Egy ilyen hét végén egyszerűen képtelenség megállni a blogajánlónál, hogy ne tegyem be azt a posztot, melyben az egyik őskommentelő (jelen esetben Svájci sapka) arról ír, hogy drogtesztet csináltak a gyermeke iskolai osztályában. Emellett megtudjuk, milyen az igazi nő és az igazi férfi orosz módra, és az is kiderül, milyen gyermeket szülni Dubaiban.
Elég vaskos botrányt okozott Magyarországon a hét elején az a kormányzati elképzelés, miszerint a 12-18 éves korosztály esetében kötelezővé tennék a drogszűrést. Azóta nem kicsit módosult / puhult az elképzelés, ennek ellenére azt gondolom, nagy hiba lenne tőlem, ha nem idéznék itt a Svájci S(ch)apka blogról ugyanerről a témáról – csak éppen Svájcban.
„Tegnap délben felhív a lányom a suliból, hogy: ’Anya képzeld drogtesztet csináltak’. Nem kaptam infarktust, mert nincs miért aggódni, csak ilyenben még nem volt része. Az újdonság erejével hatott rá. Én a magam részéről azt mondtam, hogy nagyon helyes.
A történet persze nem most kezdődött. Az osztályában többen is fogyasztók, és a suliban sem hagynak fel a fűszívással. Ennek okán büdös van az osztályban. Az egyik - meglehetősen laza - tanár már többször szólt, hogy őt marhára nem érdekli, hogy otthon mit csinálnak, de az osztályban ne!
Mert BÜDÖS van.
Időközben az osztályfőnök is sérelmezte, de nem történt semmi. Jellemzően az osztályba már nagykorúak járnak, tehát itt nem jön be, hogy szólunk apának, anyának.
Egyik óra elején bevágtatott az iskola vezetése, és az iskola orvosa. Mindenkit kikérdeztek, nyilatkoztattak, arról, hogy fogyasztott-e valamit az elmúlt 24 órában. Utána teszt.
Négyen buktak meg.
Egyelőre annyi történik, hogy értesítik a munkahelyüket és többször fogják meglepetésszerűen tesztelni az osztályt.”
Az eredeti posztot ide kattintva olvashatjátok el!
Nő és férfi Oroszországban
A nőiesség és a férfiasság minden kultúrában mást és mást jelent, mások az elvárások, viselkedésben, öltözködésben. Ezzel persze nem mondtam semmi extrát, de arra éppen elég volt, hogy felvezessem a Káma-túra blog legutóbbi bejegyzését, amely éppen ezt a témát feszegeti. Lássuk tehát, milyennek kell lennie egy nőnek és egy férfinak az orosz felfogás szerint!
„A nő
A nőnek mindig szépnek kell lennie, nyilatkoztatta ki Ványa. Tényleg mindig szép is, elegánsan vonul magas sarkú csizmájában az iparváros kacska járdáin a jégbordákon, miniszoknyában mutogatja vékonyka lábait a mínusz húszban, kiskosztümben, tűsarkúban jár egyetemre. (...)
A nőnek nem illik csúnyán beszélnie. (...) A nőnek, különösen, ha falun született, legkésőbb 22-23 éves koráig illik férjhez mennie és gyereket szülnie. A nő életének legszebb, várva várt napja az esküvő. (...)
A nő ugyanakkor nem tűri a testiséget, érzéki jeleneteket a vásznon, s megbotránkozik, ha csókolózó párt lát az utcán: a tiszta, éteri szerelem hódolója ő.
A nőnek, ha már 21 éves és férjnél van, illendően illik öltöznie: felsőtestét nyakig zárt blúzba, lábait a térdet takaró szoknyába ajánlott bújtatnia, mondta egy huszonéves.
A nőnek, ha már 21 éves és férjnél van, az ura mellett van a helye. Nem pályázgathat külföldi ösztöndíjakra. (...)
A nőnek illik eltitkolnia a férje elől, ha esetleg többet keres nála, mondta egy harmadik orosztanárnő, mert ez sértheti a férj önérzetét. A nő keresetével a nő gazdálkodhat és garázdálkodhat, szabadon költheti bundára, kelmékre.
A család megélhetését a férj keresete biztosítja, az a pénz éppen erre való. A férjnek azért illik leadnia a keresetét az asszonynak, aki azt beosztja, kiosztja, könyveli és számon tartja, mondta egy negyedik orosztanárnő.
A férfi
A férfi nagy terepjáróval jár és ha kell, a járdára parkol. (...) A férfi, ha késztetést érez, odaköp egy jó szaftosat a járdára.
A férfi más férfitársaival együtt olykor lépcsőházakban bandázik. Sörözik, cigizik, szotyihéjat köpköd és – ha a szükség úgy hozza – akár a kövezetre is vizel ilyenkor a lépcsőfordulóban.
A nőtlen férfi magatehetetlen, nem képes élelmezni magát és rendben tartani környezetét, épp ezért fontos, hogy kora húszas éveiben megházasodjon, fejtegette egy fiatal lány. (...) A férfi egyetlen feladata, hogy munkájával eltartsa családját. (...) A férfi nem végez házimunkát, mert az túl nőies tevékenység, írta egy egyetemista.”
Ha a teljes posztra és bővebb jellemzésekre is kíváncsi vagy, kattints ide és olvass!
Anyának lenni Dubaiban
Az Oh Pura Vida blog indított egy érdekes sorozatot, melyben a világ különböző tájain élő anyákat mutat be. Legutóbb Évi, egy Dubaiban élő kisgyermekes anyuka számolt be élete alakulásáról. Ebből idézek most részleteket.
„Megmondom őszintén, én egy magyar orvoshoz jártam, mert nekem fontos volt, hogy ne legyenek nyelvi akadályok. (...) Havonta jártunk ultrahangra egészen a hetedik hónapig, onnantól kéthetente kellett mennünk, majd az utolsó hónapban hetente. (...)
Szülés után az újszülött az anyukával egy szobába kerül es végig ott is marad. Általában csak kettő (császármetszés során négy) éjszakát töltenek az anyák a kórházban és a szülők egyből elkezdik a gyermek gondozását, persze kórházi segítséggel. A szobákat kinyitható kanapéval szerelik fel az apukák részére, így az egész család együtt lehet már az első napokban is, és ez nagy segítség a szülés után lábadozó anyukának. (...)
A szülési szabadság 45 nap, de a törvény nem említi, hogy munkanap vagy naptári nap, így ezt a cégek döntik el és általában naptári napot számítanak. Sokan ennek letelte után bejárónőt (maid) alkalmaznak a gyermek gondozására vagy fizetés nélküli szabadságra mennek, ha a cégük ezt engedélyezi. (...)
A bölcsik átlagosan körülbelül 7500 AED-be (kb. fél millió forint) kerülnek terminusonkent és 3 terminus van egy évben a legtöbb helyen. Ez heti 5 nap és napi 4 óra felügyelet díja, ha hosszabb időre szeretnéd ott hagyni a gyereket, az természetesen többe kerül ennél is.
Az iskolát a legtöbb intézményben 3 év 7 hónapos kortól kezdhetik a gyerekek, az éves tandíj pedig nagyon változó, de akár 8000-100000 AED (500-700.000 forint) is lehet. (...)
Számomra a legfurcsább az itteni gyerekneveléssel kapcsolatban, hogy nagyon elterjedt az, hogy felvesznek egy bejárónőt otthonra, aki a házimunka elvégzése mellett a gyermekre is vigyáz, ellátja, foglalkozik vele.
Ez otthon Magyarországon luxusnak számít, csak kevesen engedhetik meg maguknak, illetve nem feltétlenül bízzák a gyereknevelést egy idegenre. Sokszor előfordul, hogy este 7-8 órakor is még a bejárónő sétál a gyerekekkel és nem a szülők.”
A teljes beszélgetést ide kattintva olvashatjátok el, szerintem érdemes.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
A napokban a kommentek között felmerült egy esetleges budapesti Határátkelő-találkozó megrendezésének a lehetősége. A szervezést Pasztasuta vállalta, én annyit tudok segíteni neki, hogy felajánlom: aki szívesen részt venne rajta, írjon a hataratkelo@hotmail.com címre és én továbbítom neki a jelentkezéseket. Aztán ő felveszi veletek a kapcsolatot, és meglátjuk, mi alakul ki belőle.
Az utolsó 100 komment: