Bali szigete sokak vágya, aztán persze mint mindenhol, ott is akadnak bőven pozitívumok és negatívumok is. Ezeket szedte össze a szigeten napra pontosan két évet élő Krónikás.
Neked mi az a tíz dolog, ami tetszik (vagy ami nem) azon a helyen, ahol élsz? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre!
„Ezúttal Indonézia egyik legismertebb szigetéről, Baliról írok, ahol két évet töltöttem el napra pontosan. Helyszínek ahol legalább egy hónapot éltem: Ubud, Amed, Amlapura, a sziget déli részén (ott nincs városnév).
Tíz dolog, ami tetszett
#1 Snork helyek
Csodás snork helyek, sokszor már közel a parthoz. Van két hajóroncs is a partok mellett Amed környékén. Egyik snorkolva is nagy élmény.
Ha igazán szép helyeken akarsz snorkolni, akkor a közelben vannak a Gili szigetek, Gili Meno szigetén óriásteknősökkel is lehet úszni. Néha szirti cápával is. Nincs messze Lwmbongan szigete sem, ahol a hatalmas rájákkal lehet úszkálni.
#2 Tiszta tenger
Mivel sziget, sokkal szebb a tenger. A parton sok remek étkezde található, Sanurban egy zenés hely volt a kedvenc.
#3 Vallásszabadság
Vannak iszlám, balinéz (hindu és buddhista), keresztény szentélyek, templomok, iskolák.
#4 Olcsó szállás
Olcsó a szállás, alacsony a rezsiköltség s kényelmesen lehet fizetni is, csak be kell menni bármelyik Indomart áruházba s 2000 rúpia díjért befizethető, a helyiek akár mobilon intézik ezt, walletekkel. 1 Ft kb. 50 rúpia.
#5 Olcsó a megélhetés
Nem drágák az ételek, 15 000 rúpiáért (300 Ft) már lehet ételeket venni utcai árusoktól.
#6 A kávé
Olcsó a luwak kávé, de a Starbucksban is olcsók a finom őrölt kávék. Ó, az a guatemalai, meg a kenyai...
#7 Az emberek
Kedvesek az emberek, baj esetén azonnal segítőkészek.
#8 Sok a zöld
Nem irtják ki a természetet, s gyönyörűek a teraszos rizsföldjeik is.
#9 Utazás egyszerű
Robogót kell bérelni. A benzin sem drága, s pár óra alatt át lehet szelni jó utakon a szigetet akár.
#10 Klíma
Csodálatos a sziget klímája, a légkondit nem nagyon kellett használni csak ritkán. Napközben 11-14 óra között a legmelegebb, de az is elviselhető, az esős évszak is kellemes.
+1 Az élővilág
És akkor ott van még a csodás élővilág: találkoztam mérgeskígyókkal, de nem bántottak, tengeri változattal is, csodás szépségű csigaházak mindenfelé, remeterákok s tarisznyarák-félék.
Találtam zátonyon a világ egyik legmérgezőbb halát, a sünhalat, majmok sokfelé előfordulnak, pár méterre úsztam szirti cápától, úsztam óriás teknősökkel, gyíkszerű nagyobb hüllők is vannak, varánuszfélék.
Volt egy skorpió is a házban pár napig, helyesebben a kertben. És persze mindenütt ott vannak a gekkók.
És 10 dolog, ami nem
#1 Szemetelés
Szemetelnek, úgy vannak a műanyaggal, mint korábban a banánlevéllel: eldobhatónak gondolják. Elég szemetesek a tengerpartok is sajnos, mindig sok szemetet lehet szedni.
#2 Túlzott nyugalom
Nekem túl nyugis a sziget. Tervezgetéshez jó, nyugdíjasként csodálatos lehet itt élni, de nekem még több pezsgés kell.
#3 Kultúra hiánya
Szinház, mozi nem nagyon jön szóba. Utóbbi Ubudban van, de nem nagy szám.
#4 Árusok a strandokon
Egyes strandokon folyton kínálgatnak valamit, masszázst, hajómodellt, szarongot, napszemüveget, ami megnehezíti a pihenést.
#5 A tengerpartok
A tengerpartok nem igazán valók fürdőzésre, inkább snork helyek, sok strand a szörfösöké főleg.
#6 A vulkán
Az Agung épp kitöréshez készülődött, Amlapurából emiatt költöztem el, ott voltam a kitelepítési zóna határán, bezárt az egyetlen nagy bolt a környéken s sokan elmenekültek családostól.
#7 Robbantott csirke
A csirkét robbantják, azaz bárddal hasítják, igy rengeteg csontszilánk lehet az ételekben.
#8 Barátkozás hiánya a helyiekkel
Nem sikerül könnyen a helyiekkel baráti kapcsolatot kialakítani. Sokan csak úgy segítenek, ha a saját családtagjaiknak jó.
Ha lakást kerestem, akkor ajánlotta az unokatestvérét, aki egy el sem készült házat akart kiadni, bizonygatva, egy hónap múlva kész - de nyilván a pénzük fogyott el rá, még legalább 6 hónap volt annak a háznak hátra a felépüléshez.
Akad, aki mindenféle ürüggyel „kölcsön” kér, de esze ágában sincs megadni, hivatkozik a gyerekére, hogy járhatna egyetemre, stb.
Ami általános, mindegyikük a saját Banjarjaért él, dolgozik, ott vannak az igazi barátai, egy zárt közösség. Minden banjárnak, kisfalunak lehetnek s vannak saját szabályaik, amelyek szerint élnek.
Szabályozzák, ha valaki más családba házasodik, mi lesz a helyi házával, földjével - általában a banjarban valaki megkapja. Hogy mikor arassanak, mikor ültessenek, a családok közti vitákat is a banjarban rendezik el.
Nekem más lett, lettek barátaim, mert egyrészt érdekel a nyelv, a kultúra s meghívtak a szertartásaikra.
Sok az ünnepség. Ilyenkor a dolgozók is hazamennek s elfelejtenek visszamenni napokig a munkahelyükre, mert visszakerülnek a régen megszokott időtlenségbe. Aztán észbe kapnak s spuriznak vissza dolgozni a távolabbi munkahelyre. Csak nagyon jól érzik magukat együtt a szülőfalujukban.
#9 A Nyepi
A Nyepi alatt egész nap nem szabad kimenni, sőt szinte semmit végezni. Aki erről tud, nem éri váratlanul, de aki turistaként pont beleesik, annak nem olyan nagy élmény.
A Nyepi napján nem lehet fény, hangos beszéd, sem elhagyni a házat, ellenőrzik is szigorúan - mert ez a démonok érkezésének napja. Keresik az embereket az utcákon, de ha nincs zaj, nincsenek kint emberek, akkor azt hiszik, üres a sziget s elmennek másnap reggelre. S akkor egy évig nem kell tőlük tartani.
#10 Rágcsálóirtás figyelmeztetés nélkül
Amikor volt csótány- s rágcsálóirtás, nekem senki nem szólt – egyszer csak jött egy autó s valami port fújt nagy sebességgel s nyomással az úton, be a kertekbe, de a lakásba is jutott bőven...
Fogalmam nem volt, ez mennyire veszélyes egészségre, az utcákon nem volt senki, ők tudták ez lesz. Nem volt semmi gond persze belőle.
Bali nyugdíjasként csodás hely, sokan költöznek oda.
Ha vannak kérdések, válaszolok rájuk szívesen.”
(Fotó: pixabay.com/kolibri5)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek