A spanyolokról általában az a kép él az emberekben, hogy finoman szólva sem kapkodják el a dolgokat, így Svájci S(CH)apka és párja joggal indultak úgy neki az ingatlanvásárlásnak, hogy az elviszi minden idejüket. Nem így történt, persze azért szerencséjük is volt. Ma tehát egy kettő az egyben poszt jön, hiszen ingatlant veszünk Spanyolországban és még nyaralunk is egyet. (A képeket természetesen köszönöm.)
„Mikor elhagytuk az országot újra kellett programozni az életünk sarokpontjait. Így kezdtünk el azon agyalni, hogyan lesz, ha egyszer nyugdíjasok leszünk. Túl a negyvenen nem kis akadály, pláne ha figyelembe vesszük, hogy hiába élünk Svájcban, a hátralévő idő alatt nem tudunk összeszedni annyi tőkét a nyugdíjra, hogy ne legyenek gondjaink itt.
Az ország nem is annyira a szívünk csücske, hogy ragaszkodjunk hozzá. Akkor hova tovább?
Szóba jött, hogy hazamegyünk, de ettől sem voltunk teljesen elragadtatva. Ráadásul rezsicsökkentés ide vagy oda, otthon is elég nagy összeget emészt fel a megélhetés.
Sok nézelődés, érdeklődés után a választás Spanyolországra esett. Ez volt két éve. Itt az oldalon megismertem egy hölgyet, aki nagyon sokat segített. Bár még nem találkoztunk, de azóta is kapcsolatban vagyunk. Tőle rengeteg fontos tájékoztatást kaptunk, így indult meg a tervezés. Utólag is köszönöm neki.
Az alapokkal hamar képbe kerültünk, nem tűnt lehetetlen vállalkozásnak, még így, több mint ezer km-ről sem.
A meglepő kihívás
Akkor még azt hittem, hogy a legnagyobb kihívást a NIE-szám megszerzése okozza. Számtalan fórumon érdeklődtem, de sehol sem kaptam megnyugtató választ. Mindenhol azt írták, hogy ottani lakcím nélkül nem fog működni és a beszerzése 3-5 nap, de lehet, hogy több.
Aztán elkezdődött a tényleges keresgélés, ami rém egyszerű, mert sok jó ingatlanos oldal van. Nem gondoltam volna, de itt jött egy nagyobb akadály. Hiába kerestem kontaktot az ügynökökkel. Volt, hogy még csak válaszra sem méltattak.
Volt, hogy három hét múlva válaszoltak, de akkor már én nem tudtam, hogy az x érdeklődés melyikére válaszolnak. Harmadik verzió a „hívjon fel bennünket”. A negyedik pedig az volt, hogy amikor kértem bővebb felvilágosítást, visszaküldték ugyanazt a linket, ahonnan küldtem az érdeklődést.
Pedig az első sikertelenség után már a spanyollal próbálkoztam, de így sem lett nagyobb sikerem. Kicsit úgy éreztem, hogy nem is akarják eladni az ingatlanokat.
Hozzá kell tennem, hogy a spanyolok sincsenek ott a szeren nyelvismeret témában. Gyakorlatilag, míg Barcelonában simán el lehet lenni az angollal, Valenciában már nehézkes, délebbre szinte lehetetlen ezen a nyelven kommunikálni. A németet már meg sem említem.
Ezzel nem számoltam az elején…
Vettünk egy mély levegőt
Aztán teltek-múltak a hónapok, és egyszer csak belefutottam egy angol ügynökbe. Innét felgyorsulni látszottak az események. Volt nála több olyan ingatlan, ami megfelelt az elképzelésnek, ráadásul minden segítséget felajánlott (a NIE-szám intézést is). Így aztán vettünk egy mély levegőt és belevágtunk.
Sajnos, csak 5 napunk volt, és akkor sem hittem még, hogy ennyi idő alatt végzünk. Egy hétfői napra volt megbeszélve az első találkozás. A kérdéses időpont előtt már ott voltunk, ő is. Itt kezdtem megnyugodni. Az előzmények ismeretében, kicsit aggódtam, hogy esetleg lyukra futunk.
Mint kiderült, emberünk valódi angol és pörög, mint a ringlispil. Már délelőtt végeztünk az összes ingatlannal. Mondta gondolkodjunk és jelentkezzünk. Mi alapjáraton nem vagyunk egy tökölős fajta, sokat nem agyaltunk, így már délután az irodájában ültünk és lefoglaltuk az ingatlant. Addigra időpontot egyeztetett a hivatalban a NIE-szám intézéséhez. Gyakorlatilag délután háromra végeztünk, amivel lehetett.
És most az összes tudnivaló
A NIE-szám
Ahhoz, hogy ingatlant vásároljon valaki, kell a NIE-szám. Ezt a rendőrségen kell kikérni. Az interneten lehet bejelentkezni ehhez, egy spanyol nyelvű felület kitöltésével. Maga a procedúra 15-20 perc.
Ebben a kérdésben is elég sok félrevezető információt kaptam előzetesen. Azt írták, hogy nem rezidensként csak három hónapra adnak ki ilyet, ez azt jelenti, hogy minden harmadik hónapban meg kell újítani. Nos, mi véglegeset kaptunk. Ennek díja 10.- Euró volt.
Az ingatlanos szerint vannak olyan települések, ahol lazábban intézik a szám kiadását (nem véletlenül mentünk ilyen helyre). Semmi várakozás, amire szintén figyelmeztettek korábban.
Bankszámla
Ha van NIE-szám, lehet bankszámlát nyitni. Ez sem volt több idő. Mi a Sabadellnél nyitottunk számlát. Útlevél és NIE-szám kellett hozzá. Mivel nem uniós országból akartuk átutalni a vételárat, ezért kértek egy adóigazolást (hogy igazolva legyen a pénz eredete). Ha uniós országból jött volna a pénz, akkor ez sem kellett volna (nem mindig előny Svájc). Ezt már utólag is be lehetett nyújtani, e-mailben.
Aláírás
Következő metódus a hivatalos rész (ez három hét múlva történt, addigra állították össze a papírokat). Az aláírás egy közjegyzőnél történik. Mivel nem spanyolok voltunk, ezért a közjegyző biztosított egy angol nyelvű tolmácsok (az ingatlanos nem lehetett érdekellentét miatt). Szerintem tökéletesen korrekt. A közjegyzős időpont előtt utaltuk át a pénzt, és a banki igazolással mentünk hozzá. Készpénz kizárva.
Amire figyelni kell
A hirdetésekben az ingatlanok nettó ára van megadva, erre még rá kell számolni kb. 13-15 %-ot az egyéb költségekre (adó, közjegyző, az ingatlanbejegyzés díja). Ezt egy héten belül kell átutalni a szerződés aláírását követően. Amennyiben többet utaltunk, mint a végszámla összege, úgy a maradékot a közjegyző visszaadja, ha befejeződött az ügyintézés.
Egyéb költségek
Mivel mi új ingatlant vettünk, további költségek is felmerültek: víz bekötésének díja – 750.- Euró, villany bekötésének díja – 150.- Euró. Ezek egyszeri költségek. Az összes fogyasztónál lehetőség van mindent az interneten intézni, ha megbízást adunk a banknak, akkor a számla jóváhagyása után a díjat leemelik a számláról. A bekötés is nagyon rugalmas volt, a bejelentést követő 2 napon belül lezavarták.
Ha valaki lakást vesz, akkor felmerülhet még a közös költség is, ennek összege teljesen változó, de ahogy hallottam, nem több mint Magyarországon.
Egy kis nyaralás
Visszatérve az elejére: mivel ilyen rugalmasan és gyorsan elintéztünk mindent, annyi időnk lett, mint a tenger. (Na, ez túlzás, mert közben kiderült, hogy az előre eltervezett 5 napot sem tudjuk az országban tölteni.) Hát, akkor csináljunk úgy, mintha nyaralnánk! Bár nem nagyon voltunk nyaraláshoz készülve, azért gyors „guglizást” követően megnéztünk a környéken néhány látványosságot.
Benidorm
A „táborhelyünk” Valencia és Alicante között, Benidorm mellett volt, a Costa Blancán. Ezt a partszakaszt az ország egyik legszebb tengerpartjaként tartják számon. Ezen felül a WHO szerint itt a legtisztább a levegő a világon. Az iparvárosok nem jellemzők erre a területre. Azt hiszem, hogy jó helyre „tévedtünk”.
A kisváros (spanyol léptékkel) gyönyörű, de nem tudnék tengerparti városban lakni. Turista, turista hátán, parkolni lehetetlen. Ezzel szemben a tenger gyönyörű, a város tiszta és kellemes.Benidormot szokás kis Miaminak nevezni, a sok felhőkarcoló miatt. Az egy főre vetített toronyépületek számában világelsők. Itt található Európa jelenleg legmagasabb szállodája is, a Gran Bali Hotel.
Ha valaki a bulizás kedvéért érkezett a városba, jó helyen jár. A városban található egy delfinárium (Mundomar) és közvetlen mellette egy csúszdapark (Aqualandia). Érdemes ide is ellátogatni, igaz, a belépőjegyek elég borsosak.
Altea
Azonban nem mindenki vágyik aktív nyaralásra. Ebben az esetben érdemes egy kisebb települést választani, például Alteát. Az elején, amikor nem jutott eszembe a neve, mindig csak annyit mondtam, hogy „menjünk be abba a SEAT márkába”.
Ez egy igazi spanyol kisváros. Gyönyörű, fehér házak. Olyan szűk utcácskák, hogy egy nagyobb autóval nehéz volt elférni az óvárosban (véletlenül betévedtünk). A parton ingyenes parkoló, a kikötő mellett. A strand épp felújítás alatt áll, így ott az idén nyáron nem lehetett fürdeni.
Fonts d’ Algar
Következő célunk a Fonts d’ Algar volt. Bár gyönyörű, számomra egy kicsit csalódás volt. Az előzetesen olvasott kritikák szerint valami nagyobb durranásra számítottam. Csak kétszeri nekifutásra sikerült bejutnunk, ugyanis először nem találtunk parkolóhelyet. Központi parkoló nincs, gyakorlatilag az ott lakók a saját udvaraikat adják bérbe.
A látványosság egyébként több vízesés és természetes fürdőhelyek együttese. A víz 15 fok körül van, csak bátrabbaknak ajánlott. Felügyelet mellett lehet ugrálni is.
Guadalest
Következő állomás Guadalest volt. Nagyon jó kis szerpentines - egyébként kitűnő minőségű - úton lehet megközelíteni. A településen alig több mint kétszáz ember él, de évente több millió látogatója van.
A legnagyobb akadályt itt is a parkolás okozta. Ezen az aprócska településen minden látnivalót felhalmoztak az ősök. Már az is szemet gyönyörködtet, hogy az egész falucska egy szikla tetejére épült, de van itt imahely, börtön, templom, múzeum. Mi szem-szájnak ingere. A kilátás gyönyörű.
Villajoyosa
Másnap Villajoyosába mentünk. A beharangozó szerint ez is egy „kis” halászfalu, ami színes házaival hívja fel magára a figyelmet. A monda szerint azért színezték élénk színűre a házakat, hogy a halászok hazataláljanak. Érdemes egy sétát tenni itt is. A csokoládémúzeumot és a halpiacot nem szabad kihagyni. Nekünk utóbbit sikerült, nem találtuk meg.
Rengeteg étterem van, aki el tud szakadni a megszokottól, vagy a gyorséttermi láncoktól, annak érdemes kipróbálni a spanyol különlegességeket és a kellemes borokat is.
Ha nincs tényleges cél, akkor is érdemes a környéken autózni, sétálni, mert rengeteg látnivaló van. A tenger gyönyörű, az idő jó, a helyiek végtelenül kedvesek.”
Olvassatok még több Svájci S(CH)apkát, mert az jó dolog! :)HÍRMONDÓ
Kilenc éve a koboldok földjén
Dublini John napra pontosan ma kilenc éve, egy szegedi hajnalon ült be haverjaival egy autóba, és indult el Írországba. Ennek örömére írt egy rövid, viccesen önironikus összefoglalót és küldött egy videót is, amit itt nézhettek meg.
Hol kell adóznom, ha külföldön dolgozom?
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy magyar munkavállalók időszakosan, vagy állandó jelleggel külföldön vállalnak munkát, illetve tartósan külföldön telepszenek le. Ebből következően felmerül az adózás kérdése is. Az itt olvasható válasz nem is olyan egyszerű, mint elsőre tűnik.
Csendes forradalom Nagy-Britanniában
A brit miniszterelnök szerint voltaképpen csendes forradalom zajlik az Egyesült Királyságban a Brexittel. Theresa May azt is megerősítette, hogy kormánya a kilépési folyamatot jövő március előtt hivatalosan megindítja.
Merkel szerint nincs alku a Brexitről
A német kancellár kissé másként látja ezt a forradalmat. Angela Merkel azt mondta: határozottan ki kell tartani amellett, hogy az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése után csak akkor férhet hozzá az egységes piachoz, ha lehetővé teszi a munkaerő szabad mozgását.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek