Iránról a legtöbben csak a hírekben hallunk, és általában elég ijesztő (vagy ijesztőnek szánt) dolgokat. Pedig az egykori Perzsia olajban gazdag, változatos ország, rengeteg pozitívummal – derül ki Viktória mai írásából, aki persze a negatívumokat sem hallgatja el, mert azokból is akad rendesen. (A képekért külön köszönet!)
Hol is van Perzsia?
Talán ez az első ami eszünkbe jut a név hallatán. Hallottuk a történeteket az iskolai töri órán és láttuk a „300" című filmet is, de azt tényleg meglepően kevesen tudják, hogy Perzsia nem más, mint Irán.
Perzsia – hatalmas, gazdag ország, gazdag ásványokban, kincsekben, élelemben. Nagyhírű királyaik behódoltatták csaknem a fél világot.
Irán – Nukleáris program, terrorizmus, fejletlenség, sivatag, por és háború.
Két külön világ, amit egy azon országról halottunk és tudunk. Mi az igazság? Nézőpont kérdése... Kevesek nézőpontja objektív.
Én Európában nőttem fel. Hallottam Perzsiáról, hallottam a tv-ben Iránról, de soha sem kötöttem össze a kettőt. Egészen egy napig, amikor ahogy az szokott lenni egy fiúval meg egy lánnyal, megismerkednek, egymásba szeretnek és jövőt terveznek immáron együtt.
Ismerkedésünk első szakaszában egyszerűen csak ámultam, hogy mennyire el vagyok tájolva. Egy beszélgetést felidézve elmondom miért:
- Hé! A tv-ben azt láttam háború van, meg nukleáris izé. A szüleid rendben vannak?
- Mi van? Dehogy is! Apu dolgozik, anyukám bevásárol, mint minden nap.
- Na de hát én láttam a tv-ben...
- Ne higgy el mindent, ami a tv-ben van. Senki sem rohangál az utcán fegyverrel.
Mit tehettem volna? Kinek higgyek? A tv-nek amit az egész világ néz? Vagy egy srácnak, aki egyszerűen onnan jött... Sosem kaptam választ arra, hogy itt miért ez a kép a Közel-Keletről.
Haza? Mármint Iránba?
Ahogy telt az idő, megismertük egymást kívülről-belülről. Sokat hallottam videóbeszélgetni az otthoniakkal, és hamarosan be lettem mutatva a családnak. Ugyan nem találkoztunk még, de nagyon kedvesen fogadtak és sokat érdeklődtek, mint ahogy ez bármely más családban is előfordul. Majd végül megszületett a döntés: Hazamegyünk látogatóba! Haza? Mármint Iránba? Király! Lássunk világot!
Hát így kerültem ide. Mindenki féltett, és furcsán nézett rám. Úgy éreztem, „merészség" kell ahhoz, hogy valaki odamenjen. Én mertem.
Vízum és ügyintézés
Nem kérdés, hogy nem két napba tellett, mire kézhez kaptam a vízumomat, és azt sem tudom, hogy egy „sima" turista milyen menettel szerezhetné meg, hiszen a magyarországi bevándorlási és állampolgársági hivatalban gyakorlatilag „feketelistán" van Irán. Azaz utazásra nem javasolt térség.
Mára már módosították és csak az egyes tájak vannak felsorolva, de tavaly még az egész ország „nem javasolt" volt. Természetesen egy speckó utazási iroda simán elintézi, már ha van nekik egyáltalán iráni opciójuk. De ha magunk megyünk, akkor bizony a hiúságukra kell hatni és a budapesti iráni nagykövetségen el kell mondani, hogy a vallásos helyeket szeretnéd meglátogatni. Ezzel 51%-os az ügy.
Én még ráraktam egy meghívólevelet is „anyutól" így 4 hét, és 30 ezer ft. mínusz után kézhez kaptam egy (téves) 1 hónapos vízumot és plusz három nap alatt ezt kijavították 3 hónaposra. Természetesen a nagykövetségen SENKI nem beszél magyarul.
Indulás! Gyors videóhívás, le kell csekkolni a ruhámat. Kint ugyanis a turistának is kötelezően kell hordania a kendőt valamint térdig érő ez az amaz stb.
Emberek
Nagyon kedvesen fogadtak, és nem kell azt hinni, hogy megszállottan vallásosak, ami már szinte zavarba ejtő is lehet, mint egyes arab országokban. Tudják nagyon jól, hogy más emberek is élnek a földön, és más vallások is léteznek. Nem emlékszem, hogy bármikor is beszéltünk volna vallásról. És nem emlékszem, hogy láttam volna bárkit is imádkozni.
Míg az arab országokban a nőknek sem szavazati joguk nincsen és még csak nem is ülhetnek a volán mögé, itt Iránban a nőket nagyon tisztelik és mindenben teljesen egyenrangúak, hacsak nem magasabb rendűek, ennek kapcsán kevés hölgy dolgozik. Általában apu tartja el a családot anyu pedig háztartásbeli. Egy feleség van, nem több, félreértés ne essék, ez nem arab hely csak a vallás jött az araboktól.
Megszállottan versengenek, ki az udvariasabb és kedvesebb. Volt eset, amikor 12 egész percet álltunk az ajtóban, mert veszekedtek ki kit enged előre. A nyelvvel is nagyon szépen játszanak és minden esetben tiszteletteljesen beszélnek mindenkivel. A szülőkkel és barátokkal is magázódnak és a káromkodás nem hogy nem erény, de még inkább elképesztően szánalmassá tehet valakit.
Teherán egykori városkapuja
Az ország
Érdekesség hogy azt hinnénk, ott meleg van mindig, de valójában 4 évszak egy időben van jelen az ország különböző pontjain. A repülőjegyek országon belül nagyon olcsók és simán meg tudod tenni, hogy egyik nap síelsz, a másik nap pedig a déli parton sütteted a hasad, vagy átugrasz Dubaiba potom 50 ezer forintból 4-5 napra...
Északon gyönyörű hegyek vannak síparadicsomokkal. Délen pedig Hawaii és napsütés. Az ország középső részein ugyanúgy négy évszak váltakozik, de a hatalmas távolságok miatt az ország egyik fele lehet száraz, míg a másik esős és szeles. Ezen kívül igen, van néhány sivatag is, amit érdemes látni, de a főváros minden ország igazi arca.
Teherán maga 20 milliós város... csak a fővárosban többen élnek, mint Magyarországon összesen. El lehet gondolkodni, milyen metropoliszról beszélek. A helyzet az, hogy még a Wikipédia szerint is ismeretlen a népesség száma. Ez sajna a nem túl fejlett hivataloknak valamint nem túl jó ország kapcsolatoknak köszönhető. De ahogy egy ottani tudja kb. 80 millió fő a teljes lakosság.
Közlekedés – tömegesen...
Teheránban a legtöbben autóval közlekednek, ezért hihetetlen a légszennyezés, olyannyira, hogy a levegő a világ legszennyezettebbjei közé tartozik. Korábban sohasem vérzett még az orrom, de itt az első két hétben dőlt belőle, és csaknem kiugrott a szemem a köhögéstől, mígnem beszereztem egy maszkot. Ajánlom, senki ne induljon el anélkül...
Ha nincs autód, akkor van metró, busz, meg taxi. A buszok elég kulturáltak, akár Bécsben is lehetnének, ám nincs túl sok belőlük. Egy menetjegy viszont körülbelül 5 forint...
Metró csak egy van és az olyan zsúfolt, hogy vannak az állomáson emberek, akiknek az a munkájuk, hogy betuszkolják az utasokat és záródásra bírják az ajtót. Mivel így „simulós" az utad és vallásos országban vagyunk, a metró eleje csak nőknek van fenntartva, oda pali nem szállhat be. Ez nagyjából az első két metró kocsit jelenti, onnan hátrébb pedig párok és férfiak nyomorognak. Előfordul, hogy 5-6 metrót elengedsz, mire valaki beprésel egybe. Ezért jobban szeretik a taxit.
... és taxival
Taxizni gyakorlatilag bárki beállhat, mivel olyan hogy adó, meg adóellenőr nem nagyon létezik. Így ha apu hazajött munkából, akkor lehet, hogy a nagyobbik srác elviszi az autót egy kis pénzkeresésre.
Elképesztően olcsó a taxi, de miért is? Hát igen, egyrészt mert van olaj az országban bőven, másrészt pedig nem úgy működik, mint itthon, hogy leinted, elvisz, kifizeted, kiszállsz.
A város olyan nagy, hogy sugárutak kötik egymást össze, és gyakorlatilag ágról ágra taxizhatsz. Ez azt jelenti, hogy állsz az autópályaszerű úton, remélve, hogy nem ütnek el, és ha elhalad egy taxi, rád dudál, hogy kell e fuvar, te pedig bekiabálod a szár nevét amerre mennél.
A taxi csak egyenesen megy és a kívánt szárnál kirak. Ha esetleg mégsem arra menne, akkor egy nemzetközi fejbillentéssel azt mondja: „nem" és meg sem állva továbbhajt.
Az ötödik, aki 30 másodpercen belül rád dudál, felszed, de már ülnek a kocsiban és még valószínűleg felveszünk valakit, amíg gazdaságosan nincs tele a kocsi. Tehát idegenekkel utazol, és mindenki ki- vagy beszáll, ahol kell.
Egyetlen szabály van, ezeken a nagy háromsávos utakon életveszély lenne kiszállni a baloldalon, így csak a jobb oldali ajtó nyitható. Szóval, ha én baloldalon ülök és két másik idegen a jobboldalamon, akkor ők szépen kiszállnak.
Én pedig, megérkezve valahová az autópályára, besétálok a következő ágra és fogok egy másik taxit, ugyanis ők aztán be nem kanyarodnak neked, hiszen akkor nem tudják folytatni az útjukat egyenesen. Így cserélgetve a taxikat 3-4 kocsi után hazajutsz, és fizettél mindegyiknek kb. 100-200 forintot.
Visszatérve az olajra, a benzin a rendőröknek ingyen van. Csak beállnak a kúton a sorba, megtankolnak, és elhajtanak. A benzin ára háromszorosára nőtt az elmúlt évben az ország helyzete miatt, de így is kemény 70 forintot kóstál literje. Így ez menő, meg adó sincs, DE azért ezt az arab országokban klasszisokkal jobban kihasználják.
Például amikor egy arab megszületik, megszületik vele a bankszámlája is, és mivel arab, és mivel az ország olaja az emberek olaja, így minden hónapban az olajból befolyó pénzt alanyi jogon osztják az embereknek. Tehát mikor egy arab felnő már gazdag is, mert arab.
Ami Iránban jobb, mint otthon
- A világ legdrágább fűszernövénye a sáfrány. Irán a legnagyobb exportőr.
- A már emlegetett olaj.
- Itt a legjobb minőségű a pisztácia, a magvak és a megannyi szárított gyümölcs.
- El lehet felejteni a basmati rizst meg a hasonló baromságokat, az iráni rizs tápértéke a legmagasabb. Ez a legjobb minőségű rizs. Tökéletes szénhidrát.
- A kebab az nem török, kérem szépen. A hagyományos kebab még csak nem is úgy néz ki, mint ahogy bárki ismeri Európában. Van egy kellemes perzsa étterem Budapesten a Ráday utcában. Ki lehet próbálni...
- Fűszerek: nem kérdés, hogy rengeteg általunk ismeretlen különleges ízvilág kavalkádját lehet itt megtapasztalni. Vigyázat, a kényes európai gyomor könnyen megzavarodhat tőle és a bőrünk újra felidézheti a tinédzser kort.
- Gyümölcsök: soha nem látott gyümölcsökkel találkoztam, és amit ismertem az is más.
- Tea: Az, amit te otthon veszel, filteres szemét! A gyárban, ami a földre hull, bezacskózzák és eladják a tudatlanoknak, akik sosem ittak még igazi teát.
- Az iráni gyógyszeripar világszinten is kiemelkedő, az orvoslás is magas szintű, bár a biztosításuk a fogászatra nem terjed ki.
- WC: guggolós, de sokkal tisztábbak, mint Európában. A toalettpapírt, mint olyat, nem mindenki használja, ha igen, akkor is kizárólag arra, hogy megszárítkozzanak. Ugyanis mosakodnak, kedves Európa! A bidé helyett azonban egy csap van a budi mellett egy zuhanyzócső-szerűséggel, amit nagyon kényelmes használni, hiszen a fej kifejezetten erre van kitalálva.
- Elképesztően jól vezetnek. Dugó nem nagyon van, és bár az utak tele vannak, mégis haladunk. Sosem láttam vagy hallottam karambolról, de az autók közti távolság maximum 1 cm.
...sorolhatnám még ezerrel. A következő posztban kifejtek bármit nagyon szívesen, amivel kapcsolatban érdeklődést látok.
Ami Iránban nem jó
Ennyi jó dolog felsorolása után érdekes kérdés ez, és szerintem csak és kizárólag az ország vezetésének köszönhetjük a kialakult, nem egyszerű helyzetet. Az emberek nagyon jól tudják milyen az élet. Milyen volt az élet... Mert nem mindig volt ez a föld Iráni Iszlámi Köztársaság. Valaha ez Perzsia volt.
Harminc évvel ezelőtt nem volt kötelező a kendő hordása, voltak közösségi helyek, gazdag ország volt elképesztően jó kapcsolatokkal. Térdre kényszeríthették volna Amerikát.
Jelenleg illegális minden. Azokat a lányokat, akiknek kilóg a hajuk, netán magassarkúban vannak, begyűjtik a rendőrök. Nincs semmilyen közösségi hely, nem lehet alkoholt kapni, a fitneszklub egyik nap férfiakat, másik nap nőket fogad, vagy kereshetek csak női vagy csak férfi klubot.
A szabadság jelképe az Azadi téren
Minden a háromszorosába kerül, mint néhány éve, bár a fizetésük nem változott. A fiatalok megszervezett dugókat csinálnak egyes utakon, hogy telefonszámot cserélhessenek, vagy ismerkedhessenek, így a rendőrség nem tudja őket előállítani. (Érdekes módon mindenki tud arról, hogy melyik nap hol van ilyen „dugó", a hatóságokat kivéve.)
Nincs egy tánctanfolyam vagy bármi, ami összehozhat embereket. Blokkolva van az internet (Facebook és minden, ami rossz), de ezt egy program segítségével mindenki megoldja, és máris elérsz mindent a világhálón. Persze illegálisan.
A tévében még a csókjeleneteket is KIVÁGJÁK. Így rövidebb a film, de a cenzúra nem elég. Nincs Mc Donald's (ami mondjuk nem gond), de ha egész egyszerűen olyasmiket szeretnél megismerni, amit itt nincs, jobb, ha tudod, hogy az országot csak a kétéves kötelező katonaság után hagyhatod el és akkor sem biztos, hogy ad neked bármelyik nagykövetség vízumot... Mert iráni vagy...
Megannyi dolog bántja az embereket, ami egyetlen eszelős álma. Egyetlen feje van az országnak és az egyetlen irányba néz. De itt a szívek nagyobbak, mint bárhol máshol a földön. Úgy tűrnek, ahogy csak tudnak.
Nem járnak ki az utcára tüntetni, nem gyújtanak fel semmit, nem terroristáskodnak, és nem hibáztatnak más országokat a saját vezetőjük hibájáért. Csak élnek, élni próbálnak, alkalmazkodnak. Rengeteget dolgoznak és tisztességesen, becsületben felnevelik a gyerekeket.
Tény, hogy ez egy más világ, más szokásokkal és rendszerrel, de megsúgom: itt is lehullik a levél a fákról, itt is eljön a tavasz, ÉS itt is Emberek élnek."
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek