miatt munkanélkülivé vált embereket, valamint tréningeket tart. A Debreceni Egyetemen tanulok, mint közgazdász és céltudatosan mentem Spanyolországba megtapasztalni az életet - oda akarok költözni.
Vállalkozói szemmel közelítem meg a témát (2-3 hónap múlva kezdünk, már van is Kft-nk ott), de minden lényeges észrevételemet megírom (spanyolok, a gazdaság, vállalkozásalapítás, életmód, stb.).
Megjegyezném, hogy minket a jobb, boldogabb és bőséggel teli élet vonz Spanyolországhoz. Megélni itt is megtudnánk, de mint tudjuk, az életben több dolog is van, mint a pénz.
Kezdjük is.
Milyen a spanyol gazdaság?
A spanyol gazdaságot érintette a legjobban a válság, azon belül az építőipart, főleg mert annyira ráépült (bocsi, szóvicc) a gazdaság. Sokan az iskolát is otthagyták, hogy elmehessenek dolgozni az építőiparban. Aztán 2008-ban ennek vége szakadt, és rekordszintre nőtt a munkanélküliség.
Emellett manapság is rengeteg a részmunkaidős, mivel a törvények rendkívül védik a teljes munkaidős dolgozókat; elbocsátásuk drága és hosszadalmas. A részmunkaidősök nem is számítanak foglalkoztatottnak, azaz munkanélküliek.
Ennek ellenére a gazdaság az utóbbi években növekedni kezdett, biztató például hogy évente 1-2%-al csökken a munkanélküliségi ráta. Apropó, tudtad hogy a munkanélküliség "rate" és "ratio (arány)" között mi a különbség? Röviden: azért 53,2%-os a fiatalkori munkanélküliség 2012-ben, mert kicsi a munkaerő-állomány a 15-24 évesek között.
Ami azért kicsi, mert sokan „munkanélküliek”, de tanulnak. Így a valós fiatalkori munkanélküliség 20,6%-os Spanyolországban (ami még mindig EU-s átlag duplája sajnos).
De koncentráljunk a pozitívumokra! Az online vásárlások éves bevétele a következő években meg fog duplázódni kb. 36 milliárd euróra (Franciaországban ez kb. 50 millió, Angliában kb. 100 millió). Online vállalkozásoknak jó esélye van itt labdába rúgni. Az IT területen dolgozóknak szintúgy.
De még sima kisvállalkozásoknak is jó esélyeik vannak, hisz egy Magyarországon szocializálódott vállalkozónak ebben a sokkal nagyobb népességű és vásárlóerejű piacon jobb dolga lesz, mint otthon.
Egyik előnyünk, hogy a spanyolok gondolkodásmódja nem olyan, mint a miénk. Azt mondanám, aki ügyes, van józan esze és ki tudja használni az itteni lehetőségeket, annak nem lesz gondja a megélhetéssel. Ennek egyik oka, hogy nincs akkora verseny.
A gazdaságot elsősorban a katalánok és baszkok húzzák, és általánosságban is északon van a gazdasági súlya. A dél turistásabb és általánosságban rosszabbul teljesít.
Vállalkozás alapítása
Vállalkozást alapítani nem nehezebb, mint otthon. Mi Kft-t alapítottunk a bátyámmal, amit itt Sociedad Limitada-nak hívnak (S.L.). A részleteket megspórolnám, de ha itt csinálsz vállalkozást, mindenképp menj el egy gestorhoz vagy asesorhoz. Ezek amolyan ügyintézők, akik általában könyvelők is egyben.
Elvégzik a munkát és sorban állást helyetted és tudják, hogy mennek a dolgok (amit mi nem), neked csak követni kell az utasításait és adni az iratokat (pl. NIE).
Milyen az élet Spanyolországban?
Jártam tavaly Malagában 6 hétig, idén pedig Valenciában voltam. Mindkét helyen jobban éreztem magam, mint itthon.
Egy kis tényvihar:
• A városok nagyon szépek összességében.
• Évente ~ 2700 órát süt a nap (itthon ~1900 ez a szám).
• Többnyire felhőtlen az ég és 30-35 fok van.
• A tengerpart közelsége és a hűsítő szellő rendkívül kellemes, ami elviselhetővé teszi a meleg időt.
• Nem utolsó sorban nagyon jó tömegközlekedés van a városokban (városok között is), sőt a valenciai metró a városon túl megy 50 km-rel (!). Egy busz/metrójegy 1,3 euró, ha 10-es pakkot veszel, akkor 80 centre jön ki darabja.
• Egy ház bérlése 250-500 euró havonta. Nyílván minél jobb környék, belvárosibb, nagyobb, szebb, annál drágább.
• A városok rendkívül mozgássérült barátak. Minden padka lesimítva és mindenhol van feljáró.
Milyenek a spanyol emberek?
Akiket megismertem, és akikkel találkoztam, mind rendkívül kedvesek voltak, akkor is, ha csak útbaigazítást kértem, de ugyanez vonatkozott a munkahelyen lévő irodai dolgozókra is. Összességében közvetlenek és habár szeretnek panaszkodni, szerintem abban is jobban állnak, mint mi. Ezek miatt azt is mondhatnám, hogy tetszik az atmoszférája, a kisugárzása a helynek.
Sokan összekeverik a spanyolokat a mexikóiakkal. Nem, a spanyolok európaiak, nem (latin-)amerikaiak, ezáltal még mindig távolságtartók és van modoruk és nem járnak mosollyal egész nap. Ezzel szemben a mexikóiak úgy énekelnek a drogkartellek véres világáról, mint ahogy egy vidám menyegzőről.
Rengeteg lehetőség van szórakozni, és sokszor ingyenes a belépő a bárokba, klubokba. A spanyol ún. „bárkultúra”, azaz állandóan kiülnek kávézgatni.
Imádnak a szabad levegőn lenni. Sok a rendezvény, és a jó ide ezt lehetővé is teszi. A magyarok otthonmaradós népség (mint Észak Korea), itt ez teljesen fordítva van. A városokban pezseg az élet.
A korrupció itt is jelen van (hol nem?), de kisebb mértékben. A hírekben jelentek meg korrupciós botrányok, ahogy bizonyos személyek közpénzeket nyúltak le, de jó szívvel töltött el hogy minden esetben le is tartóztattak számos érintettet (egy esetben 50 embert, ha jól emlékszek). Ez itthon is követendő példa lenne.
Megéri-e?
Spanyolország tipikusan az az ország, amelyik a legtöbb embert elriasztja. Nem egy nyilvánvaló lehetőség, de szerintem, ha közelebbről megnézzük, láthatjuk, hogy mennyire ideális ország.
Néhány dolog nagyon fontos:
• Egy legalább társalgási szintű B1-es nyelvtudás. Enélkül el se indulj, mert angolul nagyon elvétve beszélnek. Viszont az angol nyelv már önmagában megnöveli a munkatalálás esélyét.
• Valamennyi tőke. A francia, ciprusi, német és olasz ismerőseim mind olcsónak találják a helyet, de egy magyarnak azért nem az. Legyen tartalékod. Józan ész, de azért szólok.
• Albérletet csak helyben lehet találni és főleg telefonon, nem emailben. Én egy ingatlanügynökségen (inmobiliaria) keresztül találtam, akik ezért elvártak 1 havi bérleti díjat (amit végül a felére alkudtunk, mert csak 3 hónapra béreltünk). Mondjuk mi szabályosan bementünk az irodájukba, viszont az online található hirdetések jelentős részét is ingatlanosok csinálják, ezért mindig kérdezd meg hogy van-e ilyen költség és hogy ügynök-e egyáltalán.
Összességében nagyon élhető ország, mert jó az idő (nem úgy, mint Angliában), EU-s állampolgár vagy (nem úgy, mint Ausztráliában), relatíve olcsó, magas az élet minősége és lehet megélhetést találni. Számomra az utóbbi 2-3 hónap múlva derül ki valójában.
Itt látok perspektívát hosszabb távon is, habár szeretek magyarok közt is élni. És most gondolkozz el. Maradsz-e vagy jössz?”
Ha továbbiak is érdekelnek, akkor látogass el Ádám honlapjára.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: