Egészen pazar utazásra invitálunk ma titeket, talán a nyitóképből is kiderül már, hogy az úticélunk Norvégia. Kalauzunk pedig Mr.Tellinghovon, akinek hála csodás képekkel tűzdelt beszámolót olvashattok a Lofoten-szigetekről. Mit mondjunk, mi akár azonnal indulnánk!
Nusfjord
Ebben a városban, az Északi-sarkkörtől északra a nap soha nem megy le június 2. és július 10. között. A Golf-áramlat által jégmentesen tartott egykori halásztelepülés a Trondheim felől érkező Nordland Vasút utolsó állomása, egyben Nordland tartomány 45 ezer lakosú közigazgatási központja.
A hegyvidéki táj a város körül csodálatos. Bodø jó kiindulópont a Lofoten-szigetekre tett kirándulásokhoz, amelyek csaknem 100 km-re vannak az Atlanti-óceán partjától. Tiszta időben hófödte csúcsaik még a szárazföldről is láthatók. Itt sikerült azt hiszem a legszebb “naplemente” képeket készíteni.
Lofoten-szigetek a természet gyöngyszemei
Az örök hóval borított masszív hegycsúcsok emelkednek ki a tengerből az északnyugati partoknál. A szigetcsoport teljes egészében az északi sarkkör felett fekszik, és egy 120 km hosszú láncot alkot, amelyet a Vestfjord sötét mélysége választ el a szárazföldtől.
Amikor az atlanti viharok tombolnak, csak a Lofoten állja ki bátran a külső támadás erejét, a hajók pedig át tudnak navigálni a nyugodt belső átjárón. Még ilyen messze északon is érezhető a Golf-áramlat hatása. Az éghajlat mérsékeltnek számít, ami azt jelenti, hogy ezeken a szélességi fokokon a hőmérő higanyszála télen is csak a fagypont körül jár.
Az utolsó jégkorszak után a szigetek betelepültek; A megtalált nyomok viking falvakra utalnak. Úgy az 1100 években halászok költöztek szigetekre, és egészen a közelmúltig a tőkehalhalászat volt itt is a fő bevételi forrás. Mára felváltotta a turizmus: nyaranta túrázók, hegymászók, horgászok, madár lesők ezrei érkeznek a szigetekre. Végül sok művész is értékeli az egyedülálló tájat és a kivételes fényviszonyokat.
Az elmúlt évszázadokban, a szárazföldről kifejezetten a tőkehal szezonjára érkezett halászok, a csónakjaikban aludtak, amelyeket néha kicipeltek a partra. Később spártai kunyhókat építettek a sziklás parton vagy cölöpökre a vízben. Manapság ezek a “Rorbuer-ok” minden kényelemmel felszereltek és bérelhetők.
A Narvik közúti kapcsolatának, a különféle hidaknak és a jól fejlett hajózási hálózatnak köszönhetően minden fő sziget könnyen megközelíthető. A fontosabb kikötők között gyors katamaránok és autókompok közlekednek: a tengerjáró hajók több ponton, így Gravdalon is kikötnek. A Lofoten teljes hosszában egy út fut az austvågøy-i Fiskebøltől az északkeleti csücskén a délnyugati moskenesøy-i A (ejtsd: "ó") faluig.
A Lofoten és a Vesterålen-szigetek közötti keskeny Raftsund a hurtigruteni utazás egyik festői fénypontja. A szoros két oldalán hegyek tornyosulnak. A 20 km-es út olyan lehetetlenül kanyargós, hogy gyakran megkérdőjeleződik hogy a hajós megtalálja-e a helyes utat, át tudja-magát préselni az izgalmasan szűk szoroson.
A Raftsundból egy miniatűr fjord ágazik ki, amely minden elképzelhető látványt nyújt 2 km-es távon. A bejárat jól el van rejtve; A 100 m széles nyílást a hajóknak a parttól 4000 lépésnyi kerülővel kell megközelíteni. Csak akkor lehet be hajózni a Trollfjordba, ha a tenger nyugodt és nincs aktuális kőzuhatag-veszély.
A sziget csoport fővárosa és kulturális központja az Auswåg szigeten fekvő Svolvaer. Itt kötnek ki a legfontosabb tengerjáró hajók és termeszetesen a Hurtigruten hajói is. A legfontosabb halászkikötővel bír, és repülőtérrel is, amennyiben hozzánk hasonlóan Bodø városából a légi utat választjátok.
Mellettünk felfedeztünk egy kis üzletet, az elmúlt idők tanúival.
A Hurtigruten egy zseniális gondolatnak köszönheti a létezését.
Az új közlekedési eszköz gyorsan nélkülözhetetlenné vált a tengerparti városok számára, mert elhozta a postát és alapvető árukat a távoli területekre. Az útvonal hamarosan a turistákat is vonzotta, ezért az üzemeltetők nagyon modern, kényelmesebb kompokba fektettek be. A nagyobb kabinokkal már inkább tengerjáró hajókra hasonlítanak.
A Hurtigruten ( gyors útvonal ) utazásának legnépszerűbb időpontja áprilistól van szeptemberig, amikor az éjszaka nappal lesz az Északi-sarkon, árak télen jóval alacsonyabbak, ha szeretnéd látni az északi fényt és megtapasztalni az "igazi" zord norvég időjárást, válasszátok ezt.
A táj állandó változása a “A világ legszebb utazása" címet szerezte meg neki. Közel 4000 km-en keresztül vezet a legnyugatibb, legészakibb és legkeletibb pontjai között. Az útvonal csak rövid úton vezet a nyílt tengeren, általában védett útvonalat választanak a hajók a szigetek es a szárazföld között. Szóval ritkán jutsz zord tengerbe.
A hajónak Kirkenesig az orosz határ közelébe, Bergentől tizenegy napra van szüksége. Eközben 31 kikötőbe fut be. Bár időnként az éjszaka közepén is megáll, a jól összehangolt menetrend biztosítja, hogy oda- vagy visszaúton nappali órákban is felkereshessük ugyanazon a helyeket. Egyes pontokon a hajó csak annyi ideig áll meg, hogy az árukat fel és kirakodják, míg a hosszabb megállók lehetővé teszik az utasok számára, hogy a szárazföldön meg járassák a lábukat. A nagyobb kikötőkben több órát is el lehet tölteni, így bőven elég egy bevásárláshoz, kiránduláshoz.
Következzenek a nagy kedvenceim a szigeteken:
Henningsvær
A halászfalu az egyik legszebb Lofotenen, nyolc szigeten fekszik, amelyeket hidak kötnek össze egymással. A hely az évszakok szerint változik: tél végén tele van horgászhajókkal, nyáron pedig hemzseg a turistáktól. A 750 lakosnak csak a kettő időpont között van csöndes nyugalma. Egy útikönyvben azt olvastam, hogy a helyet "Észak Velencéjének" is nevezik. hülyeség szerintem. Aligha van klasszikusabb horgásztelepülés, – az ember mindenhol halakba botlik.
NusfjordA büszke UNESCO kulturális örökség címmel rendelkezik. Sajnos öt is utolérte a sorsa, turisták tömegei foglalják el napról napra.
Haukland strand
Lofoten leghíresebb strandja, ezért nem lehet kihagyni. Nagyon tágas, világos színű homokkal és kék vízzel, egy kicsit a karibi álompartra emlékeztetett. Volt olyan eset is, hogy láttam fürdőző embereket is, főleg a merész fiatalok közül. Én csak a nadrág szárát hajtottam fel, és pár métert begyalogoltam, utána közel negyedóráig próbáltam elpuhult testrészembe az életkedvet vissza csalogatni.
A Haukland Beach a fotósok kedvelt helyszíne, (itt tényleg remek képeket lehet készíteni a naplementékről!).
Reine és Reinebringen
Moskenes sziget fővárosa egy kis szigeten található, meredek hegyeivel, így egyedülálló panorámát kínál. A Lofotennel kapcsolatos tippjeim közül Reine-t kétségtelenül kötelező megnézni. A falu meglátogatása és a környező csúcsok alulról való látványa mellett a nyári hónapokban különösen érdemes felmenni a „Reinebringen” hegyre. Az egész ösvény meglehetősen megterhelő, és csak a jó kondícióban lévőknek ajánlott, de a csúcsról a kilátás mindenképpen megéri.
Hamnoy
Reine helységtől egy kőhajításnyira található néhány további kisebb sziget, amelyeket több híd kötött össze, és a 10-es európai út ugróköveiként szolgálnak. Exponált elhelyezkedése miatt remek fotózási lehetőségek is vannak itt. A leghíresebb motívum közvetlenül a nagy Hamnøy-híd elején található: horgászkunyhók, fjord és hatalmas hegyek kombinációja a háttérben.
Å
mint a norvég ábécé utolsó betűje - az út végén lévő falu neve, Moskenesøy szigeten.
A látogatásunk fő oka a festői fekvésű Halászfalu Múzeum volt, amely több mint 150 éves. A jól megőrzött épületek 19 századbol jó benyomást adnak a szigetek hagyományos életéről, a Halászati Múzeumban és a Stockfish Múzeumban pedig sok mindent megtudhatunk a halászat történetéről.
Néhány évtizeddel ezelőttig az északiaknak a termésfelesleg megőrzésével kellett biztosítaniuk téli élelmiszerellátásukat. Ezt általában sózással, szárítással vagy pácolással végezték – minden olyan módszerrel, javítja az ízt. A helyiek megszokták, és ma is szeretik ezt az ételt.
A tartósított élelmiszerek általános kifejezése a “spekemat”. Norvégia több szárított és sózott tőkehalat exportál, mint az összes többi ország együttvéve, és még mindig elegendő mennyiséget tart fenn az önellátásra. A halat két napig sós lében áztatjuk, majd két napig vízben fürdetjük! majd lutefisk néven kerül az asztalra, egy ragacsos, csípős illatú, téli csemegének számító étel.
Ma a füstölt lazacot az egész világon ismerik és szeretik; A friss kaporral, sóval, borssal, cukorral pácolt, súly alatt préselt gravlak “pácolt lazac” azonban hamarosan utoléri.
A legendás Maelstrom a Moskenesøy déli csücske és Mosken szigete között folyik a tengerparton. Vannak még gonosz tengeri örvények, de a Lofoten délnyugati csücskén található viharos “Beszippantó örvény” így fordítanám értelemszerűen, vonult be a nyelvbe és az irodalomba – egy örvény, amelyből az ember már nem tud megszabadulni. Hogy az egykor a föld alatt a Botteni-öbölhöz kapcsolódónak hitt árapály-áramlat először a holland Mercator térképész 1595-ös atlaszában jelenjen meg.
A Moskenstraumen hírhedt hírnevét nem utolsósorban Edgar Allan Poe-nak és Jules Verne-nek (Húszezer mérföld a tenger alatt vagy még ismertebb címén Nemo kapitány) köszönheti, akik nem kímélték a jelenség borzalmát. Fantázia vagy sem, a Moskenstraumen minden, csak nem ártalmatlan: keleti és nyugati oldala között akár 4 m is lehet a különbség. Amikor a merev északnyugati szél nekiütközik a szoroson átáramló árapály-áramlatnak, az örvény teljes dühében forr – halálos csapda kisebb hajók, csónakok számára.
Innen délebbre az ornitológia iránt érdeklődők paradicsoma helyezkedik el, mivel tengeri madarak milliói fészkelnek Værøy és Røst sziklás szigetein.
Sokat utaztunk idáig, általában ketten, néha hárman kiegészülve a lányunkkal. Az Ő ötlete volt ez a látogatás mert nem akarta tovább hallgatni azt a megjegyzést tőlem, akárhol is voltunk, “azért Norvégia szebb”. A 25 perces repülőút alatt Bodø és Svolvaer között szokatlanul csendes lett, csak nézett ki az ablakon és a utána csak azt jegyezte meg: "Apu, igazad volt".
A kívánságára meg beiktattunk Lofoten északi részen egy walsafari-t, sajnos a tenger elég nyugtalanul hullámzott ezért nem adta az elvárt élményt.
A következőkben impresszió vagy kedvcsináló célból egy pár kép.
Egy gyönyörű ország érdemes ellátogatni ide. Jó utazást!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek