Sokféle stratégia létezik arra, hogy kétnyelvű gyermeket neveljünk, de az biztos, hogy mindegyik esetében komoly energiát kell belefektetni abba, ha sikert szeretnénk elérni. Most egy olyan megoldást mutatunk be, amely időtől és helytől függően használja a nyelveket.
Stratégiával tele a padlás, legyen az az OPOL (One Person One Language – Egy személy, egy nyelv) vagy a MLAH (Minority Language at Home – Kisebbségi nyelv otthon), de hát a családok sem egyformák, érdemes hát minél többféle elképzelést megismerni.
A Time and Place (Idő és Hely) stratégia lényege, hogy a szülők kiválasztanak egy adott időt és helyet (vagy mindkettőt), amikor egy adott nyelven beszélnek a gyerekkel. A Bilingual Kidspot példákat is hoz rá.
Időválasztás
Az egyik nyelvet reggel, a másikat délután beszéljük.
Használhatunk heti felosztást is, például az A héten magyarul, a B héten angolul beszélünk.
Egyik nyelvet hétközben, a másikat hétvégén használjuk.
Vagy lehet az egyik nyelv a napközbeni, a másik pedig az esti lefekvéskor beszélt.
Helyválasztás
A legkézenfekvőbb: az egyik nyelvet otthon, a másikat az iskolában (alighanem ez az egyik leggyakoribb, főleg azokban a családokban, ahol a két szülőnek azonos az anyanyelve)
Beszélhetjük az egyik nyelvet otthon, a másikat a lakáson kívül.
Mi több, odahaza is kinevezhetünk egy sarkot vagy szobát az egyik nyelvnek, akkor ott csak azon beszélünk.
Vagy használhatjuk a második nyelvet a családdal és a barátokkal.
Mi értelme az egésznek?
Nyilván bőven akad még variációs lehetőség, a kérdés azonban adott: mire jó ez a stratégia? Nos, elsősorban az egyensúly megteremtésére a két nyelv között, ráadásul előszeretettel használják azokban a családokban, ahol valamelyik szülő nem érti a másik anyanyelvét, hiszen így kiválasztható olyan stratégia, melyben egyik sem érzi kirekesztve magát.
Azok a szülők is megtalálhatják a nekik való stratégiát, akik nem a születéstől, hanem csak később szeretnének egy második nyelvet megtanítani a gyereküknek, hiszen a rendszer segít a gyereknek különbséget tenni mikor és hol melyik nyelvet beszélje.
Hasznos lehet azoknak a szülőknek is, akik ugyan jól beszélnek egy adott nyelvet, de annyira nem magabiztosak, hogy egész nap azon társalogjanak a gyerekükkel.
A módszer hátrányai
Az előnyökről már szóltunk (a legnagyobb előnye az, hogy a gyerek világos különbséget tud tenni abban, mikor melyik nyelvet használja), ám érdemes pár gondolatot írni a hátrányokról is.
A legnagyobb hátrány, hogy könnyen elfordulhat: a nyelvek egyensúlya felborul, az egyiket többet használja a család.
Hátránynak tekinthető az is, hogy a rendszer komoly fegyelmet vár el a szülőktől, hiszen abban a pillanatban, ha nem következetesek, az egész a z értelmét veszti.
Ami persze nem azt jelenti, hogy megoldhatatlan feladat lenne használni, de azt igen, hogy a nekünk megfelelő rendszer kiválasztásánál nagyon megfontoltan kell dönteni és utána ragaszkodni hozzá.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Az utolsó 100 komment: