Nemrégiben megnézhettük, milyen egy montevideói karnevál (aki nem olvasta és látta volna a képeket, az kattintson ide!), ma pedig, lezárva mintegy a szezont, spanyol országfelelősünk, Roxi segítségével megnézzük, hogyan is zajlik mindez egy katalán kisvárosban. Hát valahogy így:
„Karnevál, carnival, farsang, vagy akárhogy is hívják a világ számos részén a tél elűzését, a tavasz várását, illetve sok helyen a böjt kezdetét jelenti. (Vajon honnan lehet az, hogy a fogyókúrák általában tavasszal kezdődnek? Ugye?)
Na, karnevál az itt is van. Márpedig, ahogy oly sok mindennek, a spanyolok ennek is megadják a módját. Nem kell persze riói méretekre gondolni, de itt is van felvonulás. itt is van buli, tánc, fiesta és az emberek itt is beöltöznek.
De nem ám csak az, aki rendezvényre megy, vagy nem csak a gyerekek, akiket a szüleik visznek a jelmezversenyre. Itt mindenki, tényleg MINDENKI jelmezbe öltözik. Legyen akár szimpla járókelő, nem kell ahhoz farsangi bálba menni. És nem csak estére öltöznek be!
Családok is beöltöznek
A karnevál hétvégéjén (ami falvanként változó, általában február 20. körül indulnak a karneváli programok és egészen március első vagy második hétvégéjéig tartanak) reggeltől estig jelmezben jönnek-mennek az emberek.
Van, hogy egész családok öltöznek be: én például láttam rendőrnek öltözött 5 éves forma gyereket, aki a két rabnak öltözött szülőjével sétált Platja D'Aro főutcáján szombat délelőtt.
Aztán vannak tematikus családok, pl. Hupikék Törpikéknek öltözik az egész család, vagy Minionoknak, vagy mindenki egy-egy szereplőt választ a Frédi és Béniből.
Egész délután és este tartott a buli
Maga a felvonulás nálunk délután 5-kor kezdődött, de este fél 11-kor még mindig tartott a menet, amikor a hideg miatt (6 fok!) behúzódtunk egy tapas bárba (és hatalmas mázlinkra még hely is volt, ami ritkaság, mert ilyenkor minden tömve van).
Másnap Platja D'Aróban már 3-kor elkezdődött a vonulás és este 10 körül ért véget. Ez valójában egy parádé, melyben elöl megy egy kamion, valamilyen tematika szerint feldíszítve, mögötte táncosok (belőlük egyébként általában a kamionon is vannak) üvölt valamilyen zene, lehetőleg ismert, pörgős dal legyen.
Aztán a hirtelen a zene vált és a felvonuló táncosok egy előre betanult koreográfiát adnak elő. Aki a kamionon van, az szórja a konfettit. Mi Sant Feliuben 40 kamiont számoltunk össze, ezek a tengerparti sétányon vonultak végig, Platja D'Aro főutcáján ennél több volt.
Vámpírtól a pizzáig
A tematika lehet bármi: volt itt vámpíros, angyalos, görög istenes, brazil válogatott, mindenféle mesebeli lényes, halas, madaras, Monster High-os csapat, voltak, akik pizzának és olasz ételeknek öltöztek.
Nekem személy szerint az ABBA kamion tetszett, fantasztikusak voltak a jelmezek, és ez volt az egyetlen kamion ahol a zene élőben szólt. (Vagyis egy komplett zenekar játszott a kamionon, két énekes meg a kamion mellől énekelt).
A kamionokat egy zsűri bírálja el, amit a helyi elöljárókból alkotnak, és a felvonulás végén kihirdetik a győztest.
A felvonulás után kezdődnek a partik: utcabál, a bárok megtelnek, a diszkók mindegyikében valamilyen különleges rendezvény van a farsanghoz kötődően.
És mindenki jelmezben.
Lehet, hogy a velencei vagy a riói karnevál nagyobb szabású, vagy több turistát vonzz, de nekem ez a helyi karnevál is hatalmas élmény volt. :)”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek