A karácsonyi ünneplések és a tegnapi szuper képes poszt (aki még nem látta azt feltétlenül nézze meg!) után ma kissé visszazökkenünk a hétköznapokba, ami persze nem tart sokáig, hiszen nyakunkon a szilveszter... Biztosan észrevettétek az oldalon a DEKRA Akademie szakápolói képzésének hirdetését, és a hozzá kapcsolódó németországi munkalehetőség ígéretét. Kicsit részleteiben is utánajártunk, hogy mit is jelent a képzés három éve, mi kell a jelentkezéshez és lesz-e munka mindenkinek, aki elvégezte az OKJ-s minősítést is adó, Németországban elismert tanfolyamot.
A DEKRA Akademie Németország egyik legnagyobb vállalata, világszerte több, mint 25.000 munkavállalóval, 2 milliárd Eurós éves forgalommal. A szerződést a DEKRA egyik hazai leányvállalatával köti a jelölt, ez elég biztosíték kell legyen. Így nem véletlen a cég beágyazottsága az ottani piacon. Jelenleg Németország komoly szakképzett munkaerőhiánnyal küszködik, idősápolás terén például 20 ezer betöltetlen állás van.
A demográfiai folyamatokat tekintetbe véve, ez a szám tíz év alatt a sokszorosára nőhet. (A német szövetségi kormány becslései szerint 2030-ra 3.27 millió ellátásra szoruló idős ember lesz. Erre az időszakra akár 500 ezer betöltetlen állás is lehet idősgondozás, ápolás területén.)
Nem véletlen, hogy komoly igény mutatkozik, akár külföldi munkavállalókra is, ha azok megfelelően képzettek. A cég programszervezője, Tóth Zoltán mondott részleteket a projektről.
Miért tart ennyi ideig a képzés?
A program összességében öt évet ölel fel, ennek része a három éves képzési időszak, majd a két évre szóló munkavállalás a projektben szerződött partnerekként résztvevő idősotthonokat működtető munkaadóknál.
A szakmai és vizsgaprogram 4600 óra, a követelményrendszer pedig több mint 200 oldalt tesz ki. Magyarországon ez a szakma nem örvend különösebben nagy presztízsnek, pedig komoly felelősséggel jár. A képzés után pedig ezek a szakápolók akár kórházi nővérként is tevékenykedhetnének, bár a projekt kifejezetten idősápolók képzésére irányul, illetve a munka, amit utána kapnak, szintén németországi idősotthonokban zajlik.
Németországban az ápolás kiemelt szakma, egyedi honosítási eljáráson megy keresztül, a megtartott óraszámokat, illetve a tananyag 9 modulból álló tartalmát nagyon szigorúan ellenőrzik. Tanulnak kommunikációt, pszichológiát, ismerni kell az egészségügyi rendszert, a jogi hátteret, csakúgy, mint az egészséges emberek ápolását, ezen belül különböző korosztályokét, elsősegélyt, újraélesztést, anatómiát.
Azért három év, mert komoly egészségügyi tartalma van, nem csak arról szól, hogy segíteni kell fürdeni, öltözni stb. az idős embernek. Nem annyi, mintha egy magánember otthon ápolná valamelyik rokonát. Végül pedig egy Magyarországon OKJ-s minősítést adó, és Németországban is elismert, honosított szakmát kapnak a kezükbe.
Már akkor szerződést kötnek a teljes projektre, amikor valaki a képzésre jelentkezik?
Igen, ez egy négy szerződésből álló szerződésrendszer. Az egyik egy megbízási szerződés, ahol a hallgató megbíz minket munkaközvetítéssel. Ő ebben azt vállalja, hogy elvégzi az általunk szervezett tanfolyamot és megtanul németül középfokú, B2 szinten. Ha ezt teljesíti, akkor mi azt vállaljuk, hogy Németországban idősápolói állást biztosítunk neki a partnereinken keresztül, 8 órás, teljes állásban, minimum 1500 EUR nettó fizetéssel.
Van emellett még két képzési szerződés: egy a szakmai és egy a nyelvi tanfolyamra. Mi vállaljuk a képzés megszervezését, ő vállalja, hogy elvégzi, teljesíti a modulzáró vizsgákat, lenyelvvizsgázik. Ezeknek van képzési díja, amit kiszámlázunk. A negyedik azonban egy kamatmentes kölcsönszerződés, amivel előfinanszírozzuk az egész képzési díjat. Vagyis a hallgatónak a vállalat egy kamatmentes kölcsönt biztosít, amit persze csak erre a képzésre használhat fel, így fizeti be a tanfolyam díját. Saját pénzét nem kell beletennie.
A már folyó és mostanában kezdődő tanfolyamainkon azt is meg tudjuk mondani, hogy melyik német vállalatnál fognak majd dolgozni a résztvevők. Ezek idősotthonokat üzemeltető cégek, az egyik a Compassio, ami Dél-Németországban keres munkavállalókat, 22 idősotthonába. A másik a német Vöröskereszt.
A szakképzett munkaerő hiánya a jól képzett munkavállalókat komoly értékké teszi ezen a piacon. Ezt a cég egy közvetítői jutalék formájában kapja meg, ez fedezi az itthoni képzés költségét.
Mennyibe kerülne ténylegesen egy ilyen képzés, ha nem ilyen konstrukcióban valósulna meg?
Ez nagyjából 1 millió forint lenne, ebből 600 ezer forint a szakképzés, és további 300 ezer forint körül van a nyelvi képzés, nullától a B2-es szintig.
Hogyan zajlik a válogatás?
A tanfolyamok ideális létszáma 25-30 fő. A német partnerek megjelölnek bizonyos kritériumokat, ami alapján szeretnének munkavállalókat találni. Bár például életkori megkötés nincsen (csak javaslat) a jelentkezők esetében, de azt érdemes meggondolni, hogy a program öt évre elkötelezettséget jelent. A három éves szakmai képzés ugyanis csak akkor lehet ingyenes, ha utána a munkavállaló ledolgozza az előre leszerződött két évet annál a munkáltatónál, ahova a DEKRA kiközvetítette.
A kiválasztási folyamat része egy komplex interjú, olyan, mint egy állásinterjú, ami leginkább a motivációt szeretné kideríteni, hogy miért választotta valaki ezt a munkát, mit vár tőle, mennyire elkötelezett arra, hogy végigcsinálja a képzést. A cégnek sem és a tanulónak sem jó, ha túl nagy a lemorzsolódás, hiszen akkor az addig rászánt képzési költséget meg kell térítenie.
Azt is szeretnénk tudni, mennyire látják reálisan, mi történik azután, ha kimentek Németországba, mert sajnos még mindig vannak olyanok, akik azt gondolják, hogy ott kolbászból van a kerítés. Ez pedig nem így működik. Ez a munkakör, a kínált fizetéssel tisztes megélhetést biztosít, és biztos jövőt kínál, mert erre a szakmára, szakképzettségre szükség lesz, eladható érték lesz, de nem jelenti azt, hogy ha valaki átlépte a határt, onnantól minden rózsaszín.
Az első képzések már megkezdődtek, és nagyon sokaktól hallottuk azt motivációként, hogy úgy érzik, így szükség lesz rájuk, és olyasmit csinálhatnak, ami szakmai szempontból is megbecsülésnek örvend, biztos jövőképük lehet az eddigi bizonytalannal vagy kilátástalannal szemben. Vannak 20 és 50 éves tanulóink is, érettségizettek és tanár is.
Ha valaki nem egyedül szeretne menni? Meg lehet ebből élni, akár párral vagy gyerekkel?
A cég német anyavállalata munkaközvetítéssel is foglalkozik, és vannak olyan szakmák, amiben jó eséllyel el tudjuk helyezni a hozzátartozókat is. Ilyenek az építőiparhoz kapcsolódó szakmák, általában szakképzett fizikai munkák, de betanított munkásokra is szükség van sok területen. Ezen felül keresettek még a mérnökök, orvosok.
Próbálunk komplex segítséget nyújtani. Igazából a nettó 1500 EUR nagyjából 450 ezer forintnak felel meg, ami az itthoni szakápolói fizetés körülbelül négyszerese. A megélhetési költségek közül pedig ami jelentősen drágább, az a lakhatás.
A kurzuson résztvevőknek lehetősége van a helyszínen is megnézni, hogy is néz ki leendő munkahelyük, milyen a szervezeti, működési kultúra, ráadásul egy ilyen látogatás lehetőséget ad kölcsönös ismerkedésre is a munkáltatóval. Tervben van az is, hogy kétszer két hét nyári gyakorlatot is beépítenek a programba, ahol élesben is kipróbálhatják magukat a munkavállalók. Ez segíti az integrációt is.
A képzés végén a szakápoló egy neki ajánlott munkát indoklás nélkül visszautasíthat, a második ajánlatot azonban már el kell fogadnia a szerződés értelmében. De általában megelőzi ezt egy előzetes egyeztetés, folyamatos kommunikáció, akár a nyári gyakorlatát is ott tölti már az illető, ahol később dolgozni fog. Nekünk, a hallgatónak és a munkaadónak is érdeke a sikeres integráció.
Mi történik, ha valaki nem tudja befejezni a képzést valamilyen okból?
Az nem jó, mert a konstrukció úgy épül fel, hogy a szakmai képzést akkor tudjuk ingyenesen biztosítani, ha azt a hallgató végigcsinálja, és utána dolgozni kezd, illetve ledolgozza a vállalt két évet.
Amikor elkezd kint dolgozni, akkor a fizetéséből kezdi törleszteni a képzés költségét. Ha kitölti a megállapodott két évet, akkor a szakmai képzés költségét ennek végén egy összegben bónuszként megkapja, így válik ingyenessé. A nyelvi képzést pedig szépen lassan ezen a módon kiegyenlíti. A kettő együtt nagyjából havi 130 eurós törlesztést jelent.
Ha valaki a képzés közben esik ki, akkor az addigi kölcsönét kell visszafizetnie, mintha sima piaci alapon beiratkozott volna egy tanfolyamra, és közben úgy dönt, hogy mégsem csinálja végig. A modulok végén záróvizsga van, ezeket kell teljesíteni. A cél az, hogy aki elkezdi, el is végezze a tanfolyamot.
A helyzet akkor változik meg jelentősen, ha befejeződik a tanfolyam, mert ettől kezdve a hallgató értékes munkavállalóvá válik a német munkaerőpiacon, kiközvetítésükkel pedig jó pénzt lehet keresni. Még a hiteleiből is megérné kiváltani a munkaközvetítőknek a hallgatót, mert így is bőven keresnének a kiközvetítésén.
Ezt a DEKRA azzal igyekszik kivédeni, és a jól képzett munkaerőt megtartani saját partnereik számára, hogy ilyenkor már komoly kötbért is fizetnie kell annak, aki nem a szerződött helyen kívánja elkezdeni a munkát, vagy a két év alatt valamikor másutt szeretné folytatni. Ennek az összege 5000 EUR. Két év után mentesülnek ezek alól a kötelezettségek és a szerződési kötelmek alól.
Mennyi időt vesz igénybe a tanfolyam, végezhető-e nyolcórás munka mellett?
Heti két elfoglaltságot jelent, egy délutánt és a szombati napot. Nyolcórás állás mellett is elvégezhető, de nyilván erőfeszítést igényel a hallgatóktól. A vizsgák szigorúak. A felkészültségük pedig a cégnek is nagyon fontos, hiszen ezeket a munkavállalókat saját anyapiacára küldi vissza, így az ő teljesítményük a DEKRA által nyújtott szolgáltatás értékmérője is.
Jelenleg két tanfolyam zajlik, mennyire lesznek folyamatosak ezek a képzések?
Németországban nagy a fizetőképes kereslet, jelenleg 6-8 csoportra van megrendelésünk, így egyelőre az a cél, hogy találjunk elég vállalkozó szellemű embert, aki hajlandó belevágni ebbe a programba. Folyamatosan szeretnénk a tanfolyamokat indítani, ahogy ezt a lehetőségek engedik.
Nagyobb városokban tervezünk indítani képzést, ahol összejön a létszám. Az oktatáshoz gyakorlati kórház is kell partnernek, illetve demonstrációs terem, ami általában szintén partner egészségügyi szakközépiskolákban zajlik. Itt az elméletet először gyakorlatban, de nem élő emberen próbálhatják ki.
A tanfolyam végén a német partnerek is oktatnak német jogszabályi környezetet, saját vállalatuk működését, ügyviteli szoftvereket, dokumentációt, mert ez nagyon hangsúlyos része a jövendő feladatnak. Erre csak egy példa, hogy egy műszak átadása és átvétele nagyjából háromnegyed óra két ápoló között, mert részletesen meg kell osztaniuk az információkat a páciensekről.
Azt még érdemes tudni, hogy nem rossz, ha van némi segítség a hivatalos ügyek intézésének útvesztőjében, amikor valaki dolgozni kezd. Honosítás, adókártya, bankszámlanyitás, mert például ha valaki lakást akar bérelni, ahhoz, hogy egy főbérlő szóba álljon az illetővel bankszámlaszám kell, de számlát csak német lakcím megadásával lehet nyitni. Ez akár a 22-es csapdája is lehet. Ebben a munkaadók úgy segítenek, hogy általában ők bérlik a lakást a főbérlőktől, amit aztán munkavállalóiknak kiadnak. Így az ügyintézés és az integráció is könnyebb.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek