Amikor az ember azon töpreng, vajon határátkelőként melyik országot, melyik várost válassza, tapasztalatom szerint e két név elég gyakran felmerül. Érthető okokból persze, hiszen a nagyvárosokban jellemzően jobbak a munkalehetőségek, Hollandia pedig a britek elhúzódó szerencsétlenkedése miatt egyébként is egyre vonzóbb célország az elsősorban angolul beszélők számára. Az alábbiakban olyanok véleményét próbáltam meg összegyűjteni, akik mindkét városban éltek (vagy legalább jól ismerik), így van összehasonlítási alapjuk.
Berlin, egy kifejezetten nemzetközi város
„Én mindenképpen Berlin mellett teszem le a voksom úgy, hogy 6 éve élek itt, előtte 20 évig Hollandiában laktam.
Berlin egyértelműen olcsóbb, mint Amszterdam, különösen az élelmiszerek és az éttermek terén. A lakbérárak az utóbbi években emelkedésnek indultak, de még mindig alacsonyabbak, mint Amszterdamban.
Berlin rendkívül nemzetközi város, persze németül tanácsos beszélni, de munkahelytől függően simán el lehet boldogulni az angollal. A legtöbbeknek sikerül, már csak azért is, mert Berlin a határátkelők városa. A hozzám hasonló korú (30 fölötti) németek közül a legtöbben beszélnek angolul, az idősebbek kevésbé.
A startupok (bár a fizetések alacsonyabbak, mint Hollandiában), a művészek, szabadúszók, utazók városa – egyike azon kevés európai nagyvárosnak, ahol meg lehet élni a művészetből anélkül, hogy mellette állást kellene vállalni.
Berlinben rendkívül erős a kulturális felhozatal, és nem csak a magasművészetek esetében – kiállítások, show-k, koncertek, galériák, furcsa események akadnak minden mennyiségben és minden nap.
Ami a negatívumot illeti, Berlinbe sokan jönnek valami elől menekülve, nem nézve szembe a problémáikkal, majd itt egy idő után rájönnek, hogy a város egy időre ugyan nagyszerű hely, de nem örökké. Így aztán mennek máshová. Mindebből az következik, hogy nagyon nehéz stabil baráti kört kiépíteni.
A másik negatívum, hogy a szegénység sokkal valódibb és láthatóbb, mint Amszterdamban. Ha valaki erre érzékeny, akkor nehéz lesz látni ugyanazokat a hajléktalanokat éveken át minden nap ugyanazon a tömegközlekedési járművön, tudva, hogy elég nagy lyukak tátonganak a szociális hálón, amin így elég könnyű kipottyanni.
A bürokrácia is rémes Berlinben, minden papíron kell, iszonyatosan sokáig tart és jórészt németül van. Szerencsére azért vannak szervezetek, melyek segítenek a határátkelőknek letelepedni itt.
(Csilla)
Berlin és Amszterdam tőmondatokban
„Volt londoniként, aki élt Amszterdamban és több tucatszor járt Amszterdamban (beszélek hollandul és németül is) azt mondhatom, a kedvenc városaim közül kettőről van szó.
Az alábbiakban következzen pár különbség, a hasonlóságokat (drágaság; kitűnő infrastruktúra tömegközlekedéssel és bicikliutakkal; stabil politikai helyzet; pocsék időjárás; magas adók) most nem említve.
Az alábbiak között lesz néhány, ami inkább az országra vonatkozik, mint az adott városra, de mindenképpen érdemes figyelembe venni költözés előtt.
(Fotó: pixabay.com/kirkandmimi)
Amszterdam – sokkal kompaktabb, a legtöbb helyre sétálva vagy kerékpárral el lehet jutni, közelebb van a tenger
Berlin – több a zöld terület, könnyebb parkolni
Amszterdam – sokkal nemzetközibb, jobb a légiközlekedés
Amszterdam – több a történelmi épület (jobban megúszta a II. világháborút)
Berlin – több a klasszikus kulturális esemény (színház, komolyzene)
Berlin – kevésbé drága (még ha nem is sokkal)
Amszterdam – nagyobb társadalmi egyenlőség, kisebb korrupció
Amszterdam – nehéz megtanulni hollandul, mert mindenki angolul beszélne veled
Berlin – tudnod kell németül, mert főleg az idősebbek kevésbé beszélnek angolul
Amszterdam – az emberek meglehetősen nyersek, amennyiben mindig kimondják, amit gondolnak, és ezt elvárják tőled is
Amszterdam – az idegen nyelvű filmeket és sorozatokat a holland tévében eredeti nyelven sugározzák holland felirattal (kivéve a gyerekprogramokat, azok többsége szinkronizált). Sok külföldi csatorna (angol, német, francia, olasz, belga) elérhető a sima kábelcsatornákon is.
Berlin – a németek viszont a külföldi filmeket és sorozatokat szinte mindig szinkronizálják. Kevesebb a külföldi csatorna.
Amszterdam – nedvesebb
Berlin – nyáron melegebb, télen hidegebb
Amszterdam – meglehetősen sok angol nyelvű egyetemi kurzus van, az iskolák esetében tíz kiválóra jut egy pocsék
Berlin – a német fővárosban sokkal rosszabb az arány, ott minden kiváló iskolára jut öt pocsék
Berlin – a legtöbb gyalogos megáll a piros lámpánál akkor is, ha nem jön autó. A kerékpárokon jellemzően az első és a hátsó lámpák is működnek és sötétben használják is azokat
Amszterdam – az emberek azt csinálnak, amit akarnak
(Colin)
Élni és élni hagyni Amszterdamban
„Amszterdamban élek, egy ideig laktam Berlinben is. Szoftverfejlesztéssel foglalkozom, és nagyon szeretem a holland várost.
Amszterdamhoz képest Berlin hatalmas, megvan a maga ipari bája, éjszakai élete pedig kifejezetten sokat kínál. A megélhetés olcsóbb, mint Amszterdamban, ez az egyik oka annak, hogy a művészek és a startupok egyik központja lett.
Amszterdam vibráló, romantikus, ugyanakkor kozmopolita város. Tapasztalatom szerint a holland kultúrát a nyitottság, az őszinte barátságosság és a pozitív hozzáállás jellemzi.
Amszterdam egy relatíve gazdag város nagyszerű infrastruktúrával és alacsony munkanélküliséggel, részben ezért is olyan gondtalan az élet itt. Nem sok panaszt hallani, egyszerűen azért, mert nem sok panaszkodni való van. Ebben alighanem része van az általános „nézd a dolgok napos oldalát” és az „élni és élni hagyni” mentalitásnak.
A megélhetés ugyanakkor Amszterdamban sokkal drágább, persze a fizetések is, különösen az én szakmámban.
Ami a leginkább zavart Berlinben, hogy a lakói mennyire el voltak telve a saját városukkal, illetve városrészükkel. Rengeteg beszéltek arról, hogy a város melyik része menő és melyik nem.
Még mindig foglalkoztat a Berlinbe költözés gondolata, ahol nagyon jó, nyitott barátokra leltem. De ha választanom kellene, akkor bármikor Amszterdamra voksolnék Berlinnel szemben.
(Toby)
Berlin lenyűgöző
„Berlinben egy évet éltem diákként, és laktam Hollandiában is, igaz, nem Amszterdamban.
Berlin egyszerűen lenyűgöző. Egyike Európa startup központjainak, kifejezetten sokféle kulturális és gasztronómiai élményt kínál. Nagyszerű ott élni. A tömegközlekedés tökéletes, bárhová eljuthat vele az ember.
Minden este egy új élmény. A város tele van művészettel és zenével. A nyár csodás. Mint a történelem szerelmese, nagyon élveztem a várost, hiszen minden sarok tartogat valamit.
Az ételek változatosak, a város olcsó, egyedül a nyelv, amit kisebb problémát jelenthet.
Ami Hollandiát illeti, az ottaniak sokkal nyitottabbak és barátságosabbak, mint a németek. Amszterdam sokkal drágább, mint Berlin, de ott is jó az IT- (ebben dolgozom én), és a stratup-szektor. A nyelvvel nincs gond, mindenki beszél angolul.”
(Umar)
Igaz barátságra a hollandoktól ne számíts
„Mindkét városban éltem és úgy látom, hogy miközben mindenki nagyon barátságos, barátkozásra nem nagyon lehet számítani a hollandoktól, akiknek jórészt megvan a maguk élete, és nem túl nyitottak a külföldiek irányába, eltekintve némi felületes barátságosságtól (vannak persze kivételek, most általánosságban beszéltem).
Nem tudom, Berlin mostanában mennyiben más, évek óta nem jártam ott, de a benyomásom az volt, hogy a helyiek sokkal nyitottabbak vagy legalábbis több a külföldi és könnyebben elfogadják a különböző kultúrákat. Gondolom, pár hónap alatt nehéz ezeket a dolgokat észrevenni.
Amszterdamban európai léptékkel mérve is csúcsközelben vannak az albérletárak, azaz könnyebb szépen élni Berlinben, mint itt. A beilleszkedéshez kell hollandul tudni (már ha hosszú távra tervez az ember).
Berlinben télen két hónapig nagyon hideg van (száraz hideg), Amszterdamban szinte minden nap esik, így minden rendkívül nyirkos.
Ha valakinek a szépség fontos, akkor Amszterdam a megfelelő hely. Ha a buli és az élet élvezete, akkor Berlin.
És imádkozzon, hogy soha ne legyen szüksége a holland egészségügyre, ami szerintem az egyik legrosszabb Európában, ráadásul jó sokat kell érte fizetni. A német rendszer ezzel szemben az egyik legjobb Európában és az uniós állampolgároknak ingyenes.”
(Valentina)
Attól függ, mire vágysz
„A rövid válasz: ha valaki fiatal, művészi hajlamai vannak (és ilyen társaságra vágyik), akkor Berlin felé billen a mérleg nyelve. Aki hosszú távra tervez, inkább Amszterdamot válassza.
A hosszú válasz pedig úgy szól, hogy Amszterdam összességében elbűvölőbb, míg Berlin a stílusok keveredése, melyek közül egyik-másik meglehetősen rideg, de akadhat, akinek érdekes lehet a maga módján.
Amszterdam munkaerőpiaca összességében jobb, mert ugyan Berlinre több figyelem jut a startupok miatt, az amszterdamiak stabilabbak és pénzügyileg megalapozottabbak, míg a berlinieket jórészt az elszántság és az olcsóbb megélhetés viszi előre.
Az időjárás mindkét városban rémes, bár Amszterdam nem olyan hideg és nem havazik annyit. A holland nagyváros közelebb esik Londonhoz és Párizshoz, Berlin pedig Koppenhágához és Prágához.
Sokkal több holland beszél angolul, mint német, általában véve barátságosabbak is, mint a németek, különösen a berliniek (lásd még Berliner schnauze).
Fiatal művésznek vagy hipsternek Berlin jobb hely, mert ugyan Amszterdamról sem lehet azt állítani, hogy steril lenne, de egyáltalán nem az a központ, mint Berlin. Más kérdés, hogy szerintem Berlin sok olyan embert is vonz, akik művésznek mondják magukat, pedig csak a laza életmód vonzza őket egy trendi városban.
Az élelmiszerek terén a helyzet döntetlen, lévén mindkettő nemzetközi nagyváros. A megélhetés olcsóbb Berlinben, ugyanakkor a lakbérek folyamatosan emelkednek. Ha a fizetéseket is bedobjuk az egyenletbe, akkor döntetlen körüli eredményt kapunk, talán némi amszterdami fölénnyel.”
(Anonymus)
A véleményeket itt és itt találtam. Neked a fentiek (vagy a saját tapasztalatod) alapján melyik város jön be inkább?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek