Jövő héttől szigorodnak az Ausztriába ingázás feltételei, erről már mi is írtunk a napokban. Ugyanakkor nehézséget jelent, hogy alig pár nappal a február 10-től érvényes változások előtt elég sok részlet még mindig nem tiszta, márpedig így nem könnyű tervezni.
Kezdjük talán azzal, amit biztosan tudni lehet, és voltaképpen ez sem kevés. Tudjuk azt, hogy a jövő héttől három dolog kell ahhoz, hogy valaki beutazhasson Ausztriába dolgozni:
- munkáltatói igazolás
- negatív teszteredmény (heti rendszerességgel)
- beutazási igazolás (heti rendszerességgel)
Ugyanakkor akadnak még bőven kérdőjelek. Ilyen például a hazautazás, jelesül, hogy akik ritkábban járnak haza Magyarországra, azok hogyan tudnak mozogni a két ország között.
Szintén kérdéses, hogy akik megkapták már az oltást, azoknak milyen igazolás szükséges.
Nem csoda, hogy nagyon sokan érdeklődnek a részletek felől ÖGB Osztrák Szakszervezetnél, hiszen magyar nyelven még mindig elég nehéz információt szerezni, vagy ami még rosszabb, nagyon sokféle információ kering.
Ki számít ingázónak?
Az első (és talán legfontosabb) kérdés, hogy egyáltalán ki számít ingázónak. A hivatalos osztrák információs oldal szerint az, aki munka miatt utazik be, vagy az iskolai tanulmányai miatt megy, illetve a családját vagy élettársát látogatja meg.
Azoknak, akik munkaügyben érkeznek, de nem ingázók (mert mondjuk orvoshoz/kórházba kísérnek valakit, vagy valamilyen hatósági ügyet kell intézniük), három napnál nem régebbi teszttel illetve regisztrációval kell rendelkezniük.
Amennyiben valaki nem viszi magával a határátlépéshez az antigén- vagy PCR-vizsgálati teszteredményt, az is beléphet az országba, viszont neki 24 órán belül ezt pótolnia kell.
Az Ausztriában készülő tesztekre („Ärztliche Zeugnisse”) nem kerül pecsét, sem BAR vagy QR kód. Azonban ha valaki azt külföldön – akár Magyarországon, vagy bármely más országban – végezteti el, azok csak ezekkel együtt érvényesek.
Jobb Ausztriában teszteltetni
Dallos Bertold, az ÖGB Osztrák Szakszervezet burgenlandi munkatársa az ORF osztrák közszolgálati rádiónak adott interjúban azt mondta, az eddigi munkáltatói igazolás mellé mindig vinni kell egy beutazási regisztrációt, amit hetente egyszer kell kitölteni azoknak, akik napi vagy heti rendszerességgel ingáznak. Akik ennél ritkábban (tehát mondjuk kéthetente vagy havonta, nekik mindig az utazás előtt kell regisztrálni. (Ezen a linken.)
A már említett negatív Covid-teszt kapcsán a szakszervezet az ausztriai tesztelést ajánlja, (Burgenlandban hét helyen lehet megtenni). Ez egy antigén teszt, azaz nagyon gyorsan megvan az eredmény.
(Itt érhető el a laboratóriumok listája, itt pedig azon gyógyszertáraké, ahol szintén lehet tesztelni.)
Vannak kihívások
„Kihívást jelent, hogy sok részlet még nem ismert. Nem tudjuk például, mi történik azokkal, akik az elmúlt 3-6 hónapban átestek a fertőzésen. Náluk egy teszt akár pozitív eredményt is mutathat. Azt az információt kaptuk, hogy rájuk külön szabályozás készül, de hogy ez pontosan mit jelent, egyelőre nem lehet tudni” – fogalmazott Dallos Bertold.
A magyar konzuli szolgálat oldala mellett az osztrák információs oldalt is érdemes megnézni, ott több, rendszeresen felmerülő kérdésre is próbálnak választ adni.
Az egyik ilyen az, hogy miként tudjuk bebizonyítani, hogy rendszeresen ingázunk. Nos, ehhez például vonatjegy vagy autós utazás esetén útdíjigazolás kell. Elfogadják még a munkáltatói igazolást is. „Minél konkrétabb a bizonyíték, annál jobb” – jegyzi meg az oldal.
A teszt nem lehet 72 óránál régebbi, ami a tesztelés időpontjától számít, tehát nem az eredmény megérkezésétől. A gyerekeket 10 éves korig nem kell tesztelni, regisztrálni viszont igen.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy negatív teszteredmény mellett is karanténba kell-e vonulni. A válasz igen, azaz a teszt a belépéskor nem mentesít a karantén alól. Viszont a karantén megszakítható, ha valaki el akarja hagyni az országot.
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek