Kedd este ismét kinyitott egy órára a Fogadó a Határon a blog Facebook-oldalán. Ezúttal a spanyol országfelelőstől, Roxitól kérdezhettetek és kérdeztetek is, munkavállalástól kezdve a válságon át egészen az ingatlanárakig. Némileg tematikusan igyekeztem csoportosítani a kérdéseket (ezeket félkövérrel emeltem ki) és a válaszokat.
Rögtön kezdjük azzal, hogy többen is érdeklődtek: mennyire lehet boldogulni spanyol nyelvtudás nélkül, esetleg mennyire lehet angolul intézni a mindennapi ügyeket, akár a hivatalokban, akár a boltban?
Esély az mindig van, de ide tényleg csak úgy érdemes kijönni, ha beszéled a nyelvet. Most is van lehetőség munkát találni külföldieknek - ha több nyelvet beszélsz, vagy ha hiányszakmád van, pl.: IT vagy mérnöki területen- illetve a szigeteken a szezonban a vendéglátás is megy - de itt is egyre nagyobb a konkurencia. Van itt 2 millió dél-amerikai, 850 ezer román, magyarok nem sokan vannak. A spanyolt mindenképpen beszélni kell, még ha a munkád során nem is használnád, a mindennapi életben elengedhetetlen, itt az emberek többsége nem beszél idegen nyelvet.
Mennyire nehéz a spanyol nyelv - bár tudom, ez szubjektív - ha már tudsz angolul? Vagy, ha esetleg tudsz olaszul, akkor az olaszhoz képest?
Ha már tudsz angolul, akkor annyiban könnyű, hogy nem lesz újdonság a nyelvtanulás, de nem sok köze van az angolhoz. Ha beszélsz franciául, olaszul vagy portugálul, akkor könnyebb. De tanulható, csak nem ad olyan hamar sikerélményt, mint az angol.
Én Olaszországból költöztem át a Kanári-szigetekre több mint két éve, és még mindig keverem a spanyolt meg az olaszt, de az első megértésben sokat segít. Utána a beszéddel lehetnek gondok, de a spanyol lényegesen egyszerűbb, mint az olasz.
Nekem az olasz nyelvtanában sokkal jobban hasonlított a franciára, meg is lepődtem. A beszélt spanyol szerencsére nem használ annyi nyelvtant, mint amit a nyelviskolákban tanítanak.
Saját szememmel láttam, amint olaszok és spanyolok a legnagyobb lelki nyugalommal beszélgettek egymással a saját anyanyelvükön. Azt nem állítom, hogy filozófiai értekezés zajlott, de az alapdolgokban simán megértették egymást.
Igen, itt is előfordul, hogy a portugált, olaszt vagy a katalánt nem szinkronizálják... persze a spanyolok váltig állítják, hogy ők nem értik, de azért ez nem mindig igaz.)
Hol vannak munkalehetőségek, mik a hiányszakmák?
IT, mérnök, informatikus munkakörökben hiány van. Programozó, webfejlesztő, telecom fejlesztők, illetve olyan szakemberek eséllyel találnak munkát, akik több nyelven beszélnek, de spanyolul tudni kell(ene). Fiatalok is eséllyel indulnak, ha több nyelven beszélnek. A fiatal munkanélküliek száma egyébként Spanyolországban a legmagasabb 50% fölött van.
A fizetések most itt is mennek lefelé, mivel van kiből válogatni (5,040,000 regisztrált munkanélküli, hétfői adat), ezért a munkaerő olcsóbb. Ha egyedül vagy és szobát bérelsz, 1000 EUR fizetésből már meg lehet élni (persze nem dorbézolva). Nálunk én vagyok egyedül a kereső, és megélünk a fizetésemből, házat bérelünk. Én átlagot keresek, de lehet ennél jóval jobban is keresni, én is azon vagyok.
Mit csinálsz kint és hol?
Egy call centerben dolgozom, de éppen váltani készülök, szakmám szerint közgazdász vagyok. Madridban vagyok helyileg (illetve Madrid mellett egészen pontosan).
Engem az érdekelne, hogy a magyar OKJ-s csecsemő- és gyermekápolói képesítést elfogadják-e kint mint szakképesítést, és lehet-e vele kint dolgozni kórházban, vagy kell-e valamilyen speciális iskola, hogy valaki csecsemő- és gyermekápoló lehessen?
Elvileg van speciális FP képzés (az OKJ helyi megfelelőjje) , de a magyar követségen keresztül lehet kérni "honosítást"- én ugyan nem az egészségügyben dolgozom, de itt tőlem még soha, senki nem kért bizonyítványt.
Júniusban diplomázom a BGF-en, nemzetközi gazdálkodás szakon. Fél évet voltam Erasmussal Alcalában tanulni, fél évet pedig Madridban töltöttem szakmai gyakorlatom. Egy kicsi, ámde nemzetközi cégnél voltam HR-es. Az angolom teljesen folyékony, spanyolból a nagyjából mindent megértek és mindent el tudok mondani szinten vagyok, a hétköznapi társalgás a spanyolokkal nem okoz semmiféle problémát, de azért nincs olyan szinten, mint az angolom. Szerinted a jelenlegi spanyol helyzetben mennyi esély van így, gyakorlatilag pályakezdőként fél éves gyakorlattal mennyi esély van gazdasági területen elhelyezkedni? A korombeli spanyolok azt mondják, hogy szerintük a diplomámmal és az angolommal simán el tudnék helyezkedni pár hónap alatt, de én azért bizonytalan vagyok. Érdemes lenne egy spanyolországi mesterképzésbe beruházni? Vagy esetleg itthon még valamiféle szakmai tapasztalatot szerezni egy nagyobb nevű cégnél, és utána kimenni Madridba? Mivel még fiatal vagyok, szívesen megyek más országokba is, de mindenképpen szeretnék hosszabb időre visszamenni Spanyolországba, és ehhez alakítanám a pályámat Bármiféle ötleted/tanácsod lenne nekem?
Mindenképpen próbáld meg az infojobs, ill. az Adecco oldalát. Az Adecco ugyan nagyrészt határozott idejű munkakörökbe keres, viszont fiataloknak nagyon jó ugródeszka lehet- nekem is rajtuk keresztül lett meg az első munkám.
Mennyi idő kell kb. egy állás megtalálásához? A hozzám hasonló végzettséggel rendelkező barátnőm kb. 3 hónap alatt talált munkát azután, hogy visszament, az IBM vette fel, reális ez a 3 hónap munkakeresés?
Igen, reális, de ez tényleg emberfüggő, és azt is tudni kell, hogy ha hívnak, hogy holnap menni kell interjúra, akkor menni kell, ha azt mondod, hogy bocsi, nem jó, akkor vissza sem hívnak...
Esetleg kamionos melókról tudsz valamit? Mennyire keresik őket és a keresetükről van e valamilyen infód?
Kamionos állásokat nem nagyon látok, inkább kamionszerelőket keresnek, de az infojobs.net-en keress rá, camiones-re kidob minden azzal kapcsolatos állást- sajnos, csak ékes spanyol nyelven.
Alicantéba készülünk vállalkozni. Nagy fába vágunk?
Az attól függ, mire vállalkoznál. Nagy fába vágsz, de én is délen próbálkoznék. Nekünk is az a hosszabb távú tervünk, hogy délebbre megyünk és igazából elindítjuk a jelenleg munka mellett üzemelő kicsiny vállalkozásunkat.
Mennyire érződik a "válság"?
Ha van munkád, akkor nem igazán. A mindennapokban nem érződik, de akinek nincs munkája, az nagyon megsínyli.
Engem az érdekelne, hogy érzékelhető-e a mindennapokban egyfajta fokozódó feszültség a nagy munkanélküliség miatt? Például a fiatalok hogyan viselik?
A fiatalok nem feszülgetnek, mert spanyolok. Persze mindig van egy pár ember, aki csinálja a feszültséget, de ezek inkább a szakszervezetek. Mai hír: március 20-21-én érkezik az olimpiai vizsgálóbizottság, hogy megnézzék a madridi tömegközlekedést (Madrid pályázott a 2020-as olimpiára) és a szakszervezetek aznapra direkt sztrájkot hirdettek. Szóval tudják maguk alatt vágni a fát.
Szerinted mik a kilátások a következő évre? Olvastam egy spanyol fórumon, hogy 2014-ben ki akarnak lépni az EU-ból. Te hallottál erről valamit?
A spanyolok nem lépnek ki az EU-ból, ennyire azért nem ostobák. Amúgy meglepően jók a kilátások: a munkanélküliség növekedése lelassult (még mindig nő, de pl. februárban fele annyi új munkanélküli volt, mint 2012 februárjában), erre az évre már jobb mutatókat jósolnak. Csak összehasonlításul van egy tegnapi adatom, akinek ez mond valamit. A csődkockázati besorolás: Magyarország 323 pont, Spanyolország 322.
Milyenek most az ingatlan árak? Esnek-e még, vagy stagnálnak?
Ingatlanárak nagyon mennek lefelé, ha banki ingatlant veszel akár 60% olcsóbban is lehet venni, mint a piaci érték. Ha bármelyik spanyol bank oldalára rámész, akkor van az ingatlanokra vezető link. Legnagyobbak: bancosantander, bbva, la caixa.
Én Oropesa Del Mar-on vagyok! Azt is tedd hozzá, hogy a banki lakásokat úgy adják át a spanyolok, hogy még az ablakuk sincs meg, sőt ha nem a két szememmel látom, akkor nem hiszem, hogy még a járólapot és a csempéket is leverték!
Itt Alcalában, illetve Madridban pöpec lakásokat lehet kapni, és nincsenek tönkretéve - persze, meg kell nézni, ki kell fogni.
Engem nagyon vonz az ország, menyire befogadóak a spanyolok?
A spanyolok nagyon toleráns nép, én több mint 2 éve vagyok itt, nem ért semmilyen hátrány.
Az utolsó 100 komment: