Milyen hatással volt és van a járvány, valamint az abból következő gazdasági válság a digitális nomádok életére, egyáltalán, magára az életformára? Vajon hátrányt vagy éppen előnyt jelent számukra ez a helyzet?
A kérdésre egy nemrég végzett felmérés próbált meg választ keresni, melynek során 100 országból 1000 digitális nomádot kérdeztek meg az elmúlt hónapok tapasztalatairól.
Kiderült, hogy egyharmaduk (32 százalékuk) tapasztalt némi visszaesést a megkeresések, munkalehetőségek terén, míg 23 százalék szerint nem nagyon változott semmi, 17 százalék pedig egyenesen némi növekedésről számolt be. (A maradék 28 százalékról nem szól a fáma.)
A legnagyobb visszaesést Észak-Amerikában és Európában tapasztalták, ami nem csoda, hiszen kb. ezt a két kontinenst érintette legrosszabbul a járvány és az azzal járó válság.
Érdekes módon Ázsiában és Ausztráliában semmi sem változott, így a digitális nomádok azzal számolnak, hogy viszonylag gyorsan helyreáll minden, mi több, az ottani válaszadók 53 százaléka egyenesen növekedésre számít az igények terén és 21 százalék tartja úgy, hogy a helyzet visszaáll a korábbi szintre. Szóval elég komoly optimizmussal állnak hozzá.
Üzbegisztánban ragadva
Sokak számára persze az elkövetkezendő időszak az újratervezésről fog szólni. Közéjük tartozik a portugál Daniela is.
„A férjemmel mindketten 9-től 5-ig dolgoztunk, aztán otthagytuk az egészet, hogy beutazzuk kicsit a világot. A járvány alatt Üzbegisztánban ragadtunk. Most próbáljuk újraépíteni az életünk. Pár hónapig elég reménytelennek tűnt a helyzet, mert nem voltak szabadúszó lehetőségek és a cégek sem kerestek embereket. De most már jobb a helyzet” – mesélte.
Az ő helyzetük már csak azért is nehéz volt, mert pár hónapig nem volt semmilyen bevételük, ami nem csoda, hiszen digitális nomádként utazásról és turizmusról írnak mindketten.
„Ez az igazi szabadság”
Az amerikai Steve szerint a digitális nomádság szabadságot is jelent és rengeteg ember csak most, a koronavírus-járvány idején tapasztalta meg először az otthoni (vagy még inkább: a munkahelytől távoli) munkavégzés előnyeit.
„Közel 30 éve nem kellett kivennem szabadnapot vagy késtem el munkából. Sok ember mostanában vagy a közelmúltban tapasztalta ezt meg először. Remélem, magukba szívják és emlékezni fognak a szabadság ízére, nem arra, amiről a tévében beszélnek, hanem erre az igazira, amikor minden nap minden döntés a sajátod” – mondta Steve.
Persze nem árt komolyan átgondolni a dolgot, ha valaki úgy érzi, most jött el az idő arra, hogy belevágjon a kalandba.
Van benne ráció, mert a jelen gazdasági helyzetben egyre több kis- és középvállalkozás (sőt, még a nagyok közül is pár) előnyben részesíti a szabadúszókat a teljes állású munkavállalókkal szemben.
Mit lépnek az országok?
Akadnak országok, melyeknek nagyon nem mindegy, hogy vissza tudják-e vonzani a digitális nomádokat. Indonézia például javában dolgozik egy új stratégián, aminek segítségével Balira vonzhatná őket.
Észtország nemrég adta ki az első digitális nomád vízumot, aminek segítségével egy évig lehet másik országban lévő vállalatnak vagy vállalkozóként az országban dolgozni.
Természetesen más országok is próbálkoznak hasonló megoldásokkal. Bermuda a „Work from Bermuda” (Dolgozz Bermudából) program keretében egyéves letelepedési engedélyt ad a digitális nomádoknak.
Bermuda nagy előnye (a kifejezetten kellemes klíma és a nyugodt környezet mellett), hogy a Covid-19 csak egészen elhanyagolható mértékben van jelen az országban.
Barbados idén júliusban indította a „Barbados Welcome Stamp” programot, ami szintén egy évre biztosít törvényes munkavállalási lehetőséget a szigeten, ráadásul a vízum tulajdonosa akárhány alkalommal hazautazhat és személyi jövedelemadót sem kell fizetnie. Mindkét ország digitális nomádoknak kínált vízuma egy évvel meghosszabbítható.
Németország a Freiberufler vízummal kínál 3 évnyi legális tartózkodást, ennek egyetlen feltétele, hogy az ember regisztrált szabadúszó legyen.
Hol a legjobb digitális nomádnak lenni?
A lehetséges célországok listája tehát meglehetősen széles, ám nem árt olyan tényezőket figyelembe venni, mint a biztonság, a megélhetési költségek, az internet sebessége, a közösségi irodák elérhetősége, stb.
A Carphone Warehouse által megrendelt tanulmány szerint a thaiföldi Chiang Mai mellett Berlin, Barcelona, Melbourne, Toulouse, Montreal, Dubai és Oslo tartoznak a legjobb helyek közé a digitális nomádok számára.
Ezek a városok emelkednek ki munkavállalási lehetőségek, fizetések, közösségi irodahelyek, internetsebesség, ingatlanbérleti díjak és életminőség tekintetében.
A CIA Insurance hasonló listáján Madrid, Isztambul, Budapest, Tirana, Róma, Lisszabon, Varsó, Moszkva, Prága és Szófia szerepel a COVID-19 válság utáni időszakra.
Utazd be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon�Keukenhof �: Evain #hollandia #netherlands #europe #europa #keukenhof
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek