Miközben Európa jórészt a görögökre figyel, vajon beborulnak-e vagy sem, ismét egyre többet emlegetik az elemzők Portugáliát és Spanyolországot, mint olyan gazdaságokat, amelyek komoly bajba kerülhetnek egy esetleges Grexit (görög távozás az eurózónából) után. Ezért is örültem meg spanyol országfelelősünk, Roxi írásának, amely az ottani helyzettel foglalkozik – egyszerre átfogóan és személyesen.
„Most, hogy a görögöknél megy a buli, ahogy látom, elég sokan elővették megint az úgynevezett „perifériaországokat", hogy majd jön az ő csődjük is.
Azt gondolom, Spanyolországgal kapcsolatban nem ártana néhány félreértést tisztázni.
Előre is elnézést, de most sok adat következik, a legtöbbjük forrása vagy a spanyol statisztikai hivatal vagy az El País illetve az El Mundo (a két legnagyobb spanyol napilap) felmérései.
A csőd széléről a rekordnövekedésig
Amikor 2011-ben idekerültem, az ország a csőd szélén állt, a kockázati tőkebesorolás valahol 650-700 pont körül állt (ez már gyakorlatilag csődöt jelent), a munkanélküliség majdnem 27%-os volt, és a banki hitelezés leállt. Mindezeken kívül az építőipar, az ingatlanpiac gyakorlatilag meghalt.
Aztán a választások után a néppárt következetesen elkezdte végrehajtani a változtatásokat és (igen, valljuk be) a megszorításokat is: megemelték a nyugdíjkorhatárt, megkurtították a munkanélküli segélyeket, megszigorították az ellátások feltételeit, adókat emeltek.
Mindemellett hoztak egy máig vitatott új munkatörvényt, ami megkönnyíti az elbocsátásokat, ugyanakkor kedvez az időszakos munkának, ami így csökkenti a cégek kockázatát a munkaerő-felvételkor.
Magyarul: szívesebben vesznek fel embereket határozott időre, nem kell attól félniük, hogy sokba kerül. ha valakinek a munkájára már nincs szükség. Kegyetlen? Igen. De a cégek szempontjából hatékony, ha arról kell dönteni, felveszek-e új embert vagy sem - így megkönnyítik a döntést, hiszen levesznek a cégekről egy csomó kockázatot, ugyanakkor rengeteg embernek ad lehetőséget szezonális vagy ideiglenes munkára, legálisan bejelentve.
Mindemellett egy sor olyan intézkedést is hoztak, ami a gazdaságot hivatott élénkíteni, például:
- Plan PIVE: 2000 EUR értékben beszámolták a 12+ éves autót új vásárlása esetén (cégeknek és magánszemélyeknek is)
- Adókedvezmény ingatlanvásárlás esetén
- Amennyiben új üzletet nyitsz, nem kell megvárnod az engedélyt, hanem ha nyilatkozol, hogy mindenben megfelelsz a feltételeknek, kapsz egy ideiglenes licencet a véglegesig.
- TB az új vállalkozóknak az első 6 hónapban 50 EUR
- Adókedvezmény a cégeknek gyakornokok alkalmazása esetén
Stb., stb., stb.
Igen, a másik oldalon minden szektorban lefaragtak a működési költségekből, ahol tudtak húztak a nadrágszíjon. Ez lassan, de meghozta a gyümölcsét.
Kellett hozzá némi szerencse, hogy már harmadik éve rekordokat dönt a turizmus, de nem csak ez húzza a spanyol gazdaságot. A bankok 29 milliárd eurós uniós tőkeinjekciót kaptak (természetesen újrastrukturálták őket, számos bank megszűnt, vagy egybeolvadt nagyobbakkal), akik be tudták indítani újra a kis- és középvállalkozók hitelezését, lassan egyre több lett a beruházás, ami élénkítette a fogyasztást, ami pörgeti a gazdaságot, stb.
Spanyolország erre az évre 4%- os gazdasági növekedést produkál, ami az eurózónában a legmagasabb.
A kockázati besorolást már nem is nagyon nézik, hiszen 100-120 pont között van, a mostani görög helyzet miatt felkúszott ugyan 160 köré, de hol van ez a 700 körüli csődszéli mutatóktól?
Persze a Kánaán még nincs itt
Spanyolország legnagyobb problémája most is a munkanélküliség, ami ugyan kb. 570.000 fővel csökkent, (júniusban kicsit több mint 4 millió ember volt munka nélkül) és most 22.7%, de még így is rettenetesen magas, ráadásul a fiatalok 49%-a továbbra is munka nélkül van.
Az már egy másik téma, hogy a fiatalok nagy része csak a 8 általánosnak megfelelő képzettségig jut el, nincs szakmája sem, és nem beszél idegen nyelvet.
Spanyolországban ráadásul sajnos napi téma a korrupció, ami mindkét nagy pártot (a szocialistákat és a néppártot is) érinti, sőt, a Podemos nevű pártot is, akik pedig pont a korrupciós botrányoknak köszönhetően lettek ennyire népszerűek.
Mit látok a mindennapi életben?
1. Képzett, nyelveket beszélő munkaerőből továbbra is hiány van. Informatikusok, mérnökök, fejlesztők... nincsenek annyian, mint amennyire szükség lenne..
2. Sajnos nagyon sokan azt hiszik, hogy majd lemegy a válság és minden visszatér abba a kerékvágásba, ahol a válság előtt volt - pedig ugye ez nem igaz. Nagy munka lesz ezt az állapotot fenntartani.
3. Élénkül az ingatlanpiac, és 2007 után először kismértékben (1.8%-al), de emelkedtek az ingatlanok árai (nyilván helyfüggő, ez az adat a Kanári-szigeteken pl. 4.4 %-os)
4. Ahol lakom, számos korábban bezárt üzletet/ éttermet újranyitottak - szerintem ez minden mutatónál többet mond.
5. A környéken sétálva a szezon kezdetéig még soha nem láttam ilyen mennyiségű hirdetést az éttermeknél és a kirakatokban, hogy munkatársat keresnek.
6. Újra elindultak az építkezések! Felújítanak, átalakítanak... ezt az elmúlt 2 nyáron (de télen se) nem láttam, most nagyon jó látni!
7. Az, hogy én hamar találok munkát, az nem újdonság, de a párom, 8 hónap magyarországi távollét után visszaérkezve 1 hét után talált munkát. Igaz, határozott idejűt, de teljes munkaidőben, bejelentve...
8. Eddig is vásároltak az emberek - de már tavaly is többet költöttek az előző évnél, és most a leárazások alkalmával az előrejelzések azt mutatják, hogy minimum 5%-al megint többet fognak csak leárazásokra költeni, átlag 100-145 EUR között személyenként.
9. 14%-al nőtt a belföldi turizmus májusig a korábbi évekkel összehasonlítva. Ugye mondanom sem kell ez milyen jó hatással van a gazdaságra, ha az emberek belföldön költik el a pénzüket? Ez azért bíztató.
És ami minden mutatónál többet mond: egy minapi felmérés szerint a spanyolok 71.3%-a „nagyon boldognak” érzi magát.
Összefoglalva, én határozottan érzem a válság enyhülését, de kétségtelen, hogy a novemberi választásokon fog eldőlni, hogy a következő kormány (akármelyik párt kerüljön is ki győztesen) merre viszi tovább a hajót. Mert tennivaló azért még van bőven.”
A moderálási alapelveket itt találod.
Az utolsó 100 komment: