Régen szórakoztam már ilyen jól egy alapvetően nehézkes témáról olvasva, de Krisztián írása nem csak informatív, hanem igazán vicces is, úgyhogy melegen ajánlom. Nem csak a Németországba költözőknek, hanem mindenki másnak is, mert az alapelv (az ügyintézés útvesztői) azért mindenhol hasonlóak.
„Idén nyáron kerültünk Németországba; a Határátkelők lelkesedésével belevágtam én is a történetünk megírásába, de már látom, hogy ez nem is olyan egyszerű, ha tényleg a lényeget akarjuk megfogni... így most felvezetésnek íme egy összefoglaló a hivatalokkal való tapasztalataimról.
Induláskor
A munkavállaláshoz papírom semmi, de az égvilágon semmi nem volt az útlevelemen kívül, pedig a HR-es arc már hetekkel előre cseszegetett, hogy küldjek neki még a munkába állás előtt Steueridentifikationsnummert, Steuernummerbescheinigungot, bankszámlaszámot, lakcímet, Freizügigkeitsbescheinigungot, Sozialversicherungsnachweist... meg már a Jóisten emlékszik, hogy mi mindent, de nyolc szótagnál rövidebbet ritkán kért, az egyszer biztos. Abban maradtunk, hogy ezeket az első héten majd gyorsan elintézem (hiába, a német humor!) addig viseltessék türelemmel.
Június végén búcsúparti Budapesten, aztán pár bőrönd a kocsiba és hadd szóljon!
Servus in Boarn!
Na, akkor papírok.
Lakcím
Az első hónapban szállodában laktunk, lakcím viszont minden további lépéshez kell... szívás. Aztán harmadnap vettem egy mély levegőt és besétáltunk az asszonnyal az Einwohneramtba. (Ezeket igyekszem majd a német nevén nevezni, nem azért, hogy villogjak, hanem hogy ha valaki hasonló cipőben járna, annak segítsek a német megnevezéssel.)
Az Einwohneramtban szépen előadtam, hogy hát izé, khömm, mi akkor mostantól itt laknánk, Hotel ez és ez, utcanév, házszám, 647-es szoba... - amit teljes döbbenetemre az ügyintéző szó nélkül bepötyögött a számítógépbe és akkor itt tessék aláírni az érintőceruzával...
Annyi a megkötés csak, hogy az adott címen legyen postaládád ill. átvegyék a leveleidet, mert később mindent oda fognak majd küldeni, de ez a szállodában adott volt. (Később, amikor kiköltöztünk a szállodából, öt perc alatt beírták az új címet és Wiederseh'n.)
A folyamat eredményeként nem lakcímkártyát kapsz, mert olyan itt nincs, hanem egy lepecsételt A4-es papírt, ráadásul még csak nem is személyenként külön-külön, hanem az egész család kap egyet.
Parkolás
A belvárosban de facto lehetetlen, kivéve, ha van Bewohnerausweisod, lakossági parkolójegyed, amit ebben a városban 30 euró ellenében állítanak ki egy évre a címhez tartozó zónára és a rendszámodra, majd a szélvédő mögé kell kitenni. (Akkor sem triviális helyet találni, de este a reménytelen bolyongás helyett elég mondjuk kétszer megkerülni a háztömböt.)
A lakcímbejelentés után szinte már meg sem lepődtem, hogy a magyar rendszámos autóra is simán megkaptam a Bewohnerausweist, minden további nélkül. Hű!
Autó átrendszámozása
Na, itt nekem is elkelne a segítség, ahány emberrel beszéltem, annyi verziót hallottam. A tervek szerint valószínűleg előbb-utóbb eladjuk otthon az autót és veszünk itt egy másikat, ami a kérdést is automatikusan megoldja.
A Freizügigkeitsbescheinigung
A lakcím bejelentése után a következő lépés a dallamos nevű Freizügigkeitsbescheinigung, ezt felületesen letelepedési engedélynek lehetne talán fordítani, de lényeges, hogy nem „engedély" hanem „igazolás".
Azt igazolja, hogy EU-polgárként a lakóhely szabad megválasztásához való jogodat történetesen itt óhajtod gyakorolni és ezt a szabályok szerint bejelentetted. (Nem „kérelmezted", hanem bejelentetted.)
Ezt ugyanabban az épületben intézték egy emelettel feljebb, az igazolást két héten belül postán küldik, tértivevényes álljál-sorban-este-fél-órát szerencsétlenkedés nélkül, sima levélben.
Az adózás
Ha ez megvan, el lehet fáradni az adóhivatalba (Finanzamt), ahol a Freizügigkeitsbescheinigung birtokában adnak adószámot és adóosztályt. Alapjáraton a 6-os, legrosszabb adóosztályba kerülsz, és a gatyádat leveszik rólad a német állam bőkezű szociális rendszerének fenntartására.
Ennél valamivel jobb, ha házas vagy (ezt a megnyerő mosolyomra való tekintettel tőlem elfogadták bemondásra is, de azért érdemes vinni az anyakönyvi kivonatot, elbírja a táska), mert akkor a kedvezőbb, 4-es adóosztályba kerülsz.
Ez azonban csak egy elméleti kategória, szinte senki sincs benne, mert további csavarként lehet kérni (közös nyilatkozattal! eleve kettesben menjetek, ha lehet) a 3-5-ös megosztást, amelyben az egyik, praktikusan a többet kereső fél a kedvezőbb, 3-as, míg a másik, kevesebbet vagy semennyit sem kereső fél a rosszabb, 5-ös osztályba esik. Egy hét múlva ismét levelem érkezett, ezúttal az adóosztályról szóló igazolással.
Időt húzni itt nem érdemes, az első napokban el kell kezdeni intézni! Amíg ugyanis ezt az igazolást a munkaadónak le nem adtad, kötelezően 6-osba tesznek és vékony lesz a hó végi átutalás! Eleve 8-14 nap a Freizügigkeitsbescheinigung és utána újabb 8-14 nap az adóigazolás... Az év végi adóbevalláskor ugyan majd visszakapod a különbözetet, de általában nem a kiköltözéskor van sok felesleges pénze az embernek.
A bankszámla
Párhuzamosan lehet közben bankszámlát nyitni, ehhez is csak útlevél kell, a címet elég bediktálni. Értelemszerűen itt is olyan cím kell, amin aztán át is veszik a leveleidet. (Bankkártya, PIN-kód, egyebek.)
Én a Magyarországon kissé rosszul csengő nevű Postbanknál vagyok, épp olyat találtam a közelben. Jó sok fiókjuk ill. ingyenes automatájuk van, valamint ha oda jön a fizetés és eléri az asszem 1000 eurót, akkor ingyenes a számlavezetés.
Egészségbiztosítás
Alkalmazottként "gesetzlich pflichtversichert" vagy, ezt kábé ahhoz tudnám hasonlítani, mint a kötelező felelősségbiztosítást vagy a néhai kötelező magánnyugdíjpénztárat: azaz te választasz, de választanod kell egyet a rendelkezésre álló egészségbiztosítók ("Krankenkasse") közül.
Ez családi biztosítást jelent, azaz a feleséged és a gyerekeid is biztosítva ("mitversichert") vannak. Ezt a tényt elvileg 15 napon belül kell bejelenteni az OEP-nek a német Krankenkassétól beszerzett (figyelem, külön kérni kell!) E104-es jelű űrlap megküldésével. Ha kicsúszol a 15 napból, nem katasztrófa, de semmi értelme az időt húzni, ezeket érdemes egyszerre, gyorsan elintézni.
A fentiek eredményeként a magyar TAJ-számodat érvénytelenítik és kapsz német TB-kártyát. Nem tudom, minden Krankenkassénál így van-e, de a mienk (Techniker Krankenkasse) praktikusan az európai "kék kártya" hátoldalára nyomtatja a saját kártyáját, így nem kell utazásokkor stb. külön bűvészkedni.
Magyarországon ezzel a sürgősségi ellátást veheted igénybe, ezt szerencsére még nem kellett tesztelnünk. (A németet már igen, minden flottul ment.)
A biztosítás megkötéséhez itt sem kell semmi, csak az útleveled, a többit elég bediktálni. Néhány napon belül postán érkezik az igazolás és a TB-kártya.
Ha elég magas a fizetésed (havi talán bruttó 4300 euró fölött), akkor kérheted, hogy mentesítsenek a fentiek alól és ekkor köthetsz magán-egészségbiztosítást. Szintén magánbiztosításod lesz, ha Selbständige (kb.: vállalkozó) vagy Beamte (állami tisztviselő, magyarok esetén nem igazán tipikus) vagy.
Alkalmazottként ha családdal, pláne ha jó nagy családdal vagy, akkor általában már nem éri meg, mert itt személyenként kell külön biztosítást kötni és ez összességében drágább lehet, mint a fenti megoldás esetén a munkaadó által levont 15% körüli egbizt járulék.
Viszont itt egy nagyon széles paletta nyílik meg, mindenféle esetekre köthetsz biztosítást, ezt igazából áttekinteni sem tudtam. Mi mindenesetre a kötelező bizosításban vagyunk.
A nyugdíjbiztosító
Közben érkezett egy levél (Sozialversicherungsausweis) a nyugdíjbiztosítótól (Deutsche Rentenversicherung) is, amiben üdvözöltek a német járulékfizetők körében, tájékoztattak a nyugdíjazonosítómról (Versicherungsnummer) és meleg hangon biztosítottak arról, hogy ez egy nagyon fontos levél és őrizzem, ha kedves az életem, de legalábbis, ha pénzt akarok tőlük látni öreg napjaimban.
Hogy ezt a folyamatot pontosan mi indított el, a Krankenkasse, a Finanzamt vagy éppen a munkaadó, az végül nem derült ki, én meg nem feszegettem különösképpen.
Hát így állunk most, elvileg minden szükséges papírnak immár a birtokában. Összefoglalva, hírhedt német bürokrácia ide vagy oda, az útlevélen kívül semmire nem volt szükség és egy délelőtt (lakcím + Freizügigkeit + Krankenkasse + bank) ill. két hét múlva egy újabb félórás vizit (Finanzamt) alatt mindent el lehetett intézni."
Az utolsó 100 komment: