Afrikát nehezen lehetne tipikus határátkelő célpontnak nevezni, ugyanakkor azt is tudjuk, hogy magyarok mindenhol vannak - a mai posztból pedig az is kiderül, hogy tényleg... A héten volt az Afrika-nap, ennek kapcsán kerestem meg Szilasi Ildikó Hermina szakértőt, aki utakat is szervez a kontinensre. Arról beszélgettünk, milyen is Afrika a valóságban, mennyire figyelünk rá, és mennyire értjük vagy értjük félre. (A képekért külön köszönet!)
Hogyan kerül egy magyar nő Afrikába?
Érettségi után úgy éreztem, hogy szabadidőmben szeretnék önkénteskedni, és emberekért szeretnék tenni. Így jutottam el az Afrikáért Alapítványhoz, melynek önkéntese, majd főtitkára lettem. Ezzel az alapítvánnyal kezdtem el Kongóval foglalkozni, 2004-ben utaztam ki oda először.
Közben antropológiát és afrikanisztikát tanultam az ELTE-n, és a kettő együtt megmutatta, hogy a tudományban és a munkában is Afrika lesz az orientációm. 2002 óta, amióta Afrikával foglalkozom, több non-profit szervezetnél dolgoztam, a Magyar-Afrika Társaságnak máig tagja vagyok, néhány éve megalapítottam saját szervezetem, a Kultúrafrika Alapítványt, amely tehetséges fiatal művészeket támogat Afrikában és privát szafarikat és csoportos utazásokat is szervezünk Szenegálba, Madagaszkárra, Tanzániába, a Dél-Afrikai Köztársaságba többek között utazási irodánk keretén belül.
Hogyan lett belőle öt év? Szenegál és Kongó sem tipikus országok, amikor a magyarok elvándorlásáról beszélünk.
Az öt év több rövidebb- hosszabb utazásból tevődött össze. 2004-ben jártam először Afrikában, és a máig sok időt töltök ott. Kongóban összesen 3 évet töltöttem, és az utóbbi két évben főképp Szenegálban vagyok sokat. Bár a Párizs - Dakar rally kapcsán tudunk egy keveset Szenegálról, azt viszont sokan nem tudják, hogy egy nagyon izgalmas és látványos turisztikai desztináció, ahová sem kötelező oltás, sem vízum sem kell, 700 km hosszú óceánparttal bír, és mindig süt a nap.
Szenegálban találtam második hazámra, amely nemcsak világörökségeit, kultúráját és zenéjét tekintve páratlan, hanem mert gazdaságilag is sok potenciállal bír. Mivel első végzettségemet tekintve közgazdász is vagyok, így lettem Magyarország Tiszteletbeli Külgazdasági Tanácsosa Szenegálban.
De ugyanakkor említi, hogy mostanában Afrika is célország lett Európából azok számára, akik új életet akarnak kezdeni, miért?
Leginkább arról hallunk, hogy Afrikából nő az elvándorlók száma. Ennek sok oka lehet, és regionális szinten meg kell nézni, az adott szomáliai, eritreai, vagy kongói menekült miért kívánkozik el családjától, barátaitól, ősei földjétől. Ez lehet gazdasági, politikai, biztonsági, környezetvédelmi is.
De vannak egyre inkább prosperáló, dinamikusan fejlődő gazdasággal bíró országok. Egyre több a külföldi befektető Afrikában. Egyre inkább az a trend, hogy most már nem csak a nyersanyagokat viszik ki a kontinensről, de gyárakat, összeszerelő üzemek is épülnek megélhetést, munkát biztosítva emberek tíz-, százezreinek.
Így prosperáló országokban, ahol a közepes jövedelműek társadalmi rétege nő az oktatás fejlődésével és a munkaerőpiaci helyzet fejlődésével párhuzamosan, ott egyre kevesebben kívánkoznak el.
Azt is érdemes hozzá tenni, hogy Afrika, főképp annak nagyvárosai egyre inkább "europanizálódnak". Ha Dakar, Windhoek, Arusha vagy Kampala belvárosában körbenéz az ember, épülő iroda házakat, az általunk is ismert franchise gyors éttermeket, hoteleket látja maga körül. Aszfaltos úttal, jelzőlámpákkal, szemetesekkel, kút díszítéses közterekkel. Így az európaiak számára is egyre inkább élhetővé válik Afrika. Aki pedig mer, az nyerhet: ugyanis számos szolgáltatás és termék számára szűz piacokat kínál Afrika.
Mi volt a legnagyobb sokk a megérkezéskor és az első időszakban?
Afrikai viszonylatban is egy "nehéz" országgal kezdtem, a Kongói Demokratikus Köztársaságban jártam. 2004 óta Kinshasa, a főváros is rengeteget fejlődött: új , modern repülőtéri fogadóépület épült, ma már banki és multikommunikációs szolgáltatásokat hirdető city light poszterek díszítik az érkezési folyosót. Viszont 2004-ben még az áramkimaradás is megszokott volt, emlékszem, első érkezésemkor elment az áram, az induló és érkező nemzetközi repülő járatokat pedig A4-es papírra filctollal írták ki.
Mennyire nehéz európaiként beilleszkedni egy teljesen más kultúrába, világszemléletbe, életmódba? Mit volt a legnehezebb megszokni?
Azt szoktam mondani, hogy nekem nem volt nehéz, mert antropológiai érdeklődésemnél, emberszeretetemnél és érdeklődésemnél, szimpátiámnál fogva érezték a helyiek is, hogy jól érzem magam velük és érdeklődésem őszinte.
Úgy veszem észre utastársaimon, hogy inkább azoknak esik nehezére a beilleszkedés a helyi "ritmusvilágba", akik nagyon ragaszkodnak a megszokotthoz. Általánosítani nagyon nehezen lehet, hiszen Afrika óriási, 54 országot magába foglaló megakontinens, de Szenegál esetében például, ahol az emberek nagy családokban élnek, szeretnek együtt lenni, keresik egymás társaságát, sokat beszélgetnek, talán azt, hogy az ember hogyan találja meg azokat a helyeket, amikor egyedül lehet, pihenhet, kikapcsolódhat, ami nekem, mivel sokat dolgozom, nagyon fontos.
Mennyire lehet egyáltalán egységként beszélni Afrikáról?
Egyáltalán nem lehet Afrikát egységként kezelni, sőt, nagyot hibáznak azok a híradások, beszámolók, amelyek így tesznek. Mint gazdasági mutatószámait, mind társadalmi problémáit tekintve még egy országon belül is régiós bontásban is más és más problémákkal és lehetőségekkel találkozunk!
Sőt, egy országon belül a beszélt nyelvek száma is különböző lehet, például Tanzániában 126, Szenegálban 36 nyelvet beszélnek. A Nemzeti Össztermékek tekintetében Nigéria, a Dél-Afrikai Köztársaság, Algéria, és Angola Magyarországnál és sok európai országnál is jobban teljesít.
Lantai - Csont Gergely fotója
Mik voltak a legnagyobb életmódbeli szélsőségek, amiket megtapasztalt?
Életemben nem láttam annyi luxusterepjárót, mint Luandában, Angola fővárosában. Részt vettem egy nemzetközi konferencián ugyanitt, ahol hattyúkat faragtak jégből, roskadoztak az asztalok a finom fogások alatt, a megjelent hölgyek pedig káprázatos gyémántékszerekkel pompáztak.
Ugyanakkor, ugyanitt, Angolában történt az általam vezetett Magyar- László Expedíció kapcsán, hogy Benguelában vagy Cuitóban a polgárháború alatt megrongálódott, kiégett elhagyatott házakban förtelmes körülmények között láttam szegény helyi családokat, úgynevezett házfoglalókat élni.
Elég sok cikk született az elmúlt időszakban a kínai jelenlétről Afrikában, mennyire veszi komolyan Európa a kontinenst?
Komolyan veszi, de talán nem eléggé, és nem vagyunk elég gyorsak a kínálkozó helyzetek lereagálásában. Magyar részről pedig az a tapasztalatom, hogy talán a vállalkozók egy részében a kíváncsiság-érdeklődés meg is lenne, de a megvalósításig kevesen jutnak el, mert tartanak az elindulástól. Mi ebben is próbálunk segíteni az Utazz Afrikába Utazási Iroda keretein belül.
Egyébként egyre több magyar bázis található Afrikában, gondoljunk csak az úgynevezett HTCC-hálózatra, a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központokra Ugandában, Marokkóban, vagy Malawiban. Ezek is jó pontok lehetnek az elinduláshoz.
Szokás mondani, hogy magyarok mindenhol vannak - mi volt a legmeglepőbb találkozása?
Az egyik csoportos körutazás során Szenegálban a világ harmadik legjobb madárrezervátumaként is ismert Dzsoudzs Parkban a csónakos madárles során a csónakban volt rajtunk kívül még néhány európai, és amikor megszólaltunk, az egyikőjük lelkesen mondta, hogy ő is magyar.
Egyszer Namíbiába utazó ismerősök mesélték, hogy beszálltak egy taxiba, és magyarul kezdtek beszélni mire a sofőr megkérdezte, hogy ha Magyarországról érkeztek, ugyan nem ismerik-e Herminát? (Második nevem.)
De az is mulatságos "találkozás" volt, amikor egy Dakarban élő barátnőm megírta, hogy a kislánya egy taxistól Magyarországon készült plüss nyuszit kapott ajándékba. Úgyhogy magyarok, vagy magyar vonatkozású történetek, tárgyak, mindenfelé vannak Afrikában.
Miben változott leginkább az öt ott töltött öt év alatt? Mit hozott tartósan magával?
A jókedvet,és azt, hogy nem ismerek lehetetlen problémát. Talán azt is, hogy a család, és a barátok összekovácsolása, a társasági, közösségi élet nagyon fontos. Párom szenegáli táncművész, a szenegáli Nemzeti Színház táncosa volt, jelenleg Magyarországon a Ballet Camara társulat vezetőjeként showkat, tánc- és doboktatást vállal, így sokat mozgunk kulturális körökben is.
Így én is megtanultam táncolni, djembe dobon játszani, sőt balafonon is elkezdtem tanulni. Mi minden évben szervezünk szilveszteri csoportot is Szenegálba, sőt idén nemzetközi dob- és tánctábort is, és ott mindezeket van alkalmam kipróbálni.
Akit további információk is érdekelnek, az ide kattintson.
HÍRMONDÓ
Dárdai Pál magyarságról és a gyerekeiről
A német Hertha vezetőedzője, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya alighanem a magyar sport egyik legismertebb alakja. Igazi sikerember, olyannyira, hogy a napokban a Bundesliga játékosai az év edzőjének választották. Ő az az ember, aki külföldön volt képes a tehetségét rengeteg munkával, kitartással és elszántsággal kamatoztatni, és nem csak elfogadtatni, de megszerettetni magát. A gyerekei már Berlinben születtek, de mint mondta, tudják, mit jelent a disznótor, vagy a Balaton. Hogy mit mondott még, azt itt elolvashatjátok.
Helycserés támadás a német nyugdíjasokkal
Miközben sok magyar választja a jobb és biztosabb megélhetés reményében Németországot, van egy fordított mozgás is, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyre több nyugdíjas költözik Magyarországra. Olyannyira, hogy ez már a bajor közszolgálati tévének is feltűnt, akik forgattak is egy riportot a témában, amiben egy érdekes aspektus, a menekültválság is felmerült. A teljes írást itt találjátok.
Totális káosz Franciaországban
Sztrájkok, tüntetések, akadozó üzemanyag-ellátás – Franciaországban egyre súlyosabb a helyzet a munka törvénykönyve tervezett módosítása miatt indult tiltakozások nyomán. Mi lesz így a labdarúgó Európa-bajnoksággal, hiszen a vonatok és a repülők egy része nem közlekedik, de számos városban a tömegközlekedésben is fennakadások vannak. Helyzetkép egy nagyon zavaros időket élő országból itt.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek