Ellenben adhat egészen elképesztő keresztneveket a gyermekének, hogy megkülönböztesse a többi 99 millió 999 ezer 999-től. Ebből aztán adódhatnak kényelmetlenségek, különösen, ha az ember magyar tanár és úgy kell kisilabizálnia a neveket a vizsgalapokon. A mai menü: egy kis vizsgázás és keresztnév-őrület Kínából, papucsmustra Törökországból, majd végül megnézzük, hogyan teltek az ünnepek Brazíliában (egy kis esküvővel fűszerezve).
Kezdjük tehát Kínával, Veve blogja ugyanis kifogyhatatlan forrása az érdekességeknek. Eddig azt gondoltam, csak szerintem hívnak minden kínait ugyanúgy, most kiderült, hogy ha ez költői túlzás is, azért van némi alapja. A történet a vizsgákkal indul, majd átcsapunk a keresztnevek okozta őrületbe.
„Lezajlott az utolsó, egészen rövidre szabott órám is, minden diák megkapta a vizsgaeredményt. Köszönhetően az alacsony elvárásoknak, a pontátlagok egészen magasak lettek, s mindössze négy másodéves, s három elsős (közülük egy meg sem jelent) kényszerül a tárgy újbóli felvételére.
A három legjobb eredményt elért diákot minden osztályban megjutalmaztam valami aprósággal, aminek nagy sikere volt. Ők tényleg mind nagyon jók voltak, úgyhogy megérdemelték kivétel nélkül.
(...)
Kínában elsősorban az utónevek terén lehet brillírozni, így a szülők igyekeznek is a lehető legkacifántosabb és különlegesebb karaktereket megtalálni ezekre a célokra. Hiába kértem, hogy gyöngybetűkkel írják le a neveiket a vizsgalapokra, azért fejtörést így is okoztak bőven.
Kevés kivétellel majdnem mindegyik név hemzsegett a túlbonyolított, máshol soha nem használt írásjegyektől, így a szemeim majd kiégtek, mire a gépelés során (nagyon sokszor kizárásos alapon) kiválogattam a megfelelőeket.
(...)
Kínában a(z egyébként a név elejére írt) családnevek száma nagyon alacsony. A leggyakrabb száz családnév alá tartozók nagyjából lefedik a teljes lakosságot, de még ez is torz adat: a két legelterjedtebb külön-külön közel 10%-kal rendelkezik a nevek piacán. Az én kínai családnevem, a Wang (王) az egyike ennek a kettőnek. Majdnem százmillió ember Wang.
Kína igencsak tekintélyes mértékű lakossága folytán, ha csak a fenti Wangokból indulunk ki, óhatatlanul adja magát, hogy pusztán ez alapján nehéz elkülöníteni egymástól az embereket. Kreatívkodásra így a keresztnevek területén kerülhet sor.
A keresztnevek ugyanis teljesen szabadon formálhatóak. Jellemzően egy vagy két karakter (írásjegy, s ebből következően szótag) hosszúak, de nincs államilag megállapított hivatalos utónévtár meg a nevek engedélyezésével foglalkozó bizottság. Mindenki annak hívja a gyermekét, ami neki jól esik. Ennek megfelelően pusztán név alapján legfeljebb következtetni lehet valakinek a nemére, de bizonyosat nem lehet tudni."
Akit érdekelnek a kínai névadás rejtelmei, az kattintson, rögtön három posztot is ajánlok itt, itt és itt!
Az oroszlános lábmelegítő esete a focival
Aki látott már olyan focimeccset, amelyen török csapat is játszott, az pontosan tudja, hogy kevés olyan nép van, amely a törököknél fanatikusabban szurkolna a csapatának. Márpedig az igazi szurkoló nem csak szurkol, hanem a hétköznapokban is tudatosítja mindenkivel, kinek teszi. Itt kapcsolódunk rá az Isztambul infó blog legutóbbi posztjára.
„Török focis rajongói ajándéktárgyakból (és őrült kacatokból) már eddig is láttunk sokat. És bár a mostani nem fogja megdönteni a rekordot (Fenerbahçe mosógép), de a hidegre való tekintettel mindenképpen jól jön.
Itt láthatunk Galatasaray oroszlános lábmelegítőt. Nem is egy fajtát! Mindjárt hármat: cuki juniort, olyan felnőttes (vagy inkább tinédzser) oroszlánost, meg vad karmosat.
Ami mindháromban megegyezik, hogy a már megszokott hangulatos piros-sárga színekben tipeghetünk, amennyiben az irodában ezt húznánk fel. Ami egyébként melegen ajánlott, mert mégiscsak hideg van.
Az ügyfeleket meg majd ellátja az oroszlán. Ami szintén mindhárom változatnak a jellemzője.
Ezen kívül még felfedeztünk más hasonlóságot is, minthogy mindhárom papucs, és egyik sem helikopter!"
Persze nem csak a Galatasaray létezik, hanem a Besiktas is, akit érdekel, mi mindent árulnak utóbbi klub színeivel, az kattintson!
Brazíliai ünnepek
Végül, de nem utolsósorban egy kis képes beszámoló Brazíliából, ahol az évvégi őrületen túl még egy plusz ünnep is volt, méghozzá egy esküvő. Minderről Teo számolt be pár képpel, amiből egyet elloptam ide, a többit pedig kattintás után nézhetitek meg!
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek