Sok szó esett már a kultúrsokkról (oda is, meg vissza is), ám még ebben is mindig lehet újat találni. A mai poszt alap kiindulóhelyzete a következő: ott ülsz a szaunában meztelenül, közvetlenül a főnököd mellett. Furcsa? Nem kicsit. Zavaró? Naná. Meg lehet szokni? Biztosan…
„Tíz ok, amiért szeretek itt élni” – miért szereted azt a várost / országot, ahol élsz? Szedj össze 10 okot, és írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
„Sosem fogom elfelejteni az első alkalmat, amikor vállat vállnak vetve ültem a saját főnökömmel a szauna fapadján. Az első hetem volt egy számítógépes start-up cégnél a németországi Heidelbergben. Skót lévén nálunk a munka utáni társasági élet a pubban legurított söröket jelenti. Soha még csak nem is álmodtam volna, hogy egyszer ott állok a szabadban a kollégáimmal, miközben hópelyhek landolnak a meztelen bőrömön.”
Erős kezdés, nem igaz? Nos, a skót Lennox Morrison számára mindez egy, a Richter-skála szerinti 9-es erősségű kultúrsokkal ért fel, és őszintén szólva nagyon meg tudom érteni.
Ráadásul míg Németországban, vagy Finnországban is természetes dolog, ha az ember a kollégáival megy szaunázni, addig utóbbi helyen mindezt ráadásul teljesen meztelenül szokás elkövetni.
„Finnországban mindenki egyenlő, nincsenek élesen szétváló társadalmi osztályok. Teljesen átlagos dolog, ha az ember a főnökével megy szaunázni. Az egy olyan hely, ahol el lehet felejteni a rangokat és a fizetéseket” – magyarázta a BBC-nek Katariina Styrman, a Finn Szaunatársaság (mert hát persze olyan is van) ügyvezetője.
Az 5,5 milliós országban minden két emberre jut egy szauna, szóval még csak elugrani sem lehet előlük, és ha ez nem lenne elég, a legtöbb cégnek saját szaunája van, hogy ha esetleg a fáradt szakemberek felfrissülnének munka után, legyen hol.
Míg Németországban a szaunák koedukáltak, addig a finneknél a férfiak és a nők általában külön használják őket (kivéve persze a családokat). Ezzel együtt a határátkelőknek az első egy (két, három) alkalom nem kis megpróbáltatást jelenthet, főleg, ha kollégákkal kell beülni.
A közszauna
Persze Finnországban az uszodák is elképzelhetetlenek szauna nélkül, és (mint azt egy korábbi posztban Feri írta) ezek a finn városi élet jó megfigyelési terepei lehetnek annak, aki hajlandó időt szánni a szemlélődésre a félhomályos forróságban.
„Belépés csak meztelenül, és illik valami seggalátétet vinni, amire ráülhetsz. A meztelenségre nem is érdemes több szót vesztegetni. A férfiszaunában nem egymást méregetjük - mindenki olyan, amilyen.
Beszélgetés ritkán alakul ki idegenek között, ez azonban nem jelenti azt, hogy barátságtalan lenne a hangulat. A helyet körbelengi valami csendes, udvarias légkör. Hangos köszönés nincs, kurta biccentés is megteszi. Kurtán odavetett „tehetek rá?" és a fejbólintás. A literes merőkanál mozdul.
Loccsanás után a víz sípolva-sustorogva párolog el a forró kövekről. Egy lélegzetvételnyi időm még van, aztán százfokos, láthatatlan takaróként beborít a forróság.”
Meztelenül a tetőn
„Volt min átlendülni. Egyrészt meztelenül kell menni, mert ha törülközőt tekersz a derekad köré, vagy ne adj Isten úszónadrág van rajtad, kicsit megáll a kés a levegőben” – mesélte a belga Kristof Minnaert.
A férfi 2013-ban ment dolgozni a Remedy Entertainment nevű játékfejlesztőhöz Espooba, ahol a cégnek tetőszaunája van az irodaépületen.
Kristof azt mondta, lassan négy év után már megszokta a péntek esti rituálét, melynek része a sörözés (gondolom, ezt könnyebb volt feldolgoznia…), és persze az is, hogy meztelenül mennek ki a tetőre szaunázáskor.
Ő és csapata heti 1-3 órát töltöttek a szaunában, és noha formálisan ezek nem értekezletek, általában a munkáról folyik és néha egészen jó ötletek is felmerülnek.
„Kicsit olyan, mintha az ember elmenne egy bárba, csak kevesebb ital fogy, és kissé csatakosabb a környezet. Télen kellemesebb, mert odakint mínusz 30 fok is lehet, és olyankor nagyon jó visszamenni a szaunába” – mondta Kristof Minnaert.
Az exkluzív szauna
Mint minden társadalmi eseménynek, így a szaunázásnak is van exkluzív, elit változata, amint ezt Kristof is megtapasztalhatta, amikor főnöke meghívására elmehetett a Finn Szaunatársaság kizárólag tagoknak fenntartott klubjába, Helsinki mellett.
Itt volt elnökök és más üzleti és politikai vezetők keverednek (természetesen meztelenül) a klubtagokkal, és ahol a szaunázás része a kinti tóban való megmártózás is – a jégbe vágott léken át lemerülve.
Azért nem mindenki ugrál
Más kérdés, hogy azért nem úgy kell elképzelni, hogy minden finn naponta ül a szaunában vagy ugrál a vízbe – írta korábban Alexa a Határátkelőre.
„A közhiedelemmel ellentétben a finnek nem szaunáznak minden nap, és nem ugrálnak a jeges vízbe. Már csak azért sem, mert a legtöbb finn nem közvetlenül vízparton lakik.
A legtöbb család heti egy alkalommal szaunázik, azoknak, akik házban élnek, jellemzően saját szaunájuk van, míg a városi lakásokban többnyire nincs saját szauna, a lakók bizonyos beosztás szerint a közös szaunát használják heti egy alkalommal.
A vízbe ugrálás tehát inkább a mökkiben (tóparti nyaraló) fordulhat elő, ezek a kis faházikók valóban a víz mellett találhatók. A szaunát egyébként illik úgy magunk mögött hagyni, ahogyan átvettük.
Itt, ahol én élek, nem használják minden héten, jellemzően a hidegebb időkben, vasárnap esténként ülnek be egymás után a családtagok, majd vesznek egy zuhanyt (a szauna a zuhanyzóba nyílik), nyáron ritkábban használják.”
Elvárás a munkahelyi szauna
Ha Finnország, akkor Nokia. A cég globális értékesítésért felelős alelnöke, Tommi Uitto szerint exkluzivitás ide vagy oda, a szaunában nem csak ruha nincs az embereken, megszabadulnak a titulusaiktól is.
„Nincsenek egók. Csak te vagy és a gondolataid, a szavaid, és ugyanez igaz a másik emberre is, szóval ilyenkor két ember beszélget egymással, megszabadítva a fölösleges díszítésektől” – magyarázta.
Nyilván a Nokia mindhárom finnországi telephelyén van szauna, ami nélkül elképzelhetetlen lenne egy ekkora finn cég: „Ha egy finn ember finn céghez jelentkezik állásra, akkor elvárhatja, hogy a munkahelyen legyen szauna”.
Karrierje kezdetén a szaunában üzletek is köttettek, itt ünnepelték a céges sikereket, mérföldköveket. Az utóbbi években azonban ez változik, egyrészt mert a finn cégek is globálissá válnak, másrészt a határidők egyre szorosabbak.
Van még egy érdekes oka annak, hogy lassan elmaradnak az üzleti beszélgetések, méghozzá az, hogy mióta a nők és a férfiak külön szaunáznak, úgy érzik, nem lenne fair a kimaradó kollégákkal szemben, ha ők üzletről beszélnének.
Ahány ország annyi szokás
Persze a szaunázás is más és más a különböző országokban, és miután elég sok helyen kedvelik (a svédek, az oroszok, a hollandok, stb. is előszeretettel aszalják magukat) nem árt, ha tisztában vagyunk a helyi szokásokkal.
„A finnek számára a szauna az a hely, ahol önmagad lehetsz mások társaságában. A németeknél szinte kizárólag egészségi és jóléti kérdés” – hasonlította össze a két országot a Német-finn Kereskedelmi Kamara helyettes ügyvezető igazgatója, Jan Feller.
Míg Finnországban mindenki magának öntögeti a vizet az izzó szénre, addig Németországban sok helyen külön erre alkalmazott szaunamester van. „Maga a tény, hogy egy német szauna falán írásos szabályzat van kifüggesztve, megmosolyogtató egy finn számára” – tette hozzá Jan Feller.
Sem Németországban, sem Hollandiában nem elvárás, hogy egy munkahelyen szauna legyen. Ám ha a kollégákkal elmegy az ember sportolni, akkor jó eséllyel talál majd egyet a sportklub vagy az edzőterem mellett.
A brit Sam Critchley először 18 évvel ezelőtt költözött Amszterdamba. Amikor az első alkalommal elment fallabdázni a kollégáival, a meccs után mindenki szépen elment szaunázni – természetesen meztelenül.
Ma már úgy látja, senkit sem érdekelt volna, ha nem vetkőzik le teljesen, de lévén az egyetlen nem holland a társaságban, nem akart kilógni a többiek közül, így aztán ő is meztelenül ült be.
„Hirtelen kivált egy női alak a gőzből – egy kolléga – és megkérdezett, hogy jövök-e enni a szauna után. Aztán kinyitotta az ajtót, és én hirtelen még 3-4 kolléganőt vettem észre a szaunában. Az első reakcióm az volt, hogy az ágyékom elé kaptam a kezem” – mesélte majdnem két évtizeddel később Sam Critchley.
HÍRMONDÓ
Ha Németországban autózol, ezt tudnod kell
Hiába a legendás poroszos fegyelem, a tél beköszönte Németországban is sokszor jár zűrzavarral, hiszen sokan csak akkor igyekeznek lecserélni autójuk nyári gumiját, amikor már havasak az utak. Ezért a németek léptek, és idén új, szigorított, téli közlekedési rendszabályok léptek életbe.
Megváltozhatnak a német munkahelyek szabályai
A német az egyik legfontosabb európai gazdaság, rengeteg magyar is dolgozik benne, így talán nem érdektelen, hogy a versenyképesség javítása érdekében rugalmasabbá akarják tenni a munkaidőről szóló szabályokat.
Egy New York-i taxi hátsó ülésén
Na, ott aztán furcsa dolgok történhetnek… Harminc év fotói egészen sajátságos szemszögből.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
(Fotó: youtube.com)
Utolsó kommentek