Egyáltalán nem szükségszerű az, hogy a kivándorlás rosszat jelentsen egy ország számára. Igaz, kell hozzá némi idő és gazdasági fellendülés, de a határátkelés komoly pluszt is jelenthet.
Téged mi tudna visszacsábítani? Mikor gondolkodnál el a lehetőségen? Vagy már vissza is tértél? Ha ezek közül bármelyik, írd meg a gondolataid a hataratkelo@hotmail.com címre!
Amikor egy adott időpillanatban egy ország felnőtt lakosságának közel 40 százaléka külföldön él, akkor ott nem lehet vitás, hogy nagy a baj. A kissé borúlátóbbak akár azt is mondhatnák, hogy annak az országnak a sors megpecsételtetett.
Ugyanabban az országban 100 évvel később az ott születettek 80 százaléka a hazájában élt, 14 százalék pedig a szomszédos országban, azaz viszonylag közel.
Egyre többen találtak tehát otthon munkát, ám a mi szempontunkból mégsem ez az ír történelem (igen, igen, tudjuk, megint az írek) tanulságos része, hanem az, ami az utóbbi 20 évben történt.
Az ír gazdaság szárnyalása miatt ugyanis az 1990-es évek közepétől a nettó kivándorlás megfordult, és nem csak egyre többen tértek haza, de megjelentek a külföldi bevándorlók is.
A számok tanulságosak: míg 1991-ben a népesség 7 százaléka született külföldön, addig 2016-ban ez az arány elérte a 17 százalékot (ennek egy része is korábbi ír határátkelők hazatérő gyermeke volt).
A képzett fiatalok mentek el, de ez nem jelentett tragédiát
A jelenlegi magyar helyzettel párhuzamot jelent, hogy a 90-es évek közepétől Írországból is főleg a magasan képzett fiatalok mentek el, a képzetlenebb, fizikai munkát végző rétegek már találtak maguknak otthon is megfelelő munkát.
Az ország szerencséje, hogy ez fordítva is igaz volt, azaz az érkezők nagy része is magasan képzett, nem ritkán diplomás volt már a 90-es évek közepétől. Ami egyrészt egy korábbinál sokszínűbb, másrészt jól képzett társadalmat eredményezett.
Ami a konkrét számokat illeti, az elmúlt évtizedben mintegy 100 ezer diplomás érkezett az országba, miközben 50 ezer ment el, azaz az írek kifejezetten nyertesei lettek a folyamatnak.
Fiatalok jönnek-mennek
Mindez persze Magyarország számára nem nagy vigasz, hiszen egy ideig még aligha leszünk a külföldről érkező diplomásokat felszívó ország. A folyamat egy másik vetülete viszont már érdekes lehet.
Az ír határátkelők ugyanis elkezdtek hazatérni. Hivatalos kormányzati adatok szerint míg az elmúlt évtizedben 380 ezer ír lett határátkelő, addig 250 ezren visszatértek.
Érdekes jelenség (és jó lenne magyar adatokat látni rá), hogy 2013-tól kezdve (amikor az ír gazdaság a válság után meglódult) a húszas éveik közepén járó fiatalok közel fele (!) költözött külföldre – viszont kétharmaduk vissza is tért.
Konkrét példát említve, az írek által igencsak kedvelt Ausztráliában 2001 és 2011 között az átmeneti határátkelők miatt 50 ezerről 80 ezerre nőtt az ír közösség lélekszáma, ám utána stabilizálódott, azaz ugyanannyian tértek vissza, mint amennyien odaköltöztek.
Mivel a határátkelők és a hazaköltözők száma között nincs markáns eltérés, a visszatérők hozzák magukkal a külföldön töltött évek tapasztalatát, ha esetleg fiatalabban, egyetemre mentek, akkor pedig az ott megszerezett tudást.
Minden második 35 év alatti élt már külföldön
Magyar adatokat ugye nem tudunk, de Írországban a hazatérők két nagy csoportra oszlanak: kisgyerekes családok és fiatal egyedülállók. A hazatérők egyharmada kisgyermekes család, a gyerekek kora alapján arra lehet következtetni, hogy elsősorban az iskoláztatás miatt költöznek vissza.
A hazatérők több mint fele fiatal, egyedülálló felnőtt, aki jó eséllyel csak rövidebb időt töltött külföldön, munkával vagy utazgatással.
Ennek következtében a 35 évnél fiatalabb ír felnőttek mintegy fele (!) ért legalább egy évet külföldön. Visszatérésükkel újfajta szemléletet és nyitottságot hoztak az országba.
Míg a ki- és bevándorlás gazdasági vonatkozásaira elég sok adat van (legalábbis az íreknél), addig azzal egyelőre ott sem nagyon foglalkoztak, hogy ennek a szemléletformáló hazatérésnek milyen szélesebb társadalmi következményei vannak és lesznek.
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
(Kép: migrantyouth.org)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek