Hát ismét véget ért egy év, ilyenkor nyilván mindenki végiggondolja, mi minden történt vele és a (szűkebb vagy tágabb) környezetével (csak jelzem, holnap egy poszt erejéig én is megteszem), no és elgondolkozik azon, mit vár a következő évtől. Így tett spanyol országfelelősünk, Roxi is, aki egy igazán élvezetes írásban foglalta össze 2013-mat.
„Felemás év volt ez a spanyoloknak, és nekem is, de a személyes részt majd a végére hagyom. Nézzük, hogyan élték meg az elmúlt esztendőt a spanyolok.
2013 - a gazdasági zuhanás megállításának éve
Ez az év úgy vonul majd be a spanyol történelembe, amely során a spanyolok úrrá lettek a válságon. Az év elején elérték a mélypontot - a kockázati besorolás majdnem 700 ponton, majd' 6 millió munkanélküli, forrás nélküli bankok, zéró hitelezés, a tőzsde mélyponton. Márciusban azonban elkezdett magára találni a gazdaság.
Márciustól a munkanélküliség nem növekedett tovább, sőt, azóta, ha csak minimális mértékben is, de csökken. Az év elején még 6 millió munkanélküli közelében voltak, ez most 4,8 millió, ami még mindig rengeteg, de talán tényleg elindul valami.
Az EU-tól a spanyolok 1,8 milliárd eurót kaptak, amit a pályakezdők munkához juttatására kell fordítaniuk. Jelenleg a pályakezdők 54%-a munkanélküli. Novemberre a kockázati besorolás lesüllyedt 228 pontra, ami körülbelül a magyarral egy szinten van.
Májusban a tőzsdeindex elérte a minimumot (7800 pont), most decemberben 9900 pont, de járt már a 10.000-es lélektani határ felett is. A spanyol turizmus rekordévet zárt, nem elég hogy soha ennyi turista nem járt errefelé, de ráadásul költöttek is. :)
Már most tudható, hogy Spanyolország 2013-ban teljesíti az EU hiánycél-elvárást, jövőre pedig 0,7%-os gazdasági növekedést várnak. Sajnos ennek elég nagy ára volt: bankkonszolidáció, a minimálbérek és a közalkalmazotti bérek befagyasztása, megszorítások minden területen, az egészségügytől az oktatáson át a közigazgatásig.
Leálltak a nagy állami beruházások is. Ezen kívül most jelentették be a villanyáram emelését is. Az érem másik oldala, hogy soha ilyen elégedetlenek nem voltak az emberek.
2013 - A politikai botrányok éve
Igen, ez volt az az év, amikor bankvezéreket börtönöztek be, volt tartományi vezetőket ítéltek el sikkasztásért, hűtlen kezelésért, korrupcióért. Így járt például Spanyolország legnagyobb bankja, a Bankia vezére is. Számos tartományvezető (pl. Andalúzia, Valencia) ellen folyamatban vannak különféle eljárások és perek.
A legnagyobb durranás mégis a Barcenás-ügy. Luis Barcenás a Partido Popular, a jelenlegi kormánypárt kincstárnoka (könyvelője) volt. Idén év elején robbant ki a botrány, amikor az El Mundo leközölte a PP úgynevezett „B" könyvelését, amin számos feketén kifizetett tétel volt több ismert vállalkozónak, illetve számos PP-s politikusnak, köztük a jelenlegi miniszterelnöknek, Mariano Rajoynak is.
Luis Barcenas azóta előzetes letartóztatásban van csalásért, közpénzzel való visszaélésért, sikkasztásért, hűtlen kezelésért. Huszonegy svájci bankszámlát találtak a nevén, elképesztő egyenlegekkel. Ez volt a Rajoy-kormány őszödi beszéde, nem sokon múlott, hogy belebukjanak.
Az ügynek nincs még vége, a folytatás 2014-ben.
2013 - A monarchia meggyengülésének éve
Idén a királyi család tekintélye is megtépázódott.
Kezdődött a Nos-üggyel, melynek kapcsán kiderült, hogy a király veje, a korábbi kézilabdázó olimpikon, Palma hercege, Iñaki Udangarin egyik alapítványán keresztül közpénzeket tüntetett el.
Az ügy legdurvább napjain felmerült Krisztina infánsnő beidézése is (ő a királyi pár lánya), miután kiderült, hogy a házukat is talán közpénzből újították fel. Végül a hercegnőt nem idézték be (egyelőre), ő maga a gyerekekkel együtt Svájcba költözött, miután egy alapítványnál kapott munkát.
Férje útlevelét bevonták, de nincs letartóztatva, szabadlábon védekezhet. Ez az ügy sincs még lezárva, talán 2014 pontot tesz a végére.
Ha ez nem lenne elég, az év elején a király afrikai vadászkalandja (és sérülése) borzolta a kedélyeket, a spanyolok rossz néven vették, hogy a király a válság idején Afrikába utazgat vadászni, ráadásul nem a királynő, hanem egy német arisztokrata hölgy, Corinna zu Sayn-Wittgenstein társaságában.
Az újságírók nem hagyták annyiban a dolgot, hamar kiderítették, hogy talán a hölgy valóban a király szeretője, amit természetesen az udvarból határozottan cáfoltak, sőt, maga Corina az Hola magazin terjedelmes interjújában ecsetelte, hogy a király családdal egy alapítványi munka kapcsán került kapcsolatba, és, hogy soha, semmilyen viszony nem volt közte és János Károly király között.
Mindezeket tetézte a király hanyatló egészségi állapota, térdsérülés, csípősérülés...
A királyi család változatlanul kimagaslóan legnépszerűbb tagja a trónörökös Fülöp herceg és felesége, Letizia. Sokan azt várják, hogy a király lemond a koronáról a fia javára, mielőtt végérvényesen nevetség tárgyává válik.
2013 - A katalánok ébredésének éve
Artur Más. Jegyezzük meg ezt a nevet, mert a Generalitat elnöke kétségkívül zseniális manipulátor. A válságot kihasználva kezdte el pedzegetni, hogy a katalánok szavazzanak a függetlenségről 2014-ben.
Ez természetesen megosztotta a katalánokat, sokan függetlenségpártiak, sokan nem (lásd az egyik előző posztomat a témában). A lényeg, hogy idén ez szinte állandó téma lett a spanyol médiában és a mindennapokban.
Természetesen a kormány kizártnak tart mindenféle elszakadási tervet, a jelenlegi helyzet szerint semmilyen szavazás nem lesz 2014-ben, de az ügy nincs lefutva. A katalánok nem azok az emberek, akik ilyen könnyen feladják.
2013 - A nagy projektek bukásának éve
Idén két nagyszabású projektet is elbuktak a spanyolok.
Először a 2020-as olimpia rendezési jogát, ami nagyon megdöbbentett itt mindenkit, hiszen Madrid több mint ideális jelöltnek tűnt. Az igazi okokat sosem fogjuk megtudni, de a beruházások 85%-a készen van, soha ennyi önkéntes nem lett volna olimpián, mint itt, és hát ahogy Ana Botella madridi polgármesterasszony is mondta, milyen jó itt: „having a relaxing cup of café con leche en la Plaza mayor". Sokak szerint a polgármesterasszony angol nyelvtudása (illetve annak hiánya) verte ki a biztosítékot a döntéshozóknál.
A másik gigaberuházás, ami nem valósul meg, az Eurovegas. Szép lenne azt mondani, hogy a madridiak tiltakozása miatt (igen, csak a spanyolok tudnak egy olyan beruházás ellen tiltakozni, ami 250 ezer munkahelyet teremtett volna közvetlenül és közvetetten), de az igazi ok a spanyol kormány, illetve Brüsszel azon döntése volt, hogy nem hajlandó megváltoztatni a dohányzási tilalom, illetve a dohánytermékek árusítására vonatkozó törvényt. Mindenesetre a spanyolok egy része örömmel, a munkában reménykedők pedig szomorúsággal nyugtázták a hírt.
2013 - A felemás sportév
Ez az az év, amikor Fernando Alonso nem lett Forma 1-es világbajnok. Nem spanyol csapat nyerte a labdarúgó Bajnokok Ligáját. Ugyanakkor Barcelona úszó-világbajnokságot rendezett, ahol nem csak magyarnak volt jó lenni, de spanyolnak is, hála Mirella del Monte spanyol úszónőnek és a spanyol szinkronúszó lányoknak.
Emellett helyreállt a világ rendje, és ismét Rafa Nadal vezeti az ATP tenisz-világranglistáját.
Zajlott az élet a fociban is, rágtuk a körmünket, hogy vajon ki lesz José Mourinho utóda a Real Madridnál (Carlo Ancelotti), hogy sikerül-e leigazolni Bale-t, és bosszankodtunk, hogy el kellett adni Özilt és Higuaint.
A Barcelona háza tájáról is felemás hírek érkeztek. Tito Villanova, a korábbi edző kiújuló rákbetegsége miatt nem tudott nekivágni a szezonnak, utódja a viszonylag ismeretlen Tata Martinez, akinél még nem dőlt el, hogy a Barca azért ilyen jó, mert a csapatot Pep Guardiola annyira összerakta, hogy nem tud szétesni, vagy mert Messi egy UFO, vagy pedig tényleg Tata egy jó edző. Ja, és ide is érkezett egy csodacsatár Neymar személyében.
Mindezek mellett az embereket nagyon megrázta az első Formula 1-es női pilóta, Maria del Villota hirtelen halála, aki a balesete utáni felépüléséről írt könyvét népszerűsítette Sevillában, amikor meghalt - valószínűleg pont a balesete egyik utóhatása miatt.
2013 - A bulvár éve
Ha valaki azt mondja, hogy a magyar bulvárnemzet, akkor nem ismeri a spanyolokat! Itt aztán van miből meríteni.
Az év botrányai voltak Isabel Pantoja, a sevillano istennőjének pénzmosási pere (el is ítélték 2 évre), vagy José Ortega Cano, a legillusztrisabb torreádor közlekedési balesetének pere, amikor is az ittasan (?) vezető torreádor balesetet okozott, melynek következtében egy ember meghalt. Gyilkosságért nem ítélték el, de így is valószínűleg másfél évre börtönbe kell vonulnia.
Sokat csámcsogtak a lapok a király már részletezett viszonyán is. A legnagyobb szakítás idén Kylie Minogue és spanyol vőlegénye, Andrés Belencoso nevéhez fűződik.
Baby boom terén Pénelopé Cruz, illetve húga, Monica Cruz gyermekének érkezése volt a fő téma, a kicsik pár nap különbséggel születtek, rajtuk kívül Andrés Iniesta és Xabi Alonso focisták is apák lettek (Xabi már harmadszorra). Az év sztárbabája azonban Shakira és Gerald Piqué kisfia, Milan, akiről ha valamelyik szülője akár egyetlen képet is kitwittel, máris vezető hír.
2014 is izgalmasnak ígérkezik, már annak, akit leköt a bulvár: Iker Casillas és párja, a tévériporter Sara Carbonero első gyermeküket várják, mint ahogy a Real másik focistája, Sergio Ramos és tévésztár Plusz énekesnő párja, Pilar Rubio is.
Személyes összegzés
2013-ban Madridból egy állás miatt a Costa Bravára tettem át a székhelyem, és mondhatom, hogy amilyen rosszul indult az év (a kutyám halála, egy rossz munkahely ahol majdnem tönkrementem a stresszben, és majdnem ráment a magánéletem is), olyan pozitív fordulatot vet.
Itt mindent megtaláltam, amit kerestem. Imádom a munkámat, imádom az embereket, akik körbevesznek, a világ egyik leggyönyörűbb helyén lakom, és azt hiszem, a páromnak volt igaza, amikor azt mondta: most érkeztünk meg oda, ahová elindultunk.
Mit szeretnék 2014-ben?
Nyugalmat. Boldogságot. Gondtalanságot. Megbecsülést. Tiszteletet. Szeretetet. Szerelmet. Csupa olyan dolog ez, amihez nem kell pénz, mert megfizethetetlenek. De én ezzel már tökéletesen elégedett lennék. Mert az, hogy megfizethetetlenek, azt is jelenti, hogy nagyon nehéz elérni, illetve megtartani ezeket.
2014, remélem, jó év leszel! Én már várlak, mert optimista vagyok!"
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
A karácsonyi fotóalbum sikerén (és egy kommentelő javaslatán) felbuzdulva megkérdeztem a Facebookon, lenne-e kedvetek szilveszterkor is valami hasonlóra. A válasz elsöprő igen volt, úgyhogy várom a szilveszteri fotókat a világ minden tájáról Új-Zélandtól Japánon át Magyarországig akár emailben, akár a Facebookra feltöltve. Remélhetőleg ez is nagy móka lesz! :)
Utolsó kommentek