Luxembourg igazán sokszínű hely, mind kultúrában mind nyelv tekintetében. Ebből persze negatív és pozitív dolgok egyaránt következnek a mindennapi életben és persze a munkavállalás terén is, amiben a magyaroknak a poszt szerzője, Vera szerint egyre nehezebb a helyzetük. Folytatódik tehát a Bemutatom a városom-sorozat, a képeket köszönöm a szerzőnek.
Mutasd be a városod - hova érdemes menni, mit nem szabad kihagyni, mennyire könnyű munkát találni a környéken... Írd meg és küldd el (lehetőleg fotókkal) a hataratkelo@hotmail.com címre! (Segítő kérdéseket a poszt végén találsz.)
Melyik az a hely, ahová először elviszed a városodba látogató ismerősöket?
Attól függ, milyen és mennyi időnk van, de mivel imádom a Ville Basse-ra/Grundra/Pfaffenthalra nyíló panorámát, valamelyik kilátópontra szoktam elsőként elráncigálni az áldozatot. Ha ez valamiért nem megy, akkor leviszem a Grundra az Alzette partján sétálni.
Mi a három legjobb ingyenes dolog a városban?
Szombaton a tömegközlekedés :D, amúgy az összes sétaútvonal (pl. a Wenzel), és a Villa Vauban (ahol, szégyen, nem szégyen, én még nem jártam, csak a férjem, de ő ódákat zengett róla), ahol képzőművészeti kiállítások vannak - pénteken este 6-tól 9-ig ingyenesen, amúgy 5 euró.
Hol érdemes enni, ami visszaadja a város ízeit és hangulatát?
Őszintén? Nem tudok olyasmiről, hogy luxemburgi ízek. Ami van, az francia/német, meg persze a standard indiai/kínai/török stb. Az évente megrendezett búcsúban, a Schueberfouerben lehet Gromperekichelchert enni (meg biztos más helyeken és alkalommal is :)), ez fut helyi különlegességként a hozzám hasonló migránsok körében, de ez se igazán itteni truváj, mert mi magyarok is ismerjük, rösztiként.
Az állaga picit más, és a különlegessége, hogy almaszószba érdemes mártogatni, lehet, hogy nem hangzik túl étvágygerjesztően, de nagyon finom! (Már ha eljutunk odáig, hogy többé-kevésbé érthetően ejtsük ki a nevét, és kiszolgáljanak. De többnyire a “Schoubiban” az ember csak odamegy a pulthoz és már nyomják is a kezébe, csak az almaszószt kell külön kérni.)
Ami esetleg érdekes lehet még, de Luxembourghoz kulináris szempontból semmi köze, az egy szír pop-up étterem, a Syriously, amit menekültek üzemeltetnek. A város hangulatát mindenesetre abszolút visszaadja: mindenféle nemzetiségű emberek hosszú asztaloknál vegyülve esznek-isznak-beszélgetnek egy csomóféle nyelven, csomóféle akcentussal.
Ha olyan helyre akarom vinni a látogatót, ahol jó idő esetén a teraszról lehet gyönyörködni Luxembourgban, akkor a Scott’s Pubot választanám a Grundon.
Hol érezhetjük leginkább a város történelmét?
A Bock kazamatákban sétálva, onnan a városra kikukucskálva.
Mennyire könnyű munkát találni a környéken?
Luxembourg esetében a “környék” eléggé relatív: lehet a városra, az országra, de a környező országok közelebbi nagyvárosaira is érteni. Luxembourg városon belül (és amennyire látom, az országon belül is) pénzügyi vagy IT-s végzettséggel és kellő (angol, francia, németből legalább kettő, de inkább legalább három) nyelvtudással az álláshirdetéseket nézve azt hiszem, pillanatok alatt lehet állást találni, mint ahogy takarítónőként is.
(Utóbbihoz gyakran kérik a portugál nyelvtudást is viszont, mivel a legtöbb takarítócégben portugál a munkaadó és a munkavállalók többsége is, így nem árt.) Más végzettséggel eléggé a szerencsén múlik, hogy van-e pont jókor pont egy megfelelő üresedés, ahova pont nincs nálunk jobb konkurens pályázó.
Álláshirdetés első pillantásra rengeteg van, a legnagyobb akadály a nyelvtudás illetve a luxemburgi munkatapasztalat hiánya szokott lenni. Sok helyen nem elég az angol, német, francia, hanem elvárják mellé a luxemburgi nyelv ismeretét is, sőt van, ahol még pluszban kell portugál vagy spanyol vagy olasz, ÉS előny, ha az illető ért hollandul is valamicskét.
Képzeljünk el egy nyelvileg jól képzett, átlag friss magyar bevándorlót: nem jellemző, hogy az angol+német vagy angol+francia kombináción kívül még legyen aktív, naprakész nyelvtudása egy harmadik nyelvből is (és azért általában inkább az erős angol + jóval gyengébb második nyelv a gyakori).
Nagy mázlival lehet olyan állást találni, ahova elég az angol, de a hiányszakmákban szinte mindenhol elvárás a minimum három nyelv ismerete. Szerencsések a szakképzett angolok, akik most a Brexit miatt egyre nagyobb számban jönnek ide, és szerencsétlenek az átlag (értsd: nem anyanyelvi angol) kelet-közép/közép-kelet-európai bevándorlók, akik ettől egyre kijjebb szorulnak a munkaerőpiacról…
Milyen kikapcsolódási lehetőségeket nyújt az adott város (és környéke)?
Rossz időben illetve kultúrára szomjazóknak: múzeumok, színház, klasszikus és könnyűzenei koncertek, a budapesti kínálathoz képest elenyésző változatosságban, de ne felejtsük a méreteket.
Forrásaim szerint vannak bulik is, ezekkel nem vagyok képben, de nagy buliigényű kollégáim évek óta jól bírják a luxembourgi tempót, szóval olyan nagyon nem lehet unalmas. :) Jó időben rengeteg kirándulási lehetőség van országon belül és kívül is, városban vagy természetben, kinek-kinek a szája íze szerint.
Kinek ajánlanád a várost?
Olyanoknak, akik egyszerre akarnak fővárosban és vidéken élni, beszélnek nyelveket és bírják a multikulti összes hátrányát is, nem csak a sokat hangoztatott előnyöket. Hátrányok alatt például az eltérő temperamentumra és kommunikációs szokásokra gondolok, amelyek sok-sok félreértést, sértődést, rossz érzést okozhatnak, amíg meg nem ismerjük az illetőt közelebbről.
Vagy hogy nem vagyunk biztosak benne, kivel mennyire lehet ironizálni, lehet-e egyáltalán, veszi-e a lapot, stb., vagy hogy az eltérő történelmi és kulturális háttér miatt talán óvatosabban kommunikálunk franciákkal / angolokkal, és szívesebben lengyelekkel / szlovákokkal (már csak azért is, mert az elején az ő angoljukat jobban értjük, mint az anyanyelvieket, vagy neadjisten a franciákat), és ezzel saját magunkat akadályozzuk meg a “nyitásban”, stb-stb.
Milyen a jövőképed az adott városban?
Magánéletileg, azt gondolom, ugyanolyan, mint bárhol lenne. Szakmailag nem tudom, mennyire lesz itt hosszú távon perspektíva, de egyelőre ez nem égető, és ha már végképp nem látjuk a folytatást, akkor lehet, hogy elgondolkodunk az országváltáson. Térjünk vissza erre 5-6 év múlva. :)”
Ha szívesen olvasnátok még Verától, látogassatok el a blogjára!
Hazatérők – az első hivatalos Határátkelő-találkozó
Külföldön éltél, de hazaköltöztél? Szeretnéd megosztani a tapasztalataid, de nincs kivel? Kérdéseid vannak, szívesen beszélgetnél olyan határátkelőkkel, akik szintén hazajöttek? Találkozz velük és velünk a Határátkelő Klub első hivatalos összejövetelén! További részleteket itt és a Facebook-oldalon találsz!
A Bemutatom a városom-sorozat sorvezetőnek szánt kérdései (tetszés szerint bővíthetők)
Melyik az a hely, ahová először elviszed a városodba látogató ismerősöket?
Mi a három legjobb ingyenes dolog a városban?
Hol érdemes enni, ami visszaadja a város ízeit és hangulatát?
Hol érezhetjük leginkább a város történelmét?
Minek hagyjunk helyet a bőröndben, azaz mit érdemes vásárolni?
Mennyire könnyű munkát találni a környéken?
Milyen szolgáltatások érhetők el a városban?
Milyen kikapcsolódási lehetőségeket nyújt az adott város (és környéke)?
Kinek ajánlanád a várost?
Milyen a jövőképed az adott városban?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek