Írországban egész decemberben karácsony van – legalábbis az egyszeri bevándorlónak úgy tűnik. Éva írása első a sorban, hiszen a terveim szerint a következő napokban megmutatjuk, milyen is a karácsony a világ különböző részein.
„Unod, hogy már október elején megjelennek a boltok polcain a csokimikulások? Zavar a novemberben felhangzó Száncsengő a pláza rádiójában? Szerinted hülyeség az egész hókamóka, különben is a karácsonynak a szeretetről kellene szólnia, de hát túlzottan is fogyasztói társadalomban élünk? Akkor Írország bizony nem neked való.
Itt már októbertől kezdve elkezd ünneplőbe öltözni a város, a karácsonyi fényeket már novemberben felhúzzák, és a kollégák november végén - december elején elkezdik feldíszíteni az asztalukat. Ezzel persze nincs is semmi baj, ahány ház, annyi szokás, személy szerint nagyon élvezem az egész felhajtást, és örömmel veszek fel én is ronda karácsonyi pulcsit (amiről később lesz szó).
Karácsony az irodában – Christmas FM és a jótékonyság
Jómagam egy hetven-százfős irodában dolgozom, ahol egész nap szól a rádió, halkan ugyan és a háttérben, de szól, úgyhogy hamar megismerkedtem az ír rádiókínálattal, amik között karácsonykor megjelenik egy külön adó: a Christmas FM.
Ezen 0-24-ben karácsonyi dalokat lehet hallgatni, és szinte egész Írország területén fogható, úgyhogy ha valaki szeretné meghallgatni a Santa Baby-t napi 228-szor, itt a remek alkalom. Az ötlet maga egyébként nagyon nemes: az összes, a rádióból befolyt összeget jótékonysági célra ajánlják fel.
Ha már jótékonyság: az írek nagyon szeretnek segíteni másokon, konkrét adatokat sajnos nem tudok prezentálni, viszont az egyszeri ember sokféle jótékonysági eseménnyel találkozhat: egész évben nagyon sok ilyen eseményt szerveznek, jótékonysági futástól kezdve, amit el tudunk képzelni (van egy külön nap is egy ilyen eseményre, a Daffodil day, amikor az irodákban gyűjtenek az Irish Cancer Society javára).
Ez év karácsonyakor a munkahelyemen összekötötték a kellemeset a hasznossal, így a hivatalos Christmas Jumper Day-t mi is megrendezzük magunk között. A hivatalos esemény keretében fel kell töltened magadról egy olyan fotót a weboldalukra, amiben egy iszonyatos karácsonyos pulcsiban szerepelsz, és adakozhatsz is egy gyerekekkel foglalkozó szervezet javára.
Mi ebből annyit veszünk át, hogy december 20-án a mi irodánk is beöltözik irtóztató karácsonyi pulcsikba, és mi is adakozunk egy kórház javára, emellett feldíszítjük az asztalokat is. A díszítés terén egy a jelszó: minél csillogósabb, annál jobb, és ha még világít is, úgy az igazi!
Karácsonyi pulcsik
Néhányótok talán emlékezik a Bridget Jones naplója című opuszra, amelyben az egyik férfi főszereplő rettenetesen ronda karácsonyi pulcsiban emelte az est fényét egy karácsonyi találkozón.
Nos, ugyanilyen karácsonyi pulóvereket vett fel néhány hipster pár éve (természetesen ironikusan), viszont azóta úgy divatba jöttek, hogy szinte már tradíciónak mondható a viselésük (még pár rendőr is hord ilyeneket utcai munka közben).
Már minden boltban lehet kapni ilyen pulóvereket, és szinte versenyeznek az emberek abban, hogy kinek rondább a pulcsija – a színes / villogós / ütemre villogós / villogós-és-zenélős pulóvereket viselő kollégák között pedig ember legyen a talpán, aki nem neveti el magát mondjuk egy meetingen (igen, munka közben is viselnek ilyet).
A karácsonyi puding – ami nem egyenlő a magyar pudinggal
A karácsonyi puding sütésének szokása a középkori Angliából ered, és nem tudom eléggé dicsérni az íreket abban, hogy átvették, mert ez a sütemény csodálatosan finom.
A hagyományok alapján 13 összetevőből készül (Jézus és a 12 apostol, ugyebár), és a család összes tagja részt vesz az összetevők összeforgatásában.
Mivel tele van alkohollal, ezért nehezen romlik meg, így sok helyütt december elején készítik el, tehát karácsonyra összeérnek az ízek. Mennyei.
Családonként változik a receptje, és olyasmit is hallottam, hogy elkészítik decemberben, elteszik a kamrába vagy valamilyen hűvös helyre és következő karácsonykor eszik meg.
Mi maradt még?
Természetesen Írország egyik legismertebb énekese, Bono, aki jótékonysági okokból már több éve utcazenél Dublin egyik legismertebb utcáján, a Grafton Streeten.
Ez évben is várják, tavaly Sinead O'Connor is részt vett a minikoncerten, úgyhogy aki épp Dublinban tartózkodik, jó, ha tesz arrafelé egy kört december 26-án estefelé (pontos időpontot nem hirdetnek meg, tavaly december 26-án zenéltek).
Magát a karácsonyt itt is a családdal töltik. 24-én találkoznak, másnap reggel ajándékozzák meg egymást, az ajándékokat pedig a Mikulás hozza, aki egyedül, Krampusz vagy Sznyegurocska nélkül járja végig a világot.
Ez évben kezdett el terjedni itt is egy amerikai ötlet: az Elf on the shelf (azaz Manó a polcon), amelynek keretében a szülők fognak december elején egy zöld manót (a Mikulás segítőjét), felteszik a gyerekszobában a polcra, és minden reggel, mielőtt a gyerek felkelne, áthelyezik máshová, majd a gyereknek azt mondják, hogy az éjszaka folyamán a manó elrepült az Északi-sarkra, ahol elmondta a Mikulásnak, mit látott napközben, hogyan viselkedett a gyerek.
És hogy mi hiányzik számomra a hazai szokásokból?
Igazából nem sok minden, pláne, mert minden karácsonykor hazajárok. Persze megszoktam gyerekkoromban, hogy december 6-án jár nálunk a Mikulás, de felnőttként ez már nem mondható olyan szokásnak, amin az ember nem hajlamos saját maga túllépni. (Ha majd lesznek gyerekeim, be fogom tartani, de az még ráér.)
Kicsit furcsa számomra a nagy felhajtás, ami a karácsonnyal kapcsolatban folyik, de egyáltalán nem zavar, inkább örülök neki, hogy megpróbálnak másokon is segíteni közben, és mivel egész évben sok ilyen eseménnyel lehet találkozni, ezért azt se lehet mondani, hogy csak egyszer kapják magukat össze egész évben jótékonysági szempontból.
Egy bögre forralt bor és nagy szelet karácsonyi puding mellett pedig nagyon könnyű átvenni a karácsonyi zsongást, főleg, ha a munkahelyi feszült hangulatot egy olyan vezérigazgató oldja, aki pirosan világító orrú rénszarvasos pulóvert visel."
Dublin Christmas 2013 from Myles Shelly on Vimeo.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Ha már karácsony, mit szólnátok hozzá, ha elkészítenénk a Határátkelő karácsonyi fotóalbumát? Ebben szerepelhetne karácsonyfa, ünnepi terített asztal, vagy bármilyen más ünnepi fotó. Egyszóval mi lenne, ha az ehhez kedvet érzők elküldenének egy-egy ünnepi képet, amiből aztán összeállna egy képgaléria arról, miként is ünnepeljük mi a karácsonyt a világ különböző tájain (természetesen akár Magyarországon is)? A képeket el lehet küldeni emailben, vagy feltölteni a blog Facebook-oldalának Üzenőfalára.
Az utolsó 100 komment: