Anita egy svájci pékségben dolgozik. Előtte évekig egy angliai moziban dolgozott, a svájci munkához kellett némi szerencse is. A három műszakban zajló munka nem mindig egyszerű, de (mint Csillának mesélte) szeretne maradni.
Csilla: Hogyan kerültél ki Svájcba?
Anita: Mi már voltunk itt látogatóban egy barátunknál 2016-ban és 2018-ban is, bár csak pár napra, de nagyon megtetszett nekünk ez az egész, amit itt láttunk.
Egyszer felajánlotta a segítségét, hogy igazából ő tudna nekünk munkát is adni, mert vezet egy pékséget és nagyon szívesen segít nekünk az elindulásban. Úgyhogy összepakoltunk és jöttünk, nem nagyon volt kérdés egyébként, nem is bántuk meg.
Csilla: Milyen volt a felvételi a pozíciódra?
Anita: Nem volt felvételi, igazából annyi, hogy én már dolgoztam előtte úgymond eladóként. Egy moziban dolgoztam éveken át Angliában, ott is eladói tevékenységet folytattam és az nyilván idevágott, a mostani munkáltatóm is úgy volt vele, hogy ez ide pont passzol, próbáljuk meg, tök jó lesz.
Csilla: Hogyan néz ki egy napod?
Anita: Három műszak van, a reggeles azt jelenti, hogy egyedül nyitom ki az üzletet, az egész pultot fel kell tölteni szendvicsekkel, perecekkel, hot dogokkal, a kávégépet elrendezni, hogy nyitásra kész legyünk.
Amikor jönnek az első vendégek, akkor még ugyanúgy ki is szolgálok, meg töltögetek is, szóval elég hosszadalmas ez a műszak. Ugyanakkor reggel nincsenek olyan rengetegen, úgyhogy itt még van idő mindenre.
Aztán jön segítség 10 óra körül, akkor együtt dolgozunk, valaki elől van, kiszolgálja a vásárlókat és a másik hátul segít.
Igazából attól függ, hogy hol vagyok éppen, ha elől, akkor csak az a dolgom, hogy kiszolgálok, aki hátul van, az előkészíti a pereceket és mindent, Szóval elől nagyjából csak eladnom kell, de ha hátul vagyok, akkor egész nap kenem a pereceket, vajazok, szendvicseket gyártok.
Ha pedig az esti műszakom van, akkor be kell zárnom és mindent el kell takarítanom természetesen.
Csilla: Milyen bérezésre számíthat egy kezdő a szakmádban?
Anita: Minimálbérre lehet nagyjából kezdésnek számítani, ha van eladói végzettséged, akkor egy kicsit többet is kaphatsz. Egy teljes állásban 3,500 - 4,000 frankos bruttó összeget simán meg lehet keresni.
Csilla: Ért-e negatív diszkrimináció Svájcban amiatt, hogy külföldi vagy?
Anita: Nem, nem, egyátalán nem éreztem semmi ilyesmit. Angliában sem egyébként.
Maximum azt tudnám felhozni, hogy mondjuk ha egy bizonyos pozíciót megpályáztunk, akkor hiába voltam tapasztaltabb, az angol kolléganőm kapta meg, ebben az esetben már egy vezetői pozícióról van szó. Itt ilyen gondom nem volt még, nem is tapasztaltam semmilyen beszólást sem.
Csilla: Mik a hosszútávú terveid?
Anita: Mindenféleképpen szeretnék itt maradni, de nálunk ugye ezt nem lehet tudni. Az a terv, hogy maradunk, mert nagyon szeretünk itt élni, meglátjuk, hogyan alakulnak a dolgok.
A teljes beszélgetés megtekinthető az alábbi videón.
(Fotó: pixabay.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek