Minden városnak megvan a maga egyedi DNS-e, valami, ami egyedivé teszi, megkülönbözteti. A svéd főváros esetében sokak szerint ez a kreativitásból, innovációból és nyitottságból fakadó összetéveszthetetlen hangulat.
„Különleges hely tanulásra, munkára, kutatásra”
A portugál Iolandát elsősorban a világszínvonalú oktatási és kutatói lehetőségek vonzották a városba. „Az teszi egyedivé, hogy mindenki hozzáférhet a felsőoktatáshoz, taníthat, dolgozhat, kutathat. Rengeteg külföldi diák érkezik a városba, ami lehetővé teszi az itt működő cégeknek, hogy kihasználják a bennük rejlő lehetőségeket” – mondta a Localnak.
A jelenleg a Royal Institute of Technology (KTH) robotika részlegén adjunktusként dolgozó szakember elsősorban kutatással és fejlesztéssel foglalkozik, így elég jó rálátása van az egymilliárd dollár fölé értékelt stockholmi startupok csoportjára.
Jellemző a svéd fővárosra, hogy csak a Szilícium-völgyben van ennél több ezekből a cégekből, ha a lakosságszámra vetítjük ki.
„Szeretem, hogy egy nagyvárosban élek, de közel a természethez”
Kevés nagyváros van, ahol közelebb érezhetnénk magunkat a természethez, mint Stockholmban. A város voltaképpen 14 szigetre épült, ezeket 53 híd köti össze, szóval nem csoda, hogy viszonylag könnyen lehet kevésbé frekventált, csodás panorámával rendelkező helyeket találni.
Rorey Atlantából költözött ide, számára elsősorban ez az egyensúly a vonzó. A Spotify-nál ügyfélszolgálati menedzserként dolgozó férfi emellett nagyra értékeli a munkahelyeken uralkodó egyenlőséget is.
„Szeretem az érzést, hogy egy nagyvárosban élek, ugyanakkor bármikor ki tudok lépni belőle hosszabb-rövidebb időre” – mondta, példaként azt hozva fel, mennyire szeret terepfutni vagy túrázni a kutyájáva, Knuttal.
„Úgy vélem, a svéd cégekben erős egyensúly van, köszönhetően az úgynevezett lapos szervezetnek. Ez segíti az innovációt. Ha úgy érzem, valami gondom akad, vagy esetleg valamin fejleszteni kellene, akkor egészen a cég felső vezetéséig mehetek” – tette hozzá Rorey.
„Itt önmagam lehetek, otthon érezhetem magam”
Mások Stockholm nyitottságát és az ott élők empátiáját emelik ki pozitív példaként. Például a dél-afrikai Kamohelo, aki DJ-ként és rapperként próbálkozik megélni.
„Ez egy olyan hely, ahol önmagam lehetek, ahol kifejezhetem magam, ahol nem gond, ha sírok és ahol ezért senki sem mondja rám azt, hogy gyenge vagyok” – adott egészen furcsa magyarázatot.
Kamohelo úgy érzi, a stockholmiak nyitott és befogadó hozzáállása segítette a művészi fejlődését.
„Olyan dolgokat csinálok, amiket sosem gondoltam volna. Az emberek nem igazán foglalkoznak azzal, ki mit csinál, csak mennek és támogatnak. Ilyen egy igazi közösség. Otthonos érzetet teremt” – tette hozzá.
„Szerintem Stockholm titka az, hogy az itt élők olyasmit csinálnak, ami elégedettséggel tölti el őket, és nem csinálnak olyat, amivel másokat lenéznének. Szerények” – mondta Kamohelo.
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
(Fotó: pixabay.com/12019)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek