Magyarországon is népszerű a török tengerpart, így aztán sokakat érdekelhet országfelelősünk, Petra beszámolója, melyből kiderül, hogy a törökök jó része értelemszerűen belföldön nyaral (speciel három különböző tengerrel nem nehéz), és megtudjuk azt is, mi az a Cukorünnep és miért van annyi baleset ilyenkor. Nyaralási sorozatunk újabb része.
Szavazz a Határátkelőre a Goldenblogon - egy kattintás ide és a Közélet kategóriában már voksolhatsz is!
„Hurrá, nyaralunk! De csak egy bejegyzés erejéig, és ráadásul csupán átvitt értelemben, mert mi októberre tervezzük a nyaralást a férjemmel. Tekintve, hogy Törökország déli partján ekkor már nem a főszezonban tomboló perzselő forróság, hanem a kellemesen meleg időjárás a jellemző, itt nem számít furcsaságnak, ha az ember ősszel veszi ki azt a pár napos éves szabadságát.
Ami a törökök nyaralási szokásait illeti, azt ebben az évben is nagyban meghatározza a Ramadán, vagyis az éves nagyböjt, amikor is a hívők egy hónapig csak napkelte előtt és napnyugta után ehetnek, ihatnak, és nem utolsó sorban szexelhetnek.
Ezen kívül óvakodniuk kell a rosszindulatú gondolatoktól, és illik megsegíteniük pénzzel vagy élelmiszerrel a rászorultakat is. Nyilván ennél sokkal összetettebb a dolog, amibe most nem mennék bele. Nemcsak azért, mert az oroszországi magassarkú cipős futóversenyről szóló híradós beszámoló eléggé elterelte a figyelmemet, hanem mert nem szeretnélek titeket (és önmagamat) ebben a melegben egy vallási témájú írással megizzasztani.
Röviden csak annyit, hogy a Ramadán 2013-ban július 9-én kezdődött és augusztus 8-án ért véget. A böjt alatt ugyanígy - bár természetesen nem annyira megfeszített tempóban - dolgoznak az emberek, de nyaralni nem nagyon mennek.
A Cukorünnep
A Ramadánt egy pár napos ünnep követi, amit a helyiek csak Cukorünnepként emlegetnek. Ilyenkor nagyon sokan a mecsetben, imával kezdik a napot. Majd a fiatalabbak a nagyszülők házában gyülekeznek vagy váltják egymást, esznek (főleg édességeket), isznak, kezet csókolnak az időseknek, majd kipletykálják a másikat, akkor is, ha az éppen jelen van.
Ezen néha kicsit összevesznek, esetleg egy pár percet kiabálnak, majd gyorsan kibékülnek, ami után megint isznak és esznek. Közben természetesen elfogyasztanak fejenként egy pár liter fekete teát, a lazábbak pedig hazafelé menet lecsúsztatnak egy-két sört is az egyik kocsma teraszán.
Az üzletek nagy része az ünnep első napján zárva tart, de a kisebb, magántulajdonban lévő boltok ekkor is nyitva vannak, és a kassza mellett egy kis tálból keménycukorkát kínálnak a vásárlóknak. Régebben ilyenkor a gyerekek házról házra jártak édességek gyűjteni, de erre sajnos manapság kevesebb példát látni, mert nemrég nagy port kavart egy pár gyermek eltűnése.
Belföldön nyaralnak
Persze sokan kihagyják a családlátogatást és inkább nyaralni mennek, akkor is leginkább belföldre. Mondjuk, ha Magyarország partjait is három különböző tenger nyaldosná, akkor szerintem otthon is felélénkülne a belföldi turizmus, ami errefelé virágzik.
Azért is, mert a hívő muszlimok egyszerűen kényelmesebben nyaralnak, ha nem kell amiatt aggódniuk, hogy hirtelen felindulásból ráugrik egy darab disznóhús a tányérjukra.
Néhányan azért megejtenek egy külföldi nyaralást is, főleg azokba az országokba, ahová nem kell vízum. Így előfordulhat, hogy egy török még soha nem volt Európában, de bejárta Thaiföldet vagy Indiát.
Azért nyilván Európa is kedvelt célpont, főleg a bevásárló-turizmus kedvelőinek, meg amolyan presztízsértékkel is bír, ha az ember fia vagy lánya elrándul Párizsba vagy Brüsszelbe. Német ajkú területekre is sokan mennek, de oda inkább családot látogatni. :)
Rengeteg a végzetes baleset
Az ünnepek alatt tehát garantáltan megélénkül a belföldi, városok közötti forgalom. Éppen most mondták be a TV-ben, hogy idén 4 nap alatt 49-en haltak meg és 344-en sebesültek meg közlekedési balesetben. Hiába 72 millió körüli a lakosság, azért ezek a számok elég tetemesek, tehát ebből a szempontból is fokozott figyelmességre hívnám fel az ide érkezőket.
A közlekedési dugók és balesetek persze nem rettentik el túlságosan a több millió turistát, az idén nyáron a brit újságokban megjelent, egyre szaporodó horrorsztorik (legfőképp Marmaris városából) viszont annál inkább.
Olvashattunk többek között arról, hogy egy hoteltulajdonos késsel a kezében ösztönzött egy skót családot az intézmény mielőbbi elhagyására, miután az egyik alkalmazott hallotta őket valaki másnak panaszkodni. Bejárta a sajtót annak a megkéselt angol fiúnak a kálváriája is, aki nyilvánosan csókolt meg egy török lányt az egyik bárban.
Nem mintha ilyenek nem történnének meg bárhol a világon a turisták által megszállt övezetekben, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy a török tengerpart bármennyire is nyugatiasnak tűnik egy (azért rajongó) külföldi szemében, a viselkedési és kulturális szokások azért nagyban eltérnek Európában megszokottól.
Legalább már a június elején kezdődő tüntetés-sorozatok miatt nem kell annyira aggódni. Bár még mindig vannak kormányellenes megmozdulások, ezekhez közel sem csatlakoznak annyian, mint mondjuk egy hónappal ezelőtt. A demonstrációk alatt bűncselekményt elkövetők és jogsértők megbüntetése viszont természetesen folyamatosan napirenden van."
(A fotókat Petra innen válogatta.)
SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY! Megváltoztak a kommentelési szabályok, a részleteket ide kattintva olvashatod el, ahol az is kiderül, mi kell ahhoz, hogy a jövőben is ugyanúgy hozzászólhass a posztokhoz, ahogyan eddig. A félreértések elkerülése végett: bár oda van írva, hogy hozzászólásod előzetes moderáció után jelenik meg, a Prémium kommentelők szabadon hozzászólhatnak, nem kell várniuk semmire. Köszönöm a türelmet!
Az utolsó 100 komment: