Svájc sokak számára tűnhet vonzónak és méltán, hiszen a magas életszínvonal és a nyugalom igazán attraktív dolog. Más kérdés, hogy (mint mindenhol) a svájci életnek is akadnak hátulütői. Ezekből szedett össze Anna néhányat.
„Mostanában a Svájcban élő barátokkal történő beszélgetések közben többször előjött témaként, hogy ha többet tudtak volna a svájci élet részleteiről a kiköltözés előtt, akkor nem ide költöztek volna. Volt, aki vissza is költözött Magyarországra, más pedig továbbköltözött azóta Németországba.
Ennek kapcsán gondoltam hasznosnak összefoglalni, milyen nehézségeket látok a mindennapokban, a saját és az ismerőseink tapasztalatai kapcsán. Mi három éve élünk férjemmel és gyermekünkkel Zürich kantonban, így a tapasztalatok elsősorban erre az élethelyzetre és kantonra érvényesek.
A nyelv
A német nyelvű kantonok esetében elsőnek a nyelvet említeném meg a nehézségek közül, mivel a svájci német nagyban különbözik a standard némettől. Még a németet anyanyelvi szinten beszélők se értik meg általában az itteni dialektusokat.
Amíg sok másik ország esetében óriási előny egy gyereknek, ha két nyelvet beszél anyanyelvi szinten, addig itt a magyar mellett a svájci német kantoni dialektusát fogja megtanulni. Egyik se egy világnyelv, így ezzel nagy előnyre nem tesz szert az életben.
Emellett az iskolában el kell kezdeniük a gyerekeknek a standard németet megtanulniuk, így egy angol vagy egy francia csak a negyedik nyelv lesz az életükben, ami azért kihathat a nyelvtudás minőségére is.
Ugyanígy a felnőttek számára is jelentős nehezítés a svájci német, mind a munkakeresésben, mind az integrációban. Kollégám férjének C1-es némettudással két évig tartott, mire munkahelyet talált, pedig szakmailag jól képzett, de mindenhol elvárták volna a svájci németet is.
Iskola
A mindennapi élet tervezéséhez egy fontos és kevésbé ismert tudnivaló, hogy a svájci iskolarendszer még mind a mai napig arra épít, hogy az egyik szülő dolgozik csak, a másik pedig otthon van a gyerekekkel.
Ennek megfelelően az óvoda csak 4 (egyes kantonokban 5) éves kortól kezdődik és délig tart, délután már nincs vagy csak minimális foglalkozás van. Ebédelni már hazaküldik őket... Iskolásoknál is hasonló a rendszer, csak ott életkor szerint egyre több délután vissza kell még menniük.
Bár napközit egyre több település biztosít a délutáni gyerekfelügyelet megoldására, de nincs mindenhol, így erre költözéskor mindenképp érdemes figyelni. Illetve ahol van, ott se biztos, hogy minden délutánra tud menni a gyerek, ha beteltek a helyek. Egyes településeken vannak magán napközik is, de azok nagyon drágák és oda is időben kell jelentkezni.
Megélhetési költségek
Nyilván nem lehet kihagyni a téma kapcsán a svájci élet költségeit. Azt szerintem sokan tudják Svájcról, hogy nagyon drága, de a konkrét számokkal mindenképp érdemes egy részletes kalkulációt végezni, mielőtt az ideköltözés mellett dönt egy család, mert a fix havi költségek egy jó svájci fizetést is nagyon gyorsan le tudnak fogyasztani a hónap végére.
Mintaként egy körülbelüli összegzés Zürich kanton esetében (lehetnek eltérések a szolgáltatóktól függően):
- Lakás (nappali + 2 szoba) albérleti + rezsidíj: 2450 CHF/hó
- Betegbiztosítás (2 felnőtt, 2 kiskorú gyerek): 850 CHF/hó. Ezen felül fizetendő, ha az adott hónapban ténylegesen orvoshoz kell menni (az önrész függvényében)
- Bölcsődei díj: 2550 CHF/hó (ráadásul a bölcsődére itt tovább van szükség, mint Magyarországon, mivel csak júliusban betöltött 4 éves kor után járhatnak óvodába)
- Napközi díj óvodásoknak-iskolásoknak: állami 800-1200 CHF/hó, magán: 1800 CHF/hó
- Élelmiszer, étkezések: 400-800 CHF/hó/fő (kisgyereknek nyilván kevesebb)
- Biztosítás (lakás és felelősség): 900 CHF/év
- Autó költségei: 1000 CHF biztosítás/év, garázs 120 CHF/hó, alap szerviz: 700 CHF
- Magánnyugdíj megtakarítás: 570 CHF/hó
Ezeken kívül még vannak egyéb kisebb költségek, mint például mobil előfizetés, internet és tömegközlekedés.
Fontos még az első időszak költségeivel is kalkulálni, az albérlet lefoglalásánál például általában három havi bérleti díjat kérnek kauciónak + az első hónapot kell előre kifizetni.
Ingatlanárak
Kapcsolódó téma, de érdemes külön is megemlíteni az itteni ingatlanvásárlás nehézségét. Saját példa alapján, amíg Budapesten 7 év lett volna hátra a lakáskölcsönünk visszafizetéséig, addig itt teljesen esélytelen, hogy akár életünk végéig is ki tudjunk fizetni egy itteni ingatlant.
Az ingatlanárak kapcsán természetesen nagy a szórás elhelyezkedéstől, mérettől és építési évtől függően, úgyhogy erre csak nagyságrendileg: Zürich kanton, nappali + két szobás lakásnál ez kb. 450-650 MFt.
Nyilván nem feltétlenül fontos cél, hogy saját lakásban lakjon az ember, de a nyugdíjas időszakot nagyon meg tudja nehezíteni, ha a nyugdíjból kell kifizetni az itteni albérletárakat. Sokan emiatt sajnos kénytelenek nyugdíjas korukra elköltözni Svájcból.
Tartózkodási engedély és állampolgárság
Végezetül pedig a tartózkodási engedély és az állampolgárság megszerzésének nehézségeit említeném. Amíg EU-s országokba nem kell külön tartózkodási engedély, addig Svájcban a beutazást követően meg kell igényelni és megadott időszakonként meghosszabbítani a tartózkodási engedélyt. Nálunk két határozatlan idejű munkaszerződéssel is csak több kör adatbekérés után adták meg, miután az albérlet bérleti szerződését is be tudtuk már mutatni.
A svájci állampolgárságról pedig azt érdemes tudni, hogy sokkal nehezebb megszerezni, mint más külföldi országokban. Minimum 10 év itt tartózkodás után lehet megigényelni (további feltételek teljesülése esetén) és utána is 1-2 évig eltart a folyamat.
Az állampolgársági vizsga része egy szóbeli elbeszélgetés is az adott település képviselőivel, ahol nincsen semmilyen előre kiadott kérdéssor, mint más országok esetében, hanem teljesen szabadon kérdezhetnek Svájc történelméről, politikai berendezkedéséről, földrajzáról stb. Emellett a sikeres integrálódást is be kell tudni mutatni.
Nem célom, hogy bárkit lebeszéljek a Svájcba költözésről, mert sok előnye is van az itteni életnek, de fontosnak tartom ezen árnyoldalak alapos átgondolását, hogy ne csalódás kövesse a kiköltözést, hiszen akkor már sokkal nehezebb változtatni.”
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: