Minden országnak van a pozitív mellett negatív oldala is. A minapi izlandi posztnál arra kértelek titeket, írjátok meg, mik ezek abban az országban ahol éltek. Szóval a feladat kifejezetten az (továbbra is), hogy a titeket zavaró dolgokat foglaljátok össze (azaz kösz szépen előre is az „akkor miért nem költözik haza, ha nem jó ott neki” típusú kommenteket, de most nem erről van szó). Az öt éve Ludwigshafenben élő Eszter írta meg tapasztalatait. A férje egyébként Heidelbergbe ingázik az egyetemre, ő pedig helyben dolgozik idősgondozóként.
Mi a 10 legidegesítőbb dolog abban az országban, ahol élsz? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre!
Nagyon sok rossz tapasztalatunk van már más, idekint élő magyarokkal. Sokan lehúznak, ha megtudják, hogy te is magyar vagy, megpróbálnak kihasználni. Rászoktunk arra, hogy ha magyar szót hallunk az utcán, boltban, feltűnően hangosan beszélgetünk a férjemmel németül.
#2 Kaja
A német konyha nem túl bonyolult: sült virsli savanyú káposztával és gombóccal. Ja, meg a barna szósszal. Bármilyen húsételhez a barna szósz dukál, a német „gulasch” apróra vágott főtt hús barna szósszal. És mindennek ugyanolyan íze van.
#3 Biztonság
A német nem cselekszik addig, amíg biztonságosnak nem értékeli a helyzetet. Ez egyébként egy nagyon értékes tulajdonság lehet, de túlzásba is lehet vinni. A németek nagyon későn, vagy egyáltalán nem vállalnak gyereket, mert nem találják biztonságosnak az anyagi helyzetüket.
Kidobálnak még jócskán fogyasztható kajákat, mert furán csillan a hús a napfényben, vagy mert már két napja nyitva van a hűtőben. A gyereknek nem vesznek használt cuccokat, mert még elkap mindenféle bőrbetegséget.
#4 „Idegenellenesség”
A németek alapvetően nagyon elfogadóak a külföldiekkel szemben, és valamilyen szinten hálásak is, mert elvégezzük azt a munkát, amit ők nem végeznének el. De csak egy bizonyos szintig.
Ha túl magasra törsz, gyorsan csinálsz karriert, esetleg okosabb vagy, vagy jobb meglátásaid vannak, mint a német kollégáidnak, rögtön jönnek az idegenellenes beszólások és társaik.
#5 Politika
Ehhez kapcsolódik igazából a következő pont, a politika is. Az AfD jelenlétével nagyon felerősödött a szélsőjobboldali hangvétel az átlaglakosság körében is. Nagyon sok dolognak okai szerintük a bevándorlók, a menekültek, a demokratikus politikusok tehetetlensége.
A német alsóközéposztálybeli munkás legfőbb ellensége manapság vagy a menekült, vagy pedig a segélyért folyamodó, aki nem dolgozik. Sajnos tényleg sokan vannak, akik segélyből jól élnek idekint, illetve akadnak olyan külföldiek, akik munka helyett a segélyre utaznak, de elég sok HARTZ IV (ez a munkanélküli és a szociális segély reformja – HÁ) ellenes hangot hallani.
#6 Törökök
Ugyan saját magam is idegen anyanyelvűként élek Németországban, de mindent megteszek azért, hogy integrálódjak és a német nemzethez tartozónak érezhessem magam. A törökök viszont külön negyedekbe verődve kialakítják a saját kultúrájukat és ezért az elszigetelődésért nagyon sokan ferde szemmel néznek rájuk.
Az átlag török család úgy néz ki, hogy apukának van egy vegyeskereskedése, ott dolgozik nagybácsi, unokafivér, báty, eközben anya otthon öt gyerekkel és nem tud egy szót sem németül. Nagyjából a Bazi nagy görög lagzi szituja, csak más nemzetiséggel.
Ez onnantól kezd problémás lenni, amikor kapcsolatba kell kerülniük a német társadalommal - és ez bizony napi szinten konfliktusokhoz vezet.
#7 Pazarlás
Borzasztó az a pazarlás, ami itt megy. Ha valami elromlott, foltos lett, kilyukadt, csak egy kicsit is elvesztette a funkcióját, megy a kukába és lehet venni az újat.
Rengeteg totál felesleges kiegészítőt használnak, például az almaszeletelőt, ami nyolc részre vágja az almát. Költözéskor a bútorok mennek a lomiba, új lakáshoz új bútorokat is vesznek. Környezettudatosságból egyes.
#8 Autókultúra
Ha már a környezettudatosságnál tartunk: nem vagy teljes tagja a társadalomnak, ha nem vezetsz autót, sőt, ha nincs saját autód. Egy rendes német családban van egy kisautója apukának, egy kisautója anyukának, egy nagy autó, amivel nyaralni mennek, esetleg még apuka vesz egy sportautót, ha klimaxol.
Rengeteg autóban látni csak egy embert, ha az ember megáll az út szélén és figyeli egy darabig.
#9 Szolgáltatások árai
Jó, ez teljesen érthető, de a szolgáltatások nagyon drágák idekint. A női fodrásztól nem jössz ki 100 € alatt, a kocsi szervizelésénél örülsz, ha 500€ alatt maradsz, szerelőt meg inkább nem is hívsz, előbb megpróbálod magad megszerelni, hogy spórolj.
Persze a fizetések is arányosan magasabbak, de a magyar közösség jellemzően sok mindent inkább otthon old meg az árkülönbség miatt.
#10 Dialektusok
Én, eredeti szakmám szerint nyelvészként, gyönyörűnek tartom a német dialektusok sokszínűségét, de a férjemnek, aki a természettudományos közeg „hochdeutschához” van szokva, minden haja az égnek áll, ha hallja a pfalzi helyieket az utcán trécselni, legutóbb pedig nekem kellett németről németre fordítanom, mit is akar az autószerelő tőlünk.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek