Bevallom, a blogon próbálok nem foglalkozni a különböző kormányzati kijelentésekkel, amiért most kivételt teszek, az egyrészt a megszólaló személye, másrészt az, hogy úgy látom, ismét sikerült szintet lépni, és nemes egyszerűséggel lerabszolgázni pár százezer határátkelő magyart.
Sok mindennek nevezték a magyar kormányt támogatók részéről az elmúlt években a határátkelőket, hazaárulótól kezdve kalandvágyóig terjed a skála (erről majd kicsit később), ám amit a minap a Miniszterelnökséget vezető miniszter elengedett egy interjúban, az azért új szint.
Mindenekelőtt lássuk, mit mondott Lázár János a Világgazdaságnak adott interjúban. Szó szerint idézem, miként vélekedik a magyar kormány második embere a külföldön élőkről, mert így az igazán szép.
„Nem a magyar kormány miatt hagyják el az országot, mert nem mi küldjük, hanem kint várják őket. Jó néhány nyugat-európai ország a kelet-közép-európai tagállamokból származó, alacsony bérért is munkába álló, keresztény, fehér fiatalokat keresi, azokat, akik szeretnek és tudnak is dolgozni.
Akik külföldön dolgoznak, óriási áldozatokat hoznak. Kint drágább a megélhetés, ezért csak akkor tudnak megtakarítani, ha önmagukat kizsákmányolják.
Rosszabb körülmények között élnek, csökkentik a kikapcsolódásra, szórakozásra fordított pénzt, időt, ráadásul mindezt a családjuktól, barátaiktól távol, ismeretlen környezetben teszik.
Lehet, hogy idehaza nem lehet annyit keresni, mint Nyugaton, de ha tovább tudjuk javítani az életkörülményeket, már nem éri meg vendégmunkássá válni. Magyarországon kevesebb ugyan a fizetés, de mégis jobb az élet, mint ha Nyugaton lennél rabszolga.”
Vannak vele gondok
A gondolatmenet (ha nem túl erős ezt a kifejezést használni) több sebből is vérzik. Például egy kalap alá vesz több százezer embert, akik között ott vannak a londoni City-ben a magyar miniszteri fizetés sokszorosáért dolgozó bankárok csakúgy, mint Franciaországban élő irodisták, és a valóban néha nem könnyű körülmények között élő, vendéglátóiparban dolgozók egyaránt.
Túl azon, hogy a rabszolgaság eleve hülyeség, hiszen senkit sem vittek erőszakkal külföldre (hacsak valaki azért nem ment, mert Magyarországon nem tudott megélni, de az akkor is saját döntés), és aki akar, bármikor máshová költözhet – akár vissza Magyarországra, ha már -, hihetetlenül degradáló is, mert azt feltételezi, hogy emberek képtelenek dönteni a saját sorsuk felől.
Ugyanakkor azon is érdemes lenne elgondolkodnia a magyar kormány második emberének, hogy az sem festene túl jó képet a magyar gazdaság teljesítményéről, ha igaza lenne, hiszen ez azt jelentené, hogy emberek százezrei inkább választják a „rabszolgaságot”, mint hogy Magyarországon próbáljanak valahogy megélni.
Lázár János mondatai ugyanakkor azért nagyon fontosak, mert rávilágítanak arra, milyennek látja a magyar kormány az országban élő állampolgárokat: olyan embereknek, akik képtelenek felelősen dönteni a saját sorsuk felől, hiszen annak ellenére elmennek, hogy külföldön „rosszabb körülmények között élnek, csökkentik a kikapcsolódásra, szórakozásra fordított pénzt, időt, ráadásul mindezt a családjuktól, barátaiktól távol, ismeretlen környezetben teszik”.
Aki elmegy, az hülye?
Ha ennek a tételmondatnak minden eleme igaz lenne, akkor azt kellene mondanunk, hogy mindenki (!), aki külföldre megy élni és dolgozni, teljesen hülye, hiszen mi másnak nevezhetnénk azt, aki azért hagyja el a hazáját, hogy rosszabb körülmények között éljen, mint otthon, ráadásul a szeretteitől távol?
Mielőtt megérkeznek a trollok, hadd szögezzem le még egyszer: nem állítom, hogy nincsenek olyanok, akik rossz körülmények között élnek külföldön. De a nagy részük a még rosszabb magyarországi körülményei miatt ment el, vagy azzal számol, hogy ha átmenetileg csökken is az életszínvonala, már középtávon jobban fog élni, hosszú távon pedig egyértelműen jobban jár. (Most arról a rétegről – mert ilyen is van -, aki a közhangulat miatt ment és megy el, ne beszéljünk.)
Tehát a Lázár János által elmondottak nagy általánosságban nem csak nem igazak, de ráadásul az immáron hét éve hatalmon lévő kormány munkáját minősítik (meg persze az elődökét, de hét év után egyre nehezebb hátrafelé mutogatni).
Hazaárulózástól a kitűnő munkavállalókig
A kormányközeli kommunikáció egyébként az elmúlt több mint fél évtizedben elég nagy utat járt be, nem volt olyan régen, hogy ne emlékeznénk, amikor kommentekben is voltak a határátkelők például hazaárulók.
Aztán 2012 környékén hirtelen kiderült, hogy a külföldre költözött fiatalok voltaképpen kalandvágyból mentek el, legalábbis Orbán Viktor ezt mondta a Fidelitas egyik rendezvényén.
„Öt-hat év múlva nagy tömegben jönnek majd vissza Magyarországra azok a fiatalok, akik korábban külföldre mentek pénzt keresni, vagy kalandvágyból. Nekik „fogadóállomásokat” kell kiépíteni; jó munkahelyeket, és jó iskolákat” - fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy szerinte fel fognak értékelődni a közép-európai egyetemek (ennek azért az elmúlt hetek történései után van egy kis plusz húzása)
„Ha jól alakítjuk át a felsőoktatási rendszerünket, akkor fogadóállomásai leszünk az elfogadható áron tanulni akaró tehetséges nyugatiaknak” – jelentette ki Orbán Viktor.
Aztán jött egy markáns fordulat a kormány kommunikációjában, amikor a TV2 (ami akkor még nem a mostani TV2 volt) Napló című műsorában azt találta mondani, hogy ha pártja megnyeri a 2014-es választást, akkor Magyarország olyan hely lesz, ahová a külföldre vándorolt összes magyar fiatal haza akar majd térni.
„Ha a következő választáson kapunk még négy évre lehetőséget, akkor itt hat év múlva olyan ország lesz, hogy mindenki haza akar jönni" - válaszolta a miniszterelnök arra a felvetésre, hogy a magyar fiatalok nagy számban vándorolnak ki külföldre, hogy ott boldoguljanak.
Az akkor még gazdasági miniszterként dolgozó Matolcsy György pedig 2013-ban találta azt mondani, hogy a kabinet célja, hogy visszatérésre ösztönözze a jelenleg külföldön dolgozó „félmillió kitűnő magyar munkavállalót”.
Orbán és a „legbátrabb fiatalok”
Azért is meglepő Lázár János kijelentése, mert az utóbbi években ezen a téren viszonylag béke volt, úgy tűnt, hogy a hazaáruló-rabszolga vonalnak leáldozott, mi több, Orbán Viktor a Parlamentben többször hangsúlyozta, milyen fontosak az országnak a határátkelő magyarok, és milyen sok pénzt utalnak haza.
De interjúkban is beszélt arról, hogy „a külföldön dolgozó magyarok lehetőséget jelentenek az országnak, és a jelenséget nem kell negatívumnak megélni”. A Kossuth Rádióban még 2016-ban azt mondta, ő másként tekint a külföldön dolgozó magyarokra, mint a többség, hiszen „sokan jajgatnak”, de ő úgy véli, a külföldön élő magyarok inkább lehetőséget jelentenek.
Többször beszélt a fiatalokról, akiket „nem lehet visszatartani, és nem is kell. Akiben van elég bátorság, az hadd menjen, ebben támogatni kell, láthassa a világot. Fontos azonban, hogy legyen a hátterében egy olyan ország, ahová mindig vissza tud jönni. Nem hiszem tehát, hogy önmagában az európai és a magyar bérek közötti különbség magyarázná ezt a döntést”.
Mi több, szintén tavaly a külföldre költözők már „bátrak” voltak, legalábbis annak nevezte őket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) rendezvényén.
Orbán Viktor akkor azt mondta, „a legmozgékonyabb, legbátrabb fiatalokat nem lehet megakadályozni” abban, hogy külföldre menjenek, és ott dolgozzanak, tanuljanak, mi több úgy fogalmazott, hogy a magyarok közül sem mindenki elég bátor ahhoz, hogy külföldre menjen.
Minderre jött most Lázár János meglehetősen sajátos rabszolgázása, amit én nem nagyon értek, de majd ti megmagyaráztok.
HÍRMONDÓ
Nagyon durva külföldi munka
Ritkán írunk ilyet, de az egyik ma bemutatott külföldi munkalehetőség tényleg elég durván hangzik, érdemes nagyon átgondolni, és kiszámolni a dolgokat, mert kemény melóról van szó. Azért emellett jóval hagyományosabb munkákat is ajánlunk.
A határátkelőkkel kezdik az EU-UK bokszmeccset
Az Európai Parlament elnöke szerint a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről folytatandó tárgyalásokon először a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban élő britek jogosultságairól kell megállapodni.
Kinyírja a magyar fuvarozókat a nyugati minimálbér
Súlyos anyagi és adminisztrációs teher a magyar fuvarozóknak is, hogy több uniós országban az ottani minimálbért kell fizetniük a dolgozóiknak, ezért egyes fuvarozók visszavonulhatnak az európai uniós piacokról - mondta a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) főtitkára.
Egyre többen menekülnek az USA-ból Kanadába
Egyre több illegális bevándorló érkezik az Egyesült Államokból Kanadába - közölte a dpa német hírügynökség a hivatalos kanadai statisztika adataira hivatkozva.
A „készségesek koalíciója” lesz Európa?
A német pénzügyminiszter nem nagyon beszélt félre egy washingtoni beszédében, amikor azt mondta, „rugalmas sebességre, változó államcsoportokra, a készségesek koalíciójára van szükség”.
(Fotó: Árvai Károly/kormany.hu)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek