Nem is volt olyan régen, hogy Nana megírta, milyennek is látja a hétköznapokat egy holland-magyar vegyespáros tagjaként. Most kérésemre kicsit bővebben is írt hollandiai tapasztalatairól, a nehezen megszokható időjárástól a tortareszeléken át egészen a spontaneitásig – vagy annak hiányáig, ez kiderül a posztból.
Ha te is egy vegyespáros tagja vagy, írd meg a tapasztalataid! Milyen örömök és nehézségek merülnek fel egy ilyen kapcsolatban, illetve a párod milyennek látja Magyarországot, a magyarokat! A cím: hataratkeloKUKAChotmail.com
„A párommal a munkahelyen ismerkedtünk össze, és a munkakapcsolat lassan átalakult szerelemmé. Ő Budapesten nem találta meg igazán a helyét, így lassan 5 éve, hogy kiköltöztünk egy faluba, Hollandiába (a falu inkább kisváros, Amszterdam mellett).
Az első sokk a nyári költözésnél: 40 fok, kisruha után jött 15-16 fok, kandalló és meleg ruha. Azt magyarázták nekem, hogy 100 éve nem volt ilyen hideg itt a nyár, de én csak arra gondoltam, hogy milyen jó most a barátaimnak a Balaton partján.
Az időjárást azóta megszoktam, és vígasztal, hogy bár a nyár nem annyira meleg, de este 10-ig világos van, mindig kisüt a nap eső után, és a tél is sokkal enyhébb.
A hollandok nagyon vigyáznak és figyelnek a környezetükre, a természetre. Azon a mai napig nevetek, ha egy libasor topog keresztül az úttesten, minden autós türelmesen vár. Senki nem kiabál, dudál vagy sürgeti őket. Rengeteg a madár és gyönyörű virágok minden parkban vagy akár csak az autóút mentén.
A gasztronómia
Az étkezések másként vannak, mint Magyarországon. Reggelire általában édes: nutella, kókuszkenyér (ez egyik nagy kedvencem lett) és „hagelslag”, ami leginkább a tortareszelékhez hasonlít.
Ebédre mindig valamilyen szendvics esetleg tojással, halsalátával, gyümölccsel. Vacsora 18-19 óra között van, általában egytálétel sok zöldséggel, desszertnek pedig natúr joghurt cukorral megszórva.
Szeretnek nassolni, de nekem valahogy a sütemények annyira nem ízlenek. Néha beülök egy cukrászdába egy kávéra, de alig tudok olyan sütit találni, ami igazán finom lenne (hiányzik a gesztenyés-zserbós választék).
A bevásárlást / főzést viszont nagyon megkönnyítik. Saját kis „pisztolyoddal” bescanneled a termékeidet és önállóan fizetsz, majd mész. Szúrópróbaszerűen ellenőriznek, de ritkán. Kapsz rengeteg próbafalatkát, ingyen kávét vagy teát, míg vásárolsz.
A készételek mellett előfőzött burgonyát, tésztát, bepanírozott/pácolt húsokat vehetsz, ami 5 perc alatt kész. Előre bekészített, felvágott zöldségeket, levescsomagot - mindent készen kapva - megvehet az ember, igaz, nekem az íze nem ugyanolyan.
A Mikulás és az uralkodó
Nagyon nagy ünnep nekik a Mikulás és most már engem is magával ragad a varázsa. A gyerekek kb. 1 hónapig egy fura mesevilágban vannak, ahol minden a Mikulásról szól.
A másik nagy bumm a királynő (most már a király) születésnapja! Egész Hollandia narancsba borul, mindenki bulizik, jól érzi magát, a gyerekek pedig bolhapiacokon próbálják eladni használt játékaikat vagy valamit előadnak, játékra hívnak 10-50 centért.
Tudtam kerékpározni, de itt újra hozzá kellett szoknom. Mindig mindenki kerekezik. A lányom egy éves volt, amikor megkaptam a mamabike-omat... lefogytam 3 kilót, míg tekertem vele 500 métert a gyerekkel a kormányon (gyerekülésben persze). Ma már: egy gyerek elöl, egy hátul, plusz a nagybevásárlás és mehetünk. :) Ügyesen hozzá lehet szokni.
Az egészséget nem aggódják túl
Az orvosi ellátás... mit mondhatnék… Gyerekként mindig mindenre kaptam a Maripent, Paxirasolt és Augmentint. Immunrendszerem kb. ebből állt. Ami azt jelenti, hogy itt az első két évben szinte non-stop beteg voltam. Itt előbb mindent végigpróbálnak, és csak legvégső esetben adnak antibiotikumot.
A párom szinte sosem beteg és most már a gyerekek is alig betegednek le, akkor is csak 1-3 napra. Én még mindig sokszor segítek magamnak Neocitránnal (itt nem lehet kapni, mindig jól bevásárolok belőle, ha Pesten vagyunk), meg 1-2 otthonról beszerzett bogyóval. Sokszor már rohannék a gyerekkel a sürgősségire, míg a párom csak nyugodtan közli: várjunk még... 3 nap és elmúlik. Az esetek úgy 98 százalékában igaza lett.
A terhesgondozás nekem nem nagyon jött be. Mindig minden jó, soha semmiért nem aggódtak, csak azt tesztelték, amit nagyon muszáj. Itt nem hordozzák annyira a tenyerükön a kismamákat, ugyanúgy futnak, sportolnak, bevásárolnak, vagy kerekeznek még egy gyerekkel az ülésben is. Veszélyeztetett terhesen sem kell az ágyban pihenni, vigyázni, ugyan szinte naponta ellenőriznek, de mindent szabad csinálni.
A hollandok és a spontaneitás
Na, ilyen náluk nincs. :D Ha valakit valamikor meglátogatnál, akkor kérni kell időpontot. Sokszor maradtam már hoppon azért, mert senkit nem találtam otthon, pedig csak átugrottam volna egy kávéra.
Az élet itt szerintem nagyon drága, beleértve az élelmiszereket, a szórakozást és a napközit is. Ha az anyuka dolgozna, akkor jobb, ha felkészül rá, hogy akár a fizetése 80 százalékát is elviheti a napközi, így aztán sokan egyáltalán nem, vagy részmunkaidőben vállalnak munkát – ennek egyik következménye, hogy sokkal pihentebbek és nyugodtabbak.
Érdekes módon viszont a minőségi ruhák, cipők viszont elérhetőbb áron vannak, mint Magyarországon.
Azt gondoltam, hogy azokkal a nyelvekkel, amiket már beszélek, el fogok tudni boldogulni, de csalódnom kellett. Mindig mindenhol azt nyomják, hogy ha itt élsz, tanuld meg a nyelvet.
Nagyvárosban biztosan más, de itt ezt tapasztaltam. Bár a sarki fűszeres is beszél angolul, ha meghallják, hogy pár szót hollandul mondok, azonnal átváltanak.
Akár egy regényt is írhatnék az utóbbi évekről, de nem akartam nagyon részletezni, nehogy unalmas legyen.”
(Fotó: breakfastabroad.blogspot.com)
HÍRMONDÓ
A Mekit is kicsinálja az elvándorlás
Azért amikor már a McDonald’s-ban sincs elég munkaerő, mert a külföldi lehetőségek elviszik az embereket, akkor egy pillanatra alighanem érdemes megállni elgondolkodni.
Márpedig pontosan ez a helyzet, ráadásul maga a cég jelentette be, hogy ingyenlakással próbál munkavállalókat toborozni. Az ok egyszerű: az osztrák (és részben a balatoni) álláslehetőségek miatt egyszerűen nincs elég jelentkező. (További részletekért ide kattintsatok!)
Így dőlhet az európai dominó
Elég érdekes következményei lehetnek annak, ha a britek júniusban úgy döntenek, hogy kilépnek az Európai Unióból. Például más országok is kedvet kaphatnak, ami beláthatatlan folyamatot indíthat el – figyelmeztet egy friss elemzés.
Dánia és Svédország egy dolog, és még Skócia is, de a legbizonytalanabb helyzet Spanyolországban állhat elő. És ez még nem minden… (A minden itt található.)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek