A szeptember sok szempontból az újrakezdés ideje, hiszen véget ér a nyár, és megint belecsöppenünk a munkahelyi, iskolai hétköznapokba. Eköré szerveződtek az eheti blogajánló témái is, így ellátogatunk Franciaországba, ahol a szeptember legalább annyira az „új élet kezdete”, mint a január. Emellett kicsit ügyintézünk Svájcban, és megismerkedhettek egy Portugáliában élő magyar édesanyával is.
De induljunk el Franciaországból, ahol a Fromázs blog szerzője szembesült azzal, hogy augusztusban aztán tényleg megáll az élet, ami az ő induló üzletének sem tett jót. Szerencsére itt a rentrée.
„A la rentrée az iskolakezdés és a nyaralás után a munkába való visszatérés gyűjtőneve, bár az iskolakezdésre használják gyakrabban. Óriási izgalommal készül itt mindenki a szeptemberre, de hát nem is meglepő ez annyira látva azt, hogy augusztus második felében mindenki szabadságra ment.
A boltokban még akciókkal is várják a nagyérdeműt, és nem csak tollat meg radírt lehet kedvezményesen vásárolni, hanem ruhát vagy háztartási cikkeket is. (Nem, nem vettem semmit. Eddig.)
Az is érdekes, hogy Nantes-ban augusztus legvégén volt a legmelegebb, nyári idő (28 fok). Ezek után a nagy augusztusi nyaralásőrület teljesen érthető.
Azt mesélték, hogy a franciák nem is igazán újévkor „kezdenek új életet” és próbálják a fogadalmaikat betartani, hanem szeptemberben. Nálam is új időszámítás kezdődik.
Indul a nyugdíjasklubban az angol tanfolyamom és 3 potenciális tanítvánnyal vagyok éppen egyezkedésben, hogy mikor s milyen formában jönnének tanulni. A többet sportolok fogadalom is elhangzott a fejemben, be is iratkoztam egy pilates próbaórára.
Milyen jó a franciáknak, hogy egy évben kétszer is fogadkoznak! Ami nem sikerül szeptemberben, azt meg lehet próbálni újra januárban. Nekem pedig a legjobb, mert én kéthavonta fogadok meg újabb és újabb dolgokat, mivel a sűrű aggódásom és kételkedésem miatt a kedélyállapotom nagyjából ilyen időintervallumonként változik.
„Szobám mélyén sajnáltam magam egészen addig, amíg meguntam” – Zoltán Erika tudta rég, hogy megy ez. Csak nekem nem a szerelem hiányzik, hanem a munka és a közösség. Mindig visszalendülök a tettre kész állapotra, de azért nehéz néha.
Korina középső csoportos lesz az oviban. Ez nem jó hír abból a szempontból, hogy már nem nagyon tudunk „lógni”.
Ez csak annyit jelent, hogy a kiscsoportos óvónéni azt mondta, hogy nem gond, ha a magyarországi útjaink hosszabbra sikerednek az iskolai szünetnél, de ennek a középsőben vége. Haza kell érnünk most már mindig a sulikezdésre, nincsenek plusz napok.
Korina ovijában az a rend, hogy minden évben új óvónőt kapnak. Ez csak számomra furcsa, itt senkit nem zavar. Azt mondják, hogy minél több nevelési stílushoz hozzászoknak, annál jobb. Megint csak én fogok izgulni, azt már látom.”
A teljes posztot itt találjátok, érdemes elolvasni.
Már megint csavartak egyet
Mármint a családi pótlékkal kapcsolatos szabályokon, és ez erősen érinti a Svájcban élő magyarokat is – olvashatjuk a SvájciS(CH)apka blogon, ráadásul a változás magyar oldalon történt.
(Fotó: flickr.com/Damian Gadal)
„Megváltoztak a családi pótlék szabályai, mégpedig magyar oldalról. Eddig elégséges volt a munkáltató által kiadott E 411 beadása a magyar hatóságnak, amin igazolták az otthon kifizetett összeget.
A régi metódus szerint beadott papírokat most egységesen visszadobták. Az új eljárás szerint a svájci hatóság által lepecsételt doksit fogadják csak el, és akkor hajlandóak kitölteni, adatot szolgáltatni.
Nem egészen értem a változtatást, hisz miért nem mindegy a magyar hatóságnak, hogy nekem, mint cégnek kitölti a papírt és intézem tovább itt. Felhívtam egy illetékest, de nem jutottam előbbre.
Ez némiképp megnehezíti a dolgot, mert most gyakorlatilag a két hatóságnak kell egyeztetni egymással. Nem tudom, hogy erről értesítették-e a svájciakat. Feltételezésem szerint nem.
A probléma ott van, hogy a svájci kassza már a kitöltött E411 nyomtatványt várja, ami eddig működött is. Most viszont gyakorlatilag az üreset kell beadni és nekik kell megkeresni a magyar hatóságokat.”
A teljes posztot itt találjátok.
Anyu öt nyelven beszél
Mindig van egy olyan érzésem, hogy Portugália méltatlanul háttérbe szorul Magyarországon mondjuk Spanyolországgal szemben, pedig csodálatos ország. Pláne, ha olyan idegenvezetőt is talál mellé az ember, mint az öt nyelven beszélő Kriszta, akit a Hortobágyi Rántott Vombat blog kérdezett.
„25 éves voltam, amikor a férjemmel megérkeztünk Portugáliába. Egy kis lakást béreltünk ekkor és zenéből éltünk. Én trombitás vagyok, ő is komolyzenével foglalkozik, de tudtam, hogy mindenképp kell még néhány lábat növesztenem ahhoz, hogy stabilan álljunk külföldön is. 18 ország volt már mögöttünk, rengeteget utazgattunk és dolgoztunk a férjemmel.
Eredetileg nem Lisszabonban, hanem Coimbrában, majd Algarve-ban kezdtük a portugál életünket, de itt túl nyugis volt, hiányzott nekünk a városi élet. (…)
Sok véleményt hallottam már arról, hogy milyen a portugál egészségügyi rendszer, vagy hogy jó-e itt szülni. Nekem abszolút pozitívak a tapasztalataim: nincs hálapénz, jó az egészségügy, jó itt gyermeket vállalni, mert odafigyelnek a kismamákra.
Mivel nincs akkora különbség az állami és a magán ellátások között, így az állami kórházban való szülés is teljesen rendben van és nem kell fizetni semmiért. (…)
A bölcsődék nagyon jók és a rendszer is úgy épül fel, hogy támogatja a kisgyermekes szülőket – munkaadói oldalról is! Ha szoptat még az anyuka, akkor eleve lehetősége van arra, hogy csak 6 órában menjen vissza a munkahelyére.
Az óvodák és iskolák is remekek, nálunk például a gyerekeknek van jóga, judo, úszás óra, pedig állami intézménybe járnak. De meg kell hagyni, nekünk óriási szerencsénk van ezekkel. (…)
Ez egy végtelenül befogadó ország, sokszínű és az emberek hihetetlen toleránsak. A gyermekeim iskolájában van kisdiák Angolából, Mozambikból, vagy épp Spanyolországból. Az osztály kb. 30 %-a külföldi. (…)
Én ukrán, orosz, magyar, angol és portugál nyelveken beszélek, míg a gyerekek az apukájukkal ukránul, velem magyarul, máshol portugálul beszélnek és már elkezdték az iskolában az idegennyelv tanulását.
Miért jó gyerekkel Portugáliában élni? Ami elsőként eszembe jut, hogy itt rengeteg ingyenes dolog van a gyerekek és családosok részére. Nem csak mondják, hanem érezhetően támogatják is a családokat. Többek között ezért is szeretünk itt annyira élni.”
Az interjút itt olvashatjátok el, nekem nagyon tetszett, ne hagyjátok ki!
HÍRMONDÓ
TOP10: a hét legérdekesebb külföldi állásajánlatai
Visszatértünk régi jó szokásunkhoz, és összeválogattunk nektek pont tízet a hét (általunk valamiért érdekesnek tartott) külföldi lehetőségei közül. Kilenc országot ölelünk fel, szóval remélhetőleg mindenki talál magának érdekességet.
Teljesen szétszakadt az ország
Mintha nem is egy országban lenne a keleti és nyugati országrész, olyan nagy a különbség. Ráadásul nem úgy tűnik, mintha az olló zárulna.
Így büntet a magyar és az angol iskola
Azt talán mondani sem kell, micsoda különbség van a magyar és az angol(szász) iskolarendszer között. Egy friss kutatás most még ehhez képest is érdekes és elgondolkodtató eredményeket hozott.
A kormány örökölte az elvándorlást
Az egészségügyért felelős államtitkár szerint nem a kormány tehet az elvándorlásról, a problémát megörökölte, de bátran nyúl az egészségügyhöz. Ónodi-Szűcs Zoltán minderről egy szakmai konferencián beszélt Budapesten.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek