Ma két teljesen különböző kultúra ünnepi szokásairól olvashattok, ám egy közös mégis van a katalánok (spanyolok) és az egyiptomiak (ezen belül is a koptok) ünnepében: az, hogy a java még csak most, majd január elején jön. Hogy hogyan jön mindehhez szegény bottal vert nagybácsi – az is hamarosan kiderül, méghozzá már Roxi katalán posztjából.
„Mindig is azt hittem, hogy Spanyolországban mindenhol ugyanaz a karácsony, de ez nem így van. Itt, a katalánoknál dec. 24 (mint mindenhol Spanyolországban) munkanap, azaz még nem annyira karácsonyoznak az emberek.
Persze a karácsonyi vásárok, a hangulat megkezdődik december elején, 6-án általában felkapcsolják a karácsonyi fényeket. Az üzletek már október végén kezdik a kirakatokba tenni a karácsonyi díszeket, de hát ehhez már Madridban hozzászoktam.
A szupermarketekben Halloween után már a turronokat, a karácsonyi édességeket pakolják ki (polvoron, mazapan), ami az itteniek karácsonyi hagyományos édességei, de a nagyszámú külföldi miatt itt nagyobb számban és választékban lehet például schtollent kapni. (A schtollen a német gyümölcskenyér.)
Miért ütik a nagybácsit?
A katalánoknál van egy fura saját szokás, a Tío de Nadal (karácsonyi nagybácsi) vagy Caga Tío (tojó nagybácsi). December 8-án (Imaculada, vagyis a szeplőtelen fogantatás ünnepén) beállítanak egy rönköt a házba, arcot rajzolnak neki, és letakarják egy takaróval, hogy ne fázzon.
December 24-éig minden nap „etetik" a Tíót, vagyis a rönköt. Szenteste a gyerekeknek egy bottal kell megütögetniük, majd caga Tío édességeket és kisebb ajándékokat tojik nekik. Régebben tűzre is dobták, ma már ez nem annyira divat. Ez a szokás Katalóniában és Aragóniában is él, de például Madridban egyáltalán nem.
Irány az étterem!
A katalánoknál nincs nagy keletje a Madridban oly divatos szentesti vacsorának (cena de noche buena), ellenben szintén hagyomány a karácsony napi ebéd a családdal. A hagyományos ételek a pulyka, a nyúl, illetve a fent felsorolt édességek.
Természetesen a családok egy része étteremben ebédel, mert egy részüknél a rokonlátogatás helyett ez a hagyomány. Ez igaz azokra is, akik 24-én tartanak szentesti vacsorát.
Az ajándékokat 25-én reggel a Télapó hozza. Természetesen állítanak karácsonyfát, de itt a legtöbb családban műfenyő van, nem lehet látni karácsonyfaárusokat mindenfelé. Ha nem műfenyőt, akkor ültethető változatot vesznek.
Most jön az ünnep java
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a spanyoloknál a karácsonyozással nincs vége az ünnepnek, az igazi nagy ajándékokat a Háromkirályok hozzák (Reyes Magos: ugyanúgy Gáspár, Menyhért és Boldizsár) január 6-án. A Reyes-i étel pedig a Roscon de Reyes, vagyis a királyok koszorúja, egy koszorú alakú piskóta tejszínnel töltve.
Az üzletek 24-én normál nyitvatartásban működnek, 25-én minden zárva, illetve mivel itt a 26-a is ünnep, egy részük aznap is zárva tart. Kivéve azokat, akik már a reyesre készülnek, mert azok kinyitnak.
December 27-én munkába lendülnek, és még 31-e is munkanap. Elseje ünnep, csakúgy mint január 6-a, ami a Reyes, amikor a cabalgata (a Háromkirályok felvonulása) van. Ilyenkor édességeket szórnak a gyerekeknek.
Viszont ami ugyanaz itt is, mint mindenhol: a karácsony a szeretet ünnepe, és arról szól, hogy együtt van a család."
Egyiptomba is betört a karácsony
A mai másik történet Egyiptomból érkezett Timi tollából, amiből kiderül, hogy bár vallásos jellege érthetően nincs, a karácsony például Kairóban már egyre nagyobb teret hódít, igaz, elsősorban családi ünnepként.
„Egyiptomról, mint muszlim többségű országról mindenki azt feltételezné, hogy itt abszolút nem ünneplik a karácsonyt meg az újévet. Esetleg talán a turistaparadicsomokban - ami amúgy is egy külön világ Egyiptomon belül -, mint Sharm el-Sheikh vagy Hurgada környéke, ahová sok külföldi jön pihenni ebben az időszakban.
Tény, hogy az itteni muszlimok alapjában véve nem ünneplik a karácsonyt; nem állítanak fát, nem vesznek egymásnak ajándékot és ünnepi vacsora sincsen. Ez ugyan az, mint hogy például a magyarok többsége sem tartja sem a ramadánt, sem a hanukát, sem egyéb vallások ünnepeit, akkor ők minek ünnepelnék a karácsonyt?
Ugyanis szerintük az ünnep eredetileg - különösen a faállítás - pogány szokás volt, amit később a kereszténység átvett. Ebből kifolyólag bár Jézus személye az iszlám vallás hívői számára is kiemelkedő és fontos, nem gondolják, hogy ezen a napon született volna (ahogy azt több keresztény felekezet sem teszi ). Úgyhogy számomra ez a nap is ugyanolyan, mint a többi: reggel korán kelés és irány a munka.
Mint a Valentin-nap vagy a Halloween
Ám ahogy Európában igencsak veszített az utóbbi időben a karácsony vallásos jellegéből és átment egyfajta tradícióvá (szokták is sokan mondani, hogy ez a szeretet, a család ünnepe és nem effektíve Jézus születését ünneplik ezzel), úgy Kairóba is betört többé-kevésbé a karácsony ünnepe afféle szokásként. Csak úgy, mint a Valentin-nap vagy a Halloween. (Ehhez talán az is hozzájárult, hogy sok Amerikából meg Európából érkezett külföldi él itt, akik viszont nyilván szeretnék ezeket a szokásokat itt is tartani.)
Pont az előző hétvégén jártam a hozzánk legközelebbi bevásárló központban. Ugyan a hely nem volt zsúfolásig tele ajándékokra vadászó vásárlókkal, mint otthon, helyette a fenyőfa meg a mikulás előtt fényképezkedő (muszlim és nem muszlim) gyerekek, illetve a plafonról lelógó karácsonyi díszek látványa fogadott. A boltok kirakataiba díszes törpe műfenyők és színes égősorok kerültek, de még az éttermek és kávézók is ünnepi hangulatban várták a vendégeket.
Az időjárást tekintve nálunk is tél van, vagyis a megszokottól jóval hidegebb az idő, időnként némi csapadékkal. (Este 6-7 fok alá is lemegy a hőmérséklet.) Sőt! Biztosan olvastátok, hogy két-három héttel ezelőtt egész nagy mennyiségben esett hó is (és meg is maradt 1-2 napig) Egyiptom egyes részein.
Az ablakok szigetelése az otthoni panelokéhoz hasonlóan katasztrofális, nincsen központi fűtés és valamiért az átlag egyiptomi jobban szeret nyolc pulóvert magára húzni három nadrággal, mint venni akár csak egyetlen nagyobb méretű hősugárzót is. Pedig ilyen alacsony rezsiköltség mellett igazán megtehetnék a legtöbben.
Nincs igazi karácsony
Mindezek ellenére hiába a dekoráció meg a karácsonyi dallamok, igazi hó nélkül a karácsony varázsa sosem lesz itt meg - ahogy például Thaiföldön és egyéb, jelenleg meleg országokban sem. (De lehet, hogy ezzel csak én vagyok így.)
A budapesti Vörösmarty tér ünnepi forgatagáról nem is beszélve, ami számomra a decemberi hónap egyik kedvenc programja a korcsolyázás mellett. Az utóbbit itt maximum egyes plázákban tehetem meg egy mini jégpályán (ami egyébként általában egészen szabad, csak néhányan lézengenek rajta és azok is többnyire a korlát közvetlen társaságában). :)
Ám nemcsak a hó hiánya miatt nincs itt igazi karácsony. Míg otthon az ember megfelelő karácsonyfa után kutat az út menti fenyőfaárusok többnyire széles választékában, itt kis túlzással élve jó, ha egy értelmes fát találsz, ami karácsonyfaként funkcionálhat a lakásban.
Ugyanis a plázabeli műfenyőktől eltekintve én egyetlen egy árva fenyőfaárust sem láttam még a városban. (Esetleg pálmafával lehet még próbálkozni. :) ) Bár bevallom őszintén, mivel mi sem ünnepeljük a karácsonyt, így tüzetesen nem is kerestem. De ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy lehet kapni karácsonyfát (B tervként műfenyőt), hiszen azoknak a magyaroknak, akik itt is tartják a karácsonyt, valahonnan mégiscsak sikerült szerezniük.
A koptoknál januárban van karácsony
Ám Egyiptomban nem csak muszlimok élnek, hanem kopt keresztények is (a lakosság közel 10%-át teszik ki). Ugye azt várná az ember, hogy ha már az iszlám vallás hívei nem is, ők - keresztények lévén - biztosan karácsonyoznak decemberben.
Én is ezt feltételeztem először, aztán teljesen meglepődtem, mikor nem láttam egyetlen „kellemes karácsonyi ünnepeket" és ehhez hasonló posztokat kopt keresztény ismerőseim Facebook-oldalán. Aztán ugrott be, hogy mikor nyáron egy kopt lánnyal készítettem interjút a blogomra, ünnepeiről beszélgetve említett néhány dolgot ezzel kapcsolatban.
Történetesen azt, hogy a koptok eredetileg január 7-8-án tartják a karácsonyt - karácsonyfa és ajándékozás nélkül. Ilyenkor csak néhány új ruhát vesznek maguknak - esetleg ezt adják ajándékba egymásnak, misére mennek és az ünnepi asztalnál együtt ebédel / vacsorázik a népes család.
Természetesen ők is egyre jobban kezdik sok esetben átvenni a nyugati szokásokat, így vannak közülük, akik európai / amerikai módra decemberben ünneplik a karácsonyt. De mivel az utóbbiak kisebbségben vannak, így december 25-26-a hivatalosan nem szünnap Egyiptomban.
(Ezenkívül egyébként elég sok munkaszüneti napunk van: nemzeti ünnepek, muszlim és keresztény ünnepek alkalmával. A legjobb az egészben, hogy egyiket sem kell ledolgozni. )
S hogy mi lesz újévkor? Petárdázás és tűzijáték az utcákban biztosan, amiben a legszomorúbb, hogy általában kisiskolás gyerekek dobálják a petárdákat kocsik alá vagy akár egy parkban szanaszét, körül sem nézve ki mellett robban.
Vannak, akik bulizni mennek - mert ilyen is van -, akad, aki otthon ünnepel és van, akinek ez megint csak egy szokványos nap lesz. Egy biztos: január elseje itt is munkaszüneti nap, úgyhogy lehet pihenni!"
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: