Természetesen egyetlen városról sem lehet objektív listát felállítani, ez a mostani sem próbálkozik meg ezzel. Inkább tekinthető egy érdekes játéknak (amibe egészen nyugodtan kapcsolódjatok be), annál is inkább, mert alapjául a görög Vagia írása szolgál – ami érdekes csavar.
Neked mi az az öt-öt pozitív és negatív dolog, ami eszedbe jut a városról, ahol élsz? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre!
1. A nyugalom
Bécsben (és általában Ausztriában) a nyugalom az, ami igazán megérinti az embert. A német gemütlichkeit (magyarra talán meghittségnek, kedélyességnek lehetne fordítani) elég jól leírja a hangulatot, különösen egy vasárnap, amikor zárva vannak az üzletek és a jó értelemben vett polgári nyugalom lengi be a várost. A hétköznapok sem kifejezetten stresszesek, pláne más nagyvárosokkal összehasonlítva.
2. Életminőség
A fentiek persze azt is jelentik, hogy Bécsben hagyományosan jó az életminőség, nem véletlenül választották már többször is a világ egyik legélhetőbb nagyvárosának.
3. A kávéházak
A legendás bécsi kávéházi kultúra a mai napig jelen van (még ha néha már keresgélni is kell az ott is megjelent láncok között). Egy-egy ilyen helyre beülni kész időutazás.
A hangulathoz nem csak a belső kialakítás járul hozzá, hanem a pincérek is, akik egyfelől tényleg sok helyen finoman szólva mogorvák, nem finoman szólva bunkók (ez mondjuk csak az én véleményem), emellett viszont tényleg hosszan el lehet üldögélni olvasgatva, beszélgetve.
4. Művészet
Túl azon, hogy Bécs a múzeumok városa (egészen fantasztikus kiállításokkal), vagy említhetnénk a világhírű Operát, szóval mindezeken túl az osztrák főváros csodás épületeivel (legyenek azok barokkok vagy újonnan épültek) is kultúrát és művészetet sugároz.
Nézőpont kérdése persze, de európai mércével mérve a belépőjegyek sem túl drágák, illetve elég sok különböző kedvezmény elérhető.
5. Zöld- és közterületek
Bécs tele van elérhető, jól megközelíthető és kényelmes közösségi terekkel, mint amilyen a Stadtpark, a Donaukanal, a Karlsplatz, a Museumsquartier, a Donauinsel és persze még sorolhatnánk.
Öt „utálatos” dolog
A lista ezen részén inkább támaszkodom Vagia véleményére, elsősorban azért, mert nagyon érdekes, hogy egy görög mit lát furcsának vagy „nemszeretemnek” az osztrák fővárosban.
1. Időjárás
„Görögországban születve és felnőve alighanem nehéz a kedvemre tenni ezen a téren, de Bécs időjárása tipikus közép-európai: hideg tél és napos nyár. Noha a bécsi telek messze nem olyan kemények, mint az észak-európaiak, a szél azért elég komoly tud lenni. A száraz és meleg főn szél kifejezetten gyakori Bécsben” – írja Vagia.
2. Nyitvatartás
Nos, igen, a nyitvatartással akadnak problémák. „Még soha nem voltam olyan fővárosban, ahol este 8 után szinte lehetetlen találni egy nyitott üzletet, szombaton pedig már 6-kor bezár szinte minden. Őszintén szólva kész lidércnyomás ha az ember elfelejt valamit megvenni a szupermarketben, mert utána utazhatja keresztül a fél várost, amíg talál egy nyitva tartó boltot” – panaszolta.
(A magam részéről annyit tennék hozzá, hogy amennyire nyugis a vasárnapi boltzár, annyira idegesítő is, hogy ha az ember elfelejt valamit megvenni szombaton, akkor keringhet mint az a bizonyos a levegőben, amíg nyitott boltot talál – bár mintha ez mostanában a központban könnyebb lenne.)
3. A nyelv
A német nyelvet nem könnyű szeretni, ám nem is ez a baj vele, hiszen ízlések és pofonok különböznek ugye. Vagia azt panaszolta fel, hogy mivel a német az egyik legfontosabb nyelv Európában, ezért nagyjából elvárják Bécsben is, hogy az ember beszélje, vagy legalább megértse.
4. Étel
Nos, közép-európaiként érdekes volt olvasni, hogy egy görög milyennek látja a bécsi kínálatot, pláne, hogy Vagia nincs elragadtatva tőle, bár azt elismeri, hogy az osztrák konyha nyilván túlmutat a wurst - wienerschnitzel – kartoffelsalat szentháromságán.
„Az osztrák hús minősége nagyszerű, de az, ahogyan a legtöbb osztrák étterem a hússal bánik és ahogyan azt elkészíti, meglehetősen kiábrándító” – írta. Számomra ez azért kicsit meglepő.
5. A stílus hiánya
„Imádom, hogy a bécsieket nem különösebben érdekli a róluk kialakított kép és azt hordják, amit éppen kényelmesnek tartanak” – kezdte.
„Ugyanakkor amikor egy kávéházban a tulaj családi nyaralásáról vannak kint képek, vagy egy Coca Cola-óra a falon, 40 évvel ezelőtti lyukakkal, akkor ott már másról van szó” – folytatta.
„Elsőre ez lehet érdekes és egész lenyűgöző, de egy idő után az otthonosság és az esztétika rovására megy. Úgy értem, mindig jó kicsit másnak, egyedinek lenni, jó, ha van karaktere egy helynek, de ezt nem lehet évtizedek elhanyagoltságával elérni” – vélekedett Vagia.
Abban igaza lehet, hogy akadnak olyan kávéházak, ahol mintha megállt volna az idő, ám ez sajnos néha kétségtelenül az ápolatlanság szélén egyensúlyoz.
A fentiek azonban csak vitaindítót jelentenek, úgyhogy most ti jöttök – ti milyennek látjátok Bécset?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek